سخن رئیس‌جمهور
صنعتکاران، دولت و جامعه را مثلث نجیبه‌ی ثبات و رفاه افغانستان می‌دانیم. رکن عمده این مثلث، صنعتکاران افغانستان است؛ چون مملکتی که تولیدکننده نباشد، مملکت نیست. صنعتکار ما، یک رکن اصلی پایگاه تمام دیدگاه‌های اقتصادی و پالیسی‌های اقتصادی ماست.

سفر رئیس‌جمهور غنی به ترکمنستان و امضای هفت موافقت‌نامه دو جانبه

۱۲ سرطان ۱۳۹۶

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی، صبح روز دوشنبه، 12 سرطان 1396، در رأس یک هیئت عالی‌رتبه دولتی در سفر رسمی یک‌روزه به منظور دیدار با رئیس‌جمهور ترکمنستان پیرامون گسترش روابط میان دو کشور و امضای هفت موافقت‌نامه در حضور ایشان، عازم عشق‌آباد پایتخت آن کشور گردید.

در این سفر، عبدالسلام رحیمی رئیس عمومی اداره امور ریاست‌جمهوری، اکلیل حکیمی وزیر مالیه، عبدالستار مراد وزیر اقتصاد، داکتر محمدهمایون قیومی مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور زیربناها، شاه‌زمان میوندی مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور روابط عامه و استراتیژیک و محمدشاکر کارگر نماینده خاص رئیس‌جمهور در امور کشورهای آسیای میانه، رئیس‌جمهور را همراهی نمودند.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی و هیئت همراه قبل از ظهر دوشنبه، از سوی قربانقلی بردی محمدوف، رئیس جمهوری ترکمنستان، در مقر ریاست‌جمهوری آن کشور در شهر عشق‌آباد، طی تشریفات رسمی در حالی که سرودهای ملی دو کشور نواخته می‌شد، مورد استقبال گرم قرار گرفت.

ملاقات دوجانبه رؤسای جمهور

پس از معاینه قطعه تشریفات و معرفی هیئت‌های دو جانب، رئیس‌جمهور غنی و رئیس‌جمهور بردی محمدوف در ملاقات دوجانبه پیرامون گسترش روابط دو کشور و همکاری‌های اقتصادی بحث و تبادل نظر کردند.

رئیس‌جمهور ترکمنستان سفر رئیس‌جمهور غنی را برای تقویت مزید روابط میان دو کشور و گسترش همکاری‌های اقتصادی، مؤثر خواند.

آقای محمدوف با اشاره به سندهای همکاری امضاشده دو کشور در زمینه انتقال انرژی گاز و ترانزیت گفت که ما انرژی برق را به افغانستان و از آن طریق به کشورهای دیگر صادر خواهیم کرد.

بردی محمدوف علاوه کرد که صادرات انرژی برق و همکاری‌های اقتصادی ضمن این‌که تقویت روابط افغانستان و ترکمنستان و ایجاد اشتغال را در بر خواهد داشت، باعث رشد و توسعه اقتصادی دو کشور نیز می‌گردد.

وی تصریح کرد که کشورش در کنار همکاری‌های اقتصادی با افغانستان، عرصه همکاری را در بخش‌های فرهنگی و بشری نیز با آن کشور افزایش خواهد داد، زیرا ترکمنستان و افغانستان؛ تاریخ، کلتور و ارزش‌های هنری مشترک دارند.

رئیس‌جمهور ترکمنستان گفت که کشورش برای پذیرش و آموزش محصلین افغان در بخش‌های مختلف ظرفیت کافی دارد و در این زمینه همکاری‌های خود را با افغانستان به طور دوامدار حفظ خواهد کرد.

در این دیدار، رئیس‌جمهور ترکمنستان از رئیس‌جمهور افغانستان به‌خاطر اشتراک در مراسم افتتاح مسابقات رزمی آسیایی دعوت نمود.

محمدوف خاطرنشان کرد که روابط ما در سطح بالایی تأمین گردیده و این مناسبات همچنان گسترش و تقویت خواهد یافت.

وی بیان ‌داشت که مبارزه با تروریزم، افراطیت، مواد مخدر و جرایم سازمان‌یافته ضرورت به همکاری مشترک کشورها دارد و در این بخش، ما و سازمان‌های معتبر بین‌المللی نظر هماهنگ داریم.

قربانقلی بردی محمدوف اضافه کرد که افغانستان و ترکمنستان ضمن روابط دوجانبه، با کشورهای منطقه نیز مناسبات نیک دارند و این کشور طرحی برای همکاری مزید کشورهای منطقه دارد که برای رشد و توسعه اقتصادی و آینده روشن کشورها مؤثر خواهد بود.

