سخن رئیس‌جمهور
صنعتکاران، دولت و جامعه را مثلث نجیبه‌ی ثبات و رفاه افغانستان می‌دانیم. رکن عمده این مثلث، صنعتکاران افغانستان است؛ چون مملکتی که تولیدکننده نباشد، مملکت نیست. صنعتکار ما، یک رکن اصلی پایگاه تمام دیدگاه‌های اقتصادی و پالیسی‌های اقتصادی ماست.

اشتراک رئیس‌جمهور در کنفرانس بروکسل برای افغانستان

۱۳ میزان ۱۳۹۵

کنفرانس بروکسل برای افغانستان زیر عنوان «مشارکت برای آبادانی و صلح» در پایتخت بلجیم با حضور هیئت عالی‌رتبه افغانستان به ریاست رئیس‌جمهور غنی، نمایندگان ۷۵ کشور و ۳۰ نهاد و سازمان بین‌المللی به شمول بان‌کی مون سرمنشی سازمان ملل متحد طی دو روز، 13 و 14 میزان (4 و 5 اکتوبر 2016) تدویر یافت.

در این نشست از جانب افغانستان خانم اول کشور، داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی، صلاح‌ا‌لدین ربانی وزیر امور خارجه، محمدحنیف اتمر مشاور امنیت ملی، اکلیل حکیمی وزیر مالیه، عبدالسلام رحیمی رئیس عمومی اداره امور ریاست‌جمهوری، داکتر نسرین اوریاخیل وزیر کار و امور اجتماعی، دلبر نظری وزیر امور زنان، داکتر محمدهمایون قیومی مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور زیربنایی، نادر نادری مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور روابط عامه و استراتیژیک، سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر، داکتر حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح، عتیق‌الله نصرت معاون اتاق تجارت و صنایع نیز اشتراک نمودند.

در این نشست هیئت عالی‌رتبه افغان دستاوردهای حکومت وحدت ملی را در بخش‌های اصلاحات، حکومتداری خوب، حقوق زنان، سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی، توسعه اقتصادی و موارد دیگر ارائه نمود.

همچنین رئیس جمهوری اسلامی در حاشیه این کنفرانس، با سران و مقامات عالی‌رتبه کشورهای اشتراک‌کننده در کنفرانس بروکسل، به‌گونه جداگانه نیز دیدار و گفت‌وگو نمود.

«زنان توانمند و افغانستان آباد»

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در روز نخست سفر خویش در نشست «زنان توانمند و افغانستان آباد» همراه خانم اول و سایر اعضای هیئت، اشتراک نمود.

رئیس‌جمهور درباره دستاوردها و چالش‌های پیش‌روی زنان کشور صحبت کرده، گفت: زنان افغان از وابستگی، به نان‌آوران خانواده‌های‌شان مبدل شده‌اند و من شجاعت آنها را می‌ستایم.

وی افزود: زنان افغان راه طولانی را در پانزده سال گذشته پیموده‌اند، آنها می‌توانند به نمایندگی از خود صحبت کنند و به دیگران که به نمایندگی از آنان صحبت کنند، نیاز ندارند. زنان افغان اکنون می‌توانند به نمایندگی از خود، با وضاحت، با یک دیدگاه و تعهد صحبت کنند.

محمد اشرف غنی گفت: زنان افغان در همه عرصه‌های زندگی حضور فعال دارند و آنها به عنوان وزرا، سفرا، معینان، دهاقین و متشبثین فعالیت می‌نمایند.

وی خاطرنشان کرد: من امیدوارم روابط من به عنوان رئیس‌جمهور با خانم اول کشور مثالی برای احترام و الهام متقابل برای همه باشد.

رئیس‌جمهور غنی با بیان این که دستاوردهای زنان افغان که در روشنایی قانون اساسی کشور به دست آورده‌اند، غیرقابل معامله می‌باشد، ادامه داد: زنان، محافظ ارزش‌های دموکراتیک خواهند بود و آنها دستاوردهای خود را حراست خواهند کرد؛ آن را گسترش خواهند داد و به عقب برنخواهند گشت.

