سخن رئیس‌جمهور
صنعتکاران، دولت و جامعه را مثلث نجیبه‌ی ثبات و رفاه افغانستان می‌دانیم. رکن عمده این مثلث، صنعتکاران افغانستان است؛ چون مملکتی که تولیدکننده نباشد، مملکت نیست. صنعتکار ما، یک رکن اصلی پایگاه تمام دیدگاه‌های اقتصادی و پالیسی‌های اقتصادی ماست.

سفر رئیس‌جمهور به کشور هندوستان

۲۵ سنبله ۱۳۹۵

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی بنا بر دعوت رسمی ناریندرا مودی صدراعظم هند برای سفر رسمی دو روزه (24 - 25 سنبله 1395) در رأس یک هیئت عالی رتبه دولتی عازم دهلی نو، پایتخت هند، گردید.

رئیس‌جمهور کشور در جریان این سفر با صدراعظم، رئیس‌جمهور و شمار دیگری از مقامات آن کشور و همچنین تاجران و سرمایه‌گذاران و محصلین افغان که در آن کشور مصروف‌اند، دیدار کرد.

رئیس‌جمهور غنی همچنین با موضوع مبارزه با تروریزم و افراطیت در انستیتوت مطالعات و تحلیل‌های دفاعی هند سخنرانی کرد.

در این سفر رئیس جمهوری اسلامی را وزیر امور خارجه، مشاور امنیت ملی، وزرای مالیه، اقتصاد، ترانسپورت و مشاور ارشد رئیس‌جمهور در روابط عامه و استراتیژیک همراهی کردند.

دیدار با صدراعظم مودی؛ یک میلیارد دالر کمک

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در حیدرآباد هاوس شهر دهلی نو مورد استقبال رسمی ناریندرا مودی صدراعظم هند قرار گرفت.

رئیس‌جمهور کشور در دیدار با صدراعظم هند به همراهی هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور، درباره همکاری‌های اقتصادی، امنیت و ثبات منطقه، چگونگی کمک‌های هند به افغانستان در عرصه انکشافی و گسترش مناسبات میان دو کشور، بحث و تبادل نظر نمودند.

رئیس‌جمهور غنی از همکاری‌های هندوستان به افغانستان تشکر کرد و کمک‌های این کشور در زمینه اعمار بند دوستی افغان – هند (سلما)، سرک دلارام – زرنج، ساختمان شورای ملی، قصر ستوری و افتتاح پروژه بندر چابهار را برشمرد.

رئیس‌جمهور غنی کمک و همکاری هند به افغانستان را از این جهت که در بهبود زندگی مردم تغییر مثبت به وجود آورده است، مؤثر دانست.

در این دیدار سران دو کشور در مورد همکاری‌های آینده هند به افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.

ناریندرا مودی صدراعظم هند گفت که کشورش با افغانستان در عرصه‌های تعلیم و تربیه، حکومتداری الکترونیکی، احیای زیربناها و سایر عرصه‌ها به ارزش یک میلیارد دالر کمک خواهد کرد.

این کمک‌ها به شکل پروژه نه بلکه بر اساس برنامه‌های ملی انکشافی افغانستان به مصرف خواهد رسید و هیئتی به سطح وزرا درباره جزئیات مصرف مؤثر آن کار خواهد کرد.

رئیس‌جمهور غنی و صدراعظم مودی، تروریزم را خطر مشترک منطقه دانسته، تأکید کردند که کشورهای منطقه باید بدون استثنا در زمینه از بین بردن تروریزم و تأمین امنیت و ثبات منطقه و همچنین گسترش همکاری‌های اقتصادی به گونه مشترک کار نمایند.

رئیس‌جمهور غنی از هند به عنوان دوست خوب افغانستان یاد کرده، گفت که دوستی افغانستان و هند دوامدار خواهد بود، زیرا بنیاد آن بر منافع مشترک و مناسبات نیک دولت‌های دو کشور استوار است.

وی افزود که دوستی هند با افغانستان، دوستی واقعی و عملی است.