رئیس‌جمهور غنی از مهمان‌نوازی گرم و استقبال شأندار رئیس‌جمهور ترکمنستان قدردانی کرد و نیز از همکاری‌های آن کشور در عرصه‌های مختلف با افغانستان تشکر نمود.

وی گفت که سیاست مثبت بی‌طرفی ترکمنستان برای کشورهای منطقه و دنیا یک مثال است و از همین جهت، افغانستان و ترکمنستان با هم دوستان نیک می‌باشند.

رئیس‌جمهور غنی همچنین افزود که دو کشور بر اساس ارزش‌های مشترک تاریخی نیز روابط و مناسبات دوستانه دارند.

رئیس‌جمهور غنی از رئیس‌جمهور ترکمنستان که برای افتتاح خط آهن اتامراد – آقینه به افغانستان سفر کرده بود، تشکر نموده ابراز امیداوری کرد که به‌زودی خط آهن تورغندی – ترکمنستان نیز افتتاح گردد.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی، میزبانی از «کنفرانس بین‌المللی ترانسپورت پایدار» توسط ترکمنستان که سال قبل در عشق‌آباد برگزار گردید، یک گام اساسی جهت تقویت ترانزیت دانسته افزود که همکاری‌های دو کشور در زمینه انتقال انرژی هر روز افزایش می‌یابد، زیرا انرژی برق برای زیربنا، زیربنا را می‌سازد.

رئیس‌جمهور غنی تصریح کرد که با انتقال انرژی آسیای مرکزی به آسیای جنوبی، از مسیر افغانستان، آسیا دگرگون خواهد شد و این تنها یک ارتباط نه، بلکه دهلیز مواصلاتی است که باعث می‌گردد تا ترکمنستان و افغانستان به کشورهای آسیایی و اروپایی به شکل اساسی وصل گردند.

امضای هفت موافقت‌نامه دوجانبه

در پایان این دیدار در حضور رؤسای جمهور دو کشور، هفت موافقت‌نامه همکاری میان مقامات دو کشور امضا شدند که شامل موارد زیر است:

- همکاری وزارت‌های انرژی دو کشور به منظور انتقال برق ترکمنستان به ولایت‌های بادغیس و جوزجان؛

- موافقت‌نامه روی سیستم ترانسپورت بین‌المللی جاده‌یی

- تفاهم‌نامه روی همکاری در صنعت قالین

- مقررات روی تنظیم ارتباطات خط آهن در مرز دو کشور بین ایستگاه‌های آقینه - امام‌نظر

- موافقت‌نامه روی پوسته‌های مرزی خط آهن در مرز دو کشور

- موافقت‌نامه همکاری علمی - آموزشی بین پوهنتون‌ جوزجان و پوهنتون مختوم‌قلی

- برنامه همکاری وزارت‌های خارجه دو کشور برای سال 2018 - 2019

 

کنفرانس مطبوعاتی مشترک

در این سفر، رؤسای جمهور دو کشور در کنفرانس مطبوعاتی مشترک نیز حضور یافتند.

در این کنفرانس مطبوعاتی، رئیس‌جمهور ترکمنستان ضمن ابراز خرسندی از سفر رئیس‌جمهور غنی و هیئت همراه به این کشور، گفت که در دیدارها روی همکاری‌ها و روابط میان دو کشور، وضعیت آسیای مرکزی و منطقه، مشکلات و پیشگیری از خطرات تروریزم برای صلح و ثبات جهان، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

وی خاطرنشان کرد که ترکمنستان و افغانستان به این نظرند که مشکلات جهان باید از راه‌های سیاسی و مذاکرات حل گردد، زیرا جنگ راه‌حل نمی‌باشد.

وی از حمایت و کمک رئیس‌جمهورغنی از پروژه تاپی تشکر کرد و گفت که کار پروژه تاپی در زمان معین آن انجام می‌شود.

بردی محمدوف افزود که خط آهن اتامراد – آقینه که سال قبل افتتاح گردید، همچنان در داخل خاک افغانستان امتداد خواهد یافت.

رئیس‌جمهور ترکمنستان تصریح کرد که سب‌استیشن‌های جدید ترکمنستان و ظرفیت‌های لازم در این راستا ایجاد گردیده و اکنون می‌توانیم صادرات انرژی برق به افغانستان را چندین برابر سازیم.

محمدوف با اشاره به موقعیت استراتژیک افغانستان گفت که افغانستان در وصل نمودن کشورهای منطقه، نقش اساسی دارد و کشورهای دیگر از این موقعیت به‌گونه فرصت استفاده نمایند.

