سخن رئیس‌جمهور
صنعتکاران، دولت و جامعه را مثلث نجیبه‌ی ثبات و رفاه افغانستان می‌دانیم. رکن عمده این مثلث، صنعتکاران افغانستان است؛ چون مملکتی که تولیدکننده نباشد، مملکت نیست. صنعتکار ما، یک رکن اصلی پایگاه تمام دیدگاه‌های اقتصادی و پالیسی‌های اقتصادی ماست.

سفر رئیس‌جمهور غنی به ولایت لغمان

۱۶ سرطان ۱۳۹۷

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی پس از سفر دوروزه به ولایت ننگرهار، عصر  روز دوشنبه، مورخ ۱۱ سرطان ۱۳۹۷، وارد لغمان شد. هدف از این سفر رئیس‌جمهور غنی، به بهره‌برداری سپردن شفاخانه صد بستر و تعمیر جدید مقام ولایت لغمان و افتتاح چند پروژه انکشافی دیگر بود.

وی در این سفر با مسؤولین ملکی و نظامی، نمایندگان زنان، جوانان، علما، ولسوالان و استادان پوهنتون و معلمین مکاتب ولایت لغمان دیدار نمود.

رئیس‌جمهور غنی پس از یک روز اقامت در این ولایت ۱۲ سرطان ۱۳۹۷ به کابل بازگشت.

 دیدار با زنان

زنان و فعالان حقوق زن در دیدار با رئیس‌جمهور غنی، مشکلات و پیشنهادات‌شان را در زمینه تعلیم، ارتقای ظرفیت، توسعه پوهنتون لغمان، ایجاد فاکولته شبانه برای زنان، افزایش حضور زنان در نهادهای عدلی و قضایی و مبارزه با رسوم و عنعنات منفی مطرح کردند.

رئیس‌جمهور غنی ضمن سپاس‌گزاری از زنان به خاطر بیان واضح خواسته‌های‌شان گفت که اکثریت فعالیت‌ها در مرکز انجام شده و گسترده نیست. وی افزود که در پست‌های مستوفیت و ولسوالی‌ها به استخدام زنان توجه می‌شود.

 

بهره‌برداری و افتتاح پروژه‌ها

رئیس‌جمهور غنی در سفرش به ولایت لغمان، پروژه‌های تکمیل‌شده به ارزش ۷۶۳ میلیون افغانی از جمله شفاخانه یکصد بستر و ساختمان جدید ولایت لغمان را با قطع نوار به بهره‌برداری سپرد. همچنین سنگ تهداب ۴۷ پروژه  دیگر را به ارزش ۱٫۲۷ میلیارد افغانی در آن ولایت گذاشته شد.

رئیس‌جمهور غنی در مراسم افتتاح پروژه‌ها که با اشتراک جمع کثیری از اقشار مختلف مردم ولایت لغمان تدویر یافته بود، اشتراک نمود.

در این مراسم مردم لغمان خواستار ارتقای ولایت لغمان به درجه دوم، انتخاب یک نماینده در مشرانوجرگه از ولایت لغمان، افزایش واحدهای اداری، اعمار بند کله‌گوش، توسعه سرک مهترلام – سرخکان، توجه به معارف و تحصیلات عالی و ایجاد فاکولته‌های طب و حقوق در پوهنتون لغمان شدند.

آنان حمایت‌شان را از طرح صلح رئیس‌جمهور و آمادگی‌شان برای همکاری با حکومت در این زمینه را اعلام کردند. در این برنامه به خاطر ستایش از تلاش‌های رئیس‌جمهور، نقشه افغانستان و دستار فضیلت به وی اهدا شد.

رئیس‌‌جمهور غنی با اشاره به استقبال مردم لغمان از صلح بین‌الافغانی گفت که تمام پروسه‌های صلح مانند صلح با حکمتیار باید بین‌الافغانی باشد.

