سخن رئیس‌جمهور
صنعتکاران، دولت و جامعه را مثلث نجیبه‌ی ثبات و رفاه افغانستان می‌دانیم. رکن عمده این مثلث، صنعتکاران افغانستان است؛ چون مملکتی که تولیدکننده نباشد، مملکت نیست. صنعتکار ما، یک رکن اصلی پایگاه تمام دیدگاه‌های اقتصادی و پالیسی‌های اقتصادی ماست.

گزارش سفر رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی به ولایت بلخ

۱۲ جوزا ۱۳۹۷

محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان برای یک سفر دوروزه صبح روز چهارشنبه، مورخ 9 جوزای 1397، کابل را به مقصد بلخ ترک نمود. در این سفر، رئیس‌جمهور را هیئتی از مقامات حکومتی همراهی نمود. رئیس‌جمهور غنی با ورود به میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمدبلخی از سوی مقامات محلی و مردم بلخ به گرمی استقبال شد. هدف از این سفر، افتتاح دو پروژه‌ برق‌رسانی، بررسی وضعیت عمومی امنیتی ولایات شمال و  دیدار با آسیب‌دید‌گان خشکسالی و سیلاب‌های اخیر در این ولایات بود. رئیس‌جمهور پس از اتمام سفر دوروزه‌اش به ولایت بلخ، پیش از ظهر روز پنج‌شنبه، 10 جوزا 1397، به کابل بازگشت.

 

افتتاح سباستیشن ولسوالی خلم و شبکه توزیع برق ولسوالی‌های خلم و مارمول

رئیس‌جمهور غنی در نخستین روز سفرش به ولایت بلخ، سب‌استیشن 2۲۰/۲۰ کیلوولت ولسوالی خلم و شبکه توزیع برق 0.4/۲۰ کیلوولت ولسوالی‌های خلم و مارمول بلخ را افتتاح نمود.

این پروژه‌ها با هزینه ۷,۶ میلیون یورو از کمک‌های بلاعوض آلمان به اکمال رسیده است که ۱۸ هزار خانواده از آن مستفید خواهند گردید.

در مراسم افتتاح این سب‌استیشن و شبکه توزیع برق که با حضور صدها تن از باشندگان بلخ برگزار شد، محمداسحق رهگذر، والی بلخ، ضمن عرض خوش‌آمدید به رئیس جمهوری، در خصوص دستاوردها، مشکلات و نیازمندی‌های آن ولایت صحبت کرد.

والی بلخ با اشاره به مشکلات ناشی از خشکسالی و سیلاب‌ها در آن ولایت افزود که در تعدادی از ولسوالی‌های بلخ، زمین‌های قابل زرع مردم آسیب دیده‌اند.

نمایندگان مردم ولسوالی‌های خلم و مارمول نیز خواسته‌ها و مشکلات‌شان در عرصه فقر، بیکاری، نبود سردخانه‌های معیاری، ایجاد فابریکه‌ها، میکانیزه شدن زراعت، اعمار بندها، نبود مکاتب و توجه به تعلیم و تربیه را مطرح کردند. آنان از برنامه‌های حکومت در زمینه انکشاف و تطبیق پروژه‌های مختلف قدردانی و حمایت‌‌شان را از حکومت وحدت ملی اعلام نمودند.

رئیس‌جمهور غنی ضمن عرض تبریکی به خاطر افتتاح این دو پروژه برق‌رسانی، گفت که از یک سال بدین سو، ۹ ولایت کشور از انرژی برق مستفید گردیده‌اند و این روند در ولایات دیگر نیز تطبیق خواهد شد.

وی با اشاره به آسیب رسیدن ولایات شمالی از خشکسالی و سیلاب‎ها، به وزارت‌های زراعت و مالداری و احیا و انکشاف دهات هدایت داد که برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان و بررسی مشکلات بیجاشدگان اقدام عاجل نمایند.

رئیس‌جمهور افزود که شش هزار مکتب در سراسر کشور به‌شمول ولسوالی‌ها اعمار می‌گردد که ۱۷ ولایت سردسیر در اولویت قرار دارد.

