سخن رئیس‌جمهور
صنعتکاران، دولت و جامعه را مثلث نجیبه‌ی ثبات و رفاه افغانستان می‌دانیم. رکن عمده این مثلث، صنعتکاران افغانستان است؛ چون مملکتی که تولیدکننده نباشد، مملکت نیست. صنعتکار ما، یک رکن اصلی پایگاه تمام دیدگاه‌های اقتصادی و پالیسی‌های اقتصادی ماست.

گزارش سفر رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی به ولایت پکتیا

۱۵ حمل ۱۳۹۷

محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، همراه تعدادی از مقامات حکومتی، برای دو روز به پکتیا سفر نمود. وی صبح روز دوشنبه، مؤرخ ۱۳ حمل ۱۳۹۷، کابل را به مقصد این ولایت ترک نمود. رئیس‌جمهور هنگام عزیمت به پکتیا از سوی مسؤولین محلی، بزرگان، متنفذین و اقشار مختلف به گرمی استقبال شد. وی در این سفر ضمن افتتاح چندین پروژه‌ زیربنایی و بررسی وضعیت امنیتی، با اقشار مختلف این ولایت دیدار نمود. رئیس جمهوری پس از سفر دوروزه به پکتیا عصر روز سه‌شنبه به کابل بازگشت.

اشتراک در جلسه امنیتی

رئیس‌جمهور پس از معاینه قطعه تشریفات نظامی در جلسه امنیتی که در آن مسؤولین ارشد نظامی کشور اشتراک داشتند، حضور یافت.

سرقوماندان اعلی قوای مسلح، پس از استماع و ارزیابی وضعیت امنیتی پکتیا، از قربانی و تلاش‌های رهبری و مؤظفین امنیتی و دفاعی کشور در راستای دفاع از وطن و سرکوب تروریستان، ستایش کرد.

رئیس‌جمهور به‌ مسؤولین امنیتی و دفاعی پکتیا هدایت داد که از طریق بسیج بیشتر و پلان‌گذاری‌های منظم محاربوی، لانه‌های دشمنان را نابود سازند و در تأمین امنیت سراسری آن ولایت، بیشتر از پیش تلاش ورزند.

افتتاح لین برق ۲۲۰ کیلوولت ارغندی – گردیز و سب‌استیشن ۲۲۰ کیلوولت گردیز

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی پس از اشتراک در جلسه امنیتی، لین برق 220 کیلوولت ارغندی – گردیز، سب‌استیشن 220 کیلوولت گردیز، کار پروژه‌های ساختمان قوماندانی امنیه، سرک گردیز – زرمت، پارک صنعتی و شهرک شهدا را افتتاح نمود.

رئیس‌جمهور غنی در مراسمی که به این مناسبت برگزار شده بود، گفت که امروز جای خرسندی است که خانه‌ها و دفاتر ولایت پکتیا، روشن می‌گردد. وی ضمن سپاس‌گزاری از حوصله‌مندی مردم این ولایت در برابر عدم تحقق وعده‌های حکومت، افزود که تأمین انرژی برق در پکتیا گام نخست است و در گام بعدی زمینه کار، اشتغال و سرمایه‌گذاری در این ولایت فراهم می‌گردد.

رئیس‌ جمهوری اضافه کرد که با افتتاح سب‌استیشن برق در این ولایت، قیمت یک کیلووات برق از ۳۰ افغانی به ۶ افغانی کاهش می‌یابد که در صنعتی شدن پکتیا نقش اساسی دارد.

وی افزود که پکتیا، خانه تمدن افغانستان بوده و بالاحصار به عنوان خانه تمدن، دوباره بازسازی خواهد شد.

رئیس‌جمهور غنی با قدردانی از مردم پکتیا، پکتیکا و خوست به خاطر شریک ساختن موضوع صادرات و پروسس جلغوزه گفت که جلغوزه لوی‌پکتیا در بازارهای جهان به نام جلغوزه افغانستان مشهور خواهد شد.

در این مراسم، رئیس‌جمهور با تأکید بر تأمین صلح و ثبات پایدار و متعهد بودن حکومت به آوردن صلح گفت که من ‌خواهان مردمی‌ساختن صلح و برگزاری انتخابات شفاف هستم. وی افزود که انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها و ولسی جرگه در سال روان و انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد. رئیس‌جمهور حضور گسترده مردم در انتخابات‌های آینده را نیاز جدی عنوان کرد.

در پایان این مراسم از سوی رئیس‌جمهور به شماری از خانواده‌های شهدا، سندهای ملکیت توزیع گردید.

