سخن رئیس‌ جمهور

ashraf ghani photo

اصلاحات بنیادی را که مردم افغانستان در نظام معارف خواهان آن هستند، تمام مردم شاهدش خواهند بود. من سر تمام مردم صدا می‌کنم که در سراسر کشور حشر ملی معارف را آغاز کنند.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

قرارداد جواز سرمایه‌گذاری شبکه ملی فایبر نوری و 5 قرارداد تدارکاتی دیگر در کمیسیون تدارکات ملی منظور شد

20 حوت 1396

در جلسه کمیسیون تدارکات ملی به ریاست رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی، قراردادهای اعطای جواز سرمایه‌گذاری شبکه ملی فایبر نوری با سرمایه‌گذاری‌های پیش‌بینی‌شده به ارزش ۳۸۳ میلیون دالر و ۵ قرارداد تدارکاتی به ارزش مجموعی ۴۷۵ میلیون افغانی منظور گردید.

قرارداد اعطای جواز سرمایه‌گذاری شبکه ملی فایبر نوری مربوط اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان (ATRA) برای چهار شرکت داوطلب شامل افغان‌بیسیم، اتصالات، روشن و Asia Consultancy Group منظور گردید و برای شرکت روشن مشروط به تصفیه مالیات، قرارداد در پرنسیب منظور شد.

به داوطلب دیگر در پروسه شامل Amania و Connectivity International که به گونه مشترک آفر ارائه کرده‌اند، به خاطر ملاحظات در زمینه تضاد منافع و عدم تکمیل بسیاری از موارد شرایط، قرارداد اعطا نگردید. همچنین شرکت MTN در مرحله اول به خاطر تکمیل نکردن شرایط اسناد داوطلبی، از سوی اداره اترا ناموفق ارزیابی شد.

پنج قرارداد تدارکاتی دیگر که در جلسه کمیسیون منظور شد عبارتند از بازسازی بخشی از سرک گردیز الی زرمت؛ ایجاد ۵ مرکز تضمین کیفیت و مراکز انکشاف مسلکی در پوهنتون‌ها؛ کارهای باقی‌مانده ساختمان هفت‌منزله معینیت تأمینانی وزارت امور داخله از طریق تصدی خانه‌سازی؛ تدارک تیل مورد نیاز وزارت شهرسازی و مسکن؛ و تدارک لبنیات برای ریاست عمومی اداره امور می‌باشد.

در این جلسه گزارش‌های بررسی پروژه شفاخانه ۱۰۰ بستر ولایت کاپیسا و بررسی کارکرد شرکت‌های خصوصی داخلی تفتیش از جانب هیئت مؤظف ارائه و سفارشات آنها تأیید شد.

رئیس‌جمهور غنی با تأکید بر زمان تکمیل پروژه شفاخانه کاپیسا در مورد شرکت‌های خصوصی داخلی تفتیش اذعان داشت که درباره یافته‌های گزارش هیئت موؤف باید اقدامات جدی صورت گیرد؛ زیرا شفافیت کاری شرکت‌ها و صحت گزارش‌های تفتیشی آنها از امور مالی شرکت‌های خصوصی، قابل سؤال می‌باشد. وی افزود: در صورتی که هر یک از این شرکت‌ها گزارش ناقص و یا تزویری ارائه می‌دارند، باید مورد پیگرد قرار گیرند.

در این جلسه ناظرین ملی و بین‌المللی از کاکس پارلمانی مبارزه با فساد، دیده‌بان شفافیت افغانستان، کمیسیون‌های مالی بودجه و اقتصاد ملی ولسی جرگه، نماینده بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) و سیستیکای حمایت قاطع حضور داشتند.