وی با بیان تعهد حکومت برای مدیریت منابع آب و  تأمین انرژی برق گفت که زمینه صادرات محصولات افغانی به چندین کشور فراهم شده و اکنون دروازه آسیای میانه و سایر کشورها به روی افغانستان باز است.

رئیس جمهوری افزود که با ایجاد مناسبات خوب با کشورهای آسیای میانه، ولایات شمال به شمول بلخ به انکشاف و ترقی خواهند رسید.

محمداشرف غنی گفت که نظام ما جمهوری اسلامی است نه جمهوری استبدادی؛ شما مالک این خاک هستید و من بر اساس اراده شما خط مشی خویش را تعیین می‌کنم. وی از همکاری مردم بلخ در زمینه حمایت از برنامه‌های زیربنایی و انکشافی با دولت قدردانی نمود.

در این مراسم همچنین در مورد انتخابات صحبت شد. والی ولایت بلخ گفت که مردم این ولایت به خاطر اشتراک در انتخابات پیش رو به گونه گسترده ثبت نام نموده‌اند.

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در این خصوص گفت که نظام مردم‌سالار بر اساس انتخابات شکل می‌گیرد و شرکت در انتخابات سلیقه‌‌یی نیست بلکه یک فرض شهروندی می‌باشد. وی با تأکید بر اشتراک منسجم زن و مرد در انتخابات گفت که دشمنان مردم به خاطر ترس از وحدت و همبستگی ما، به مراکز ثبت نام رای‌دهندگان حمله می‌کنند.

اشتراک در نشست امنیتی

رئیس‌جمهور غنی بعد از افتتاح سب‌استیشن و توزیع شبکه برق یادشده، در جلسه امنیتی که با حضور مؤظفین ارشد امنیتی و دفاعی در مقر قول‌اردوی ۲۰۹ شاهین دایر گردیده بود، اشتراک نمود.

مسؤولین امنیتی و دفاعی از وضعیت امنیتی ولایات شمال، دستاوردها، اعاشه و تجهیزات بهتر نیروهای امنیتی و دفاعی گزارش دادند.

سرقوماندان اعلای قوای مسلح پس از استماع گزارش‌های امنیتی ولایات شمال از تلاش‌ها و قهرمانی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در راستای دفاع از وطن ستایش و بر رسیدگی و اکمال به موقع قوای مسلح تأکید کرد.

وی به مؤظفین امنیتی و دفاعی هدایت داد که با مطالعه و تشخیص ساحات زیر تهدید، پلان‌های عاجل امنیتی را جهت سرکوب دشمن تهیه و اجرا نمایند. رئیس‌جمهور بر تقویت و هماهنگی بیشتر میان ارگان‌های امنیتی و دفاعی تأکید نمود.

 

دیدار با آسیبدیدگان خشکسالی و سیلابها

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در این سفر با آسیب‌دید‌‌گان ناشی از خشکسالی و سیلاب‌های اخیر در ولایات فاریاب، جوزجان، سمنگان، سرپل و بلخ به طور جداگانه دیدار کرد.

در این دیدارها، والیان و نمایندگان خانواده‌های آسیب‌دیده ولایات مذکور، در مورد چگونگی وضعیت خشکسالی، بیجاشدگان داخلی، وقوع سیلاب‌ها و خسارات ناشی از آن معلومات دادند و با تشکری از کمک‌های انجام‌شده حکومت، بر افزایش کمک‌ها تأکید کردند.

آنان خواسته‌ها و پیشنهادات‌شان را در زمینه راه‌اندازی عملیات تصفیوی، افزایش و تجهیز بیشتر نیروهای امنیتی و دفاعی، استفاده از منابع گاز، احداث بندها، اعمار سرک‌ها و تعمیر مکاتب با رئیس‌جمهور مطرح ساختند.

رئیس‌جمهور غنی در این دیدارها، با ابراز مراتب تسلیت و همدردی‌اش به خانواده‌هایی که عزیزان‌شان را از اثر سیلاب‌های اخیر از دست داده‌اند، از اعزام نیروهای تقویتی هوایی و زمینی به فاریاب و آغاز عملیات نظامی به بزرگان ولایت فاریاب اطمینان داد.