رئیس‌جمهور غنی گفت: ما نمی‌توانیم موفقیت خود را با تعدادی از زنان که در مقامات حکومتی فعالیت دارند، اندازه بگیریم. ما باید کوشش‌های خود را با توانمندی واقعی میلیون‌ها دختر که ضرورت به فرصت مشابه با پسران دارند، اندازه‌گیری کنیم؛ زیرا این موضوع کشور ما را به رفاه و آبادانی می‌رساند.

رئیس‌جمهور همچنین از چالش‌هایی که زنان در افغانستان با آن مواجه‌اند صحبت کرد. او گفت: یکی از چالش‌ها، فرهنگ حاکم در حکومت است؛ من می‌توانم زنان را در تمام سمت‌ها مقرر نمایم و من این کار را کرده‌ام، اما واکنشی که به آنها نشان داده می‌شود، در حقیقت واکنش یک همکار به همکار دیگر نیست.

وی تأکید کرد: فرهنگ مردمحور در وجود همه‌ی ماست و از زنان استقبال صورت نمی‌گیرد.

محمد اشرف غنی با اشاره به تعلیم زنان گفت که از لحاظ کمیت، سیستم تعلیمی ما بهبود قابل‌ملاحظه‌ای یافته، اما از نگاه کیفیت، پیشرفت خوبی نکرده است.

وی گفت: در مورد این که چرا دختران در یک سن خاص به مکتب می‌روند و بعداً به گونه سیستماتیک از تعلیم باز می‌مانند، توجه جدی صورت نگرفته است.

وی تأکید کرد که راه‌های انکشاف و پیشرفت زنان که مسدود شده‌اند، باید بازگشایی شوند.

رئیس‌جمهور غنی در بخش دیگر سخنان خود گفت که باید به طور بنیادی در مورد دسترسی تولیدات زنان به بازارها فکر کنیم.

وی افزود: زنان افغان به خیرات نیاز ندارند، زیرا خیرات آنها را توانمند نمی‌سازد، اما دسترسی تولیدات و محصولات آنها به مارکیت، می‌‎تواند آنان را توانمند سازد.

محمد اشرف غنی گفت: امروز تولیداتی که ۴۰ دالر به فروش می‌رسد را می‌توانستیم به ۴۰۰ دالر به فروش برسانیم، پس دسترسی به مارکیت‌ها برای ما مهم است.

رئیس‌‎جمهور در اخیر سخنانش ابراز خوشبینی کرد که زنان می‌توانند هر گونه موانعی را از سر راه‌شان بردارند و به پیشرفت‌های بیشتری نایل شوند.

عقد قرارداد دولت‌سازی 

در حاشیه نشست بروکسل قرارداد دولت‌سازی توسط اکلیل حکیمی وزیر مالیه و نیوین میمیکا کمیشنر اروپا برای انکشاف و همکاری‌های بین‌المللی در حضور رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی به امضا رسید.

قرارداد دولت‌سازی یک میکانیزم جدید می‌باشد که منابع مالی احتیاطی را در اختیار دولت افغانستان قرار می‌دهد و تطبیق اصلاحات را در زمینه‌های پالیسی عامه، چارچوب اقتصاد کلان، مدیریت مالی، شفافیت بودجوی و سایر عرصه‌ها سرعت می‌بخشد.

بر اساس این قرارداد، اتحادیه اروپا ۲۰۰ میلیون یورو را در ربع اول سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به دولت افغانستان کمک می‌کند.

کمیشنر اروپا برای انکشاف و همکاری‌های بین‌المللی در مراسمی به این مناسبت گفت که این قرارداد نمایانگر تعهد ما در زمینه مؤثریت بیشتر کمک‌های اتحادیه اروپا به افغانستان است و در عین حال اعتماد ما بر حکومت افغانستان در پیشبرد اصلاحات را نشان می‌دهد.

