سخن رئیس‌جمهور
صنعتکاران، دولت و جامعه را مثلث نجیبه‌ی ثبات و رفاه افغانستان می‌دانیم. رکن عمده این مثلث، صنعتکاران افغانستان است؛ چون مملکتی که تولیدکننده نباشد، مملکت نیست. صنعتکار ما، یک رکن اصلی پایگاه تمام دیدگاه‌های اقتصادی و پالیسی‌های اقتصادی ماست.

سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در هجدهمین نشست سازمان همکاری‎های شانگهای

۲۲ جوزا ۱۳۹۷

شهر چنگداو، چین | ۲۰ جوزا ۱۳۹۷ | ۱۰ جون ۲۰۱۸

 

چکیده سخنرانی رئیس جمهور محمد اشرف غنی

ماحول سازمان همکاری‎های شانگهای یکی از برهه‌های باز در طول تاریخ را تجربه می‎کند که یک استراتیژی همکاری منطقه‌یی می‌تواند آن را به یک قرن فرصت دوامدار گسترش می‎دهد. این استراتیژی نیازمند تغییر دیدگاه نسبت به ظرفیت‌ بالقوه و مشکلات افغانستان است.

علی‌رغم قیمت گزاف به خاطر جنگ تحمیلی، از پنج جهت دیدگاه مردم نسبت به مبدل شدن افغانستان به بستر همکاری و اتصال در حال بهتر شدن است:

نخست، پیشنهاد جامع صلح غیرمشروط ما، دلایل علمای افغانستان بر توقف جنگ، و پذیرش آتش‌بس در روزهای عید فطر از سوی طالبان، به عنوان دریچه‌ای برای پیشبرد گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی بوده است.

دوم، همکاران بین‌المللی در قالب استراتیژی ایالات متحده امریکا برای جنوب آسیا، مأموریت حمایت قاطع و تمویل کنفرانس بروکسل؛ و همه دوستان حاضر دور این میز، حمایت مصمم از افغانستان دارند.

سوم، ظهور اجماع منطقه‌یی را روی افغانستان باثبات و متصل با کشورهای دیگر شاهد هستیم که کنفرانس تاشکند روی صلح؛ توافق چین و هند روی مسایل افغانستان؛ تقویت گفت‌وگوهای دوجانبه‌مان با روسیه، قزاقستان، قرغیزستان، تاجکستان و ترکمنستان؛ گفت‌وگوی جامع با ایران؛ و امضای موافقت‌نامه چارچوبی پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی (APAPPS) نمونه‌های آن است.

چهارم، اجندای ما در زمینه اتصال منطقه‌یی با پیشرفت‌های واقعی همراه بوده است. توسعه سه بندر خشکه از طریق خط‌آهن؛ خط‌آهن برای اتصال به بندر چابهار؛ خط‌آهن بلخ – هرات؛ رسیدن تاپی به سرحد افغانستان؛ تحقق کاسا یک‌هزار؛ سرمایه‌گذاری قابل ملاحظه سکتور خصوصی در انرژی و فایبر نوری؛ موافقت‌نامه‌های ترانزیت منطقه‌یی؛ و سرعت در گسترش دهلیزهای هوایی‎؛ همه مشهودند.

پنجم، ما به سرعت در حال تطبیق اصلاحات همه‌جانبه و انتقال صلاحیت و اقتدار به جوانان هستیم و در تطبیق استراتیژی مبارزه با فساد پیشرفت‎های واقعی داشته‌ایم؛ ما متعهد به برگزاری انتخابات پارلمانی ۲۰۱۸ و انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ هستیم.

پیشرفت‌های ما واقعی‌اند اما با دشواری‎های ناشی از تروریزم و مواد مخدر روبه‌روست که باید با این دو شیطان، منسجم، همه‌جانبه و هماهنگ مقابله شود. ایجاد یک تصویر کلی از همکاری بر مبنای طرح برد-برد افغانستان به عنوان بستری برای همکاری و اتصال منطقه‌یی، نخستین قدم است که به تعقیب آن بهره‌برداری از ماهیت شانگهای برای ایجاد پلان‌های عملی مورد نیاز همکاری منطقه‌یی می‎باشد. افغانستان آماده ایفای نقش در قالب چهارراه آسیا است که زمینه‌ساز دسترسی به مارکیت، سرمایه‌گذاری ترانزیتی و همکاری منطقه‌یی می‌باشد تا ما جایگاه برحق خود را در قطار کشورهای پیشرفته جست‌وجو کنیم و عاملی برای ثبات بین‌المللی و منطقه‎یی باشیم.

