سخن رئیس‌جمهور
صنعتکاران، دولت و جامعه را مثلث نجیبه‌ی ثبات و رفاه افغانستان می‌دانیم. رکن عمده این مثلث، صنعتکاران افغانستان است؛ چون مملکتی که تولیدکننده نباشد، مملکت نیست. صنعتکار ما، یک رکن اصلی پایگاه تمام دیدگاه‌های اقتصادی و پالیسی‌های اقتصادی ماست.

گزارش سفر رئیس‌جمهور محمداشرف غنی به ولایت خوست

۲۶ حمل ۱۳۹۷

محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، صبح روز دوشنبه، مورخ ۲۰ حمل ۱۳۹۷ در رأس هیئت عالی‌رتبه دولتی برای دیدار دوروزه از خوست، به این ولایت سفر نمود.

هدف از سفر رئیس جمهوری تهداب‌گذاری و افتتاح برخی زیربناها و تأسیسات، دیدار با اقشار مختلف مردم، و بررسی وضعیت عمومی این ولایت بود.

رئیس‌جمهور غنی پس از عزیمت به میدان هوایی خوست و معاینه قطعه تشریفات، از سوی والی، مقامات ملکی و نظامی، وکلای شورای ولایتی و بزرگان قومی به گرمی استقبال شد. وی شبکه توزیع برق را تهداب‌گذاری نمود و ضمن افتتاح خط رَنوِی میدان هوایی خوست، سیستم رادار، ساختمان اطفائیه و سرک داخلی این میدان هوایی را نیز تهداب‌گذاری کرد. استماع پیشنهادات و درخواست‌های اقشار مختلف مردم و سخنرانی برای آنان بخش دیگر این سفر بود. رئیس‌جمهور پس از بررسی وضعیت عمومی ولایت خوست از نزدیک، روز سه‌شنبه مورخ ۲۱ حمل ۱۳۹۷ به کابل بازگشت.

افتتاح خط رنوی میدان هوایی خوست

رئیس‌جمهور غنی پس از مصافحه با مسؤولین، وکلای شورای ولایتی و بزرگان قومی، خط رنوی میدان هوایی خوست را افتتاح کرد. وی در صحبتی گفت که امید است میدان هوایی خوست برای لوی‌پکتیا به مرکز مسیر هوایی مبدل گردد. وی افزود که اولویت تمرکز ما در خوست روی افزایش تولیدات است تا به مردم نفع برساند. رئیس‌جمهور به مسؤولین مربوط هدایت داد که برای انتقال جلغوزه لوی‌پکتیا از خوست به جرمنی امور ایجاد کوریدور هوایی را تکمیل نمایند. همچنین وی به وزارت فواید عامه هدایت داد که شاهراه مسیر میدان هوایی خوست را ارزیابی نماید که پس از بازسازی، مردم بتوانند اموال‌شان را به آسانی انتقال دهند.

سپس رئیس‌جمهور غنی سنگ تهداب ساختمان سیستم رادار، اطفائیه و سرک داخلی میدان هوایی خوست را گذاشت.

تهداب‌گذاری شبکه برق

در نخستین روز سفر رئیس‌جمهور، با اشتراک وی سنگ تهداب شبکه برق گذاشته شد. رئیس‌جمهور غنی گفت که امروز یک گام خیر دیگر برداشته می‌شود تا روشنی دوامدار به خوست بیاید. وی افزود که تا پایان ماه قوس 1397 برای ۱۳ هزار خانواده در خوست برق خواهد رسید و این آغاز کار برق‌رسانی در این ولایت است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد که برای افزایش تولیدات و صادرات، برق، شرط اساسی است و تلاش می‌کنیم که برق ارزان و دوامدار را برای‌تان فراهم سازیم.

وی اظهار داشت که تاکنون به 6 ولایت برق رسیده است و یا در حال رسیدن می‌باشد و این سلسله همچنان ادامه دارد. وی از مردم خوست به خاطر حمایت‌های همه‌جانبه‌شان از پروژه‌های انکشافی تشکر کرد.

اشتراک در نشست امنیتی

رئیس‌جمهور غنی پس از تهداب‌گذاری شبکه توزیع برق در نشست امنیتی که با اشتراک مسؤولین نیروهای دفاعی و امنیتی برگزار شده بود، حضور یافت. مسؤولین نیروهای دفاعی و امنیتی خوست، ضمن ارائه گزارش وضعیت امنیتی این ولایت، از توجه رئیس‌جمهور به مسایل امنیتی در این ولایت قدردانی کرده و اطمینان داد که نیروهای امنیتی و دفاعی با تشریک مساعی و انسجام کامل، پلان‌های دشمن را خنثی نموده‌اند و به تلاش‌های‌شان ادامه می‌دهند.

