سخن رئیس‌جمهور
صنعتکاران، دولت و جامعه را مثلث نجیبه‌ی ثبات و رفاه افغانستان می‌دانیم. رکن عمده این مثلث، صنعتکاران افغانستان است؛ چون مملکتی که تولیدکننده نباشد، مملکت نیست. صنعتکار ما، یک رکن اصلی پایگاه تمام دیدگاه‌های اقتصادی و پالیسی‌های اقتصادی ماست.

سفر رئیس‌جمهور غنی به ازبیکستان

۰۸ حمل ۱۳۹۷

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در رأس یک هیئت عالی‌رتبه به ‌منظور اشتراک در «کنفرانس بین‌المللی تاشکند در مورد صلح، همکاری امنیتی و همکاری متقابل منطقه‌یی» بعدازظهر روز دوشنبه، مؤرخ ۶ حمل ۱۳۹۷ طی سفر دوروزه عازم ازبیکستان شد.

هدف از سفر رئیس‌جمهور غنی، اشتراک در کنفرانس بین‌المللی تاشکند برای افغانستان است. رئیس‌جمهور غنی در این نشست درباره اتصال منطقه‌یی به خصوص پروژه‌های تاپی، کاسا یک‌هزار و بندر چابهار  صحبت کرد و گفت که ما تصمیم گرفته‌ایم به مشکلات گذشته فایق آییم و از شرکای منطقه‌یی و همسایه‌ها می‌خواهم که با ما برای داعیه مشترک به خاطر امنیت و رفاه یکجا شوند.

رئیس‌ جمهوری در حاشیه کنفرانس بین‌المللی تاشکند برای افغانستان با رئیس‌‌جمهور ازبیکستان، مسؤول روابط خارجی و نماینده خاص اتحادیه اروپا و تعدادی از نماینده‌های کشورهای اشتراک‌کننده در این کنفرانس دیدار کرد.

رئیس‌جمهور غنی بعد از سخنرانی در کنفرانس و دیدار با رئیس‌جمهور ازبیکستان و تعدادی از مقامات سایر کشورها، شام روز سه‌شنبه، 7 حمل 1397، به کابل بازگشت.

 

دیدار با رئیس‌جمهور ازبیکستان

محمداشرف غنی در نخستین روز سفرش به ازبیکستان با شوکت میرضیایف رئیس‌‌جمهور ازبیکستان در کوک‌سرای قصر ریاست‌جمهوری آن کشور دیدار کرد. دو جانب درباره کنفرانس بین‌المللی تاشکند در مورد پروسه صلح، همکاری در عرصه امنیتی و اتصال منطقه‌یی و گسترش روابط دوجانبه در عرصه‌های گوناگون و پروژه‌های منطقه‌یی بحث و تبادل نظر نمودند.

پیشرفت کار پروژه خط‌آهن مزارشریف – هرات و اهمیت اقتصادی آن برای افغانستان، ازبیکستان و سایر کشورهای منطقه؛ برق پلخمری؛ و صادرات میوه‌جات، سبزیجات و سنگ مرمر افغانستان از طریق ازبیکستان به قزاقستان بخش دیگر صحبت را تشکیل داد. رؤسای جمهور دو کشور به مسؤولین مربوط هدایت دادند که به آغاز پروژه فایبر نوری توافق‌شده قبلی، اقدام کنند.

رئیس‌جمهور غنی با قدردانی از میزبانی ازبیکستان به خاطر کنفرانس بین‌المللی تاشکند برای افغانستان، آن را یک روز تاریخی خواند. وی همچنین اجماع منطقه‌یی در راستای رشد اقتصادی کشورهای منطقه را مهم دانست.

 

دیدار با نماینده خاص بریتانیا برای افغانستان و پاکستان

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در حاشیه کنفرانس بین‌المللی تاشکند برای افغانستان، با گریت بیلی نماینده خاص بریتانیا برای افغانستان و پاکستان دیدار کرد و در مورد کمک‌های بریتانیا به افغانستان، نقش آن کشور در پروسه صلح و همکاری‌های منطقه‌یی، گفت‌وگو کردند.