ترجمه سخنرانی رئیس جمهور محمد اشرف غنی

جلالت‌مآب رئیس‌جمهور شی جینگ پینگ، سران محترم دول و حکومت‎ها، سران سازمان‎ها، خانم‌ها و آقایان!

ما در موجودیت دورنمایی از بی‎باوری جهانی و تغییرات مختل‌کننده با هم ملاقات می‎کنیم. خوشبختانه، ماحول سازمان همکاری‎های شانگهای یکی از «برهه‌های باز» در طول تاریخ را تجربه می‎کند؛ برهه‌ای که در آن تغییر خلاقانه، پیگیری عملی اهداف واقع‌بینانه، تعهد به حل مشکلات، و توسعه منظم همکاری بین و در میان کشورها منجر به ایجاد یک محیط جدید همکاری و اعتماد می‌شود. در نتیجه، دیدگاه ظهور اقتصاد قاره‌یی اوراسیا بیش از پیش در حال تحقق یافتن است و فرصت واقعی برای گسترش این برهه باز، به یک قرن فرصت دوامدار برای مردمان‌مان وجود دارد. اما به دست آوردن این فرصت مستلزم ترتیب یک استراتیژی منطقه‌یی متمرکز برای توسعه همکاری منطقه‌یی با تکیه بر اتصال و همچنین مهار نمودن تغییر مخربی است که از سوی شبکه‌های تروریستی فراملی و سازمان‌های جنایتکار فراملی ما را تهدید می‌کند. بر اساس ضرورت، ترتیب این‌چنین استراتیژی نیازمند تغییر دیدگاه نسبت به ظرفیت‌ بالقوه و مشکلات افغانستان می‌باشد.

اگر ساده بیان کنیم، جنگی که بالای سرزمین ما جریان دارد، این است که افغانستان یا باید به عنوان بستری برای اتصال منطقه‌یی و همکاری جهانی عمل کند یا به عنوان مکانی برای طرح نقشه‌ها و طرح‌های خرابکارانه شبکه‌های تروریستی و سازمان‌های جنایتکار فراملی باشد. اجازه بدهید تا دلایلی را ارائه کنم که علی‌رغم قیمت گزافی که مردم ما به خاطر جنگ تحمیلی می‌پردازند، چگونه دیدگاه‌های ما برای مبدل شدن به بستر همکاری و اتصال به طور چشمگیری در حال بهتر شدن است:

نخست – با ایجاد اجماع ملی روی صلح، ما به صورت قاطعانه متعهد به یک راه‌حل سیاسی در جنگ با طالبان هستیم. پیشنهاد صلح غیرمشروط ما جامع بوده و خرسندیم که علمای افغانستان برای اولین بار برهان و دلایل دینی را مبنی بر این که چرا جنگ باید توقف کند، ارائه کرده‌اند. همچنین ما از این که طالبان اعلام آتش‌بس ما را برای روزهای عید فطر پذیرفتند، ابراز خرسندی می‎کنیم. از آنجایی که این نخستین وقفه طی بیست و سه سال گذشته بوده، از شما درخواست می‌کنیم که برای استفاده از این دریچه در راستای پیشبرد گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی از ما حمایت کنید.

دوم – خرسندیم که همکاران بین‌المللی ما در حمایتشان از افغانستان باثبات، صلح‌آمیز، دموکراتیک، مردم‎سالار و خودکفا مصمم هستند. استراتیژی ایالات متحده امریکا برای جنوب آسیا در ایجاد شرایط مساعد صلح و ثبات، نقش تغییردهنده بازی را داشت. ما از حمایت همکاران‌مان در عرصه امنیتی در چارچوب مأموریت حمایت قاطع و همکاران انکشافی‌مان در اتحادیه اروپا که کنفرانس بروکسل را تمویل کردند و همچنین همه دوستان حاضر دور این میز که همکاری قابل‎ملاحظه‎ای داشتند، ابراز امتنان می‎نمایم. ما از حمایت‌ سخاوتمندانه شما برای تغییر زندگی مردم‌مان از طریق تحکیم و تقویت نهادهای مؤثر و کارا که به شهروندان‌مان پاسخگو باشند، استفاده می‎کنیم.