محمدوف خاطرنشان کرد که در ماه نوامبر سال روان کنفرانس بین‌المللی همکاری‌های اقتصادی برای افغانستان در عشق‌آباد برگزار خواهد شد که در آن نمایندگان ۷۲ کشور، اشتراک و پیرامون موضوعات مهم بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

وی اضافه کرد که با توجه به فرصت‌های فراوان داد و ستد تجارتی مسیرهای جدید ایجاد و از آن استفاده خواهد شد، زیرا ما در این بخش پوتنشیل و ظرفیت‌های زیاد داریم و در سرحدات افغانستان مراکز تجارتی ایجاد خواهیم کرد.

قربانقلی بردی محمدوف از رئیس‌جمهور کشور دعوت به‌عمل آورد که در مراسم افتتاح مسابقات آسیایی رزمی اشتراک نماید. وی افزود که این نه‌تنها یک رقابت جهانی، بلکه در راستای تأمین روابط سیاسی و اجتماعی کشورها یک رویداد مهم خواهد بود.

رئیس‌جمهور ترکمنستان ضمن این که به روابط نیک همسایگی اشاره نمود گفت که دو کشور به مناسبات دوستانه و منافع ملی دو کشور متعهدند. وی برای تأمین صلح و ثبات پایدار در افغانستان ابراز امیدواری نمود.

سپس، رئیس‌جمهور غنی صحبت کرده به نمایندگی از دولت، ملت، سکتور خصوصی و شورای ملی افغانستان، از رئیس‌جمهور ترکمنستان، دولت و مردم آن کشور به‌خاطر استقبال گرم و میزبانی عالی‌شان تشکر کرد.

رئیس‌جمهور کشور با اشاره به روابط افغانستان و ترکمنستان گفت که با کمک دولت و مردم ترکمنستان، ما فاصله ده سال را طی دو و نیم سال پیمودیم.

وی ادامه داد که به همه ما ثابت گردید که می‌توانیم چالش‌ها را به فرصت‌ها مبدل سازیم و اکنون باید دیدگاه پنج الی پنجاه ساله را ایجاد نماییم.

رئیس‌جمهور غنی تصریح کرد که ترکمنستان از دید یک همسایه نیک، به افغانستان به عنوان یک پل ارتباطی و فرصت می‌نگرد. وی از رئیس‌جمهور ترکمنستان تشکر کرد که پروژه بزرگ تاپی را از نظر به عمل تبدیل نمود.

رئیس‌جمهور کشور گفت که مردم افغانستان از افتتاح این پروژه مهم استقبال گرم نمودند و همچنین اعتماد و سرمایه‌گذاری این کشور را جشن گرفتند.

محمداشرف غنی اظهار داشت که سرحد مشترک افغانستان و ترکمنستان به نمونه‌ی همکاری منطقوی مبدل شده است.

رئیس‌جمهور افزود که برای مردم ولایت بادغیس و سرحدات ولسوالی‌های مربوط آن این خبر خوش است که انرژی وارداتی برق از ترکمنستان خانه‌های‌شان را روشن ساخته و در زندگی‌شان تغییرات مثبت رونما می‌کند.

رئیس‌جمهور بردی محمدوف، افغانستان را همکار و مدافع خوب دانست که در بحث‌های منطقوی و جهانی اهمیت موقعیت افغانستان را مطرح می‌سازد.

رئیس‌جمهور غنی در اخیر سخنانش از رئیس‌جمهور ترکمنستان به‌گونه رسمی دعوت نمود که به افغانستان سفر نماید.

وی خطاب به محمدوف گفت: شما دو بار به افغانستان سفر نموده‌اید و هر سفرتان به افغانستان، باعث تحرک و تقویت روابط خواهد شد.

بازدیدها
رئیس‌جمهور در ختم سفر خویش، همراه همتایش، از محل پرورش اسب دیدن کرد. در حالی که اسب‌سواران بیرق افغانستان را با خود حمل می‌کردند، در خصوص انواع مختلف اسب‌ها نیز معلومات داده شد.

رئیس‌جمهور غنی و هیئت همراه، به پای منار قربانیان زلزله نیز رفته و اکلیل گل گذاشتند؛ سپس از بخش‌های مختلف موزیم و آثار تاریخی، تصاویر و تابلوهای موجود دیدن نمودند.

رئیس‌جمهور غنی و هیئت همراه، در ضیافت طعام شام که از سوی رئیس‌جمهور ترکمنستان تدارک یافته بود، اشتراک کردند.

حین این ضیافت، رئیس‌جمهور ترکمنستان با اشاره به امضای توافقنامه‌های همکاری میان افغانستان و ترکمنستان گفت که آنها به‌زودی در مرحله عمل و تطبیق قرار خواهند گرفت. وی همچنین گفت که همکاری‌ها در عرصه‌های علمی و فرهنگی نیز افزایش می‌یابد و کدرهای متخصص برای رشد اقتصاد افغانستان، آموزش خواهند دید.