 دیدار با زنان و فعالان حقوق زن

رئیس‌جمهور غنی پس از افتتاح پروژه‌های زیربنایی در روز اول سفرش به پکتیا با زنان و فعالان حقوق زن در این ولایت دیدار کرد. وی پس از استماع صحبت‌های دیدارکنندگان، با اشاره بر همکاری وزارت انکشاف دهات در تشخیص اولویت‌های شوراهای زنان، هدایت داد که اتحادیه‌های زنان و مرکز پروسس جلغوزه در این ولایت ایجاد گردد.

رئیس‌جمهور با اشاره به بهبود وضعیت معارف گفت که امسال در سراسر کشور ۶ هزار مکتب معیاری ایجاد می‌شود و در هر ولسوالی یک مکتب مسلکی خواهیم داشت. وی افزود که در تمام ولسوالی‌های ولایت پکتیا مراکز پولیس و ساختمان‌های اساسی نیز اعمار خواهد شد.

محمداشرف غنی علاوه کرد که در سال پیش رو به ایجاد مکاتب دختران اولویت داده می‌شود و به سهم زنان در هشت هزار بست معلمی که به زودی اعلان خواهد شد، توجه خاص صورت می‌گیرد. وی افزود که در زمینه استخدام زنان در بست‌های بلند، اقدام می‌شود و مشکلات موجود در عرصه صحت با توجه به امکانات موجود حل خواهد شد. همچنین در زمینه استخدام قضات زن در نهادهای عدلی و قضایی پکتیا توجه می‌گردد.

دیدار با شورای علما

رئیس‌جمهور غنی پس از دیدار با زنان و فعالین حقوق زن با اعضای شورای علمای ولایت پکتیا دیدار نمود. وی با اشاره به مقام و جایگاه خاص علما در نزد مردم، گفت که شما به گونه دوامدار زحمات را متقبل شده‌اید؛ و عقاید و ارزش‌های ما در یک روز به میان نیامده، بلکه صدها سال روی آن کار شده تا به پختگی رسیده است.

رئیس‌جمهور پس از دریافت پیشنهادات علما، گفت که در بخش مساجد سرمایه‌گذاری شده و مساجد تاریخی دوباره بازسازی می‌گردند. وی افزود که وظیفه من این است که فاصله ارگ و مسجد را از میان بردارم. رئیس‌جمهور در خطاب به علما گفت که این نظام از شما و شما از نظام هستید و در زمینه حل مشکل ارزیابی اسنادتان، اقدامات اساسی صورت خواهد گرفت.

رئیس‌جمهور غنی با مهم خواندن نقش علما در برقراری صلح گفت که صدای شما در این خصوص ارزشمند بوده و در نشست اندونیزیا – که قرار است در آینده نزدیک برگزار شود – علمای افغانستان با علمای اندونیزیا و پاکستان دیدار خواهند کرد.

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان گفت که می‌خواهم زمینه ایجاد شبکه‌های علما در تمام کشورهای اسلامی فراهم گردد. وی افزود که به اداره مربوط هدایت می‌دهم که در خصوص تهیه مسکن به علما توجه نماید.

رئیس‌جمهور غنی ضمن ضروری دانستن موجودیت دارالافتا در کشور، خطاب به علما گفت که در هماهنگی با وزارت معارف، مساجد را به مراکز آموزش و تربیت اطفال مبدل سازید.

دیدار با بزرگان و متنفذین

رئیس‌جمهور غنی در ادامه دیدارهایش در این سفر، در دیدار با بزرگان و متنفذین اقوام گفت که پکتیا به سرزمین جرگه‌ها مشهور است و امروز جای افتخار است که طرح‌ها و برنامه خود را نیز دارد. وی افزود که من برای شنیدن حرف‌های مردم حوصله کافی دارم؛ اما برای غاصبین و فاسدان حوصله اندکی ندارم.

رئیس‌جمهور با اشاره به تغییرات به‌میان‌آمده در وزارت دفاع ملی گفت که وضعیت امنیتی نیز تغییر خواهد کرد. وی به وزارت دفاع ملی و قول‌اردوی پکتیا هدایت داد که شیوه استعمال قوه را تغییر دهند تا وضعیت امنیتی زرمت تغییر کند.

محمداشرف غنی در خصوص صلح گفت که هدف ما این است که هم در داخل با مخالفین مسلح و هم با پاکستان به صلح برسیم. وی تأکید کرد که به خاطر صلح، هم جرأت و هم اراده داریم.

رئیس‌جمهور گفت که شهر گردیز به یک پلان جامع نیاز دارد و هدایت من به والی این است که روی این طرح کار کند. 