سرقوماندان اعلای قوای مسلح پس از ارزیابی وضعیت امنیتی ولایت خوست، قربانی و دلیری رهبری و مؤظفین نیروهای امنیتی و دفاعی را در راستای دفاع از وطن و سرکوب تروریستان مورد ستایش قرار داد و ضمن اتحاف دعا به روح شهدای قوای مسلح کشور هدایت داد که به خانواده‌های شهدا و مجروحین این نیروها رسیدگی صورت گیرد و تأکید کرد که در این زمینه غفلت قابل قبول نیست.

رئیس‌جمهور غنی ضمن بررسی پلان امنیتی خوست، به مسؤولین امنیتی هدایت داد که در زمینه تأمین امنیت انتخابات آینده و جلوگیری از مداخله نیروهای امنیتی و دفاعی در این پروسه اقدام نمایند.

همچنین وی به مسؤولین امنیتی و دفاعی این ولایت هدایت داد که از طریق تحرک و ایجاد پلان منظم محاربوی، دشمن را سرکوب سازند و در راستای تأمین امنیت سراسری این ولایت، نسبت به گذشته توجه بیش‌تری نمایند.

دیدار با صنعت‌کاران

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی پس از اشتراک در نشست امنیتی با تاجرین و سرمایه‌گذاران خوست دیدار نمود. تجار، چالش‌های فراراه سرمایه‌گذاران را در بخش امنیت و تسهیلات لازم برشمردند و خواستار افتتاح بندر غلام‌خان، بازاریابی تولیدات خوست، ایجاد کوریدور هوایی، تجدیدنظر ضمانت شرکت‌ها و تقسیم زمین به سرمایه‌گذاران در پارک صنعتی خوست شدند.

محمداشرف غنی پس از استماع مشکلات و پیشنهادات تاجران و صنعت‌کاران گفت که پول خوست حلال است و از راه حرام به دست نیامده است؛ زیرا صدها هزار خوستی در داخل و خارج کشور زحمات زیادی را متقبل شده‌اند و عزت خود را حفظ کرده‌اند.

وی افزود که افغانستان باید به زون‌های شش‌گانه اقتصادی مبدل شود که یکی از آن ولایت‌ها، خوست است و من نمی‌خواهم که خوست به عنوان یک ولایت سرحدی محروم باقی بماند. رئیس‌جمهور گفت که ولایت خوست باید به شهر مهم منطقه‌یی تبدیل گردد و برابر با ولایت‌های ننگرهار، هرات، بغلان و دیگر شهرهای مهم حرکت متعادل داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت اقتصادی جلغوزه گفت که به صادرات و پروسس جلغوزه باید توجه شود و ما می‌توانیم صادرات جلغوزه را تا شش میلیون دالر افزایش دهیم.

رئیس‌جمهور غنی ضمن ستایش از امور ساختمان‌سازی شرکت‌ها در این ولایت، صنعت‌کاران را در بخش سرمایه‌گذاری معادن به‌ ویژه معادن کرومایت تشویق کرد.

در پایان، رئیس‌جمهور افتتاح میدان هوایی ولایت خوست را به تاجران و صنعت‌کاران تبریک گفت و به اداره تدارکات ملی هدایت داد که امور تدارکاتی میدان هوایی خوست را به طور عاجل تکمیل نماید.

 سخنرانی در مراسم افتتاح پروژه‌های عمرانی

رئیس‌جمهور غنی با ایراد سخنرانی در مراسم افتتاح پروژه‌های عمرانی از مهمان‌نوازی و حوصله‌مندی مردم ولایت خوست تشکر‌ کرد. وی گفت که افزایش تعداد متعلمین دختر در ولسوالی علیشرو نسبت به پسران، تصویر جدید خوست است که آن را به افغانستان معرفی می‌نماید.

رئیس‌جمهور جلغوزه خوست را سرمایه ملی افغانستان دانسته و به وزارت زراعت و مالداری هدایت داد که مراکز پروسس جلغوزه را در ولایات پکتیا و خوست ایجاد نماید.