رئیس‌جمهور خواست مردم مبنی بر ارتقای ولایت لغمان از درجه سوم به درجه دوم را منظور کرد و به اداره ارگان‌های محلی هدایت داد که این موضوع را طی مراحل کند. وی درباره افزایش واحدهای اداری ولایت لغمان گفت که در این عرصه باید بررسی صورت گیرد و بر اساس اصول و مقررات اقدام شود.

وی افزود که بررسی‌ها به خاطر احداث سرک‌ها ادامه دارد و پروژه برق آفتابی برای لغمان در نظر گرفته شده و به خاطر اعمار میدان هوایی با یک کمپنی صحبت شده است که امکانات آن را مورد سنجش قرار دهد.

رئیس‌جمهور گفت که هر ولایتی که بودجه خود را به گونه درست مصرف کند، مورد ستایش قرار می‌گیرد.

رئیس‌جمهور از تلاش‌های مسؤولان امنیتی و دفاعی به خاطر ایجاد تغییرات مثبت در وضعیت امنیتی لغمان، ستایش نمود.

 

دیدار با علمای دینی

علمای دینی در دیدار با محمداشرف غنی حمایت‌شان را از طرح صلح حکومت حمایت‌شان اعلام کردند و گفتند که به خاطر پایان جنگ باید میکانیزمی ایجاد شود تا برای هیچ کسی بهانه تداوم جنگ باقی نماند.

استخدام علما، اعطای بورسیه‌های تحصیلی، تطبیق قانون جزا، جلوگیری از کشتار و ترور علما، رسیدگی به خانواده‌های علمای شهید، سپردن عاملان قتل علما به پنجه قانون، ایجاد دارالعلوم برای زنان، منظوری فاکولته‌های شرعیات، حقوق و اقتصاد، نقش علما در صلح، اختصاص چوکی انتصابی برای علما در مشرانوجرگه و اعمار مساجد عیدگاه و مساجد بزرگ از جمله خواسته‌‌های علمای لغمان در این دیدار بود.

رئیس‌جمهور غنی پس از دریافت خواسته‌های علمای دینی گفت که برای علما زمینه کار و امکانات آموزش در مساجد فراهم می‌شود. وی با اشاره به سهم علما در انتظام آب و سنجش زمین در گذشته، از آنان خواست که در عرصه‌های زراعت، احصائیه و مبارزه با فساد سهم بگیرند.

رئیس‌جمهور ضمن ستایش از نقش علما در زمینه صلح و فتوای متفقه آنان افزود که رویدادهای ترور علما به گونه همه‌جانبه بررسی می‌شود و اداره امور ریاست جمهوری تدابیر لازم را به خاطر کمک به خانواده‌های آنان اتخاذ می‌نماید.

وی خاطرنشان کرد که با تلاش‌های انجام‌شده هیچ بهانه‌ای برای تداوم جنگ باقی نمانده و حاضر است در هر جایی با طالبان مذاکره نماید.

 

دیدار با جوانان و فعالان مدنی

جوانان و فعالان مدنی در دیدار با رئیس‌جمهور غنی، خواستار توجه وی در راستای ارتقای ظرفیت جوانان در مدیریت آب‌ها، ایجاد فرصت‌های کاری، توسعه پوهنتون، بازسازی کانال شاهی و ایجاد مرکز رسانه‌ها در سطح این ولایت شدند.

رئیس‌جمهور غنی، درک عالی و دانش جوانان لغمان را قابل قدر دانست و به خاطر حل مشکلات رسانه‌یی در این ولایت و توسعه پوهنتون لغمان هدایت داد.

 دیدار با استادان و معلمین

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در دیدار با استادان پوهنتون و معلمین مکاتب لغمان، مشکلات و پیشنهادات آنان را استماع نمود. آنان خواستار هموارسازی ساحه پوهنتون و قیرریزی سرک‌های داخل آن و همچنین افزایش تشکیل معارف و رسیدگی به نمرات رهایشی معلمین در دشت گنبری آن ولایت شدند.