رئیس‌جمهور در زمینه مبارزه با فساد گفت که حکومت به‌تنهایی نمی‌تواند جلو فساد را بگیرد و باید ملت صدای خود را بلند کنند. وی افزود که فساد در پروژه‌ها باعث پایین آمدن کیفیت می‌شود و هدف ما این است که در اجرا و تطبیق پروژه‌ها، کیفیت را بلند ببریم و قیمت را کاهش دهیم.

رئیس‌جمهور غنی با تأکید بر تولیدات منظم گفت که سیب پکتیا در مرحله اول برای قول‌اردوها خریداری می‌شود و بعد به روسیه و قزاقستان صادر خواهد شد.

در ختم این نشست، رئیس‌ جمهوری اسلامی افغانستان در خطاب به بزرگان گفت که شما جرگه‌کنندگان‌تان را به خاطر صلح بفرستید و حکومت آماده پذیرفتن دخیل شدن شما در هر طرح و برنامه‌ی صلحی است که می‌خواهید.

دیدار از قول‌اردوی ۲۰۳ تندر

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و سرقوماندان اعلای قوای مسلح در پایان نخستین روز سفرش به پکتیا طی مراسمی خاص با سربازان، بریدملان و افسران قول‌اردوی ۲۰۳ تندر دیدار نمود.

در این دیدار دو تن از سربازان قول‌اردو به نمایندگی از دیگران صحبت نمودند و ضمن قدردانی از حمایت مداوم رئیس‌جمهور از نیروهای امنیتی و دفاعی، پیشنهادات‌شان را در عرصه‌های ترفیعات، بورس‌های تحصیلی، تمویل بهتر سربازان و تقویت و تجهیز نیروهای هوایی مطرح کردند و از تأمین امنیت، پروسه صلح و انتخابات اطمینان دادند.

رئیس‌جمهور غنی پس از استماع صحبت‌ها و پیشنهادات آنان، گفت که تاریخ و نسل‌های آینده به شما افتخار می‌کنند؛ زیرا از برکت مبارزه، شجاعت و دلیری شما، افغانستان در سطح ملی و بین‌المللی دستاورد دارد.

سپس رئیس‌جمهور در تالار قول‌اردوی ۲۰۳ در نشستی با مسؤولین ملکی و امنیتی کشور و مؤظفین قول‌اردوی تندر اشتراک و سخنرانی کرد.

در آغاز این نشست، وزیر دفاع ملی ضمن قدردانی از توجه خاص رئیس‌جمهور به نیروهای امنیتی و دفاعی، از اتخاذ تدابیر جدی برای تأمین امنیت و عملیات تصفیوی در مناطقی که با تهدید مواجه‌‌اند به رئیس‌جمهور اطمینان داد.

رئیس‌جمهور غنی در این نشست طی صحبتی به وزیر دفاع ملی دستور داد که مشکلات سربازان را در زمینه‌های ترفیعات، رخصتی‌ها و معاشات، حل و سهولت‌های لازم را فراهم کند. وی افزود که همکاری و هماهنگی میان نیروهای امنیتی و دفاعی باید بهتر و بیشتر گردد.

در این مراسم قوماندانان قول‌اردوهای ۲۰۳ تندر و زون ۳۰۳ سپین‌غر نیز طی سخنانی از تأمین امنیت بهتر پروسه صلح، انتخابات، شاهراه‌ها و ولسوالی‌ها به رئیس‌جمهور اطمینان دادند.

دیدار با استادان و معلمین

در این دیدار، رئیس‌جمهور غنی پیشنهادات استادان پوهنتون و معلمین مکاتب در خصوص انتقال زمین میدان هوایی به پوهنتون پکتیا؛ رشد ظرفیت استادان؛ ایجاد فاکولته‌های شرعیات، کمپیوترساینس و وترنری و فارم‌های تحقیقاتی حیوانی و زراعتی؛ ایجاد فاکولته شبانه و شفاخانه کادری طب و کمبود استاد در پوهنتون پکتیا؛ و در بخش معارف کمبود تعمیر، کتاب‌های درسی، میز، چوکی و لابراتوار؛ ایجاد کورس‌های سوادآموزی؛ اعطای بورسیه‌های تحصیلی به معلمین؛ و حل مشکل شهرک معلمین پکتیا را استماع نمود. رئیس‌جمهور در این زمینه گفت که در سال معارف در عرصه معارف تغییرات اساسی رونما می‌گردد.

رئیس‌جمهور گفت که هدایت من به والی پکتیا این است که زمینه اشتراک مدیران معارف ولسوالی‌ها را در تمام جلسات ولایتی فراهم کنند و مشکل کمبود تعمیرات مکاتب توسط وزارت احیا و انکشاف دهات به گونه اساسی حل خواهد شد.