وی خاطرنشان ساخت که سال ‌جاری سال معارف است و به ‌شمول تعمیرهای مکاتب به‌ مشکلات معارف رسیدگی خواهد‌ شد و به‌ والی خوست هدایت داد که برای مکاتب فاقد زمین، هرچه زودتر زمین فراهم نماید.

رئیس‎جمهور غنی با اشاره به اهمیت مدیریت آب‌ها گفت که پس از ارزیابی مطالعات تخنیکی، امور احداث بندها در ولایت خوست آغاز خواهد شد و در این خصوص به وزارت‎های زراعت، انرژی و آب و احیا و انکشاف دهات هدایات لازم را صادر نمود.

وی ضمن تبریک گفتن منظوری بودجه بخش دوم شاهراه خوست – گردیز، ایجاد تأسیسات بندر غلام‌خان را به وزارت مالیه هدایت داد.

 رئیس‌جمهور غنی خطاب به موظفین نیروهای امنیتی و دفاعی کشور گفت که جلو تلفات ملکی باید گرفته شود؛ زیرا تلفات ملکی قابل قبول نیست. وی از مردم، بزرگان، علما، جوانان، زنان و همه اقشار ولایت خوست خواست که در زمینه صلح همکار باشند.

رئیس‌جمهور افزود که برای رشد زراعت خوست و لوی‌پکتیا توجه اساسی می‌شود و به ‌مسؤولین مربوط هدایت داد که برای رشد زراعت یک پلان واضح را ترتیب نمایند.

وی بر تقویت نهادهای تحقیقی و تعلیمی تأکید کرد و گفت که باید پروژه‌های زراعتی از طریق پوهنتون شیخ‌ زاهد اجرا گردد. رئیس‌جمهور غنی به‌منظور حل مشکلات و قضایای مردم، به مسؤولین مربوط هدایت داد که باید نهادهای عدلی و قضایی در ولسوالی‌ها گشایش یابد.

دیدار با ولسوالان

رئیس‌جمهور غنی در ادامه دیدارهایش با ولسوالان ولسوالی‌های خوست دیدار و مشکلات و پیشنهادات آنان را درباره تشکیلات، معاشات، نبود قاضی‌ها و څارنوالان، عدم ساختمان قوماندانی‌های امنیه در ولسوالی‌ها، کمبود مأمورین، غصب زمین، سرپرستی ادارات و جلوگیری از دخالت‌ها در امور اداری استماع نمود.

رئیس‌جمهور غنی از ولسوال‌های خوست تشکر کرد که در شرایط دشوار خدمت می‌کنند. وی افزود که هدایت من به اداره مستقل ارگان‌های محلی این است که مشکل سرپرستی در ولسوالی‌ها را حل نماید.

محمداشرف غنی یادآور شد که به وزارت امور داخله هدایت داده‌ام که به مشکلات کمبود ساختمان قوماندانی‌های امنیه ولسوالی‌ها رسیدگی نماید.

همچنین رئیس‌جمهور غنی به ولسوالان خوست هدایت داد که در ولسوالی‌های مربوط خویش برای مکاتب فاقد جایداد، زمین مشخص کنند تا وزارت احیا و انکشاف دهات در اعمار مکاتب همکاری نماید.

دیدار با استادان و معلمین

رئیس‌جمهور غنی پس از دیدار با ولسوالان ولسوالی‌های خوست با استادان پوهنتون و معلمین مکاتب این ولایت دیدار نمود.

نمایندگان استادان و معلمین با تمجید از تلاش‌های رئیس‌جمهور در راستای معارف و تحصیلات عالی، گفتند که از برکت حمایت شما، امارات متحده عربی ۳۰ میلیون دالر را در این خصوص کمک کرده است که ۸ میلیون دالر به شفاخانه کدری، یک میلیون دالر به خاطر تهیه وسایل برای استادان و یک میلیون دالر آن به بازسازی لیلیه اختصاص یافته است.

آنها ضمن استقبال از پیشنهاد صلح رئیس‌جمهور به طالبان، خواست‌های‌شان‌ را در مورد ارتقای کیفیت معارف و تحصیلات عالی؛ توجه به مناطق خط دیورند؛ تعمیر مکاتب؛ فراهم‌ساختن لابراتوار‌های مجهز؛ کتابخانه؛ میدان ورزشی؛ اعطای زمین نمره‌های مسکونی به‌ معلمین و ایجاد برنامه ماستری برای استادان مطرح ساختند.

