سخن رئیس‌جمهور
صنعتکاران، دولت و جامعه را مثلث نجیبه‌ی ثبات و رفاه افغانستان می‌دانیم. رکن عمده این مثلث، صنعتکاران افغانستان است؛ چون مملکتی که تولیدکننده نباشد، مملکت نیست. صنعتکار ما، یک رکن اصلی پایگاه تمام دیدگاه‌های اقتصادی و پالیسی‌های اقتصادی ماست.

۱۶ مورد تدارکاتی به ارزش بیش از ۵٫۶ میلیارد افغانی در کمیسیون تدارکات ملی منظور شد

۱۴ اسد ۱۳۹۷

در یکصد و پنجاه و نهمین جلسه هفته‌وار کمیسیون تدارکات ملی به ریاست رئیس‌جمهور محمداشرف غنی درخواست اعطای قرارداد ۱۶ مورد تدارکاتی به ارزش ۵٫۶ میلیارد افغانی منظور گردید.

قرارداد‌های منظورشده شامل پروژه‌های انتقال چهل هزار متریک تن گندم از بندر تورخم به ۱۱ ولایت و ذخایر سیلوی مرکز؛ سرک هجرت‌کلی – جلال‌آباد به طول ۱۳ کیلومتر؛ قسمت دوم ساختمان سرک شورابک سپین‌بولدک؛ امور ساختمان سرک پدوله؛ تدارک دو قلم گوشت قرارگاه و قوماندانی‌های امنیه ولایات مربوط زون ۲۰۲ شمشاد؛ تهیه و تدارک ۱۵ قلم مواد اعاشوی لیلیه‌های مرکز و ولایات؛ ترمیم و عایق‌کاری ذخیره‌های ولسوالی خاش بدخشان؛ ترمیمات شاهراه سالنگ شمالی؛ سروی تمدید فایبر نوری دهلیز واخان بر اساس قرارداد دولت با دولت و اعمار چهار باب مکتب با استفاده از تکنالوژی قطعات پیش‌ساخت می‌باشند.

اعضای جلسه حین بررسی قرارداد تدارک دو قلم گوشت وزارت امور داخله تأکید نمودند که ضمن بررسی تمام قراردادی‌های این وزارت، فهرست و آدرس‌های مشخص آن در ولایات با مقام عالی ریاست جمهوری شریک شود تا والیان و قوماندانان امنیه ولایات بر بنیاد آن از قرارداد‌ها و قراردادیان نظارت کنند. همچنین بر سروی تلیفونی از تمام نیروهای پولیس تأکید شد که بر بنیاد یافته‌های آن، با قراردادی‌های متخلف برخورد قانونی شود.

در همین حال پیشنهادهای تعدیل در مورد اعمار فاز دوم بند برق کجکی از نوع مشارکت عامه و خصوصی ؛ تدارک ۳۸۷ قلم ادویه، لوازم طبی و ریجنت‌های لابراتوار قوماندانیت صحیه ستردرستیز به روش منبع واحد ملی و افزایش قیمت و حذف بخش DBST از قرارداد اولی و اضافه نمودن آن در قرارداد منبع واحد و پروژه اضافه‌کاری ساختمان سرک‌های داخل شهر مزارشریف نیز از سوی کمیسیون تدارکات ملی منظور گردید.

از سوی دیگر قرارداد پروژه اعمار قسمت دوم سرک ولسوالی خواجه بهاءالدین – ینگی‌قلعه ولایت تخار و ماورای کوکچه و دیزاین و ساخت بند المار ولایت فاریاب از سوی کمیسیون منظور شد.

همچنین کمیسیون درخواست شرکت برشنا در مورد تهیه و تدارک تجهیزات آن به طور استثنایی از منبع واحد، به منظور تأمین انرژی برق هرات با توجه به مشکلات تطبیق پرچوی‌ها از طریق لین وارداتی ایران را تأیید نمود و به شرکت مذکور هدایت داد که با درنظرداشت حمایت از تولیدات داخلی برای این پروژه‌ها خریداری شود.

کمیسیون به وزارت‌ها هدایت داد که به منظور رقابت بیشتر در قراردادها باید شرکت‌های کوچک و متوسط داخلی حمایت گردند و از شرکت‌ها خواسته شود که روی ظرفیت مسلکی‌شان کار نمایند تا در آینده پروژه‌های بزرگ را تطبیق کنند.

در این نشست ناظرین ملی و بین‌المللی از کاکس پارلمانی مبارزه با فساد، دیده‌بان شفافیت افغانستان، کمیسیون‌های مالی و بودجه و اقتصاد ملی ولسی‌جرگه، بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) و سیستیکای حمایت قاطع نیز حضور داشتند.


اشتراک گذاری