اکلیل حکیمی وزیر مالیه ضمن تشکر از کمک‌های سخاوتمندانه اتحادیه اروپا برای افغانستان، گفت که اتحادیه اروپا از جمله کمک‌کنندگان عمده به افغانستان می‌باشد که بیشتر از سه میلیارد یورو را به افغانستان تعهد نموده است. وی افزود که در حدود ۷۸ درصد کمک‌های اتحادیه اروپا از طریق صندوق امانت به حکومت افغانستان تأدیه می‌گردد.

وزیر مالیه درباره قرارداد دولت‌سازی گفت که این قرارداد امکانات بیشتر مالی را برای تطبیق پالیسی‌ها و اولویت‌های استراتیژیک انکشافی دولت افغانستان فراهم می‌‎سازد.

همگرایی منطقه‌یی و آبادانی

نشست «همگرایی منطقه‌یی و آبادانی» از برنامه‌های کنفرانس بروکسل بود که با حضور نمایندگان چندین کشور و ۱۱ سازمان بین‌المللی تدویر یافت.

نیوین میمیکا کمیشنر اروپا برای انکشاف و همکاری‌های بین‌المللی، وینکای ژانک رئیس بانک انکشاف آسیایی و صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور، از سخنرانان این نشست بودند که درباره گسترش همگرایی منطقه‌یی و تأثیر آن بر آبادانی منطقه صحبت کردند.

رئیس‌جمهور غنی نیز در این نشست سخنرانی جامعی ایراد کرد. وی سخنان خود را با تأکید بر این که همگرایی منطقوی آسیا بر ضد هیچ کسی نبوده بلکه به نفع همه می‌باشد، آغاز کرد.

رئیس‌جمهور غنی گفت که تروریزم تهدید علیه یکی از ما نیست بلکه بر ضد همه ماست. اکنون هیچ کس نظاره‌کننده تروریزم نیست، بلکه همه ما آماج آن قرار گرفته‌‎ایم.

محمد اشرف غنی افزود که ما می‌خواهیم افغانستان را به مرکز اتصال مبدل سازیم و در موضوع اتصال مانع فزیکی وجود ندارد بلکه مانع بزرگ آن نظریات ذهنی است.

وی با بیان این که هیچ کسی نمی‌تواند دیگران را از وصل شدن مانع شود گفت که افغانستان جدیداً ابتکاری را با کشور هند روی دست گرفته تا راه ابریشم از طریق هوا احیا گردد و آنهایی که مانع اتصال دو کشور می‌شوند، به حاشیه رانده خواهند شد.

این نشست با بحث آزاد در مورد زیرساخت‌ها، تجارت و ترانزیت منطقوی ادامه یافت.

همایون قیومی مشاور ارشد رئیس‌جمهور در مورد پلان زیربنایی ملی افغانستان که یک نقشه راه برای جریان انرژی، کالاها و معلومات می‌باشد، صحبت کرد. همچنین توماس پنیلا رئیس بانک انکشاف آسیایی در افغانستان در مورد پروژه‌های دارای اولویت منطقوی که در انکشاف اقتصادی منطقه نقش دارند، معلومات داد.

به همین ترتیب رابرت ساوم رئیس گروپ بانک جهانی در افغانستان درباره تجارت و ترانزیت منطقوی و فرصت‌ها و چالش‌های آن و عتیق‌الله نصرت رئیس اجرایی ای‌سی‌سی‌آی در مورد تسهیل تجارت و ترانزیت منطقوی با تمرکز بر سکتور خصوصی صحبت کردند.

در اخیر داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی جمهوری اسلامی افغانستان، با سخنرانی اختتامیه خویش در این نشست، ضمن تشکر از کمک و همکاری جامعه بین‌المللی به افغانستان درباره اهمیت همگرایی در رفاه و آبادانی کشورهای منطقه، صحبت کرد.

مشارکت برای آبادانی و صلح

نمایندگان 75 کشور و 30 نهاد و سازمان بین‌المللی به شمول سرمنشی سازمان ملل متحد در روز دوم کنفرانس بروکسل در نشست «مشارکت برای آبادانی و صلح» اشتراک نمودند.