در پایان دیدار رئیس‌جمهور غنی و صدراعظم هند، مقامات دو کشور سه موافقتنامه همکاری بین افغانستان و هندوستان در عرصه‌های مختلف را امضا کردند.

دیدار با رئیس‌‌جمهور موکرجی؛ موقعیت استراتیژیک افغانستان

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در ملاقات تعارفی با پراناب موکرجی رئیس‌جمهور هند در مورد گسترش همکاری‌ها و مناسبات بین افغانستان و هندوستان صحبت کرده و هر دو خاطرنشان نمودند که افغانستان و هند دو کشور دوست می‌باشند.

رئیس‌جمهور از کمک‌های هند در پروژه‌های به بهره‌برداری سپرده شده در افغانستان یادآوری کرده، گفت که مردم و حکومت افغانستان از همکاری‌های حکومت و مردم هند قدردانی می‌کنند.

محمد اشرف غنی با اشاره به کمک یک میلیارد دالری هند به افغانستان گفت: یک بخش این کمک در زمینه بهبود کیفیت تعلیمات حرفوی و عودت باعزت مهاجرین به وطن به مصرف خواهد رسید.

رئیس‌جمهور هند در این دیدار گفت: هند به عنوان دوست خوب، همیشه در کنار افغانستان باقی خواهد ماند.

وی به رئیس‌جمهور غنی از تداوم همکاری‌های کشورش با افغانستان اطمینان داد.

رئیس‌جمهور غنی گفت: موقعیت استراتیژیک افغانستان و فرصت‌های خوب سرمایه‌گذاری در آن، نه تنها برای افغانستان بلکه برای تمام منطقه مفید می‌باشد.

وی افزود: نسبت به هر زمان دیگر، شرایط بهتر همکاری‌های اقتصادی منطقوی مساعد شده است و مثال خوب آن پروازهای انتقال اموال تجارتی از افغانستان به هندوستان می‌باشد که در هر هفته سه مرتبه صورت می‌گیرد.

وی افزود که در نظر است این پروازها در آینده بیشتر گردد.

فرصت‌های بی‌نظیر سرمایه‌گذاری در افغانستان

بخش دیگر سفر رئیس‌جمهور به ملاقات با نمایندگان اتاق تجارت و تاجران هندی اختصاص یافت.

رئیس‌جمهور در ملاقات با نمایندگان اتاق تجارت و تاجران هندی با اشاره بر فرصت‌های زیاد سرمایه‌گذاری در افغانستان در زمینه‌های تولید برق، مدیریت آب، معادن، زیربناها، زراعت و سایر عرصه‌ها، تاجران و سرمایه‌گذاران هندی را برای سرمایه‌گذاری در افغانستان مورد تشویق قرار داد.

رئیس‌جمهور غنی پیشنهاد نمود که برای دادو ستد افغانستان و هندوستان از طریق هوا، کارگوی مشترک ایجاد شود تا تاجران دو کشور بتوانند اموال تجارتی‌شان را به صورت آسان از افغانستان به هند و برعکس انتقال دهند.

محمد اشرف غنی از سکتور خصوصی هند خواست تا پروپوزل ادویه‌جات باکیفیت چهار کمپنی هندی را به حکومت افغانستان بسپارد. وی گفت: ما می‌خواهیم ادویه مورد ضرورت خویش را به ویژه برای تداوی مجروحین نیروهای امنیتی و دفاعی، از کمپنی‌های معتبر به دست آوریم.

 رئیس‌جمهور گفت که ناریندرا مودی صدراعظم هند در ملاقات روز گذشته‌اش با وی، وعده سپرد که کشورش در عرصه تعلیم و تربیه با افغانستان کمک می‌کند. وی تأکید کرد که این کمک هند در تعلیمات حرفوی افغانستان به مصرف خواهد رسید تا کدرهای مسلکی در مطابقت با تقاضای بازار و با توجه به معیارهای جدید مورد آموزش قرار گیرند و فرصت‌های کاری برای‌شان ایجاد شود.

تروریزم؛ تهدید مشترک

محمد اشرف غنی در سفر به هندوستان با حضور در انستیتوت مطالعات و تحلیل‌های دفاعی هند برای جنرالان و سفرای متقاعد، پروفیسوران و محصلین سخنرانی کرد.

