نشست آنتالیا و نقش افغانستان؛

۱۴ حمل ۱۴۰۱

یکی از ویژگی‌های نظام و حکومت متعهد به اسلام، کشور و مردم این است که به جای اهداف و منافع شخصی، همیشه به اهداف و منافع عامه توجه می‌کند و برای رفاه، آرامش و رسیدن مردم به خودکفایی تلاش می‌کند. رهبری و مقامات سیاسی امارت اسلامی افغانستان از زمان روی کار آمدن به این‌سو، برای رسیدن به این اهداف مقدس آستین برزده اند، شب و روز را یکی کرده و در مدت زمان کوتاه به کشورهای همسایه، منطقه و جهان بدون آن‌که احساس خستگی کنند، سفر کرده‌اند. هدف از این سفرها بلند کردن صدای مردم مظلوم افغانستان را از طریق تربیون‌های جهانی بوده است. سفر اخیر وزیر خارجۀ افغانستان به آنتالیای ترکیه که یک کشور دوست و اسلامی است، هم در این راستا صورت گرفته است.

مجمع دیپلماسی آنتالیا، نشستی برای پالیسی، دیپلماسی، تجارت و موضوعات اجتماعی است که در سطح جهانی برای تبادل افکار مسوولین کشورها برگزار می‌شود. این مجمع در سال 2020 میلادی به ابتکار کشور ترکیه شکل گرفت؛ اما به دلیل شیوع ویروس کرونا در آن سال متوقف شد و نخستین نشست آن در یازدهم مارچ سال 2021 میلادی برگزار شد. در این مجمع دیپلماتان جهانی، سران سیاسی، صاحب نظران و نمایندگان سازمان‌های جهانی اشتراک می‌کنند.

دومین نشست این مجمع تحت عنوان "بازخوانی دیپلماسی" در یازدهم مارچ سال جاری (2022) با سخن‌رانی رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه افتتاح شد و تا سیزدهم مارچ همین سال ادامه داشت. در این نشست نزدیک به 2 هزار نماینده کشورها، سیاست‌مداران، دیپلماتان و پالیسی‌سازان کشورها اشتراک کرده بودند. هرچند بحران روسیه و اوکراین موضوع محوری این نشست را شکل می‌داد، اما با آن هم نقش  افغانستان در آن برجسته بود و صدای  مردم این کشور در یک سکوی جهانی بلند شد.

دیدار مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجۀ افغانستان در حاشیۀ نشست انتالیا با مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجۀ ترکیه

در این مجمع آقای متقی سرپرست وزرات خارجه به نمایندگی افغانستان شرکت کرده بود و با نمایندگان و وزیران خارجۀ کشورهای مختلف دیدار رسمی کرد و از کشورهای جهان خواست که روابط شان را در عرصه‌های دیپلماتیک، اقتصادی و سایر بخش‌های اجتماعی گسترش دهند. همچنان سرپرست وزارت امور خارجۀ افغانستان از جهان خواست که برای خودکفایی و ثبات اقتصادی در افغانستان این کشور را کمک  و همکاری کنند.

سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان در حاشیه نشست آنتالیا در دیدارش با وزیر امور خارجۀ ترکیه در رابطه به کنترل امور امنیتی و تخنیکی میدان هوایی کابل و چهار میدان هوایی دیگر افغانستان گفت‌وگو کرده است که در همکاری مشترک با کشور قطر کنترل امور امنیتی و تخنیکی مثل؛ معاینه تخنیکی، ترافیک هوایی، بازرسی مسافران، تنظیم پروازهای عبوری از فضای افغانستان و بررسی تخنیکی ترمینال‌ میدان‌های هوایی افغانستان را به پیش ببرند.

در این نشست سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان به صراحت گفت که حکومت جدید افغانستان تمام شرایط به رسمیت شناخته شدن را تکمیل کرده و باید از سوی کشورهای جهان به رسمیت شناخته شود. پول‌های منجمد شده بانک مرکزی افغانستان باید آزاد شود، تحریم‌ها باید برطرف شود، چرا که روابط سیاسی و اقتصاد افغانستان را رشد می‌دهد و این حق مشروع مردم افغانستان است.

در حاشیه‌ی این نشست، سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان با محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر امور خارجۀ قطر و «تام ویست» نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای افغانستان دیدار کرد. وزیر امور خارجۀ قطر و نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای افغانستان از دست‌آوردها و پیشرفت‌های اخیر در افغانستان ابراز قناعت کردند که این امر برای به رسمیت شناخته شدن حکومت افغانستان یک گام مثبت شمرده می‌شود. در پایان این نشست، تام ویست آن را سودمند خوانده و گفته است که در رابطه به تعامل جهانی با حکومت افغانستان با شرکای مهم خود حرف می‌زند. تام ویست از انقره، میزبان این نشست جهانی سپاس‌گزاری کرده و  بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌های افغانستان را یک گام مهم از سوی حکومت افغانستان خوانده و از آن استقبال کرده است.

در کل، نشست مجمع دیپلماسی آنتالیا برای امارت اسلامی افغانستان و مردم این کشور یک کنفرانس مهم در سطح جهانی بود. ارزش و سودمندی این نشست از جهتی است که اشتراک افغانستان در این نشست فُرصت خوبی را برای گسترش روابط افغانستان با جامعۀ جهانی فراهم کرد. با مستحکم شدن روابط کشورما با جهان فضای باز برای حل سوء تفاهم‌ها به وجود آمده که با گذشت زمان آهسته آهسته از بین خواهد رفت.

همچنان، گفته می‌توانیم که اشتراک حکومت افغانستان به نمایندگی از مردم این کشور در چنین اجلاس، به این معنی است که امارت اسلامی افغانستان به شکل تدریجی در نشست‌های جهانی اشتراک و از افغانستان نمایندگی می‌کند.

چون‌این فعالیت‌ها برای به رسمیت شناخته شدن یک حکومت نقش مهم دارد. چرا که از راه گفت‌وگو با طرف‌های دخیل مشکلات کم‌تر می‌شود و راه را برای به رسمیت شناخته شدن حکومت باز می‌‎کند.  حضور و اشتراک مقامات ارشد امارت اسلامی در  چون‌این نشست‌ها به نمایندگی از افغانستان بیانگر این است که آنها نماینده رسمی کشور هستند و دولت فعلی حاکم در سطح ملی و بین المللی قانونی است.

گفته شده است که موضع آقای متقی به نمایندگی از وزارت امور خارجه در این نشست و نشست‌های مشابه بر اساس تمام واقعیت‌های عینی جامعه اسلامی افغانستان است که می‌تواند نقش مهمی در عرصه دیپلماسی بین المللی داشته باشد. تاکنون از این فرصت و موقعیت به نفع اسلام و کشور و مردم استفاده شده است. سخنان سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان در این دیدار، دعوت به حسن نیت، رفاه، صلح، ثبات و وطن آزاد و عادلانه برای همه جهان بود که مورد قبول دنیاست.

از این پس دیگر هیچ بها‌نه‌ای برای رسانه‌های مغرض بین‌المللی وجود نخواهد داشت که در مورد آینده افغانستان و وضعیت کنونی تبلیغات منفی علیه ملت مسلمان و نظام اسلامی ما و ایجاد آشفتگی اذهان عمومی داشته باشند.

به امید یک افغانستان مرفه، خودکفا و رقابتی!

 


اشتراک گذاری