سخن رئیس‌جمهور
صنعتکاران، دولت و جامعه را مثلث نجیبه‌ی ثبات و رفاه افغانستان می‌دانیم. رکن عمده این مثلث، صنعتکاران افغانستان است؛ چون مملکتی که تولیدکننده نباشد، مملکت نیست. صنعتکار ما، یک رکن اصلی پایگاه تمام دیدگاه‌های اقتصادی و پالیسی‌های اقتصادی ماست.

سفر رئیس‌جمهورغنی به ایالات متحده امریکا

۳۱ سنبله ۱۳۹۶

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی، روز سه‌شنبه، مؤرخ ۲۷ سنبله ۱۳۹۶، در رأس یک هیئت عالی‌رتبه دولتی به منظور اشتراک در هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد وارد شهر نیویارک گردید. در این سفر که چهار روز به طول انجامید، رئیس‌جمهور غنی علاوه بر سخنرانی در هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با رهبران تعدادی از کشورها، سرمنشی سازمان ملل متحد، سرمایه‌گذاران و تعدادی از امریکایی‌هایی که در افغانستان وظیفه اجرا کرده‌اند، نشست و گفت‌وگو داشت.

رئیس‌جمهور غنی بعد از ظهر روز دوم اجلاس، سخنرانی خود را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایراد نمود. افزون بر این، رئیس‌جمهور در جریان سفر خود به امریکا در سازمان‌های غیردولتی به ایراد سخنرانی پرداخته و با رسانه‌های امریکایی نیز مصاحبه داشت.

سخنرانی رئیس‌جمهور، متمرکز بر رسیدن به درک مشترک در مورد معضل افراط‌گرایی و تروریزم و همچنین ایجاد تعهد صادقانه به مشارکت و گفتمان منطقه‌یی به عنوان یگانه راه مبارزه با افراط‌گرایی بود.

وی پس از برنامه سفر به تاریخ 30 سنبله 1396 به سمت کابل حرکت نمود.

 

اشتراک در نشست ائتلاف امید

نخستین برنامه رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در سفر به ایالات متحده امریکا، به اشتراک در نشستی که از سوی ائتلاف بین‌المللی امید برگزار شده بود، اختصاص یافت. رئیس‌جمهور غنی در سخنرانی خود در این نشست که سران شماری از کشورها نیز اشتراک داشتند، گفت که نفرت باعث دوری و بربادی می‌گردد و امید، پلی به خاطر از بین بردن فاصله‌ها است.

وی افزود که جهان در حالت ابهام به سر می‌برد و در این حالت باید از قهرمانانی قدردانی کنیم که در زمینه گسترش امیدواری، محبت و آرزو در جهان تلاش می‌کنند.

رئیس‌جمهور با اشاره به سفر لورا بوش به افغانستان در سال‌های اخیر، گفت که در آن زمان من رئیس پوهنتون کابل بودم و خانم لورا بوش [همسر جورج بوش، رئیس‌جمهور سابق امریکا] به هدف کمک به کودکان و زنان افغان آمده بود. رئیس‌جمهور غنی از لورا بوش که در جریان سفرش از لیلیه دختران دیدن کرد و با استادان اناث پوهنتون کابل ملاقات نمود، تشکری کرد.

در این برنامه، جایزه ترتیب‌شده ائتلاف بین‌المللی امید بنابر تقاضای مسؤولین این نهاد، توسط رئیس‌جمهور غنی به لورا بوش  اهدا شد.

لورا بوش از رئیس‌جمهور غنی تشکر کرد و با تأکید گفت که وی همیشه در کنار زنان و کودکان افغانستان باقی خواهد ماند و از هیچ‌گونه کمک به آنان دریغ نخواهد کرد.

گفتنی است که ائتلاف بین‌المللی امید به منظور مبارزه با افراطیت و خشونت ایجاد شده است و به دختران و کودکان کشورهای جهان به خصوص افغانستان، کمک می‌نماید.