رئیس‌جمهور گفت: تروریزم نه تنها برای افغانستان بلکه برای تمام منطقه تهدید مشترک و میان‌مدت است.

رئیس‌جمهور غنی با بیان این که جنگ کنونی در افغانستان، جنگ داخلی نیست، بلکه جنگ تحمیلی از سوی دیگران می‌باشد، افزود: نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در خط مقدم مبارزه علیه تروریزم قرار دارند و با شجاعت و دلیری علیه آنها می‌جنگند.

رئیس‌‍جمهور گفت: از برکت فداکاری و دلیری آنان، جهان قانع گردید که برعلاوه همکاری‌ها در عرصه انکشافی، در زمینه نظامی نیز به کمک و همکاری خویش با افغانستان ادامه دهد.

وی افزود: هیچ کس نمی‌تواند شکست جنگ را بر ما تحمیل کند، زیرا موقف و مبارزه ما برحق بوده و مورد تأیید جامعه جهانی نیز قرار گرفته است.

رئیس‌جمهور تأکید کرد که کشورهای منطقه باید با هدف دفع خطر تروریزم با همکاری و مبارزه مشترک از طریق استراتیژی واضح عمل نمایند.

وی افزود که تروریزم خوب و بد وجود ندارد، و قوم، زبان و مذهب را نمی‌شناسد، به خاطر این که تروریستان به هیچ دین و قانونی احترام ندارند.

رئیس‌جمهور گفت: تروریستان از دین مقدس اسلام برای رسیدن به اهداف ‌شان به مثابه ابزار استفاده می‌کنند.

وی تأکید کرد که به هیچ کس اجازه داده نخواهد شد که اعمال ضد بشری و اسلامی خویش را به عنوان دستورات دین تعبیر نماید.

رئیس‌جمهور غنی گفت: دوستی و مناسبات افغانستان و هندوستان بر منافع و اصول دو کشور استوار است.

وی افزود: مناسبات ما به زیان هیچ کس نیست و نه هم کسی از روابط میان هند و افغانستان احساس ترس و نگرانی داشته باشد.

محمد اشرف غنی گفت: روابط افغانستان و هند نسبت به هر زمان دیگر بسیار نزدیک شده است و این دو کشور از طریق همکاری‌های دوجانبه، مردمان دو کشور را بیشتر از پیش نزدیک ساخته و همدردی آنان را بیشتر ساخته است.

محصلین؛ سرمایه‌های بشری کشور

هندوستان پذیرای تعداد زیادی از محصلین افغان می‌باشد که در برنامه‌های بورسیه این کشور اشتراک کرده‌اند. استفاده مؤثر از فرصت‌های تحصیلی در خارج کشور از لازمه‌های ارتقای ظرفیت نیروی انسانی کشور است. در حال حاضر حدود 16 هزار محصل افغان مشغول تحصیل در هند می‌باشند و پیش از این 60 هزار افغان از پوهنتون‌های مختلف هند فارغ‌التحصیل شده‌اند.

رئیس‌جمهور غنی در سفر خود به هند در مقر سفارت افغانستان در دهلی نو با شماری از محصلین افغان دیدار کرد.

رئیس‌جمهور خطاب به محصلین آنان را سرمایه بشری افغانستان عنوان کرده گفت که مردم افغانستان را باید از فقر و بی‌ثباتی نجات دهند.

شیدامحمد ابدالی سفیر افغانستان در هند در مورد وضعیت عمومی محصلان افغان به رئیس‌جمهور معلومات داده گفت که از طریق یک میکانیزم، مشکلات پیشین محصلین افغان حل گردیده است.

شریف حضوری، زهره ظاهر و سمیع‌الله فقیری به نمایندگی از محصلین صحبت کردند، مشکلات محصلین را در عرصه‌های مختلف از جمله پاسپورت‌های تحصیلی، ویزه، عدم اجرای معاشات محصلین در زمان معین آن، اخذ فیس بیشتر از محصلین افغان نسبت به سایر کشورهای عضو سارک، عدم عملی شدن وعده‌های وزارت تحصیلات عالی در زمینه ازدیاد معاشات و کتاب و قرطاسیه و عدم اجازه محصلین انجینیری به کارهای عملی، با رئیس‌جمهور شریک ساختند.