رئیس‌جمهور غنی این نشست را با سخنرانی خویش افتتاح نمود. او گفت: ما در این جا به عنوان نمایندگان کشورها و سازمان‌های بین‌المللی همکار با یک دیدگاه مشترک روی ارزش دموکراسی و حقوق بشر و با درک وخامت تهدید تروریزم که ثبات و امنیت جهان را تهدید می‌کند، گرد هم آمده‌ایم.

رئیس‌جمهور خطاب به اشتراک‌کنندگان گفت: شما رهبران جامعه بین‌المللی، دوستان ما بوده‌اید و برای آوردن امید به مردم افغانستان نقش داشته‌اید و جامعه بین‌المللی برای مردم ما دست کمک را در طی سالیان جنگ، فقر و بدبختی دراز کرده است.

محمد اشرف غنی از کمک‌های سخاوتمندانه جامعه بین‌المللی یاد کرده افزود: در کشوری که آرزوی کودکش مکتب رفتن است، شما مکاتب را بنا کردید، جایی که زندگی پر از آسیب و امراض بود، شما کلینیک و شفاخانه اعمار نمودید و داکتران و نرس‌ها را آموزش دادید، مکاتب و مزارع ما را که تخریب و ماین‌گذاری شده بودند و اطفال ما را هنگام بازی بی‌پا و دست می‌ساختند، به کمک شما از خطرات ماین پاکسازی کردیم و باغ‌ها و تاکستان‌ها را دوباره احیا نمودیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: زنان افغان در ۱۵ سال گذشته تاریخ ساختند، با وجودی که مورد خشونت و ظلم قرار می‌گرفتند، شکست را قبول نکردند و فعالیت‌های خویش را در مطابقت با قانون اساسی که فرصت‌های مساوی را برای تمام شهروندان کشور فراهم کرده است، به پیش برده‌اند.

رئیس‌جمهور غنی گفت که فقر چالش متداوم است و ۳۹ درصد مردم ما زیر خط فقر قرار دارند که عایدات روزانه‌شان به 1.35 دالر می‌رسد. این بدان معنی است که روزانه یک یا دو مرتبه غذا می‌خورند و امکانات اندک برای رفتن کودکان‌‎شان به مکاتب دارند.

رئیس‌جمهور افزود: من از تعهدات جدید و سخاوتمندانه شما به نمایندگی از مردم فقیر کشورم ابراز سپاس می‌کنم و ما در راستای کاهش فقر و از بین بردن آن تلاش‌های خستگی‌ناپذیر خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور کشور گفت که از سال ۲۰۰۲ بدین سو سرمایه‌گذاری شما بالای نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، ما را توانایی بخشیده است تا مبارزه با تروریزم، جرایم و بی‌ثباتی را رهبری و مدیریت نماییم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: نیروهای امنیتی و دفاعی کشور با اعتماد گسترده مردم افغانستان و حمایت همه‌جانبه جامعه بین‌المللی با دشمن مواجه و در برابر آنها غالب می‌گردند که مثال عمده آن شکست اخیر دشمن در کندز بود.

رئیس‌جمهور گفت: این نشست رهبران، نمایانگر آن است که جهان برای تأمین آینده مصون شهروندان افغانستان متعهد است و هرگز تحت شعاع تبلیغات دشمن، قرار نمی‌گیرد. دشمنان آزادی می‌توانند جریان خبر را متأثر سازند، اما نمی‌توانند اراده ما را خدشه‌دار و از عزم ما بکاهند و یا توجه ما را برای ساختن یک دولت قوی، دسترسی به مارکیت‌ها و نهادهای اجتماعی که هر ملت آزاد و دارای استقلال به آن نیازمند است، منحرف سازند.

رئیس‌جمهور در مورد موفقیت حکومت در جلب سرمایه‌گذاری‌های خصوصی گفت: در سه ماه گذشته ما تعهد سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی در افغانستان را به ارزش 1.1 میلیارد دالر به دست آوردیم.