 

دیدار با رئیسجمهور فنلند

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی روز چهارشنبه، ۲۸ سنبله ۱۳۹۶، با ساولی نینیستو رئیس‌جمهور فنلند در مقر سازمان ملل متحد در نیویارک دیدار کرد. رؤسای جمهور دو کشور در مورد گسترش همکاری‎ها صحبت نمودند.

رئیس‌جمهور غنی از همکاری‌های فنلند طی سال‌های گذشته با افغانستان و نیز تداوم همکاری‌ها در آینده تشکر کرد و اضافه نمود که از اثر چندین دهه جنگ، جنگلات افغانستان آسیب دیده که با استفاده از تجارب فنلند می‌توان این جنگلات را احیا نمود.

رئیس‌جمهور فنلند از تداوم همکاری‌های کشورش به رئیس‌جمهور غنی اطمینان داد. وی گفت که کشورش آماده هرنوع همکاری تخنیکی جهت احیای جنگلات افغانستان است و تیم‌های تخنیکی دو کشور به گونه مشترک پلانی را برای همکاری‌های تخنیکی فنلند در زمینه احیای جنگلات ترتیب نمایند.

همچنین دو جانب در خصوص تقویت همکاری‌های اقتصادی، تأمین صلح، توسعه تجارت و ترانزیت بحث و تبادل نظر کردند.

 

سخنرانی در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد

رئیس‌جمهور غنی به تاریخ ۲۸ سنبله ۱۳۹۶ در هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی نمود. نکات عمده این سخنرانی در زیر برجسته گردیده است:

 • مورخین آینده از روی چگونگی پاسخ به چالش‌های امروزی و چالش‌هایی که در آینده باید با آن روبه‌رو شویم، در مورد نهادهای بین‌المللی قضاوت خواهند کرد.
 • ما به عنوان رهبران جهان، در جستجوی قاطعیت و آشنایی با قوانین بازی که بر قرن بیستم حکم‌فرما بود، هستیم.
 • در نبود «مودل‌های رشد مناسب»، اقتصادهای پیشرفته بر میزان بلند بیکاری، کاهش درآمد و نابرابری ثروت غالب نمی‌شوند، بنابراین خطر بحران اقتصادی هنوز ما را تهدید می‌کند.
 • موج پنجم خشونت که عامل آن شبکه‌های تروریستی فرامرزی، سازمان‌های جنایتکار و جرایم سایبری و تمویل تروریزم از طرف دولت‌ها است، برای امنیت بین‌المللی تهدیدی چند دهه‌یی است، نه گذرا.
 • ما باید در مقابل تهدید تروریزم به مثابه یک قوه واحد بایستیم و با یک راه‌حل درازمدت که با اجندای درازمدت تروریستان برابری کند، با آنان برخورد کنیم.
 • تصفیه نژادی در روهنگیا به شکل خاص تکان‌دهنده‎ می‌باشد. سکوت طولانی «آنگ سان سوچی» غم‌انگیز بود، طوری که امیدهای ما را به اینکه یک نماد حقوق بشر، اصل را بر قدرت ترجیح خواهد داد، به یأس مبدل ساخت.
 • از فرصتی که در شورای حقوق بشر، یک کرسی به افغانستان اختصاص داده شده، استقبال می‌کنم و به عنوان مردمی که هنوز جرایم ضدبشری – مانند کشتار اخیر غیرنظامیان در قریه میرزا اولنگ و حملات بر مساجد در کابل و هرات و دیگر جای‌ها – را تجربه می‌کنیم، خواهان اضافه نمودن صدای‌مان در حمایت از حقوق بشر هستیم.
 • در شرایط کنونی، یک سازمان مللِ مؤثر و کارا که به آن احترام گذاشته شود، یک نیاز مبرم است.
 • عملی ‌نمودن وعده‌های منشور و اعلامیه جهانی حقوق بشر در شرایط ابهام، نیازمند بررسی دوباره وظایف مرکزی، مهندسی دوباره روندهای تجارتی، تقویت دوباره ارزش و فرهنگ سازمانی، و اصلاح سیستم‌های پاسخگویی است.
 • سازمان ملل متحد باید به مثابه «یک سازمان ملل» عمل کند، اما تا کنون به این امر جامه عمل پوشانیده نشده است. مودل به ‌میراث‌مانده دفاتر ملل متحد به عنوان ابزارهای همکاری تخنیکی و ارتقای ظرفیت باید تحت آزمون بازار قرار گیرد.
 • افغانستان – به عنوان یک ملت، یک دولت و یک مردم – در حال تغییر خود به منظور رسیدگی به چالش‌ها و در عین حال بررسی ظرفیت بالقوه‌ای که برایش در قرن بیست و یکم فراهم شده، می‌باشد.
 • استراتیژی جدید رئیس‌جمهور ترامپ، همکاری دوامدار افغانستان با ایالات متحده و جامعه بین‌المللی را تجدید نموده و دوباره جهت داده است. ما از این استراتیژی که ما را در مسیری به طرف اعتماد قرار داده است، استقبال می‌کنیم.
 • استراتیژی جدید امریکا دربرگیرنده پیامی است که طالبان و حامیان آنان نمی‌توانند از لحاظ نظامی پیروز شوند. ما تنها به واسطه راه‎حل سیاسی می‌توانیم به صلح پایدار دست یابیم؛ من از همه افراد در صفوف طالبان دعوت می‌کنم که به یک گفت‌وگوی بین‌الافغانی بپیوندند.
 • از پاکستان دعوت می‌کنم که با ما وارد یک گفت‌وگوی همه‌جانبه دولت با دولت، روی صلح، امنیت و همکاری منطقه‌یی که منتج به رفاه می‎گردد، شود.
 • حکومت افغانستان تعهد خود به صلح را از طریق پروسه‌های داخلی ثابت کرده است. ما از همسایگان می‌خواهیم که از طریق «پروسه کابل» برای تلاش همه‌جانبه به منظور صلح و ثبات منطقه‌یی به ما بپیوندند.
 • برای مدت زمان طولانی، به جنگ در افغانستان به مثابه یک جنگ داخلی نگریسته شده، اما جنگ کنونی در داخل خاک ما نه، بلکه فراتر از خاک ماست.
 • ما در حال تماس به اقشار طردشده جامعه یعنی جوانان، فقرا و زنان به عنوان منشأ توانایی ملت‌مان هستیم و رهبری کشور به صورت یکجا به آنان به امانت گذاشته می‌شود.
 • یک تغییر نسلی در افغانستان در حال صورت گرفتن است. این نسل حکومت کنونی را به حکومتی که خدمات‌محور و شهروندمحور باشد، اصلاح خواهد کرد.
 • امروز، زنان افغان بیش‌تر در حکومت و در قوای بشری حضور دارند و بیش‌تر از هر زمان دیگری در تاریخ افغانستان، در جامعه مدنی سهم فعال دارند، اما ما هنوز راه زیادی پیش رو داریم.
 • ما باید فقرا را توانمند بسازیم. آنها برای مدت زمان طولانی اکثریت خاموش کشور ما بوده‌اند.
 • ما در حال ایجاد دوباره پیوندهای جامعه هستیم تا فرهنگ دولت‌مان را تغییر بدهیم، نه‌تنها پیوندهای‎ داخلی‎، بلکه پیوندهای منطقه‌یی‌مان را نیز تقویت می‌کنیم.
 • افغانستان مجدداً در قرن بیست و یکم به محور چندجانبه در عرصه‌های ترانسپورت، انرژی، آب و معدن و به منظور برقراری امنیت و رفاه اقتصادی در تمام منطقه مبدل خواهد شد.
 • هرچند که تهدید بین‌المللی تروریزم که در خاک ما بازی می‌شود، روایت کشور ما را تحت شعاع قرار داده است و سرنوشت مردم‌مان را برای مدت طولانی به گروگان گرفته، با این حال ما همچنین دارای این ظرفیت هستیم که واسطه [کارگزار] منطقه‌یی صلح، محور رفاه اقتصادی و روشنی‌بخش ارزش‎های دموکراتیک باشیم.
 • افغانستان یک بار دیگر به چهارراه آسیا به خاطر گفت‌وگوی تمدن‌ها، مودل انسجام و فرهنگ بردباری و همکاری مبدل خواهد شد.
 • اطمینان دارم که پلان‌ها و برنامه‌های ما برای خودکفایی و اصلاحات، با تکیه بر تعهدات شرکای بین‌المللی‌‎مان، مسیری را به سوی درک ظرفیت‎ کامل‌مان، برای ما ترسیم خواهد کرد.