وی به اداره ارگان‌های محلی هدایت داد که در هماهنگی با اداره امور ریاست‌جمهوری، برای خانواده‌های قربانیان سیلاب‌های اخیر در ولایات شمال، کمک‌‌ نماید.

رئیس‌جمهور غنی ضمن ابراز این که کمک‌های ابتدایی در این خصوص به مناطق آسیب‌دیده فرستاده شده، افزود که به منظور تأمین کمک‌های بهتر، تا چند هفته دیگر اقدامات عاجل در همکاری با شرکای بین‌المللی به خاطر خشکسالی روی ‌دست گرفته خواهد شد.

وی گفت که موضوع خشکسالی اکنون در اولویت کار حکومت قرار دارد و به وزارت‌های احیا و انکشاف دهات و زراعت و مالداری هدایت داد که هیئتی را به منظور بررسی راه‌های مهار سیلاب‌ها به ولایات شمال بفرستند و نیز بر انتقال باشندگان قریه‌‌های آسیب‌پذیر به ساحات دولتی اقدام نمایند.

 

اشتراک در مجلس عمومی قول‌اردوی 209 شاهین

رئیس‌جمهور غنی در دومین روز سفرش به ولایت بلخ، در مجلس عمومی که با حضور مسؤولین ارشد قوای مسلح، سربازان، بریدملان و افسران قول‌اردوی ۲۰۹ شاهین در مقر این قول‌اردو‌ برگزار شده بود، سخنرانی نمود و از آنان به خاطر سهم‌شان در کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان تشکری نمود.

رئیس‌جمهور ضمن یادآور شدن از توجه به خانواده‌های شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی و معلولین آنان و رسیدگی به ورثه‌های شهدا به عنوان اولویت کاری حکومت، خطاب به مؤظفین قول‌اردوی 209 شاهین گفت که با همت والای‌تان، توطئه‌های شوم دشمن را خنثی ساخته‌اید.

وی افزود که بر اساس پلان امنیتی چهارساله، افغانستان به اهداف خود در جهت تأمین امنیت پایدار دست خواهد یافت و قوای مسلح ما به‌ شمول قوای هوایی بیشتر تجهیز می‌گردند.

سرقوماندان اعلای قوای مسلح بر مسلکی شدن ارگان‌های امنیتی و دفاعی و سیاسی نبودن آنان تأکید نمود و گفت که روند اصلاحات در نهادهای امنیتی و دفاعی ادامه می‌یابد و میکانیزم ترفیع تدوین می‌شود تا زمینه ترفیع بریدمل به افسر فراهم گردد.

وی حضور افراد مسلح غیرمسؤول را غیر قابل‌قبول خواند و بر تغییر این وضعیت تأکید ورزید. رئیس‌جمهور به لوی‌درستیز وزارت دفاع ملی هدایت داد که دوره آموزش‌های مسلکی را برای نیروهای نظم عامه و سرحدی، ترتیب نماید.

در این مراسم، لوی‌درستیز وزارت دفاع ملی و  قوماندان قول اردوی ۲۰۹ شاهین طی صحبتی به رئیس جمهوری اطمینان دادند که اهداف استراتیژیک افغانستان، صلح، امنیت، ثبات، انکشاف و رفاه مردم را تأمین می‌کنند و نیروهای امنیتی و دفاعی دور از هر گونه پروسه‌های سیاسی عمل خواهند نمود.

رئیس‌جمهور غنی در دیدارهای جداگانه با سربازان، بریدملان و افسران، مشکلات، پیشنهادات و خواسته‌های آنها را در بخش‌های اعاشه، تجهیز، ترفیع، اکرامیه، تطبیق فرهنگ مکافات و مجازات، افزایش در تشکیلات و تقویت قوای هوایی استماع نمود.

رئیس‌جمهور به آنان اطمینان داد که پس از غور، به پیشنهادات‌شان رسیدگی می‌شود. وی بر اکمالات و اعاشه به‌موقع قوای مسلح  تأکید کرد.

 


اشتراک گذاری