سخن رئیس‌جمهور
صنعتکاران، دولت و جامعه را مثلث نجیبه‌ی ثبات و رفاه افغانستان می‌دانیم. رکن عمده این مثلث، صنعتکاران افغانستان است؛ چون مملکتی که تولیدکننده نباشد، مملکت نیست. صنعتکار ما، یک رکن اصلی پایگاه تمام دیدگاه‌های اقتصادی و پالیسی‌های اقتصادی ماست.

جلسه شورای عالی محو پولیو دایر گردید

۰۳ سرطان ۱۳۹۷

جلسه شورای عالی محو پولیو  به ریاست داکتر نجیب‌الله مجددی، مشاور ارشد و نماینده خاص رئیس‌جمهور برای محو پولیو و با اشتراک وزیر صحت عامه، نمایندگان وزارت‌ها و ادارات ذی‌ربط، تمویل‌کنندگان و ادارات ملل متحد به شمول یونیسف و سازمان صحی جهان به‌منظور فراهم ساختن حمایت‌های همه‌جانبه برای پروگرام امحای پولیو در افغانستان دایر گردید.

داکتر نجیب‌الله مجددی، مشاور ارشد و نماینده رئیس‌جمهور برای محو پولیو، ضمن ابراز قدردانی از تلاش‌ها و فعالیت‌های مثمر مسؤولین برنامه محو پولیو، بر تقویت هماهنگی و مساعی مشترک ادارات ذی‌ربط دولتی و غیردولتی در راستای امحای پولیو تأکید نمود.

وی تلاش‌های پروگرام امحای پولیو را امیدوار‌کننده خواند و ابراز خرسندی نمود که افغانستان در آینده نزدیک به هدف نهایی این پروگرام که محو کامل مرض فلج اطفال است، نایل گردد.

در همین حال داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه، محو پولیو را یک اولویت صحی ملی و جهانی عنوان نموده گفت: «در اوایل سال 2016 گفته بودیم که به هدف محو پولیو در کشور نسبت به هر زمانی دیگری نزدیک شده‌ایم؛ اما امروز گفته می‌توانیم که ما بیش‌تر از هر زمانی به ریشه‌کن ساختن پولیو نزدیک‌تر شده‌ایم.»

وی افزود: ارقام و اطلاعات دست‌داشته بیانگر آن است که ویروس پولیو در آستانه نابودی است و روند بهبود در برنامه دلگرم‌کننده و امیدوارکننده می‌باشد.

وزیر صحت عامه گفت: از آغاز سال 2016 تا اکنون گردش ویروس فلج اطفال در 99 درصد ولسوالی‌های افغانستان وجود نداشته و این موفقیتی است که در سطح جهانی مورد تأیید قرار گرفته است.

وی ضمن بیان اینکه جهش و پیشرفت حکومت افغانستان و همکاران بین‌المللی نباید قطع شود گفت که این موفقیت بدون تعهد قوی رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان و همکاری ادارات و وزارت‌های ذی‌ربط امکان‌پذیر نمی‌شد.

بر اساس اظهارات مقامات وزارت صحت عامه، افغانستان در سال 2015 شاهد بیست واقعه پولیو بوده که این رقم هر ساله رو به کاهش است.

نماینده صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در این برنامه تأکید کرد که باید همه مردم به اهمیت واکسین پولیو پی ببرند و کودکان خود را پیش از فلج شدن، واکسین نمایند.

در این جلسه همچنین دو تفاهم‌نامه همکاری‌های متقابل در مورد محو پولیو از سوی وزارت‌های حج و اوقاف و مخابرات و تکنالوژی معلوماتی با وزارت صحت عامه به امضا رسیدند.

قرار است هفت تفاهم‌نامه دیگر نیز در این باره با وزارت صحت عامه به امضا برسد.

شورای عالی محو پولیو اخیراً به منظور فراهم نمودن حمایت‌های همه‌جانبه برای برنامه محو پولیو در افغانستان ایجاد گردیده است که به شکل ربع‌وار به ریاست نماینده خاص ریاست جمهوری برای محو پولیو تدویر جلسه می‌کند.


اشتراک گذاری