وی ادامه داد که خبر سرمایه‌گذاری کمپنی ترکی به هزینه دوصد میلیون دالر در بند کجکی ولایت هلمند که صد میگاوات برق را تولید می‌نماید، جامعه بین‌‎المللی را خرسند خواهد کرد.

رئیس‌جمهور غنی گفت که برای نخستین بار در چهل سال گذشته، ما دو بند برق را به پایه اکمال رسانیدیم که می‌توانند ۶۰ میگاوات برق را تولید و ۶۵۰ میلیون متر مکعب آب را ذخیره کنند. وی ادامه داد: در سه سال آینده ما بندهای بیشتری را اعمار خواهیم کرد تا تقریباً ۲۶ میلیارد متر مکعب آب را برای آبیاری و تولید برق مهار سازیم که در ۲۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

محمد اشرف غنی گفت که رسیدن اولین محموله‌های تجارتی قطار آهن از چین به افغانستان و توافق برای ایجاد یک دهلیز هوایی با هندوستان برای صادرات و واردات کالاهای با ارزش زیاد و حجم کم، نویددهنده گسترش همکاری‌های منطقوی است.

رئیس‌جمهور افزود: من خرسندم که با ۲۴۰ تن از مردم روستایی افغانستان از سراسر کشور من و داکتر عبدالله و اعضای کابینه، پروگرام میثاق شهروندی را به ارزش یک میلیارد دالر افتتاح کردیم که در ماه جنوری برای ۱۲ هزار ده و قصبه کشور، خدمات صحی اولیه، معارف، برق‌رسانی و آب آشامیدنی صحی را فراهم می‌سازد.
رئیس‌جمهور غنی با اشاره به نشست مبارزه با فساد اداری در لندن، گفت: خرسندم که نه تنها مرکز عدلی و قضایی به شکل همه‌جانبه کاملاً فعال شده بلکه اولین توقیف در این خصوص نیز صورت گرفته است.

وی گفت که تروریزم مرز نمی‌شناسد، نباید میان تروریزم خوب و بد تفاوت قایل شد و آن را پناهگاه داد و از آن اغماض کرد. تروریزم نه تنها تهدیدی برای افغانستان است، بلکه برای تمام جامعه بین‌المللی می‌باشد.

محمد اشرف غنی افزود: ما به وحدت، تلاش‌های متمرکز و دیالوگ متعهد هستیم و موافقت‌نامه صلح را امضا کردیم. موافقت‌نامه اخیر در اثر اجماع داخلی صورت گرفت نه وساطت بیرونی. موافقت‌نامه مذکور در مطابقت با قانون اساسی و در پی مذاکرات بین‌الافغانی به انجام رسیده است.

رئیس‌جمهور تأکید کرد که مردم افغانستان صلح می‌خواهند، ما به صلح خواهیم رسید و به سیاست سازنده متعهد هستیم، نه سیاست مخرب.

رئیس‌جمهور غنی، گفت که تروریزم متأسفانه یک پدیده کوتاه‌مدت نیست و با توجه به چهار موج تروریزم، این پدیده وسط‌مدت است و ما نیاز داریم تا برای مقابله با آن نیروهای خود را منسجم سازیم، تمرکز خود را حفظ کرده و با همدیگر حرکت کنیم.

رئیس‌جمهور کشور در اخیر سخنانش گفت: ما به دست دوستی نیاز داریم تا باور داشته باشیم که به رنج چهل‌ساله یک ملت باعزت که هیچ گاه علیه هیچ یک از همسایه‌های خود تهدیدی را متوجه نساخته و کمک و همکاری جامعه بین‌المللی را استقبال نموده است، نقطه پایان بگذاریم.

حاشیه‌های کنفرانس

دیدار رئیس‌جمهور با اعلیحضرت فلیپ پادشاه بلجیم 

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان در حاشیۀ کنفرانس بروکسل برای افغانستان، با اعلیحضرت فلیپ پادشاه بلجیم در قصر شاهی آن کشور دیدار کرد.