رئیس‌جمهور غنی پس از استماع پیشنهادات آنان، از مردم خوست به ‌خصوص معلمین و استادان تشکر کرد که همواره از حکومت و نظام‌شان حمایت همه‌جانبه نموده‌اند. وی اضافه کرد که هدف ما معلوم است و از آن عقب‌نشینی نخواهیم کرد؛ پیشنهاد صلح ما ضعف نه، بلکه قوت ما است.

رئیس‌جمهور غنی با اشاره به ‌پیشنهاد صلح به طالبان، گفت که آغوش ما باید بزرگ باشد تا همه هموطنان خود را در آن جای دهیم.

وی افزود که به ‌صدراعظم پاکستان گفته‌ام که ما برای سال‌های بعد به‌ مردمان آن سوی خط از خوست، پکتیا و ننگرهار برق توزیع خواهیم کرد. وی افزود که مردم به گونه بی‌سابقه کار می‌کنند و آن حفظ مناطق سرحدی می‌باشد.

رئیس‌جمهور با قدردانی از حوصله‌مندی مردم خوست گفت که ما بازسازی را از هرات و مناطق دیگر افغانستان آغاز کرده‌ایم و بندر غلام‌خان ارزش حیاتی دارد که احداث خواهد شد.

وی با اشاره به ‌اهمیت انتخابات ولسی‌جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها گفت که ما انتخابات شفاف می‌خواهیم و در این روند جلو هر نوع مداخله را می‌گیرم؛ برای مردم باید حق انتخاب آزاد، شفاف و عادلانه داده ‌شود و در این انتخابات نقش مردم نهایت مهم می‌باشد.

رئیس‌جمهور گفت که من به ‌نمایندگی از شما از امیر امارات متحده عربی تشکر کردم. وی افزود که امارات متحده عربی کنفرانسی را دایر می‌کند که ما حمایت آنها را در بخش پوهنتون‌ها جلب خواهیم‌کرد. رئیس‌جمهور اطمینان‌داد که تا اخیر سال‌جاری زیربناهای اساسی پوهنتون‌ها تشخیص و با استادان، نشست‌های منظم خواهد داشت.

محمداشرف غنی خاطرنشان‌ ساخت که مشکل اساسی کتاب‌های مکاتب حل خواهد ‌شد؛ نصاب تا صنف ششم اصلاح شده‌ است و به ‌مکاتب دورافتاده از طریق فایبر نوری زمینه تعلیم با کیفیت مساعد می‌گردد.

رئیس‌جمهور در مورد اعطای نمره‌های رهایشی به معلمین، گفت که کار بالای شهرک‌ها جریان دارد و بانک زمین در حال ایجادشدن است که در توزیع نمره‌های رهایشی به معلمین، بازگشت‌کننده‌گان و خانواده‌های شهدا اولویت داده می‌شود.

رئیس‌جمهور غنی گفت که بخش مسلکی معارف مستقل می‌شود و در سال جاری ۲۴ باب مکتب مسلکی ایجاد می‌گردد و در دوسال آینده در هر ولسوالی یک مکتب مسلکی ایجاد خواهد شد. وی اضافه کرد که به وزارت معارف هدایت داده‌ام که پس از صنوف ششم، نهم و دوازدهم باید متعلمین جهت زندگی‌شان را درک و مشخص سازند.

دیدار با نمایندگان شوراهای قومی

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در پایان نخستین روز سفرش به خوست با بزرگان و نمایندگان شوراهای قومی دیدار کرد. بزرگان قومی ضمن عرض خوش‌آمدید به رئیس‌جمهور و هیئت همراهش از دستاوردهای وی در عرصه‌های مختلف ستایش کردند. آنان ضمن استقبال از پیشنهاد صلح رئیس‌جمهور به طالبان، خواستار حل مشکلات اسکان کوچیان و کمبود ساختمان‌های مکاتب شدند.

رئیس‌جمهور غنی ضمن مهم خواندن نقش مردم در پروسه صلح، از آنها خواست که در این عرصه همکاری کنند.

وی به وزیر احیا و انکشاف دهات هدایت داد که برعلاوه تمرکز به حل مشکلات کوچی‌ها در برنامه میثاق شهروندی، در برنامه ولسوالی‌های سرحدی برای حل اساسی مشکلات مردم مناطق مذکور، توجه نماید.

محمداشرف غنی گفت که با ایجاد شورای سرتاسری کوچی‌ها، اسکان کوچیان و سایر مشکلات آنان در مطابقت به قانون اساسی، طور بنیادی حل خواهد شد. وی در خطاب به مخالفین مسلح، افزود که اگر افغان هستید، پس کشورتان را به خاطر دیگران ویران و برباد نسازید.

