سخن رئیس‌جمهور
صنعتکاران، دولت و جامعه را مثلث نجیبه‌ی ثبات و رفاه افغانستان می‌دانیم. رکن عمده این مثلث، صنعتکاران افغانستان است؛ چون مملکتی که تولیدکننده نباشد، مملکت نیست. صنعتکار ما، یک رکن اصلی پایگاه تمام دیدگاه‌های اقتصادی و پالیسی‌های اقتصادی ماست.

سفر رئیس‌جمهور غنی به چین

۲۱ جوزا ۱۳۹۷

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، در رأس یک هیئت عالی‌رتبه دولتی به منظور اشتراک در هجدهمین کنفرانس سران سازمان همکاری‌های شانگهای، صبح روز شنبه، مورخ 19 جوزای 1397 برای سفر دوروزه راهی چین شد. رئیس‌جمهور غنی در میدان هوایی بین‌المللی کوینگدو لیتونگ از سوی معاون وزارت امور خارجه چین، والی ایالت شاندونگ، معاون شاروالی چینگداو، سفیر چین در افغانستان و دیپلومات‌های افغان مقیم چین استقبال شد و کودکان چینی با اهدای دسته گل به وی خوش‌آمدید گفتند.

پیش از برگزاری نشست، رئیس‌جمهور غنی با رؤسای جمهور تاجکستان، ایران، ازبیکستان و چین دیدار کرد و در مورد همکاری‌های منطقه‌یی، مبارزه مشترک با تروریزم و تأمین صلح و ثبات در افغانستان صحبت نمود.

دیدار با تاجران افغان مقیم چین و استماع مشکلات و پیشنهادات آنان بخش دیگر از ملاقات‌های رئیس‌جمهور بود.

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در روز دوم سفر، در نشست سران سازمان همکاری‌های شانگهای درباره مسایل صلح و اتصال منطقه‌یی سخنرانی کرد و صبح روز یکشنبه، مؤرخ 21 جوزای 1397، به کابل بازگشت.

 

 دیدار با رئیس‌جمهور تاجکستان

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در نخستین روز سفرش با رئیس‌جمهور تاجکستان دیدار کرد.

سران دو کشور روی تقویت و گسترش همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌یی به خصوص همکاری‌های اقتصادی، تجارتی، امنیتی و مبارزه با تروریزم بحث و تبادل نظر کردند.

رئیس‌جمهور تاجکستان بر همکاری و مبارزه مشترک منطقه‌یی علیه تروریزم تأکید کرد و از پروسه صلح به رهبری دولت افغانستان و اعلام آتش‌بس با طالبان حمایت نمود و آن را برای تأمین صلح و ثبات در منطقه مهم خواند.

رئیس‌جمهور غنی در این دیدار نقش تاجکستان را در همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی منطقه‌یی مهم خواند و گفت که تاجکستان به عنوان صادرکننده انرژی برق و افغانستان به مثابه ترانزیت‌کننده آن، نقش به‌سزایی را در اتصال و پیشرفت اقتصادی منطقه دارند.

 دیدار با رئیس‌جمهور ایران

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی عصر روز شنبه، مورخ 19 جوزا، با حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران دیدار کرد.

دو جانب خواهان گسترش همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف گردیدند و ضمن تأکید بر مبارزه مشترک علیه تروریزم جهانی و قاچاق مواد مخدر، این دو پدیده را تهدید جدی برای منطقه به ویژه افغانستان و ایران خواندند.

رؤسای جمهور دو کشور روابط اقتصادی و تجارتی میان افغانستان و ایران را مثبت ارزیابی نمودند.

در این دیدار، در مورد همکاری مشترک کمیته‌های پنج‌گانه در عرصه‌های مختلف بحث شد و دو جانب خواهان تسریع فعالیت کمیته‌های پنج‌گانه شدند.

رئیس‌جمهور ایران گفت که از هر اقدام در مورد صلح افغانستان که باعث جلوگیری از جنگ و خونریزی گردد، حمایت می‌نماید.

 دیدار با رئیس‌جمهور ازبیکستان

رئیس‌جمهور غنی در دیدار با رئیس‌جمهور ازبیکستان در مورد تقویت مناسبات میان دو کشور و موضوعات منطقه‌یی بحث نمودند.

دو جانب در مورد همکاری‌های تجارتی و اقتصادی گفتند که اکنون یک دیدگاه بزرگ اقتصادی به وجود آمده است و روابط تجاری چین و افغانستان از طریق ازبیکستان تقویت مزید خواهد یافت.

در این دیدار در خصوص آغاز کار پروژه‌های زیربنایی مانند شبکه‌های انرژی برق و خط‌آهن، بحث‌ گردید و فیصله شد که تیم‌های تخنیکی دو کشور به زودی نشست‌های کاری‌شان را برگزار نمایند.