رئیس‌جمهور غنی به والی لغمان هدایت داد که سرک‌های داخلی ساحه پوهنتون سنگ‌فرش شود و مشکل نمرات رهایشی معلمین را به گونه اساسی حل نماید.

 

دیدار با ولسوالان

ولسوالان لغمان در دیدار با رئیس‌جمهور محمداشرف غنی، مشکلات و پیشنهادات‌شان را در خصوص عدم فعالیت ارگان‌های عدلی و قضایی و بخش نظارت در ولسوالی‌ها؛ اعمار کمپلکس‌های اداری، ایجاد شهرک در ولسوالی قرغه‌یی، ختم سرپرستی در ولسوالی‌ها و کمبود معاش و حقوق کارمندان مطرح نمودند.

رئیس‌جمهور فعال بودن بخش‌های عدلی و قضایی در ولسوالی‌ها را مهم خواند و گفت که در ایجاد کمپلکس‌ها باید از مواد ساختمانی محلی و نقشه رسمی استفاده شود. وی به رئیس اداره ارگان‌های محلی هدایت داد که موضوع سرپرستی در ولسوالی‌ها را پایان دهد.

دیدار از قول‌اردوی ۲۰۱ سیلاب

رئیس‌جمهور با افسران، بریدملان و سربازان قول‌اردوی ۲۰۱ سیلاب به گونه جداگانه دیدار کرد. آنان از توجه رئیس‌جمهور غنی نسبت به نیروهای امنیتی و دفاعی و خانواده‌های شهدا تشکر کردند و مشکلات و پیشنهادات‌شان را بیان نمودند. مؤظفین دفاعی ضمن اطمینان ‌دادن از تأمین امنیت انتخابات و رعایت بی‌طرفی کامل در آن، خواهان توجه جدی حکومت در زمینه‌های انتقال به‌‌موقع شهدا و مجروحین؛ افزایش مهارت‌های مسلکی و قابلیت‌های محاربوی؛ ترفیعات؛ تطبیق فرهنگ مکافات و مجازات؛ حفظ و مراقبت تأسیسات و تأمین دایمی انرژی برق قول‌اردوی ۲۰۱ سیلاب شدند.

رئیس‌جمهور غنی طی سخنرانی در تالار قول‌اردوی ۲۰۱ سیلاب، گفت که به وزیر دفاع ملی در زمینه ترفیعات و به قوماندان قول‌اردو به خاطر تطبیق اصل مکافات و مجازات هدایت داده است.

وی خطاب به مؤظفین ارگان‌های امنیتی و دفاعی بیان کرد که شما می‌توانستید مهاجر شوید؛ کار شخصی نمایید و سرمایه خوب کمایی کنید؛ اما شما راه دفاع از وطن و مردم را انتخاب کردید که برای من و همه ملت، افتخار بزرگ است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد که صلح باعزت، خواست من و ملت ما است و ما با آتش‌بس، وضعیت سیاسی جنگ را تغییر داده‌ایم.

وی افزود تعهداتی که به منظور رسیدگی به خانواده‌های شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی شده است، عملی خواهد شد؛ زیرا فراموشی خانواده‎های شهدا قابل قبول نیست. رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد که برای اعمار سرپناه برای خانواده‌های شهدا، زمین توزیع خواهد شد و در مقرری و اعطای بورسیه‌ها به آنان اولویت داده می‌شود.

در اخیر، رئیس‌جمهور به لوی‌درستیز وزارت دفاع ملی هدایت داد، بعد از ارزیابی سراسری، پیشنهاد ترفیع افسرانی را که از چندسال بدین سو ترفیع نکرده‌اند، ارائه نماید. وی همچنین هدایت داد که زمینه ارتقای افسران به بریدملان نیز فراهم گردد.

رئیس‌جمهور پس از ختم سفر یک‌روزه خویش به لغمان، روز سه‌شنبه ۱۲ سرطان ۱۳۹۷، به کابل بازگشت.


اشتراک گذاری