در این دیدار هر دو جانب در مورد اهمیت روابط و همکاری میان افغانستان و بلجیم و گسترش مزید آن و نیز چگونگی پیشرفت کار کنفرانس بروکسل برای افغانستان، بحث و تبادل نظر کردند.

رئیس‌جمهور غنی در این دیدار از میزبان عالی کشور بلجیم به خاطر تدویر کنفرانس بروکسل برای افغانستان ابراز تشکری و قدردانی نمود.

دیدار رئیس‌جمهور با شماری از مقامات کشورها و سازمان‌های بین‌المللی

 محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در حاشیه کنفرانس بروکسل برای افغانستان با ینس ستولتنبرگ سرمنشی سازمان ناتو، خانم آسا رومسن معاون صدراعظم سویدن، وزیر انکشاف بین‌المللی بریتانیا، خانم کیلی اسمیت مدیر اجرائیوی اداره انکشاف بین‌المللی امریکا، والاحضرت شهزاده آغا خان و نماینده هندوستان برای افغانستان به طور جداگانه دیدار کرد.

رئیس جمهور و سرمنشی سازمان ناتو در دیدارشان در زمینه مبارزه با تروریزم، تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و مسایل منطقوی بحث و تبادل نظر نمودند.

در دیدار با والاحضرت کریم آغاخان، در مورد همکاری شبکه انکشافی آغاخان در عرصه‌های مختلف صحبت شد و کریم آغاخان در رابطه به همکاری در مسایل فرهنگی، گسترش فرصت‌های توریزم و چگونگی حفاظت میراث‌های فرهنگی افغانستان وعده همکاری سپرد.

رئیس جمهور در دیدارش با خانم کیلی اسمیت مدیر اجرائیوی اداره انکشاف بین‌المللی امریکا در مورد ضمانت‌های سرمایه‌گذاری در عرصه‌های انرژی به خاطر جلب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و بین‌المللی بحث و گفتگو نمود.

رئیس جمهور غنی در دیدارش با خانم آسا رومسن معاون صدراعظم سویدن، از کمک‌های آن کشور به افغانستان در عرصه‌های مختلف قدردانی کرد و خانم رومسن از ادامه همکاری کشورش با افغانستان اطمینان داد.

رئیس جمهور کشور در دیدارش با نماینده هند برای افغانستان ضمن اینکه هند را دوست دیرینه مردم افغانستان خواند، از کمک‌های سخاوتمندانه آن کشور در عرصه‌های مختلف با افغانستان به خصوص در احداث پروژه‌های زیربنایی، تشکری کرد.

به همین ترتیب رئیس جمهور غنی و وزیر انکشاف بین‌المللی بریتانیا در دیدارشان در مورد برنامه‌های انکشافی حکومت افغانستان و ادامه‌ کمک‌های بریتانیا در عرصه‌های انکشافی بحث و تبادل نظر نمودند.

دیدار رئیس جمهور با وزیر خارجه امریکا، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه روپا، معاون بانک انکشاف آسیایی و وزیر امور خارجه ازبکستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در شهر بروکسل با جان کری وزیر امور خارجه امریکا، خانم فیدریکا موگرینی مسؤول سیاست خارجی و معاون اتحادیه اروپا، وینکای ژانک معاون بانک انکشاف آسیایی و عبدالعزیز کاملوف وزیر امور خارجه ازبکستان به طور جداگانه دیدار کرد.

در این دیدارها هر دو جانب در مورد مسایل مختلف به خصوص کنفرانس بروکسل برای افغانستان، مبارزه با تروریزم و همکاری‌های منطقوی بحث و تبادل نظر کردند.

رئیس‌جمهور غنی در مورد دستاوردهای حکومت وحدت ملی در عرصه‌های مختلف از جمله حکومتداری خوب، مبارزه با فساد اداری، حقوق زنان، سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی و احیای زیربناهای اقتصادی معلومات داد.

رئیس‌جمهور غنی برای بانکی مون، نشان عالی دولتی غازی امیر امان‌الله خان را تفویض کرد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان نشان عالی دولتی غازی امان‌الله خان را به بانکی مون سرمنشی سازمان ملل متحد تفویض کرد.