خانم هما، استاد لیسه سید جمال‌الدین افغان در کشور هند، مشکلات مکتب مذکور را بیان کرده گفت که با وجود گذشت 24 سال از تأسیس این لیسه، در اثر توجه نکردن حکومت، مشکلات زیادی وجود دارد.

رئیس‌جمهور غنی در این نشست، حکم تمویل مکتب سید جمال الدین افغان را امضا کرد و به محصلین اطمینان داد که مشکلات آنان نیز به صورت اساسی حل خواهد شد.

رئیس‌جمهور به سفیر افغانستان در هند هدایت داد که با پوهنتون‌های هند تماس بگیرد تا سهولت‌هایی را که سازمان سارک برای محصلین سایر کشورهای عضو در نظر گرفته است، برای محصلین افغان نیز فراهم نماید.

وی با تأکید دستور داد، محصلینی که در دروس خویش سهل‌انگاری می‌کنند و یا برخورد نادرست می‌نمایند، دوباره به کشور فرستاده شوند و نباید به‌خاطر آنها شرایط بالای سایر محصلین دشوار گردد.

رئیس‌جمهور گفت که به وزارت تحصیلات عالی هدایت داده است، برای ارزیابی اسناد فارغان پوهنتون‌های کشورهای هند، ایران و پاکستان، یک کمیته را توظیف نماید.

همچنین رئیس‌جمهور به وزارت تحصیلات عالی هدایت داد که وعده‌های خود را با محصلین در زمینه پرداخت معاشات و فراهم نمودن قرطاسیه و کتاب‌ها، عملی سازد.

رئیس‌جمهور غنی به محصلین اطمینان داد که از این پس در یک پروسه شفاف کدرهای جوان به وظایف گماشته خواهند شد.

وی افزود که سال گذشته امتحان کانکور قناعت مردم را فراهم کرده بود؛ زیرا تعداد زیادی از جوانان شایسته و مستحق در رشته‌های دلخواه‌شان مشغول تحصیل شده‌اند.

محمد اشرف غنی گفت که امتحان کانکور، نصاب تعلیمی و روند تدریسی پوهنتون‌ها و مکاتب به اصلاحات و تغییرات اساسی نیاز دارد، زیرا متعلمین و محصلینی آموزش‌یافته توسط وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی، نه به خود و نه هم به جامعه ممد واقع نمی‌شوند. وی علت را در این برشمرد که آنان با در نظرداشت معیار، شرایط و تقاضای عصر حاضر مورد آموزش قرار نمی‌گیرند.

رئیس‌جمهور گفت که وزارت‌ها هنوز هم در زمینه مدیریت، مشکلات اساسی دارند، زیرا وظایف اساسی آنها تعریف نگردیده و در خصوص ظرفیت هم نواقص موجود است.

وی افزود: برای حل مشکلات متذکره، شورای عالی منابع بشری ایجاد گردیده است.

رئیس‌جمهور طرح و دیدگاه را اساسی دانست، اما با تأکید گفت که بدون مدیریت، طرح و دیدگاه هر دو بی‌معنی‌اند و مشکل اساسی قشر سیاسی ما این است که دیدگاه میان‌مدت ندارند.

محمد اشرف غنی خاطرنشان کرد که افغانستان همین اکنون به کدرهای علمی و جوان در زمینه‌های معادن، مدیریت آب و سایر عرصه‌ها نیاز دارد، پس باید در مطابقت به نیازمندی‌های کشور، رشته‌های مسلکی انتخاب گردد.

رئیس‌جمهور از محصلین خواست که برعلاوه شریک نمودن مشکلات‌شان باید راه‌حل‌های مناسب را نیز پیشنهاد نمایند.

وی گفت که محصلین باید بگویند که از حکومت، قبل از رفتن برای تحصیل به خارج کشور، در جریان تحصیل، هنگام فراغت و بعد از آن چه خواست‌هایی دارند.


اشتراک گذاری