سخن رئیس‌جمهور
صنعتکاران، دولت و جامعه را مثلث نجیبه‌ی ثبات و رفاه افغانستان می‌دانیم. رکن عمده این مثلث، صنعتکاران افغانستان است؛ چون مملکتی که تولیدکننده نباشد، مملکت نیست. صنعتکار ما، یک رکن اصلی پایگاه تمام دیدگاه‌های اقتصادی و پالیسی‌های اقتصادی ماست.

گزارش سفر رئیس‌جمهور غنی به ولایت ننگرهار

۱۲ سرطان ۱۳۹۷

محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان صبح روز یک‌شنبه، مورخ ۱۰ سرطان ۱۳۹۷ در رأس یک هیئت عالی‌رتبه، برای انجام سفر دوروزه وارد شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار، شد.

هدف از سفر رئیس‌جمهور غنی به ننگرهار، آغاز کار تصدی دولتی روی کمپلکس صحی هزار بستر زون شرق، بررسی وضعیت عمومی امنیتی این ولایت و دیدار با اقشار گوناگون و مسؤولین نظامی و امنیتی بوده است.

رئیس‌جمهور غنی بعد از گذاشتن سنگ تهداب بخشی از کار مرکز صحی هزار بستر زون شرق، بررسی وضعیت امنیتی ننگرهار و دیدار با اقشار گوناگون این ولایت، عصر روز دوشنبه، جلال‌آباد را به مقصد ولایت لغمان ترک نمود.

 

 

گذاشتن سنگ تهداب بخشی از مرکز صحی هزار بستر زون شرق

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در سفرش به ولایت ننگرهار، سنگ‌ تهداب بخشی از کار کمپلکس صحی هزار بستر زون شرق در شهر جلال‌آباد را گذاشت. با این تهداب‌گذاری کار ساختمانی این کمپلکس توسط تصدی دولتی آغاز شد.

رئیس‌جمهور غنی در این مراسم گفت که خرسندم امروز یکی از تعهدات را انجام داده‌ایم و امور کار کمپلکس بزرگ صحی را آغاز می‌نماییم. وی افزود که ما به این نتیجه رسیدیم که قراردادی‌ها درست کار نمی‌کنند و از این جهت امور کار این کمپلکس را تصدی دولتی به پیش خواهد برد.

با ایجاد این کمپلکس، مشکلات صحی ولایت‌های شرقی به خصوص ننگرهار حل می‌گردد. این کمپلکس صحی به مساحت ۲۶۰ جریب زمین، شامل شفاخانه ۲۰۰ بستر نسایی ولادی، شفاخانه ۱۵۰ بستر، شفاخانه ۴۰ بستر توبرکلوز، تعمیر جدید شفاخانه ننگرهار با ظرفیت ۶۰۰ بستر و دیپوهای نگهداری دوا و غذا و... می‌باشد.

 

 

اشتراک در جلسه امنیتی

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی، وضعیت امنیتی ولایت ننگرهار را در جلسه امنیتی با اشتراک مسؤولین امنیتی و دفاعی در قصر شاهی ولایت ننگرهار، بررسی نمود.

رئیس‌جمهور غنی پس از استماع گزارش مسؤولین امنیتی و دفاعی، از مدیریت خوب آنان در روزهای آتش‌بس قدردانی کرد. وی ضمن ارج‌گذاری به قربانی‌ها و ستایش از تلاش‌های آنان در راستای دفاع از وطن و مردم، بر اکمال، تجهیز و هماهنگی بیش‌تر میان ارگان‌های امنیتی و دفاعی به منظور تأمین امنیت شاهراه‌ها و انتخابات پیش رو تأکید نمود.

سرقوماندان اعلای قوای مسلح به مسؤولین امنیتی و دفاعی هدایت داد که پس از بررسی و تشخیص مناطق زیر تهدید، به خاطر سرکوب دشمن اقدامات عاجل نمایند.

وی با ابراز نارضایتی از مدیریت امنیتی تورخم، هدایت داد که تحت نظر والی ننگرهار، بررسی‌ها بر اساس شکایات موجود آغاز گردد و به خاطر اصلاح آن راه‌های عملی جست‌وجو شود.