 

دیدار با صدراعظم دنمارک

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی قبل از ظهر روز پنج‌شنبه، ۲۹ سنبله ۱۳۹۶، در حاشیه هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با لارس لوکی راسموسن صدراعظم دنمارک دیدار کرد. در این دیدار دو جانب درباره ثبات کشورهای منطقه، همکاری‌های اقتصادی و منطقه‌یی و سایر موضوعات مورد علاقه بحث و تبادل نظر نمودند.

رئیس‌جمهور غنی گفت که افغانستان در انتقال و تولید انرژی ظرفیت و فرصت‌های کافی دارد و با اشاره به تجارب موفق دنمارک در بخش مدیریت انرژی افزود که افغانستان در زمینه مدیریت انرژی نیازمند استفاده از تجارب دنمارک می‌باشد.

صدراعظم دنمارک گفت که کشورش آماده است تا افغانستان را در بخش مدیریت انرژی همکاری تخنیکی نماید. وی برای سفر به افغانستان نیز ابراز علاقه‌مندی نمود.

رئیس‌جمهورغنی از صدراعظم دنمارک دعوت نمود که در یک فرصت مناسب به افغانستان سفر نماید. در مقابل، صدراعظم دنمارک با ابراز قدردانی از رئیس‌جمهور غنی گفت که در فرصت مناسب به افغانستان سفر خواهد کرد و در خصوص مسایل افغانستان و منطقه از نزدیک بحث و تبادل نظر خواهد نمود.

 

دیدار با رئیسجمهور اتریش

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی قبل از ظهر روز پنج‌شنبه، ۲۹ سنبله ۱۳۹۶، در حاشیه هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با الکساندر فن دربیلن رئیس‌جمهور اتریش دیدار کرد.

رئیس‌جمهور غنی از همکاری‌های اتریش در عرصه‌های گوناگون تشکر کرد و با اشاره به تجارب اتریش در تعلیمات حرفوی و انرژی تجدیدپذیر، خواهان همکاری آن کشور با افغانستان شد. وی افزود که افغانستان ظرفیت لازم را برای تولید انرژی تجدیدپذیر داراست.

رئیس‌جمهور اتریش گفت که این کشور همواره در کنار مردم و حکومت افغانستان خواهند بود و آماده است که افغانستان را در بخش تعلیمات حرفوی و نیز انرژی تجدیدپذیر همکاری نماید. آقای فن دربیلن گفت که تیم‌های تخنیکی دو کشور به شکل مشترک پلان عملی را برای همکاری‌های تخنیکی در این عرصه‌ها ترتیب نمایند.

 

دیدار با وزیر امور خارجه امارات متحده عربی

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی ظهر روز پنج‌شنبه، ۲۹ سنبله ۱۳۹۶، در مقر سازمان ملل متحد با شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، دیدار کرد.

وزیر امور خارجه امارات متحده عربی گفت که ما همواره به مثابه همکار در کنار مردم افغانستان خواهیم بود و در راستای مبارزه با تروریزم، افغانستان را حمایت می‌نماییم. وی افزود که قربانی مردم افغانستان و دیپلومات‌های ما ضایع نخواهد شد و از برکت آنها افغانستان به ثبات خواهد رسید.

