سخن رئیس‌جمهور
صنعتکاران، دولت و جامعه را مثلث نجیبه‌ی ثبات و رفاه افغانستان می‌دانیم. رکن عمده این مثلث، صنعتکاران افغانستان است؛ چون مملکتی که تولیدکننده نباشد، مملکت نیست. صنعتکار ما، یک رکن اصلی پایگاه تمام دیدگاه‌های اقتصادی و پالیسی‌های اقتصادی ماست.

زیارت خرقه شریف و دعا برای صلح و ثبات دایمی در کشور

۲۲ جوزا ۱۳۹۷

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در رأس یک هیئت عالی‌رتبه دولتی بعدازظهر دوشنبه، 21 جوزا 1397، به ولایت کندهار سفر نمود. هدف از این سفر مراجعه به زیارتگاه خرقه مبارک جهت دعا برای خیر، صلح و ثبات دایمی در کشور و بررسی وضعیت عمومی امنیتی ولایت کندهار بوده است. رئیس‌جمهور هنگام ورود به میدان هوایی بین‌المللی کندهار از سوی مسؤولین ملکی و نظامی و بزرگان آن ولایت مورد استقبال قرار گرفت. وی پس از زیارت خرقه شریف، اقامه نماز و افطار روزه را همراه علما و بزرگان کندهار انجام داد. رئیس‌جمهور همچنین در جلسه امنیتی وضعیت عمومی ولایت کندهار را بررسی نمود. وی با ختم سفر یک‌روزه‌اش، شب‌هنگام به کابل بازگشت.

 

نشست امنیتی

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی پس از معاینه قطعه تشریفات در یک نشست امنیتی اشتراک کرد. در این نشست تورنجنرال امام‌نظر بهبود، قوماندان قول اردوی اتل، وزیر امور داخله و قوماندان زون پولیس ضمن خوش‌آمدگویی به رئیس‌جمهور، از وی به خاطر توجه خاصش به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور قدردانی کردند.

رئیس‌جمهور غنی پس از استماع گزارش امنیتی، ضمن ستایش از فداکاری و دلیری نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، از رهبری و هماهنگی عالی آنان در راستای دفع و طرد تهدیدهای دشمن تشکر نمود.

وی  به منظور بهبود وضعیت امنیتی به مسؤولین هدایات لازم را داد و خطاب به نیروهای امنیتی و دفاعی گفت که حمایت قوی مردم افغانستان را با خود دارید و آنان به فداکاری‌های‌تان ارج و احترام قایلند.

رئیس‌جمهور به مسؤولین ارگان‌های امنیتی و دفاعی دستور احضارات درجه یک در روزهای آتش‌بس با طالبان افغان را داد و تأکید کرد که این آتش‌بس نشانه‌ی قوت نیروهای امنیتی و دفاعی کشور می‌باشد.

 

اشتراک در برنامه تجلیل از نزول قرآن مجید

رئیس‎جمهور غنی در برنامه تجلیل از نزول قرآن مجید که در زیارتگاه خرقه شریف به مناسبت شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان دایر شده بود، شرکت نمود.

محمد نسیم آخندزاده، متولی خرقه شریف، ضمن خوش‌آمدگویی به رئیس‌جمهور و هیئت همراهش، این زیارتگاه را از نظر تاریخی معرفی کرد و درباره تبرک و طهارت خرقه شریف پیامبر اسلام و احترام مسلمانان به آن صحبت کرد. وی به درگاه خداوند(ج) دعا نمود که از برکت خرقه شریف، جنگ و ناامنی در کشور خاتمه یابد و صلح، اخوت، وحدت ملی و صمیمیت در بین افغانان تحکیم یابد.

طی حکم رئیس جمهوری اسلامی افغانستان از متولی خرقه مبارک خواسته شد که صندوق خاص نگهداری خرقه مبارک را باز نماید تا مشترکاً برای خیر، فلاح، صلح و پایان خونریزی در کشور دعای خیر صورت گیرد. با این حکم صندوق خاص نگهداری خرقه‌ی مبارک باز گردید و رئیس‌جمهور غنی، هیئت همراه وی و حاضرین مشترکاً برای صلح و ثبات دایمی کشور به درگاه خداوند متعال(ج) دعا نمودند.