رئیس‌جمهور کشور به والی پکتیا هدایت داد که پیشنهاد انتقال زمین میدان هوایی به پوهنتون پکتیا را جهت منظوری ترتیب کند و افزود که مشکلات فارم‌های تحقیقاتی زراعتی و حیوانی نیز به شکل اساسی حل می‌گردد.

دیدار با اعضای شورای ولایتی

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی دومین روز سفرش به پکتیا را در دیدار با اعضای شورای ولایتی این ولایت آغاز نمود.

اعضای شورای ولایتی ضمن حمایت از برنامه‌های حکومت، خواستار بررسی رویداد تروریستی واقع در قوماندانی امنیه پکتیا شدند. آنان پیشنهاداتی را در مورد پروژه‌های اقتصادی و انکشافی؛ تطبیق پروژه‌های نیمه‌کاره؛ حل مشکل سرپرستی در ادارات؛ تعیین کادرها؛ منع باج‌گیری و مداخله زورمندان؛ ممانعت از غصب زمین؛ پرداخت به‌موقع حقوق و معاشات نیروهای امنیتی و دفاعی؛ رسیدگی به ‌خانواه‌های شهدا و مجروحین؛ توزیع شفاف بورسیه‌های تحصیلی؛ ارتقای سهمیه حج؛ اشتراک در جلسه کابینه؛ و توجه به ‌وضعیت صحی زنان، با رئیس‌جمهور شریک ساختند.

رئیس‌جمهور غنی از وکلای شورای ولایتی به‌خاطر حمایت‌شان از برنامه‌های حکومت و بیان مشکلات به صورت واضح، تشکر کرد. وی تأکید ورزید که مقدار زمین‌های غصب‌شده معلوم گردد و به‌منظور جلوگیری از غصب، اقدامات عاجل صورت گیرد.

وی زمین‌های پکتیا را برای زراعت مناسب دانسته، گفت که جهت مسلکی‌شدن فاکولته زراعت به وزیر زراعت هدایت داده است تا ساختاری را ایجاد نماید که محصلین از آن استفاده تجربی و تحقیقی نمایند و به ‌رشد زراعت نیز کمک کند.

رئیس‌جمهور درباره مشکل اداره‌هایی که توسط ‌سرپرست‌ها اداره می‌شود، گفت که کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی در هماهنگی با اداره مستقل ارگان‌های محلی تمام بست‌ها را پس از ارزیابی به اعلان می‌سپارند و تعیینات از طریق یک پروسه شفاف صورت خواهد گرفت. وی افزود که اصلاحات در ادارات، در مرحله نخست از هشت ولایت به شمول پکتیا آغاز می‌گردد و در همه بخش‌ها انجام خواهد شد و هیچ کس حق مداخله در این روند را ندارد.

رئیس‌جمهور غنی به اعضای شورای ولایتی اطمینان داد که پکتیا از لحاظ امکانات به عنوان ولایت درجه اول در نظر گرفته می‌شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به ‌مناطقی که امنیت مناسب ندارند، گفت که به قول‌اردو هدایت داده‌ام که در این ساحات عملیات را آغاز نمایند و در ساحاتی که از دشمن پاک‌سازی می‌گردد، نیروهای امنیتی مستقر شوند.

رئیس‌جمهور به ‌منظور ارزیابی حمله تروریستی بالای قوماندانی امنیه پکتیا به مسؤولین مربوط هدایت داد که این موضوع را به‌گونه عاجل تعقیب و نتایج آن را به شورای امنیت ملی ارائه نماید و نیز معلومات به‌دست‌آمده را با مردم پکتیا شریک سازند.

دیدار با جوانان و فعالین مدنی

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در ادامه دیدارهایش با اقشار مختلف پکتیا در دومین روز سفرش با جوانان و فعالین مدنی این ولایت دیدار کرد. آنان با مهم خواندن برنامه‌های رئیس‌جمهور در راستای پیشرفت و ثبات افغانستان و آوردن صلح و مبارزه با زورمندان و فساد، خواهان توزیع تذکره‌های الکترونیک شدند.

جوانان و فعالین مدنی پیشنهاداتی را در مورد انکشاف متوازن؛ توجه به ولسوالی‌های سرحدی آریوب ځاځی و دندپتان؛ مبدل شدن پکتیا به زون اقتصاد؛ جلوگیری از فساد در گمرک؛ ایجاد انستیتوت به‌ منظور افزایش ظرفیت جوانان؛ مدیریت بهتر منابع طبیعی؛ تثبیت زمین‌ها؛ نقش جوانان در انتخابات آینده؛ ایجاد دارالعلوم عصری؛ تطبیق برنامه‌های تخصصی و ایجاد تسهیلات ورزشی با رئیس‌جمهور شریک ساختند.