وزیر امور خارجه امارات متحده عربی با اشاره به اعلام استراتیژی ایالات متحده امریکا در قبال افغانستان و منطقه گفت که این استراتیژی برای ثبات و امنیت منطقه مفید و ارزنده می‌باشد. او در مورد تفکیک قایل شدن میان تروریزم خوب و بد در منطقه ابراز نگرانی کرد و تأکید ورزید که تهدید تروریزم در منطقه و جهان باید درک شود.

وی از رئیس‌جمهور غنی دعوت نمود که در ماه نوامبر در مراسم افتتاح موزیم امارات متحده عربی اشتراک نماید و یا هیئتی را از افغانستان بفرستد.

رئیس‌جمهور غنی از همکاری‌های امارات متحده عربی تشکر کرد و این کشور را از شرکای قوی افغانستان در راستای مبارزه با تروریزم خواند. وی با اشاره به مناسبات دوستانه میان افغانستان و امارات متحده عربی گفت که آن کشور همواره با افغانستان همکاری داشته است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد که افراطیت و تروریزم برای کشورهای منطقه و جهان یک تهدید جدی به شمار می‌رود که جهت دفع آن نیاز به یک استراتیژی واحد و مبارزه جدی است. وی افزود که استراتیژی جدید امریکا یک فرصت است که باید از آن استفاده مؤثر صورت گیرد.

 دیدار با وزیر امور خارجه هند

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در سومین روز سفرش به ایالات متحده امریکا بعد از ظهر روز پنج‌شنبه، ۲۹ سنبله ۱۳۹۶، در اقامتگاهش با خانم سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند دیدار کرد. دو جانب روی امنیت منطقه، مبارزه با تروریزم و گسترش همکاری‌های تجارتی میان افغانستان و هند بحث کردند و همچنین استراتیژی جدید ایالات متحده امریکا را برای ثبات منطقه مهم دانستند.

رئیس‌جمهور غنی، هند را دوست افغانستان خواند و از همکاری‌های آن کشور به افغانستان در عرصه‌های گوناگون قدردانی کرد.

رئیس‌جمهور غنی گفت که داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی، در جریان سفر قریب‌الوقوع خود به هند، با تاجران و سرمایه‌گذاران هندی در مورد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در افغانستان، انکشاف زراعت، سرمایه‌گذاری بشری، مدیریت آب و انکشاف دهلیز هوایی میان دو کشور تبادل نظر خواهد کرد.

وزیر امور خارجه هند تلاش‌های حکومت افغانستان در راستای همکاری‌های اقتصادی منطقه‌یی را ستایش کرد و فرصت‌های همکاری‌های اقتصادی و پروژه‌های زیربنایی را برای ثبات و انکشاف منطقه مهم خواند.

 

نشست با سرمایه‌گذاران و تاجران روی فرصتهای سرمایهگذاری

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی شام روز پنج‌شنبه، ۲۹ سنبله ۱۳۹۶، در شهر نیویارک در نشستی که از سوی شورای آتلانتیک با اشتراک معاون وزارت امور خارجه امریکا، نماینده سازمان اوپک، احسان‌الله بیات تاجر افغان، مدیران شرکت‌های خصوصی و تاجران و سرمایه‌گذاران برخی کشورها تدویر یافته بود، حضور یافت.

رئیس‌جمهور غنی در مورد فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجارتی در افغانستان از جمله برق، اعمار بندها، تولید انرژی تجدیدپذیر، زیربناها، معادن، زراعت و سایر زمینه‌ها صحبت نمود.

در این نشست سرمایه‌گذاران استرالیایی در زمینه استخراج معادن و شماری دیگری در عرصه‌های دیگر علاقه‌مندی‌شان را ابراز داشتند.

نماینده سازمان اوپک گفت که افغانستان در اولویت‌شان قرار دارد و در آینده‌ی نزدیک درباره ضمانت‌های سرمایه‌گذاری، پلان‌های خویش را با حکومت افغانستان شریک خواهد کرد.