رئیس‌جمهور طی صحبتی گفت که این یک روز تاریخی است که مردم افغانستان برای سومین بار با مراجعه به زیارتگاه خرقه شریف و باز نمودن صندوق نگهداری خرقه مبارک، به درگاه خداوند استدعا می‌کنند. وی آرزو نمود که به برکت خرقه شریف، فضای صلح، وحدت ملی، برادری و ثبات در کشور حکمفرما شود.

رئیس‌جمهور غنی از متولیان خرقه شریف به خاطر حفاظت از خرقه شریف ستایش و سپاس‌گزاری نمود.

وی ضمن بیان این که جمهوری اسلامی افغانستان، احترامی را که احمدشاه بابا به خرقه مبارک داشت، دارد؛ افزود که این یک میراث ارزشمند برای تمام جهان اسلام است.

رئیس‌جمهور ادامه داد که در تاریخ افغانستان فتوای متفق سه هزار عالم دینی بی‌سابقه است و بر اساس آن، ما آتش‌بس اعلام کردیم که یک اقدام مثبت بود که به تعقیب آن طالبان هم آتش‌بس اعلام کرد. وی افزود که علما باید همه را ارشاد کنند که مشکلات را به شکل مسالمت‌آمیز از طریق گفت‌وگو، سیاست و جرگه‌ها حل کنند.

در ادامه محمد مسعود آخندزاده، نماینده رئیس‌جمهور در امور صلح زون جنوب غرب، از شفیع قرار دادن خرقه شریف به خاطر دعا به درگاه خداوند برای امنیت، صلح و ثابت کشور تمجید نمود. وی همچنین از اعلام آتش‌بس با طالبان مسلح افغان تشکر کرد و گفت که حکومت و رئیس‌جمهور غنی برای صلح، حکومتداری خوب، تطبیق برنامه‌های ملی و اقتصادی از حمایت قوی برخوردار است.

پس از زیارت خرقه مبارک، رئیس‌جمهور و هیئت همراهش از آرامگاه احمدشاه بابا دیدن کرده و به روح وی اتحاف دعا نمودند، سپس همراه علما و بزرگان کندهار به اقامه نماز و افطار روزه پرداختند.

 

دیدار با مؤظفین قول اردوی 205 اتل

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی با افسران، بریدملان و سربازان مؤظف در قول اردوی ۲۰۵ اتل به صورت جداگانه دیدار کرد. مؤظفین قول‌اردو از رئیس‌جمهور به خاطر رسیدگی همیشگی و استماع خواسته‌ها و پیشنهاداتشان از رئیس‌جمهور سپاس‌گزاری کردند و گفتند که با این کار روحیه آن تقویت می‌یابد.

رئیس‌جمهور پس از استماع مشکلات و پیشنهادات آنان، از پایمردی و شجاعت افسران، بریدملان و سربازان در راستای تأمین امنیت، ستایش کرد و تأکید نمود که به مشکلات و پیشنهادات آنان به صورت جدی رسیدگی می‌شود. وی خطاب به قهرمانان و فرزندان شجاع وطن گفت که به برکت شما بقای افغانستان تأمین شده است.

رئیس‌جمهور به آنان نوید داد که در آینده نزدیک مأموریت حمایت قاطع 50 هلیکوپتر را به نیروهای هوایی افغان می‌سپارند.

رئیس‌جمهور همچنین در تالار قول اردوی 205 اتل برای مسؤولین و مؤظفین این قول‌اردو سخنرانی نموده و به مسؤولین نیروهای دفاعی و امنیتی هدایت داد که مشکل ترفیع و امتیازات مؤظفین را حل کنند.

وی افزود که به عنوان خادم اول‌تان تعهدم با شما یکطرفه نیست و قهرمانی شما فراموش‌شدنی نیست.

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان پس از ختم سفرش، ناوقت شب به کابل بازگشت.

 


اشتراک گذاری