سوم – ما شاهد ظهور یک اجماع منطقه‌یی در راستای ضرورت به یک افغانستان باثبات و متصل (با کشورهای دیگر) هستیم. اجازه دهید به نمایندگی از مردم و حکومت افغانستان، از رهبرانی که دور این میز حضور دارند، به خاطر نظرات سخاوتمندانه‎شان و ایجاد چنین حرکتی برای برجسته ساختن نتایج و اقداماتی که صورت گرفته، تشکر کنم. کنفرانس تاشکند به میزبانی رئیس‎جمهور میرضیایف، یک تحرک تازه را در همکاری منطقه‎یی روی صلح معرفی نمود. رئیس‌جمهور شی، نخست‌وزیر مودی و رئیس‌جمهور میرضیایف، توجه رئیس‌جمهور ترامپ و دیگر رهبران جهان را بر این ضرورت که به افغانستان به عنوان یک عرصه همکاری نگریسته شود، معطوف ساختند. تشکر از شما! گفت‌وگوی رئیس‌جمهور شی و نخست‌وزیر مودی و توافق آنان به روی همکاری در خصوص افغانستان، انرژی تازه را تزریق کرده و ما را قادر ساخته تا اجندایی را برای رفاه افغانستان از طریق دسترسی به مارکیت بزرگ بین‌المللی این دو ماشین رشد جهانی (چین و هند)، ترتیب کنیم. ما از تقویت گفت‌وگوی دوجانبه‌مان با روسیه، قزاقستان، قرغیزستان، تاجکستان و ترکمنستان خرسندیم. ما وارد یک گفت‌وگوی جامع با ایران از طریق پنج کمیته تخصصی شده‌ایم و توجه‌مان را روی ادغام این پیشرفت در قالب یک سند چارچوبی متمرکز کرده‎ایم. من از تعهد رئیس‌جمهور روحانی در این خصوص تشکر می‌کنم. گفت‌وگوی دوجانبه ما با پاکستان منتج به امضای یک موافقت‌نامه چارچوبی در ۱۴ می ۲۰۱۸ زیر عنوان «پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی» (APAPPS) گردیده است. اکنون روی مبدل ساختن این موافقت‌نامه به یک تحرک واقعی و عملی برای کاهش خشونت، تسریع روند صلح، مبارزه با شبکه‌های تروریستی و سازمان‌های جنایتکار فراملی، و تقویت همکاری و اتصال منطقه‌یی تمرکز می‎کنیم. دیدارهای متقابل هیئت‌‎های عالی‌رتبه، به عنوان یک میکانیزم تسریع‌کننده برای گفت‌وگو و پیشرفت‌ها، به روی کاغذ آمده‌اند. پیشرفت‌های‎مان روی کاغذ بوده و ما به صورت محتاطانه خوشبین هستیم که این پیشرفت‌های روی کاغذ، جنبه عملی پیدا کند.

چهارم – اجندای ما در زمینه اتصال منطقه‌یی با پیشرفت‌های واقعی همراه بوده است. اکنون افغانستان دارای سه بندر خشکه است که از طریق خط‌آهن به ترکمنستان و ازبکستان وصل می‌شود و خط‌آهن چهارمی با ایران نیز در حال ساخت است که ما (افغانستان)، هندوستان، آسیای میانه و چین را به بندر چابهار وصل می‎کند. ازبکستان و افغانستان از منابع مالی خود برای احداث خط‌آهن بلخ – هرات متعهد هستند و در جست‌وجوی حمایت بین‎المللی این پروژه متحول‎کننده هستیم. تاپی به سرحد افغانستان رسیده است و ما متعهدیم که مسیر آن را به یک دهلیز انکشافی کامل مبدل سازیم. کاسا یک‌هزار در حال تحقق است. مهم‌تر از اینها، پالیسی‌های دسترسی باز به انرژی و فایبر نوری، منتج به سرمایه‌گذاری قابل‌ملاحظه سکتور خصوصی گردیده است. ظرفیت بالقوه افغانستان به عنوان بستر تجارت انرژی منطقه‌یی دیگر یک رؤیا نه، بلکه به سرعت در حال مبدل شدن به یک واقعیت عینی است. ما به صورت هفته‎وار روی توسعه شبکه‌ی ملی برای فراهم نمودن برق به منظور پیشبرد ماشین‌های رشد در حرکت هستیم. موافقت‌نامه‌های ترانزیت منطقه‌یی ما را به چین، کشورهای حوزه قفقاز و اروپا وصل می‌کند و دهلیزهای هوایی‎ به سرعت در حال گسترش‌اند که به تدریج هزینه ترانسپورت را کاهش داده و دسترسی به اقتصاد صادراتی را میسر می‎سازد.