رئیس‌جمهور غنی در این نشست، از علاقه‌مندی آنان در راستای سرمایه‌گذاری در افغانستان تشکر کرد و اطمینان داد که حکومت افغانستان به خاطر رشد اقتصاد و سرمایه‌گذاری، آماده فراهم نمودن هرگونه تسهیلات برای تاجران و سرمایه‌گذاران می‌باشد.

 

دیدار با رئیسجمهور امریکا

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی قبل از ظهر روز جمعه، مورخ ۳۰ سنبله ۱۳۹۶، در شهر نیویارک با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا دیدار کرد. سران دو کشور در مورد مبارزه با تروریزم، تأمین امنیت، توسعه اقتصادی و تجهیز و تمویل، ظرفیت‌ها و قربانی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.

دونالد ترامپ گفت که هم‌اکنون در افغانستان بیست گروه تروریستی فعالیت دارند که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان با نیرومندی و دلیری علیه آنها می‌جنگند. وی افزود که ما صددرصد برای تأمین امنیت و مبارزه با تروریزم در افغانستان متعهد هستیم.

ترامپ خاطرنشان کرد که حکومت و مردم امریکا متعهد به هر نوع همکاری با افغانستان و تطبیق استراتیژی اعلام‌شده در مورد جنوب آسیا و افغانستان می‌باشند.

رئیس‌جمهور امریکا همچنین بیان داشت که ایالات متحده امریکا برای پیشرفت و رفاه افغانستان به شمول معادن در سکتورهای گوناگون این کشور همکاری اقتصادی خواهد نمود و کشورهای دیگر را نیز برای کمک و همکاری در عرصه‌های گوناگون با افغانستان، تشویق خواهد نمود.

وی بر مبارزه جدی و مشترک علیه تروریزم و همچنین بر تداوم همکاری‌های اقتصادی منطقه‌یی تأکید کرد.

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی از دونالد ترامپ به خاطر اعلام استراتیژی جدید ایالات متحده امریکا تشکر کرد و آن را برای حکومت امریکا یک تصمیم تاریخی دانست. وی گفت که این استراتیژی برای افغانستان و منطقه این فرصت را مهیا ساخته است که در زمینه تأمین امنیت و مبارزه با تروریزم اقدامات جدی را روی دست گیرند.

رئیس‌جمهور غنی تصریح نمود که صلح پایدار و باعزت برای حکومت و مردم افغانستان یک اولویت است و در این راستا وی از موقف و حمایت حکومت ایالات متحده امریکا قدردانی کرد.

محمد اشرف غنی بر همکاری‌های اقتصادی منطقه‌یی تأکید ورزید و در خصوص فرصت‌های موجود اقتصادی، منابع طبیعی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در عرصه‌های گوناگون در افغانستان صحبت نمود.

رئیس‌جمهور غنی خاطرنشان ساخت که حکومت افغانستان به منظور رشد و توسعه اقتصادی، تلاش‌ها را در زمینه همکاری‌های اقتصادی، ترانزیتی و تجارتی آغاز نموده و به منظور جلب سرمایه‌گذاری بیرونی آماده هر نوع همکاری می‌باشد.

وی از حمایت امریکا جهت انکشاف منابع طبیعی افغانستان استقبال کرد و گفت که انکشاف اقتصادی و رفاه افغانستان، به انکشاف سکتور معادن این کشور بستگی دارد که از این مسیر ما روی پای خود خواهیم ایستاد و از عهده مصارف امنیتی بیرون خواهیم شد.

 

دیدار با صدراعظم نیپال

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی، قبل از ظهر روز جمعه، ۳۰ سنبله ۱۳۹۶، در اقامتگاهش در نیویارک با شیربهادر دیوبا، صدراعظم نیپال دیدار کرد. دو جانب درباره همکاری‌های منطقه‌یی، روابط دوجانبه و همچنین مناسبات اقتصادی و تجارتی بحث کردند.