رئیس‌جمهور غنی نقش بریتانیا و کشورهای همکار را در ثبات و همکاری‌های منطقه‌یی ارزنده خواند و آقای گریت بیلی از تعهد کشورش برای ادامه حمایت‌ از افغانستان و پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها اطمینان داد.

 دیدار با معاون وزارت امور خارجه امریکا

رئیس‌جمهور غنی در دومین روز سفرش به ازبیکستان با معاون وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا دیدار کرد.

در این دیدار دو جانب درباره کنفرانس تاشکند برای افغانستان، پروسه صلح و همکاری‌های ایالات متحده امریکا با افغانستان، بحث کردند.

رئیس‌جمهور غنی از کمک‌های ایالات متحده امریکا در عرصه‌های گوناگون با افغانستان و اشتراک هیئت بلندرتبه آن کشور در کنفرانس تاشکند، ابراز امتنان نمود و گفت که استراتیژی جدید ایالات متحده امریکا در قبال آسیای جنوبی و افغانستان مؤثر بوده و با تطبیق آن، تغییرات مثبت در افغانستان و منطقه رونما خواهد شد.

آقای توماس شنان از تعهد کشورش به خاطر تطبیق استراتیژی مذکور اطمینان داد و گفت که ایالات متحده امریکا از پروسه صلح تحت رهبری و مالکیت افغانستان حمایت همه‌جانبه می‎نماید.

 

دیدار با وزیر امور خارجه روسیه

رئیس‌جمهور غنی و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در حاشیه کنفرانس بین‌المللی تاشکند برای افغانستان با هم دیدار نمودند.

رئیس‌جمهور غنی با مهم خواندن همکاری و هماهنگی کشورهای منطقه از حمایت‌های روسیه از پروسه صلح افغانستان، تشکر کرد.

وزیر امور خارجه روسیه از پروسه صلح تحت رهبری و مالکیت افغانستان ابراز حمایت کرد و گفت که هدف ما ثبات کشورهای منطقه و گسترش همکاری‌های اقتصادی میان آنها است. وی پیشنهاد کرد که نشست سه‌جانبه افغانستان، روسیه و ایالات متحده امریکا برگزار گردد.

 سخنرانی در کنفرانس بین‌المللی تاشکند برای افغانستان

در کنفرانس بین‌المللی تاشکند برای افغانستان رئیس‌جمهور محمداشرف غنی سخنرانی کرد که دربردارنده موضوعات مربوط به تهدیدات مشترک، پروسه کابل، اجماع منطقه‌یی صلح، اتصال منطقه‌یی و صلح بین‌الافغانی بود.

رئیس‌جمهور غنی ضمن تشکر از میزبانی دولت ازبیکستان، گفت که امروز برای این گرد هم آمده‌ایم که تهدیدهای مشترک متوجه ما است و هدف این نشست از بین بردن تهدیدات مشترک است.

وی با اشاره بر اینکه شبکه‌های تروریستی باهم وصل بوده و اهداف مشترک دارند، افزود که شمار افراد داعش در افغانستان به کمتر از ۲۰۰۰ می‌رسند که قوای امنیتی و دفاعی افغانستان شجاعانه در برابر آنان می‌جنگند و بیش از یک هزار تن آنها را از بین برده‌اند که بیشتر در ولایت‌های ننگرهار و کنر فعالیت داشته‌اند.

رئیس‌جمهور غنی خاطرنشان کرد که حملات تروریستی نمی‌تواند افغانستان را از راه رسیدن به صلح منحرف سازد. وی خطاب به سران دولت‌ها گفت که رهبری و تعهد شما در راستای حل مشکل مشترک، حیاتی است.

وی با اشاره به برگزاری موفقانه نشست پروسه کابل، گفت که امروز ما در اینجا دومین بخش سفر خویش را به سوی حل صلح‌آمیز ناامنی منطقه‌یی و جنگ تحمیلی بر افغانستان آغاز می‌کنیم تا یک اجماع منطقه‌یی را برای صلح ایجاد نماییم.

محمداشرف غنی درباره اتصال منطقه‌یی به خصوص پروژه‌های مهم تاپی، کاسا یک‌هزار، بندر چابهار صحبت نمود و گفت که ما تصمیم گرفته‌ایم بر مشکلات گذشته فایق آییم و از شرکای منطقه‌یی و همسایه‌ها می‌خواهم که با ما برای داعیه مشترک به خاطر امنیت و رفاه یکجا شوند.