 

 

سخنرانی در جمع اقشار گوناگون مردم

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در مراسمی با اشتراک اقشار و اقوام گوناگون، علما و نمایندگان جوانان حضور یافت.

حیات‌الله حیات، والی ننگرهار، ضمن قدردانی از رئیس‌جمهور غنی به خاطر افتتاح پروژه‌های مهم و ارزیابی وضعیت امنیتی این ولایت، گفت که مردم ننگرهار از نظام حمایت همه‌جانبه می‌نمایند.

وی با اشاره به مشکلات امنیتی از سوی طالبان، داعش، مافیا و زورمندان افزود که مردم ننگرهار در ناامنی بسر می‌برند در حالی که صلح می‌خواهند.

در این مراسم نمایندگان قوم شینوار، خوگیانی، حصارک، مومند، اقوام متحد و همچنین نماینده شورای وحدت و هماهنگی اقوام صحبت کردند و مشکلات و پیشنهادات‌شان را در عرصه امنیت، صحت، معارف، مالداری، اسکان کوچی‌ها، عدم تطبیق پروژه‌های زراعتی و انکشافی مطرح کردند.

آنان ضمن اعلام حمایت از طرح صلح حکومت و اقدامات در مقابل زورمندان، خواهان اقدامات جدی حکومت در راستای مبارزه با غاصبین زمین، مخالفین مسلح، زورمندان، مافیا، مفسدین، استخراج غیرقانونی معادن و جلوگیری از قطع جنگلات شدند.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در سخنرانی خود به قربانی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور ولایت ننگرهار به ویژه جوانان ارج‌گذاری نمود و گفت که حکومت در رسیدگی و مواظبت از خانواده‌های شهدا متعهد است.

رئیس‌جمهور گفت که صلح آواز مردم است و جنگ چهل‌ساله میراث مانده، وظیفه من است که آن را ختم کنم و در هر کجا برای مذاکره با طالبان آماده هستم.

وی از کارکرد پولیس انتقاد نمود و خاطرنشان کرد که مقامات امنیتی جدید به ننگرهار فرستاده شده تا اصلاحات را عملی نمایند و اختطاف و زورگویی را ریشه‌کن سازند.

رئیس‌جمهور گفت که نیروهای منطقه‌یی ایجاد می‌گردد و مردم ننگرهار با استخدام در این نیروها می‌توانند در حفاظت از گمرکات و جلوگیری از غصب همکار باشند. وی از جوانان خواست که صدای‌شان‌ را علیه غاصبین و زورمندان بلند کنند و شواهد، اسناد و عرایض را جمع‌آوری و ارائه نمایند تا اقدام صورت گیرد.

رئیس‌جمهور بر برکناری مسؤولین نالایق، تأمین امنیت انتخابات، ایجاد کمیسیون برای استرداد زمین‌های غصب‌شده و رفع مشکلات تطبیق پروژه‌های انکشافی تأکید کرد.

رئیس‌جمهور در مورد آغاز دوباره کار سرک دوم کابل – جلال‌آباد گفت که این سرک به ۵ بخش تقسیم گردیده و هر بخش جداگانه به قرارداد سپرده می‌شود تا روند کار تسریع یابد و افزود که زمینه سرمایه‌گذاری در بخش انرژی برق و سایر بخش‌ها فراهم خواهد شد.

در این مراسم، ویدیوی عملی‌شدن برنامه توزیع سند ملکیت‌های شرعی نشر گردید و رئیس‌جمهور به تعدادی از شهروندان آن ولایت، سندهای ملکیت توزیع کرد.

همچنین در این مراسم، وکلای گذر شهر جلال‌ّآباد به پاس خدمات رئیس‌جمهور به وی تقدیرنامه اعطا نمودند.


 

دیدار با جوانان، فعالان مدنی و خبرنگاران

جوانان، فعالان مدنی و خبرنگاران ننگرهار در دیدار با رئیس‌جمهور محمداشرف غنی، مشکلات و پیشنهادات‌شان را درباره افزایش تشکیل پولیس، ثبت مدارس و مساجد، تسریع روند اصلاحات، جلوگیری از فساد در کمیساری تورخم، توسعه شهری و کانالیزاسیون، اعمار تعمیر معیاری برای پوهنتون ننگرهار، فراهم‌شدن زمینه ماستری در پوهنتون‌های خصوصی، جلوگیری از توزیع سندهای جعلی از سوی پوهنتون‌های خصوصی، آغاز پروازهای داخلی به ننگرهار، آغاز کار شاهراه کابل – جلال‌آباد – تورخم، بازسازی سراج‌العمارت، انتخابات شفاف و صلح بیان کرده و خواستار اقدامات جدی شدند.