صدراعظم نیپال گفت که حکومت نیپال به تأمین صلح و ثبات در افغانستان متعهد است، زیرا نیپال در گذشته همانند افغانستان با جنگ و مشکلات دچار بود و از این جهت مشکلات مردم افغانستان را نسبت به دیگران به خوبی درک می‌کند. وی همکاری اقتصادی، ترانزیتی و تجارتی را جهت تأمین امنیت و ثبات منطقه و رفاه مردم ارزنده خواند.

رئیس‌جمهور غنی گفت که ثبات افغانستان برای ثبات، رفاه و رشد اقتصادی منطقه مفید و تأثیرگذار می‌باشد. وی با اشاره به موقعیت استراتیژیک افغانستان گفت که افغانستان به مثابه چهارراه منطقه، فرصت‌های خوبی را در زمینه تجارت، ترانزیت و رشد اقتصادی دارد و از آنها در راستای رفاه و سعادت مردم استفاده خواهد شد.

 دیدار با امریکاییها و خانوادههایشان که در افغانستان وظیفه اجرا نمودهاند

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی عصر روز جمعه، مورخ ۳۰ سنبله ۱۳۹۶، در اقامتگاهش در شهر نیویارک با شماری از امریکایی‌ها و خانواده‌های‌شان که در افغانستان وظیفه اجرا نموده‌اند، دیدار کرد.

در این دیدار حمدالله محب، سفیر کبیر افغانستان در امریکا، در مورد این دیدار معلومات ارائه کرد و گفت که در حدود یک میلیون امریکایی در بخش‌های مختلف در افغانستان وظیفه اجرا کرده‌اند و تحت تأثیر رفتار نیک و مهمان‌نوازی مردم افغانستان قرار گرفته‌اند.

آقای محب افزود که این افراد با افغانستان و مردمش محبت خاص دارند و هم‌اکنون شماری از آنان در افغانستان به تجارت و سایر فعالیت‌ها از جمله فروش لباس‌ها و زعفران افغانستان در امریکا مشغول هستند.

شماری از امریکایی‌ها نیز صحبت نمودند و با اشاره به محبت و علاقه‌مندی‌شان به افغانستان و افغان‌ها، خطاب به رئیس‌جمهور گفتند که ما به امید روزی هستیم که در اثر تلاش‌های شما، شاهد افغانستان امن و باثبات و پیشرفته باشیم.

رئیس‌جمهور غنی از آنان تشکر کرد و گفت که افغانستان به خاطر ثبات جهانی در خط مقدم علیه تروریزم قرار دارد و به همین هدف سربازان افغانستان و امریکا برای ثبات افغانستان، منطقه و جهان با شجاعت مبارزه می‌کنند.

رئیس‌جمهور از علاقه‌مندی آنان به افغانستان تشکر کرد و با ابراز خرسندی از کارکردها و تلاش‌های سفیر کبیر افغانستان در امریکا، گفت که در هنگام تقرر سفیر افغانستان در واشنگتن به وی دستور داده بود که علاوه بر نمایندگی رسمی و سیاسی افغانستان، مناسبات مردمی و عاطفی را میان مردم افغانستان و امریکا بیش‌تر از پیش گسترش دهد.

 

دیدار با سرمنشی سازمان ملل متحد

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در آخرین روز سفرش به امریکا، 30 سنبله 1396، با انتونیو گوتریش، سرمنشی سازمان ملل متحد دیدار کرد. تأمین صلح و ثبات و مبارزه با تروریزم در افغانستان و همچنین مسایل منطقه‌یی موضوعات مورد گفت‌وگو در این دیدار بود.

رئیس‌جمهور غنی گفت که ارزیابی‌ها در مورد اصلاحات نهادهای سازمان ملل متحد در افغانستان به پایان رسیده است و حکومت افغانستان از این روند استقبال نموده و آن را ستایش می‌کند.

آقای گوتریش حمایت همه‌جانبه خویش را از پروسه صلح در افغانستان اعلام کرد و گفت که ما از طریق اصلاحات و هماهنگی، مؤثریت کاری را میان نهادهای سازمان ملل متحد در افغانستان افزایش خواهیم داد.


اشتراک گذاری