دیدار با علما

محمداشرف غنی رئیس ‌جمهوری اسلامی افغانستان در دومین روز سفرش با علمای دینی خوست دیدار کرد.

در این دیدار دو تن از علما به نمایندگی از سایرین صحبت نموده و از پیشنهاد صلح رئیس‌جمهور و برنامه‌های انکشافی حکومت و مبارزه با فساد حمایت کردند.

آنها ضمن خواستار آغاز پروژه‌های انکشافی بیشتر، ایجاد کار به جوانان، مبارزه جدی با فساد، برجسته شدن نقش علمای دینی در روند صلح و شورای عالی صلح از سهم‌گیری‌شان در انتخابات آینده، اطمینان دادند.

رئیس‌جمهور غنی ضمن قدردانی از علمای دین به خاطر حمایت از برنامه‌های حکومت و پروسه صلح، از آنان خواست که در زمینه تأمین صلح با رئیس جمهوری همکاری کنند.

وی با بیان اینکه همه فیصله‌ها مطابق به قانون اساسی و اصول اسلامی است، گفت که برای رسیدن به صلح باعزت و پایدار و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی به ‌هر قربانی، آماده است، به ‌جز قربانی نمودن آزادی کشور.

در پایان این دیدار محمداشرف غنی با تشکر از نقش برجسته و مثبت علما در انتخابات گذشته، گفت که انتخابات آینده در زمان معین و برحسب قانون اساسی برگزار خواهد شد و بلند نمودن صدای علما برای حفاظت و تطبیق قانون اساسی، ارزش حیاتی دارد.

وی افزود که با توجه به اصلاحات به‌میان‌آمده در کمیسیون مستقل انتخابات، اجازه مداخله به هیچ‌کس به ‌خصوص مفسدین و زورمندان در پروسه انتخابات داده نمی‌شود.

دیدار با وکلای شورای ولایتی و ولسی جرگه

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در دیدار با وکلای شورای ولایتی و ولسی جرگه خوست، پیشنهادات آنان را درباره بین‌المللی شدن پوهنتون شیخ زاهد، ایجاد پوهنتون‌های شخصی، آغاز پروسه ماستری، تشکیل برخی ولسوالی‌ها و همچنین مشکلات در خصوص منازعه زمین میان اقوام، غصب زمین، پارک صنعتی، غصب شهرک مهاجرین، فساد در ادارات و پروژه‌ها، نبود تعمیر ولسوالی‌ها و مشکل در قراردادهای طولانی را استماع نمود.

وی با معقول دانستن پیشنهادات گفت که پوهنتون‌های خصوصی به‌گونه فوق‌العاده نه، بلکه بر اساس معیارها ایجاد می‌گردد و وزارت تحصیلات عالی در این زمینه ارزیابی‌های خویش را انجام می‌دهد.

رئیس‌جمهور از توجه و کمک مردم خوست در بخش تعلیم و معارف ستایش نموده و افزود که برای فراهم‌سازی امکانات بیشتر برای پوهنتون خوست، با جانب امارات متحده عربی صحبت خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای حل مشکل کمبود تأسیسات و تعمیر در ولسوالی‌ها توجه خواهد شد، گفت که خوست خانه مشترک اقوام باهم برادر است و با تلاش مشترک‌شان آباد گردیده است؛ بناءً معضل موجود میان اقوام به‌گونه اساسی باید حل شود.

رئیس‌جمهور با تأکید بر این که غصب زمین قابل قبول نیست، به مسؤولین امنیتی دستور داد که جلو غصب زمین را بگیرند و هر کسی که در این مسیر مقاومت کند به نهادهای عدلی و قضایی معرفی گردد.

محمداشرف غنی گفت که به ‌منظور جلوگیری از غصب زمین و جایدادها، ولایت خوست ارزیابی همه‌جانبه خواهد شد. وی افزود که ضمن جلوگیری و مبازره با فساد در ادارات خوست، باید زمینه پیشرفت بیشتر این ولایت فراهم شود.

دیدار با جوانان، فعالین مدنی و خبرنگاران

محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در ادامه دیدارهایش در دو نشست جداگانه با جوانان، فعالین مدنی و خبرنگاران خوست دیدار کرد.