رئیس‌جمهور غنی خواسته‌‌ها و نگرانی جوانان و فعالان مدنی را بجا خواند. وی گفت که اگر بخواهیم که آروزهای ملی ما تحقق پیدا کند، باید در راستای خودکفایی تلاش ورزیم. وی به نقش جوانان در تولیدی شدن جامعه و رشد اقتصادی اشاره کرد و گفت که با اصلاحات در ادارات زمینه خدمتگزاری نسل جوان فراهم می‌گردد.

محمداشرف غنی افزود که در سال آینده، ۶۰۰ میگاوات برق وارداتی به ننگرهار خواهد رسید که ضمن کاهش قیمت برق، باعث رشد و توسعه اقتصادی خواهد شد.

رئیس‌جمهور ضمن ستایش از درک و احساس جوانان، از آنان خواست که در انتخابات آینده به طور گسترده اشتراک نمایند.

در اخیر، جوانان بنری را که در حمایت و ستایش از تلاش‌های صلح رئیس‌جمهور تهیه و در آن صدها تن امضا نموده بودند، به وی تقدیم کردند.

 

 

دیدار با زنان

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در دیدار با زنان و فعالان حقوق زن، مشکلات و پیشنهادات آنان را در مورد مشارکت سیاسی زنان، رشد و تعلیم تربیه آنان، وضعیت مکاتب اناث، بازاریابی برای تولیدات زنان صنعتکار، کاهش خشونت علیه زنان، توجه به زنان بیوه و افزایش حضور زنان در صفوف پولیس استماع نمود.

رئیس‌جمهور غنی خطاب به زنان گفت که حکومت متعهد است با توجه به ظرفیت‌ها و محدودیت‌ها، نقش زنان را در ادارات افزایش دهد.

وی گفت که در وزارت‌ها به سطح معینان و در ولایات به سطح معاونیت‌ها به زنان سهم داده شده است و در برخی ولایات، ولسوال‌های زن نیز گماشته شده‌اند. رئیس‌جمهور به رئیس اداره ارگان‌های محلی هدایت داد که به حضور زنان در ادارات شاروالی‌ها نیز توجه صورت گیرد.

محمد اشرف غنی در مورد خانواده‌های شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی گفت که کمک به آنها آغاز شده و شرایط برای تعلیم و تربیه فرزندان‌شان نیز فراهم خواهد شد. وی از زنانی که در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی شامل شده‌اند تشکر کرد.

رئیس‌جمهور افزود که برای تولیدات زنان به شکل اساسی بازاریابی می‌شود و شهرک قالین‌بافان نیز در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد.

وی ضمن اشاره به زیر کار بودن میکانیزم جلوگیری از برخورد تبعیض‌آمیز با زنان در مؤسسات تحصیلات عالی، به ترتیب تحلیل واضح درباره خشونت علیه زنان به مسؤولین هدایت داد.

 

 

دیدار با علما

رئیس جمهوری شام روز یک‌شنبه با علمای دینی ننگرهار نیز دیدار کرد.

مولوی بصیرت، به نمایندگی از علما، ضمن حمایت از رئیس‌جمهور در زمینه صلح، از تلاش‌ها در این راستا ستایش نمود. آقای بصیرت درباره با غصب زمین خطبا و امامان مساجد، زمین برای هدیره، افزایش سهمیه حجاج برای علما، ایجاد دارالافتا، کتابخانه و تالار جلسات، انتقال عیدگاه ننگرهار به ریاست حج و اوقاف و تمویل و رسمی‌شدن مدرسه‌های شخصی صحبت نمود.

رئیس‌جمهور در این نشست با ستایش از فتوای بی‌سابقه و متفقه‌ علمای دینی یادآور شد که در ماه مبارک رمضان با رؤسای حج و اوقاف و حافظان ۳۴ ولایت کشور دیدار کرده و مشکلات آنان را شنیده است.