 دیدار با تاجرین

محمد اشرف غنی در دومین روز سفرش به چین، با تاجران افغان مقیم آن کشور دیدار و مشکلات و خواسته‌های آنان را استماع نمود.

تاجران ضمن قدردانی از رئیس‌جمهور غنی، با اشاره به هزینه مالی و زمانی صادرات از طریق بندر کراچی پاکستان و بندر عباس ایران، خواستار گشایش راه‌های بدیل و ارزان شدند و از موانع صادرات پنبه و میوه از ازبیکستان و آسیای میانه به چین نیز یادآوری کردند.

آنان از ایجاد شرکت بزرگ سهامی میان افغانستان و چین با هدف افزایش صادرات افغانستان به چین خبر دادند.

رئیس‌جمهور غنی ضمن ستایش از موفقیت‌های تاجران افغان مقیم چین گفت که مشکل انتقالات از طریق ازبیکستان تا اندازه‌ای حل شده است و با ایجاد مرکز بسته‌بندی و صادرات محصولات افغانستان در شهر ترمذ ازبیکستان، این مشکلات به گونه کامل حل خواهد شد.

 دیدار با رئیس‌جمهور چین

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در دومین روز سفرش، با رئیس‌جمهور چین دیدار کرد.

در این دیدار رئیس‌جمهور چین گفت که باید تلاش ورزیم تا روابط دوجانبه تقویت یابد، و گسترش همکاری با افغانستان به منظور تأمین صلح و ثبات در این کشور برای ما یک اصل اساسی محسوب می‌شود.

وی از تلاش‌های رئیس‌جمهور غنی در راستای تأمین صلح و ثبات و پیشرفت اقتصادی ستایش کرد و از پیشنهاد صلح  و آتش‌بس موقت با طالبان حمایت نمود.

رئیس‌جمهور غنی گفت که ما به هدف صلح خود نزدیک هستیم؛ اما همکاری کشورهای دوست، ما را به این هدف نزدیک‌تر می‌سازد.

وی از تلاش‌های رئیس‌جمهور چین که در ملاقات‌هایش با رئیس‌جمهور امریکا و صدراعظم هند در مورد افغانستان خواستار همکاری این کشورها شده بود، قدردانی کرد.

در این دیدار رؤسای جمهور دو کشور بر بحث‌های دوامدار میان افغانستان و چین به منظور تحکیم هرچه بیشتر مناسبات امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تأکید ورزیدند.

 سخنرانی در نشست سران سازمان همکاری‌های شانگهای

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در هجدمین نشست سران سازمان همکاری‌های شانگهای سخنرانی نمود.

رئیس‌جمهور گفت که ماحول سازمان همکاری‌های شانگهای یکی از برهه‌های باز در طول تاریخ را تجربه می‌کند که یک استراتیژی همکاری منطقه‌یی می‌تواند آن را به یک قرن فرصت دوامدار گسترش می‌دهد. وی افزود که این استراتیژی نیازمند تغییر دیدگاه نسبت به ظرفیت‌ بالقوه و مشکلات افغانستان است.

رئیس‌جمهور در سخنرانی خویش به پنج موضوع اشاره نمود که علی‌رغم قیمت گزاف به خاطر جنگ تحمیلی سبب بهتر شدن دیدگاه مردم افغانستان در مبدل شدن کشورشان به بستر همکاری و اتصال شده است:

نخست، پیشنهاد جامع صلح غیرمشروط حکومت وحدت ملی، دلایل علمای افغانستان بر توقف جنگ، و پذیرش آتش‌بس در روزهای عید فطر از سوی طالبان، دریچه‌ای برای پیشبرد گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی بوده است.

دوم، همکاران بین‌المللی در قالب استراتیژی ایالات متحده امریکا برای جنوب آسیا، مأموریت حمایت قاطع، و تمویل کنفرانس بروکسل و اعضای شانگهای حمایت مصمم از افغانستان دارند.

سوم، ظهور یک اجماع منطقه‌یی روی یک افغانستان باثبات و متصل با کشورهای دیگر را شاهد هستیم که کنفرانس تاشکند روی صلح؛ توافق چین و هند روی مسایل افغانستان؛ تقویت گفت‌وگوهای دوجانبه‌مان با روسیه، قزاقستان، قرغیزستان، تاجکستان و ترکمنستان؛ گفت‌وگوی جامع با ایران؛ و امضای موافقت‌نامه چارچوبی پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی (APAPPS) نمونه‌های آن است.

چهارم، اجندای افغانستان در زمینه اتصال منطقه‌یی با پیشرفت‌های واقعی همراه بوده است. توسعه سه بندر خشکه از طریق خط‌آهن؛ خط‌آهن برای اتصال به بندر چابهار؛ خط‌آهن بلخ – هرات؛ رسیدن تاپی به سرحد افغانستان؛ تحقق کاسا یک‌هزار؛ سرمایه‌گذاری قابل ملاحظه سکتور خصوصی در انرژی و فایبر نوری؛ موافقت‌نامه‌های ترانزیت منطقه‌یی؛ و سرعت در گسترش دهلیزهای هوایی‎؛ همه مشهودند.