سخنرانان ضمن ستایش از تلاش‌های رئیس‌جمهور در عرصه‌های مختلف، پیشنهادات و مشکلات را در بخش‌ استخدام زنان در ادارات دولتی؛ بازاریابی صنایع دستی زنان؛ گشایش دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر؛ ایجاد زمینه‌های کاری برای جوانان، پارک‌های تفریحی، پوهنتون بین‌المللی باچاخان، مکتب برای قبایل آن سوی خط و ایجاد مکاتب مسلکی؛ احیای بندر غلام‌خان؛ ایجاد ترمینل در میدان هوایی و استفاده از میدان هوایی برای دهلیز هوایی؛ تعمیر مکاتب؛ افزایش حوزه‌های انتخاباتی؛ جلوگیری از غصب زمین؛ مبارزه با فساد، ممنوع‌ نمودن استفاده از واحد پولی کلدار و ایجاد شفاخانه ۳۰۰ بستر مطرح ساختند.

 رئیس‌جمهور غنی در نشست‌های جداگانه، پس از استماع خواست و پیشنهادات جوانان، خبرنگاران و فعالین مدنی، گفت که خواست‌های شما کوچک بود و حق است که به آنها رسیدگی نماییم. وی افزود که من ضمن عملی‌نمودن این خواست‌ها، برای شما و خوست برنامه‌های بزرگ دارم.

محمداشرف غنی خاطرنشان کرد که حضور زنان باید در ادارات دولتی خوست افزایش یابد و حداقل چهار ریاست از طریق پروسه شفاف به آنها داده شود و پارک زنان به ریاست امور زنان سپرده شود.

رئیس‌جمهور گفت که برای ایجاد مکتب لیسه برای قبایل، یک میلیون دالر داده شده است و می‌خواهم که اقتصاد و تجارت غیرسیاسی گردد. وی اضافه کرد که کمیسیون مستقل حقوق بشر و پوهنتون بین‌المللی باچاخان که از خواست‌های شما بود، احیا و ایجاد می‌گردد.

رئیس‌جمهور به جوانان اطمینان داد که از طریق کمیسیون مستقل اصلاحات اداری، جوان متخصص در بست‌های دولتی جذب می‌گردد و تأکید کرد که به جای رؤسایی که بیش از چهار سال در یک اداره مانده‌اند، افراد کارا گماشته خواهد شد.

محمداشرف غنی در خصوص ممنوعیت استفاده از واحد پول کلدار، گفت که من کلدار را در ادارات دولتی ممنوع ساختم و شما بالای مردم آن را ممنوع سازید. وی افزود که وقتی جلغوزه به افغانی خریداری و سرمایه‌گذاری شود، استفاده از کلدار بند خواهد شد.

رئیس‌جمهور در اخیر نشست با جوانان گفت که می‌خواهم از امکانات شخصی خود زمین استدیوم ورزشی را به مساحت ۱۷جریب زمین به شما اعطا نمایم و امید است که این استدیوم به نام احمدشاه بابا و یا میرویس‌نیکه مسما گردد.

دیدار با بزرگان و متنفذین قومی

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان در پایان دومین روز سفرش به خوست با بزرگان اقوام مختلف و متنفذین ولایت خوست دیدار کرد.

بزرگان اقوام ضمن قدردانی از دستاوردهای رئیس‌جمهور در بخش تطبیق پروژه‌های بزرگ، اصلاحات، پروسه صلح و همکاری‌های اقتصادی، پیشنهاداتی را در بخش‌ احداث پل‌ها، اعمار سرک‌ها و بندها؛ معارف؛ خدمات صحی؛ ایجاد زمینه‌های سرمایه‌گذاری؛ احیای جنگلات و توظیف هیئت باصلاحیت به‌ منظور حل مشکل جای کوچی‌ها مطرح ساختند.

رئیس‌جمهور غنی با ابراز تشکر از حمایت همه‌جانبه بزرگان و متنفذین خوست، گفت که یک جرگه بی‌طرف از بزرگان برای حل معضلات ولایت خوست تشکیل شود و نتایج آن با رئیس جمهوری شریک گردد.

وی تلاش‌های مردم خوست را در عرصه‌های ورزش، تحصیلات عالی، معارف و امنیت قابل ستایش دانسته و خاطرنشان ‌ساخت که به توسعه همه‌جانبه خوست و احیای جنگلات توجه اساسی می‌شود.

در اخیر این دیدار، بزرگان اقوام مختلف و متنفذین خوست دستار عزت را بر سر رئیس‌جمهور گذاشتند و برایش در امور کاری، موفقیت مزید و زندگی مرفه آرزو نمودند.


اشتراک گذاری