رئیس‌جمهور درباره برنامه‌های حکومت در زمینه توسعه مدارس دینی و حلقه‌های حفظ، توزیع یک میلیون نسخه قرآن عظیم‌الشأن در سراسر کشور، بازسازی و تأسیس مساجد جامع، صحبت کرد. وی در مورد رسیدگی به غصب زمین علما در قاسم‌آباد و انتقال عیدگاه به ریاست حج و اوقاف به مسؤولین هدایت داد.

رئیس‌جمهور افزود که یک کمیته به ریاست مولوی کشاف، رئیس شورای علما، روی ایجاد دارالافتا کار می‌کند.

در این نشست، رئیس‌جمهور غنی به خاطر حادثه تروریستی شهر جلال‌آباد ابراز تأسف نمود و به روح قربانیان اتحاف دعا کرد.

 

 

دیدار با صنعتکاران و تاجران

صنعتکاران و تاجران ننگرهار در دیدار با رئیس‌جمهور خواستار فراهم‌ شدن زمینه تسهیلات تخلیه و بارگیری در بندر تورخم، توقف مالیه‌‎دهی بیلانس ربع‌وار، تسهیلات برای اخذ ویزا و کارت اسلحه، توزیع زمین برای تخلیه اموال تجارتی بیرون از شهر، جلوگیری از قاچاق داغمه‌‌های آهن و مواد غذایی، رفع مشکل برق و تکمیل پارک‌های صنعتی نیمه‌کاره شدند.

رئیس‌جمهور غنی گفت که مشکلات هم به حکومت و هم به تجار و صنعتکاران برمی‌گردد. وی افزود که در صورت تداوم اضافه‌وزن موترها که سبب خراب شدن سرک‌ها می‌شود، رؤسای گمرک‌ها از وظایف‌شان سبکدوش خواهند شد.

رئیس‎جمهور خاطرنشان کرد که درخصوص فعال ‎ساختن اسکنرها هدایت داده‎ شده است و در راستای ایجاد مرکز جدید صنعت و صادرات با والی این ولایت مشوره گردد. وی افزود که درباره مالیه، به وزارت مالیه هدایت داده می‌شود و بالای تعرفه، هر سه ماه در شورای عالی اقتصاد بحث خواهد شد.

رئیس‌جمهور گفت صنعتکارانی که در پارک صنعتی شیخ مصری زمین به دسترس دارند و فابریکه اعمار نمی‌کنند، زمین از نزدشان دوباره مسترد خواهد شد و حکومت متعهد است که پارک‌های نیمه تکمیل صنعتی را تکمیل سازد.

وی به آنان سفارش کرد که سرمایه‌های کوچک را یکجا نموده و شرکت‌های سهامی ایجاد کنند تا جلو ضایعات گرفته شود.

رئیس‌جمهور از تاجرین خواست که در بخش صنعت، سرمایه‌گذاری کنند و به صنعتکار مبدل شوند.

 

 

دیدار با استادان پوهنتون و معلمین مکاتب

استادان پوهنتون و معلمین مکاتب ننگرهار در دیدار با رئیس‌جمهور محمداشرف غنی، مشکلات و پیشنهادات‌شان را در ‌خصوص استملاک زمین پوهنتون، توزیع زمین جدید، توسعه فاکولته طب ننگرهار، اعمار ساختمان برای فاکولته کمپیوترساینس، تأمین امنیت پوهنتون و بلند بردن ظرفیت آن مطرح کردند و همچنین خواستار توجه به ساختمان‌های مکاتب، تهیه آب آشامیدنی، جلوگیری از غصب زمین، دادن قرضه‌ها به استادان، ارتقای ظرفیت معلمین و توجه بیش‌تر به معلمین زن در رهبری معارف شدند.

رئیس‌جمهور غنی در این دیدار به ‌منظور استملاک زمین برای پوهنتون هدایت داد. وی با تأکید بر این که  پوهنتون‌ها باید مراکز هویت ملی باشند گفت که باید به‌ آموختن زبان‌های خود توجه اساسی و درباره تولید در این خصوص غور نماییم.

رئیس‌جمهور هدایت داد که به مشکلات غصب زمین‌های مکاتب و توزیع کتاب‌ها به طور عاجل رسیدگی نماید.