وی خاطرنشان کرد که آینده سیاسی، اقتصادی، صلح و ثبات و همچنین توسعه منطقه که در آن زندگی می‌کنیم، مشترک است، این فرصت‌ها نادرند و باید از آن استفاده شود.

رئیس‌جمهور غنی گفت که ترک اسارت به گذشته و پیشروی توأم با توانایی به سوی آینده، برای همه نتیجه‌ی بُرد بُرد خواهد داشت که برای آن ضرورت به دیدگاه، رهبری و مدیریت داریم.

وی گفت که افغانستان در خط مقدم مبارزه عیله تروریزم و در خط نخست دفاع از امنیت منطقه‌یی و جهانی قرار دارد و افزود که برای رسیدن به صلح و رفاه مشترک، منفعت‌های همکاری باید منافع تقابلی را از صحنه خارج کند.

وی از اشتراک‌کنندگان کنفرانس خواست که با استفاده از نفوذ و قدرت‌شان، پروسه صلح بین‌الافغانی را حمایت کنند و میکانیزم همکاری منطقه‌یی بر ضد گروه‌های فرامرزی تروریستی و گروه‌های فرامرزی جرمی را از طریق اولویت روابط دولت با دولت گسترش دهند و یک چوکات همکاری را برای سرمایه‌گذاری روی برنامه‌های بزرگ پایدار و پروژه‌های اتصال منطقه‌یی با هم ایجاد نمایند.

رئیس‌جمهور غنی همچنین از آنان خواست که افغانستان را در ادغام مخالفین مسلح، بازگشت مهاجرین، توسعه فراگیر و پایدار و کمک‌های فرهنگی و آموزشی، در راستای صلح پایدار، همکاری نمایند.

وی برگزاری انتخابات پارلمانی، شوراهای ولسوالی‌ها و ریاست جمهوری را از اولویت‌های عمده دانست و گفت که کارت رای‌دهی باید جای گلوله را بگیرد و به حیث یک میکانیزم عمده برای مشخص کردن مسیر و سرنوشت استفاده شود.

در این کنفرانس، رئیس‌جمهور ازبکستان و مسؤول روابط خارجی و نماینده خاص اتحادیه اروپا نیز سخنرانی کردند و حمایت‌شان را از پروسه صلح به رهبری و مالکیت حکومت افغانستان اعلام داشتند.

 

دیدار با مسؤول روابط خارجی و نماینده خاص اتحادیه اروپا

رئیس‌جمهور غنی در دومین روز سفرش به ازبیکستان، با فدریکا موگرینی مسؤول روابط خارجی و نماینده خاص اتحادیه اروپا دیدار کرد. در این دیدار دو جانب درباره برگزاری انتخابات پارلمانی، شوراهای ولسوالی و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، فراهم‌آوری زمینه‌ها برای آموزش‌های حرفوی، حمایت از زنان، مبارزه با تروریزم و شبکه‌های اقتصادی جرمی  صحبت نمودند.

رئیس‌جمهور غنی ضمن قدردانی از کمک‌ها و همکاری‌های اتحادیه اروپا به افغانستان، نقش و شریک ساختن تجربه‌های اتحادیه اروپا در چنین نشست‌ها را مثبت و ارزنده ارزیابی کرد.

خانم موگرینی گفت که این اتحادیه از جلساتی که به ابتکار حکومت افغانستان برگزار می‌گردد، نیز پشتیبانی می‌نماید و در کنار حکومت و مردم افغانستان باقی خواهد ماند.

مسؤول روابط خارجی اتحادیه اروپا از دستاوردهای حکومت وحدت ملی در زمینه ایجاد تحرک در منطقه، اتصال منطقه‌یی، ترانزیت و تجارت ستایش کرد و گفت که اتحادیه اروپا در هر مرحله پروسه صلح، آماده همکاری است.

رئیس‌جمهور غنی پس از انجام دیدارهای یادشده، شام روز سه‌شنبه، 7 حمل 1397، تاشکند را به مقصد کابل ترک نموده به کشور بازگشت.


اشتراک گذاری