در مراسمی که بدین مناسب در مقر اتحادیه اروپا در شهر بروکسل برگزار گردید، رئیس جمهور پس از تفویض مدال مذکور از خدمات آقای بانکی مون در دوران ماموریتش منحیث سرمنشی سازمان‌ ملل متحد قدردانی کرد.

رئیس‌جمهور غنی طی فرمانی، به خاطر تقدیر از خدمات و تلاش‌های آقای بانکی مون در عرصه‌های تقویت سازمان ملل متحد، انکشاف و توسعه پایدار، حمایت از نقش زنان در زمینه‌های اجتماعی، حمایت از کشورهای در حال بحران و حل مشکلات بین‌المللی، تفویض نشان عالی دولتی غازی امیر امان‌الله خان را برای موصوف منظور کرد.

گفتنی است که میعاد وظیفه بانکی مون منحیث سرمنشی سازمان ملل متحد در آینده نزدیک به پایان می رسد.

15.2 میلیارد دالر، تعهدی برای چهار سال

کنفرانس بروکسل با موفقیت به پایان رسید. جامعه بین‌المللی بعد از ارزیابی اجرای تعهدات افغانستان، مبلغ ١٥.٢ میلیارد دالر امریکایی را در بخش اولویت‌های انکشافی افغانستان در چهار سال آینده تعهد نمودند.

در پایان این کنفرانس رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی همراه خانم فیدریکا موگرینی مسؤول سیاست خارجی و معاون اتحادیه اروپا در یک نشست مشترک خبری اشتراک کرد.

در این کنفرانس ابتدا خانم موگرینی گفت که کنفرانس بروکسل موفقانه به پایان رسید و این بخش مهمی از یک کار مشترک ما با دولت افغانستان بود که حمایت گسترده جامعه بین‌المللی را از افغانستان نشان داد.

وی حضور و رهبری مقامات افغانستان به خصوص رئیس‌جمهور غنی در این کنفرانس و کار مشترک افغانستان و اتحادیه اروپا را مورد ستایش قرار داد.

موگرینی خطاب به رئیس‌جمهور غنی گفت: شما دلایل خوب بعد از بازگشت‌تان به افغانستان دارید و ما هم خبر خوش داریم که جامعه بین‌المللی به شکل قوی و پایدار و بهتر در کنار مردم افغانستان قرار دارند.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: ما واقف هستیم که سرمایه‌گذاری در افغانستان در راستای حمایت و تقویت مردم افغانستان در حقیقت سرمایه‌گذاری در ثبات بین‌المللی است.

سپس رئیس‌جمهور غنی صحبت کرد و از تلاش‌های موفقانه اتحادیه اروپا و همچنین کشورها و سازمان‌های بین‌المللی اشتراک‌کننده به خاطر پایان موفقانه این کنفرانس و تعهدات سخاوتمندانه‌شان به افغانستان، به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان تشکر کرد.

رئیس‌جمهور علت موفقیت کنفرانس بروکسل را کار مشترک و خستگی‌ناپذیر تیم‌های مشترک کاری حکومت افغانستان و اتحادیه اروپا دانست.

وی نقش جامعه مدنی، رسانه‌ها و سکتور خصوصی را در دیالوگ با دولت و موفقیت کنفرانس بروکسل بااهمیت خواند.

محمد اشرف غنی گفت که تعهد جدید 15.2 میلیارد دالری و سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی افغانستان در سه ماه گذشته بالغ بر 1.1 میلیارد دالر، یک تغییر مثبت را نشان می‌دهد.

رئیس‌جمهور گفت: با تعهد جدید جامعه بین‌المللی، کار جانب افغانستان از فردا آغاز می‌شود و پیشبرد قابل اطمینان، قابلیت، جهش، امانتداری و شفافیت، عوامل پیش‌برنده این پروسه می‌باشد.

 (ریاست مطبوعات و آگاهی عامه)


اشتراک گذاری