 

 

دیدار با اعضای شورای ولایتی

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در دومین روز سفرش به ولایت ننگرهار با اعضای شورای ولایتی آن ولایت دیدار کرد.

احمدعلی حضرت، رئیس شورای ولایتی ننگرهار از اصلاحات اخیر در ادارات این ولایت و آغاز کار اعمار کمپلکس صحی ابراز خرسندی نمود و در مورد ناامنی در اکثر ولسوالی‌های این ولایت، نبود میدان هوایی، فشار بازگشت مهاجرین، تراکم نفوس در شهر جلال‌آباد، کاندیدا شدن اعضای خانواده ولسوالان در انتخابات و احتمال تقلب در انتخابات و اختطاف‌ها را از جمله نگرانی‌های اعضای شورای ولایتی عنوان نمود.

رئیس‌جمهور غنی ضمن ابراز تأثر از رویداد تروریستی در نخستین روز سفرش در شهر جلال‌آباد، به والی ننگرهار و رئیس اداره مستقل ارگان‌های محلی هدایت داد که در زمینه رسیدگی به خانواده‌های قربانیان و تداوی مجروحین توجه جدی نمایند.

وی به جلوگیری از فعالیت ولسوال‌ها، قوماندان امنیه و قوماندان‌های لوا به نفع کاندیدان شوراهای ولسوالی هدایت داد.

رئیس‌جمهور گفت که نسبت به خط دیورند مردم صلاحیت دارند و در مذاکرات با پاکستان، صحبتی بر سر آن نشده است. وی خاطرنشان ساخت که پس از اعلام استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا، فشارهای بین‌المللی بر پاکستان بیش‌تر شده است و ما می‌خواهیم که در راستای مبارزه با دهشت‌افگنی، با پاکستان به یک نتیجه برسیم.

رئیس‌جمهور از مردم ننگرهار به‌خاطر آغوش بازشان برای جذب عودت‌کنندگان تشکر کرد. وی همچنین وعده سپرد که مشکل میدان هوایی آن ولایت به گونه اساسی حل خواهد شد و هر فردی که در کار اعمار کمپلکس صحی غلفت کند، از وظیفه سبکدوش می‌شود.

 

 

دیدار با مسؤولین جدیدالتقرر ادارات ملکی

مسؤولین جدیدالتقرر ادارات ملکی در دیدار با رئیس‌جمهور غنی، موانع بر سر راه پروسه اصلاحات را با وی در میان گذاشتند.

رئیس‌جمهور غنی از تطبیق پروسه اصلاحات اطمینان داد و خطاب به والی و سایر مسؤولان گفت که ولایت ننگرهار باید در زمینه تطبیق اصلاحات به یک ولایت نمونه مبدل شود.

 

 

دیدار با اعضای خانواده شهید مولوی عبدالظاهر حقانی

سند ملکیت زمین رهایشی به خانواده شهید مولوی عبدالظاهر حقانی توسط رئیس‌جمهور غنی اهدا شد. رئیس‌جمهور، شهید مولوی حقانی را سرمایه علمی کشور دانست و گفت که وی در عرصه تربیت جوانان، خدمات ارزنده را انجام داد و همواره به مردم روحیه اسلامی، ملی و وطن‌دوستی می‌داد.

اعضای خانواده شهید حقانی از همدردی رئیس‌جمهور تشکر کرد و گفت که مولوی عبدالظاهر حقانی به خاطر حمایت از کشور، نظام، نیروهای امنیتی و منافع ملی، جان خویش را قربانی کرد.

 

 

دیدار با ولسوالان

ولسوالان ولسوالی‌های ننگرهار در دیدار با رئیس‌جمهور محمداشرف غنی از ابتکار وی به خاطر صلح و آتش‌بس و ایجاد اجماع بین‌المللی در مورد افغانستان، قدردانی نمودند. آنان مشکلات و پیشنهادات‌شان را در خصوص اعمار مکاتب، تأمین آب آشامیدنی صحی، رفع کمبود معلمین، اعزام معلمین زن به ولسوالی‌های دوردست، اعمار بندها، احداث لین دوم شاهراه کابل – جلال‌آباد – تورخم، ایجاد تشکیل حفاظت و احیای جنگلات، ارتقای درجه ولسوالی‌ها، ایجاد ولسوالی‌های سید جمال‌الدین و تورغر، اعمار ساختمان‌های شماری از ولسوالی‌ها، فراهم نمودن تسهیلات تکنالوژی معلوماتی برای ولسوالی‌ها، مبارزه با مواد مخدر و تطبیق پروژه‌های بزرگ و کوچک در ولسوالی‌ها با رئیس جمهوری در میان گذاشتند.