پنجم، افغانستان به سرعت در حال تطبیق اصلاحات همه‌جانبه و انتقال صلاحیت و اقتدار به جوانان می‌باشد و در تطبیق استراتیژی مبارزه با فساد پیشرفت‎های واقعی داشته است؛ حکومت متعهد به برگزاری انتخابات پارلمانی ۲۰۱۸ و انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ است.

رئیس‌جمهور در اخیر سخنان خویش گفت که پیشرفت‌های ما واقعی‌اند اما با دشواری‎های ناشی از تروریزم و مواد مخدر روبه‌روست که باید با این دو شیطان، منسجم، همه‌جانبه و هماهنگ مقابله شود. ایجاد یک تصویر کلی از همکاری بر مبنای طرح برد-برد افغانستان به عنوان بستری برای همکاری و اتصال منطقه‌یی، نخستین قدم است که به تعقیب آن بهره‌برداری از ماهیت شانگهای برای ایجاد پلان‌های عملی مورد نیاز همکاری منطقه‌یی می‎باشد. رئیس‌جمهور غنی تأکید کرد که افغانستان آماده ایفای نقش در قالب چهارراه آسیا است که زمینه‌ساز دسترسی به مارکیت، سرمایه‌گذاری ترانزیتی و همکاری منطقه‌یی می‌باشد تا جایگاه برحق خود را در قطار کشورهای پیشرفته جستجو کند و عاملی برای ثبات بین‌المللی و منطقه‎یی باشد.

 حمایت سران شانگهای از پروسه صلح افغانستان

رهبران کشورهای عضو شانگهای با اتفاق از پروسه صلح افغانستان و آتش‌بس حمایت کردند و صلح را در افغانستان برای اتصال منطقه‌یی و پیشرفت مهم دانسته، متعهد گردیدند که افغانستان را در رسیدن به صلح و ثبات، همکاری نمایند.

در این نشست، شی جینگ پینگ رئیس‌جمهور چین گفت که کشورهای عضو شانگهای برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان تعهد کامل دارند و افغانستان برای سازمان شانگهای مهم می‌باشد.

نریندرا مودی صدراعظم هند در مورد وضعیت امنیتی، تروریزم و رشد افراطیت در افغانستان ابراز نگرانی کرد و از اعضای سازمان خواست که همه باید از دیدگاه رئیس‌جمهور غنی حمایت نمایند تا افغانستان به ثبات برسد.

وی با اشاره به تهدید داعش در افغانستان گفت که این گروه تروریستی قواعد و ساختارهای دموکراتیک را در افغانستان با تهدید مواجه ساخته است و ما باید در چوکات سازمان شانگهای برای جلوگیری از این تهدیدها کار نماییم.

رئیس‌جمهور قزاقستان گفت که حل قضیه افغانستان برای ما مهم می‌باشد و در این خصوص ما نمی‌توانیم بی‌اعتنا باشیم. وی افزود که ما از دولت قانونی افغانستان حمایت می‌نماییم و آماده هستیم تا از طریق سازمان شانگهای با افغانستان کمک کنیم تا زمینه تأمین صلح پایدار و پیشرفت در این کشور فراهم شود.

آقای نورسلطان نظربایف گفت که پروژه‌هایی برای آسیای جنوبی به شمول پاکستان و افغانستان تحت کار است، اما در مرحله نخست باید جنگ ختم شود تا زمینه عملی شدن این پروژه‌ها فراهم گردد.

ممنون حسین رئیس‌جمهور پاکستان از پلان صلح رئیس‌جمهور غنی و اعلام آتش‌بس حمایت کرد و افزود که پاکستان در بخش صلح با افغانستان توافق کرده است و بر نتایج مثبت آن اظهار امیدواری نمود.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، نیز تروریزم را خطری برای منطقه دانست و از کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای خواست که باید افغانستان را در این عرصه همکاری نمایند.

امام علی رحمان، رئیس‌جمهور تاجکستان، گفت که امنیت منطقه وابسته به امنیت افغانستان است. وی افزود که ما در عرصه کمک‌های اجتماعی و صلح با افغانستان متعهد هستیم و همکاری‌های خود را توسعه خواهیم بخشید.

شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهور ازبیکستان، گفت که ما از صلح و ثبات در افغانستان حمایت می‌نماییم و به همین منظور کنفرانس تاشکند را دایر نمودیم که بدون شرط، راه را برای گفت‌وگو باز کرد.

 موافقت‌نامه ایجاد گروه تماس

در حاشیه کنفرانس سازمان همکاری‌های شانگهای، موافقت‌نامه‌ای میان سکرترجنرال سازمان مذکور و صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه، به امضا رسید که بر اساس آن میان افغانستان و سازمان شانگهای یک گروه تماس ایجاد می‌گردد.

 


اشتراک گذاری