رئیس‌جمهور غنی پس از استماع صحبت‌ها و پیشنهادها، خطاب به‌ جوانان و فعالین مدنی گفت که در بخش امنیت و انتخابات آینده، هیچ جایی برای مداخله وجود ندارد.

وی افزود که به وکلا گفته‌ام در مورد کارکردهای‌شان به مردم حساب دهند؛ و هیچ وکیل نماینده من نیست و به نمایندگی از من حق صحبت کردن را ندارد.

رئیس‌جمهور گفت که کادرها باید بر اساس شفافیت و معیارهای واضح جابه‌جا گردند و تحصیلات و معارف کشور را باید سر پا ایستاده کنیم. وی افزود که تسهیلات استفاده از خدمات انترنتی در مکاتب از سوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی ایجاد خواهد ‌شد.

دیدار با ولسوال‌ها

رئیس‌جمهور غنی در ادامه دیدارهایش در این سفر دوروزه با ولسوال‌های ولایت پکتیا دیدار و پیشنهادات آنان را در خصوص مشکلات و کمبودها در سطح ولسوالی‌ها در عرصه‌های امنیت، صحت، معارف و انکشاف دریافت نمود.

رئیس‌جمهور گفت که به والی پکتیا هدایت داده‌ام که در هماهنگی با اداره ارگان‌های محلی، جدول نیازمندی‌های هر ولسوالی پکتیا را ترتیب و جهت اجراءات و رسیدگی، اقدامات اساسی نمایند. وی همچنین به قوماندان امنیه پکتیا دستور داد که جلو هر نوع اخاذی‌ را بگیرد.

دیدار با صنعتکاران

رئیس‌جمهور غنی در آخرین روز سفرش پس از دیدار با اقشار مختلف مردم با صنعتکاران و اعضای اتاق تجارت پکتیا دیدار نمود.

در این دیدار تاجرین ضمن اعلام آمادگی‌شان برای سرمایه‌گذاری در عرصه پروسس و صادرات جلغوزه، در مورد نبود لابراتوارهای معیاری، استخراج غیرقانونی معادن، مشکلات امنیتی در شاهراه گردیز – لوگر، توزیع زمین به صنعتکاران، ایجاد پارک‌های صنعتی، تغییرات در سطوح آمرین حوزه‌های پولیس، جمع‌آوری موترهای بدون پلیت و شیشه‌سیاه، جلوگیری از آزادسازی مجرمین، دادن صلاحیت‌های اجرایی به شاروالی، جلوگیری از اخاذی غیرقانونی، تأمین انرژی برق و ایجاد سردخانه‌ها با رئیس‌جمهور صحبت نمودند.

رئیس‌جمهور غنی پس از استماع صحبت‌ها و ارائه پیشنهادات سخنرانان، به قوماندان امنیه پکتیا هدایت داد که طرح امنیتی ویژه را ترتیب نماید و امر تبدیلی آنانی را که کفایت کاری ندارند، صادر کند.

وی ضمن هدایت دادن به مسؤولین امنیتی برای بهبود وضعیت امنیتی پکتیا، از سرمایه‌گذاران خواست که در هماهنگی با والی، گروه مشورتی امنیتی را ایجاد نمایند.

رئیس‌جمهور ضمن قدردانی از تأسیس ۸۰ فابریکه توسط سرمایه‌گذاران و تاجرین، توزیع زمین را مشروط دانسته و گفت که زمین به کسی داده شود که سرمایه‌گذاری می‌کند.

محمداشرف غنی با تأیید ظرفیت در سکتور خصوصی بر کیفیت بهتر محصولات، ایجاد سیستم واضح سرمایه‌گذاری، بازاریابی برای محصولات کشور در بازارهای بین‌المللی، اصلاحات در گمرکات و حل مشکلات ترانزیتی تأکید نمود.

رئیس‌جمهور در اخیر سخنانش گفت که ضرورت است که لوی‌پکتیا صنعتی شود و گمرکات معیاری خواهند شد. وی به ارگان‌های امنیتی هدایت داد، افرادی را‌ که در اخاذی دست دارند گرفتار و به پنجه قانون بسپارند.

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی پس از تدویر یازده برنامه فوق، عصر روز سه‌شنبه، ۱۴ حمل ۱۳۹۶، به کابل بازگشت.

 


اشتراک گذاری