رئیس‌جمهور گفت کرد که ولسوالان پل ارتباطی میان حکومت و مردم‌اند و باید به مردم واضح سازند که خواسته‌‌های آنان به وقت مناسب و در مطابقت به امکانات دست‌داشته، برآورده می‌شود.

رئیس‌جمهور به خاطر بهبود امنیت، خواستار طرح‌های واضح و پیشنهادات ولسوالان گردید و گفت که به خاطر احداث شاهراه‌ها و عملی کردن سایر پروژه‌ها، باید مردم قانع شوند که در تطبیق پروژه‌ها همکاری همه‌جانبه نمایند.

وی گفت که در تطبیق اصلاحات به هیچ کسی اجازه ممانعت داده نمی‌شود.

 

 

دیدار با کارمندان اتحادیه صحی و مسؤولین ریاست صحت عامه

کارمندان اتحادیه صحی و مسؤولین ریاست صحت عامه ننگرهار در دیدار با رئیس‌جمهور غنی، پیشنهادات و خواسته‌های‌شان را در مورد تأمین امنیت کارمندان صحی و رشد سکتور جدید صحی مطرح کردند.

رئیس‌جمهور غنی ضمن قدردانی از ارائه خدمات داکتران برای مردم، به والی و مقامات ننگرهار هدایت داد که یک کمیته امنیتی مشترک را جهت حل مشکلات امنیتی داکتران ایجاد نمایند.

رئیس‌جمهور بر لزوم وجود معیارهای واضح برای خدمت، رفع مشکلات شفاخانه‌های پولیس و رسیدگی به وضعیت شفاخانه‌های ملکی تأکید کرد.

 

 

دیدار با نمایندگان معلولین

نماینده معلولین در دیدار این قشر با رئیس‌جمهور، خواسته‌ها و پیشنهادات معلولین را در عرصه‌های آموزش معلولین، غصب زمین‌های معلولین، عدم اجرای حقوق معلولین به وقت معین، در نظر گرفتن یک کرسی برای معلولین در ولسی‌جرگه، فراهم نمودن سهولت‌های صحی و سهم دادن در تصمیم‌گیری شریک ساخت.

رئیس‌جمهور غنی گفت که مشکلات با تداوم جنگ حل نمی‌گردد؛ پیام واضح من به زورمندان داخلی و تمام گروه‌های قانون‌شکن این است که به قانون گردن نهند.

وی افزود که برای فرزندان شهدا و معلولین، مکاتب دارای لیلیه و برای تداوی آنان سهولت‌های بیش‌تری در داخل کشور فراهم خواهد شد.

 

 

دیدار با کودکان یتیم

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در دومین روز سفرش به ننگرهار با کودکان یتیم در قصر شاهی جلال‌آباد دیدار کرد.

در این دیدار غلام اسحق به نمایندگی از کودکان یتیم صحبت کرد و خواسته اطفال مبنی بر توقف جنگ را بیان کرد. وی خواهان ایجاد انستیتوت و لیلیه در ولایت ننگرهار برای یتیمان گردید.

رئیس‌جمهور غنی در خطاب به یتیمان گفت که دیدار با شما از لحظات خوب سفرم به ننگرهار بود و تا زنده‌ام شما را فراموش نخواهم کرد.

وی افزود که حکومت در زمینه بهبود معیشت‌تان توجه بیش‌تر خواهد کرد و ترتیبات تهیه مسکن برای خانواده‌های شهیدان و لیسه‌های دارای لیلیه برای فرزندان‌شان گرفته می‌شود.

رئیس‌جمهور غنی عصر روز دوشنبه، ۱۱ سرطان ۱۳۹۷، جلال‌آباد را به مقصد ولایت لغمان ترک نمود.


اشتراک گذاری