سخن رئیس‌جمهور
افغانستان از لحاظ جغرافیایی با قرار گرفتن در قلب آسیا و از لحاظ تاریخی به عنوان دروازه شبه‌قاره هند آماده است که به عنوان چهارراه آسیا عمل ‎کند. این یک مساعدت نه، بلکه دسترسی به مارکیت، سرمایه‌گذاری ترانزیتی و همکاری منطقه‌یی می‌باشد که ما از طریق آن در جست‌وجوی به دست آوردن جایگاه برحق خود در قطار دولت‌ها و کشورهای پیشرفته و به حیث عامل ثبات بین‌المللی و منطقه‎یی می‌باشیم.

بیانیه‌ها

سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در هجدهمین نشست سازمان همکاری‎های شانگهای
۲۲ جوزا ۱۳۹۷

ماحول سازمان همکاری‎های شانگهای یکی از برهه‌های باز در طول تاریخ را تجربه می‎کند که یک استراتیژی همکاری منطقه‌یی می‌تواند آن را به یک قرن فرصت دوامدار گسترش می‎دهد. این استراتیژی نیازمند تغییر دیدگاه نسبت به ظرفیت‌ بالقوه و مشکلات افغانستان است.

سخنرانی رئیس‌جمهور غنی در سمینار بین‌المللی علمی – تحقیقی احمد علی کهزاد، مورخ و باستان‌شناس شهیر افغانستان
۲۸ عقرب ۱۳۹۶

امروز برای گرامی‌داشت از استاد کهزاد گرد هم آمده‌ایم. در صحبت امروز به سه نکته خواهیم پرداخت: چرا باید کهزاد را شناخت و ویژگی‌های اصلی آثار او چیست؟ کهزاد از کدام اندیشه‌ها الهام می‌گرفت یا انگیزه وی چه بود؟ و پیام کهزاد برای امروز ما و مشخصاً نسل نو افغانستان چه می‌تواند باشد؟

سخنرانی رئیس‌جمهور غنی در چهارمین کنفرانس ملی شهری زیر عنوان «پیش به سوی شهرهای پایدار»
۲۷ عقرب ۱۳۹۶

در قدم اول لازم می‌دانم که یک سری از نهاد‌ها را تبریکی بگویم. چون روحیه این کنفرانس از کنفرانس‌هایی که پیش‌تر داشتیم یک فرق بنیادی دارد؛

سخنرانی رئیس‌جمهور غنی در ختم پنجمین نشست سرتاسری سارنوالان افغانستان زیر عنوان «به سوی حاکمیت قانون و تأمین عدالت در افغانستان»
۱۱ عقرب ۱۳۹۶

د خوشحال خان مشهور شعر دی، وایي: عبادت د یو ځان دی/ عدالت د درست جهان دی. نن تاسې له دې مقدسې چپنې سره چې اغوستې مو ده، د عدالت ممثلین يئ او خدای (ج) به په آخرت کې ددې عدالت پوښتنه درنه کوي.

ترجمه سخنرانی رئیس‌جمهور غنی در بیستمین نشست بورد مشترک هماهنگی نظارت (JCMB)
۱۸ سرطان ۱۳۹۶

بی‌نهایت خرسندم که شما را به نشست بورد مشترک نظارت و هماهنگی (JCMB) خوش‌آمدید گفته و از شما به خاطر همدلی و تعهدتان ابراز امتنان می‌نمایم.

سخنرانی رئیس‌جمهور غنی در مراسم معرفی رئیس شورای عالی صلح
۱۱ سرطان ۱۳۹۶

یکی از اهداف بزرگ حکومت وحدت ملی، صلح پایدار است. من از داکتر صاحب عبدالله و تمام همکارانم در حکومت وحدت ملی ابراز امتنان می‎کنم. به روح استاد شهید، استاد ربانی، و پیر ما، پیر صاحب محترم، ابراز دعا می‎کنم؛

ترجمه متن سخنرانی رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در پنجاه و سومین کنفرانس امنیتی مونیخ
۳۰ دلو ۱۳۹۵

تروریزم به عنوان چالش‌ عصر حاضر تعریف می‌گردد. غالب شدن بر این چالش نیازمند تعهد یک نسل خواهد بود. تروریزم پدیده‌ای نیست که بتوان آن را طی دو سال مهار کرد...