قربانقلی بردی محمدوف تصریح کرد که کشورش آماده است تا افغانستان را در ایجاد مراکز صحی و تجارتی همکاری نماید و در شهر مزارشریف مرکز تجارتی ایجاد کند.

وی افزود که داد و ستد تجارتی دو کشور را تا مرز میلیاردها دالر افزایش خواهند داد.

محمدوف ادامه داد که از ورزشکاران افغان برای اشتراک در مسابقات زرمی آسیایی دعوت خواهد شد تا بیرق افغانستان را در این مسابقات بلند نمایند.

رئیس‌جمهور ترکمنستان با اشاره به این سفر گفت که روابط افغانستان و ترکمنستان تقویت می‌یابد.

رئیس‌جمهور غنی در این ضیافت که شماری از سفیران و دیپلومات‌های کشورهای مختلف نیز حضور داشتند، صحبت کرد و از رئیس‌جمهور ترکمنستان و مردم آن کشور به خاطر میزبانی و مهمان‌نوازی گرم‌شان تشکر کرد.

رئیس‌جمهور کشور از موقعیت و نقش تاریخی افغانستان یاد کرده افزود که گذشته برای ما به این خاطر مهم است که اساس آینده را می‌سازد. ما تاریخ سه هزار ساله همکاری داریم که در پایان قرن ۱۹ و ۲۰ از اثر تحولات و حوادث بین‌المللی تغییر کرد و افغانستان به حاشیه رفت.

رئیس‌جمهور غنی گفت که افغانستان و ترکمنستان از مسیر راه جدید ابریشم و منطقه، چهارراه خواهند بود. دیدگاه ما این است که اقدامات تاپی سرتاسری گردد، زیرا تاپی تنها پروژه نه؛ بلکه دهلیز مواصلاتی می‌باشد.

وی افزود که افغانستان به عنوان قلب آسیا، نقطه اتصال می‌باشد و از رئیس‌جمهور ترکمنستان تشکر کرد که بر اساس احترام و منافع مشترک متقابل و به منظور دفع خطرات پیش آمده برای منطقه، زمینه همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی را مطرح می‌سازد.

رئیس‌جمهور کشور اضافه کرد که خط‌آهن اتامراد – آقینه به قرغیزستان، تاجیکستان و چین وصل می‌شود و این گونه اقدامات، زمینه و تسهیلات همکاری‌های اقتصادی را در منطقه فراهم می‌سازد که امید است که این پروژه آسیا را دگرگون سازد.

رئیس‌جمهور غنی تصریح نمود که ما راه ابریشم را دوباره احیا و همچنین همکاری‌ها را با ایجاد مراکز تجارتی و استفاده از سرحدات و بنادر افغانستان و ترکمنستان، گسترش می‌بخشیم.

محمداشرف غنی گفت که ترکمنستان بزرگ‌ترین تولیدکننده انرژی در منطقه می‌باشد و هدف ما این است که این انرژی را با ایجاد تأسیسات، ابتدا به افغانستان و سپس به پاکستان و هند انتقال دهیم.

رئیس‌جمهور افزود که افغانستان و ترکمنستان در دو و نیم سال گذشته طرح‌ها را از روی کاغذ به عمل پیاده نموده‌اند و خط‌آهن اتامراد – آقینه، اولین پروژه‌ای است که در زمان اندک عملی گردید.

رئیس‌جمهور غنی به رئیس‌جمهور ترکمنستان و مردم آن کشور به خاطر سیاست مثبت بی‌طرفی‌شان که زمینه همسایگی خوب را با کشورهای همجوار فراهم ساخته است، تبریک گفته اضافه کرد که ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان و افغانستان به شرکای تجارتی مبدل شده‌اند.

رئیس‌جمهور کشور از رئیس‌جمهور ترکمنستان تشکر کرد که با تلاش‌های فراوان وی، مسابقات آسیایی به مسابقات بین‌المللی مبدل شده است و اطمینان داد که در مراسم افتتاح مسابقات رزمی آسیایی در عشق‌آباد، اشتراک خواهد کرد.

رئیس‌جمهور غنی گفت که ورزش زبان همکاری و همزیستی برای نجات از خطر افراطیت و تروریزم می‌باشد که همه جوانان خود و آینده درخشان‌شان را در آن می‌بینند.

رئیس‌جمهور کشور افزود که برگزاری «کنفرانس بین‌المللی اقتصادی برای افغانستان» در ترکمنستان، دیدگاه همکاری را از پنج الی ده سال ایجاد خواهد کرد، این همکاری مردم ما را از فقر، محرومیت و انزوا بیرون خواهد ساخت.

رئیس‌جمهور و هیئت همراه پس از ختم ضیافت، دوشنبه شب، به وطن بازگشتند.


اشتراک گذاری