پنجم – به منظور غالب شدن بر مشکلات میراثی‎مان از قبیل فساد، حکومتداری ضعیف و محدودیت استفاده از سرمایه‌های طبیعی و انسانی، ما به سرعت در حال تطبیق اصلاحات همه‌جانبه هستیم. با آوردن تغییر نسلی در عرصه مدیریت و رهبری، ما در حال انتقال صلاحیت و اقتدار به گروهی از مردان و زنان جوان فعال و توانمند هستیم. به طور مثال، ۴۹ درصد کابینه ما زیر سن چهل سال قرار دارند و اوسط سنی در وزارت‌ها به سرعت در حال کاهش یافتن است. سن تقاعد برای دگروالان و جنرالان به ۵۵ تا ۶۲ کاهش یافته است و انتقال مسؤولیت‎های امنیتی، دفاعی و انکشافی در حال انجام است.

ما در تطبیق استراتیژی مبارزه با فساد پیشرفت‎های واقعی داشته‌ایم، چنان که این امر با تأیید ناظرین ملی و بین‌المللی همراه بوده است؛ چراکه ما از ۱۹ شاخصه‌ای که برای سال جاری تعیین شده بود، ۱۴ شاخصه آن را برآورده ساخته‌ایم و روی دستیابی به شاخصه‌های باقیمانده نیز پیشرفت‌های قابل‎ملاحظه صورت گرفته است. اصلاحات ما را قادر می‌سازد که به صورت مسؤولانه از سرمایه‌های عظیم طبیعی‌مان، مواد معدنی، نفت و گاز برای نسل‌های کنونی و آینده بهره‌برداری کنیم. ما متعهد به برگزاری انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ و انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ هستیم.

رهبران گرانقدر!

پیشرفت ما واقعی می‎باشد اما هر قدمی که رو به جلو برداشته‌ شده، با دشواری‎ها همراه بوده است. ما به حقوق‌ خود در اثر قربانی و شجاعت قوای امنیتی و دفاعی، اراده مردم‌مان در مقابل دشواری و محرومیت و تعهد اکثریت مطلق مردم افغانستان به صلح، ثبات، دموکراسی و رفاه، دست یافته‌ایم. عوامل خلافکار مانند شبکه‌های تروریستی و سازمان‎های جنایتکار در صدد نابودی ما و ناامن ساختن شما هستند. با دو شیطان، یعنی تروریزم و مواد مخدر، باید به صورت منسجم، همه‌جانبه و هماهنگ مقابله صورت گیرد.

نخستین قدم برای این مأمول، ایجاد یک تصویر کلی از همکاری بر مبنای طرح برد – برد افغانستان به عنوان بستری برای همکاری و اتصال منطقه‌یی و به تعقیب آن بهره‌برداری از ماهیت شانگهای برای ایجاد پلان‌های عملی مورد نیاز برای همکاری منطقه‌یی می‎باشد. من از توافق روی ایجاد گروه تماس سازمان شانگهای – افغانستان خرسندم و منتظر گسترش همکاری در این عرصه هستم.

افغانستان از لحاظ جغرافیایی با قرار گرفتن در قلب آسیا و از لحاظ تاریخی به عنوان دروازه شبه‌قاره هند آماده است که به عنوان چهارراه آسیا عمل ‎کند. این یک مساعدت نه، بلکه دسترسی به مارکیت، سرمایه‌گذاری ترانزیتی و همکاری منطقه‌یی می‌باشد که ما از طریق آن در جست‌وجوی به دست آوردن جایگاه برحق خود در قطار دولت‌ها و کشورهای پیشرفته و به حیث عامل ثبات بین‌المللی و منطقه‎یی می‌باشیم.

اجازه بدهید با سپاس‌گزاری از رئیس‌جمهور شی و مردم چنگداو به خاطر ترتیبات عالی و مهمان‌نوازی فوق‌العاده‌شان، صحبت‌هایم را به اتمام برسانم. آخرین باری که از این شهر دیدار کردم، سال ۱۹۹۶ بود؛ تحولی که در این شهر صورت گرفته، برایم الهام‌بخش است. رئیس‌جمهور شی! با آرزوی این که رفاه ایجادشده به رهبری شما، برای مردم چین تداوم داشته باشد و مزایای آن به تمامی همسایه‌های‌تان گسترش یابد. من به قرغیزستان به خاطر به عهده گرفتن ریاست نشست شانگهای تبریک می‎گویم و برای سکرترجنرال علیموف آرزوی موفقیت دارم.

تشکر از شما!


اشتراک گذاری