سخن رئیس‌جمهور
هر کسی که یک قدم از طرف واردات به طرف تولید می‌گذارد و زمینه را برای صادرات برابر می‌کند، به سمت ثبات افغانستان یک قدم بزرگ می‌گذارد. صنعت‌کاران نه‌تنها شریک‌های انکشافی حکومت هستند، بلکه شریک‌های ثبات افغانستان نیز می‌باشند.

سفرهای ولایتی رئیس‌جمهور غنی؛ اهداف، نتایج و دستاوردها

۲۹ حمل ۱۳۹۸

ضیا دانش

رئیس‌جمهور غنی در چهار و نیم سال گذشته نزدیک به ۹ هزار ملاقات انفرادی و یا گروهی داشته که هدف آنها بهبود امور کاری و خدمت‌رسانی به مردم، شنیدن نظرهای شهروندان و مشوره در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌های ملی و... بوده است.

رئیس‌جمهور برای دریافت نظریات مردم به شکل مستقیم، در این مدت، ۷۰ بار به ولایات به شمول مناطق ناامن، محروم و فراموش‌شده سفر نموده و با اقشار گوناگون از جمله فرماندهان و سربازان قول‌اردوهای کشور دیدار و گفت‌وگو کرده است. این حجم از ملاقات‌ها و دیدارها، منتج به دریافت نظریات مستقیم مردم، تشخیص نقاط کلیدی مشکلات و خواسته‌های شهروندان و دریافت راه حل مناسب و واقع‌بینانه برای مشکلات در سطح محلی و ملی گردیده است.

 

چرا باید رئیس‌جمهور در میان مردم حضور یابد؟

بدون شک مردم نقاط دور و نزدیک افغانستان همان گونه که در شکل‌دهی، تداوم و حمایت از حکومت‌ها و توسعه و تقویت روند حاکمیت مردم بر مردم، مسؤولیت و سهم دارند، در برخورداری از امتیازات، تطبیق پروژه‌های توسعوی، رسیدگی به مشکلات و مشارکت در تصمیم‌گیری‌های ملی و محلی نیز حق و حقوقی مسلم دارند که در قانون اساسی افغانستان تسجیل یافته است.

حکومت‎ها مکلف و مؤظف هستند تا در پرتو هدایات قانونی از حقوق شهروندان حمایت و حفاظت کرده، زمینه عملی شدن آنها را فراهم نمایند و به مثابه خادم مردم، جهت حل مشکلات و ارائه پاسخ به نیازمندی‌های آنان، گام بردارند. بدون شک، انجام این مهم نیاز به حضور مستقیم زمامداران در میان مردم و دریافت نظرها، مشکلات و نیازمندی‌های آنان دارد. رئیس‌جمهور به عنوان متصدی ریاست هر سه قوه (مقننه، قضائیه و مجریه) بیش از سایر مقامات ارشد حکومتی مسؤولیت دارد که حافظ حقوق شهروندان بوده و از اوضاع و احوال آنان مطلع باشد.

از طرف دیگر، ارائه خدمات مطلوب و مناسب، نظارت بر رفتار و عملکرد مناسب نهادهای دولتی و حکومتی، مستلزم رابطه مستقیم رئیس‌جمهور با مردم است تا بتواند دستورهای حکومتی و قانونی مطلوب و مقتضی را به نهادهای مسؤول صادر کند.

از این منظر، سفرهای ولایتی و حضور مستقیم رئیس‌جمهور در میان مردم، اهمیت حیاتی در تحکیم و توسعه امور دولتداری داشته و به تسریع و تسهیل روند توسعه در نقاط دور و نزدیک کمک اساسی می‌کند.

 

رئیس‌جمهور در سفرهای ولایتی با چه کسانی ملاقات می‌کند؟

با نگاه به برنامه، فعالیت‌ها و لست ملاقات‌های رئیس‌جمهور در سفرهای ولایتی، می‌توان گفت که رئیس‌جمهور در اکثر سفرهایش با اشخاص و گروه‌های زیر دیدار داشته است:

 • علما و شخصیت‌های دینی
 • زنان
 • جوانان
 • مسؤولین قول‌اردوها
 • مقامات محلی
 • متشبثین و صنعتکاران
 • شخصیت‌ها و گروه‌های فرهنگی
 • مسؤولین و استادان پوهنتون‌ها و معلمین مکاتب
 • اعضای شوراهای ولایتی
 • ولسوالان
 • و...

در این ملاقات‌ها، والی، نمایندگان پارلمان و مقامات حکومتی مربوط نیز رئیس‌جمهور را همراهی کرده‌اند و رئیس‌جمهور هدایات لازم را در حین دیدارها به مسؤولین مربوط صادر کرده است. سه قشر آسیب‌پذیر زنان، جوانان و فقرا در مرکز توجه و ملاقات‌های رئیس‌جمهور در سفرهای ولایتی‌اش بوده و نیز تلاش کرده است تا صدای کسانی را بشنود که معمولاً صدا و خواسته آنان، به هر دلیلی، شنیده نشده و یا کمتر شنیده می‌شود.

 

اهداف و علل سفرهای ولایتی رئیس‌جمهور

با توجه به مطالبی که اشاره شد و نیز با نگاهی به برنامه‌های سفرهای ولایتی، می‌توان اهداف و نیات این سفرها را در قالب موارد زیر دسته‌بندی کرد:

 • فراموش نکردن مردم: رفتن و بودن در میان مردم در دوره‌های پساانتخابات، نشان‌دهنده این است که شهروندان همچنین در محراق توجه حکومت قرار دارد و آنها در متن تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های حکومت جا دارند.
 • وادار ساختن مقامات محلی به پاسخگویی به مردم: حضور مقامات محلی در جلسات مردمی در کنار رئیس‌جمهور، آنان را وادار می‌سازد که همیشه در خدمت مردم باشند و در صورت کوتاهی در ارائه خدمات به شهروندان و قانون پاسخگو خواهند بود.
 • تشویق مردم به مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها: حضور در میان مردم و گفت‌وگو با آنان در امور مربوط به مسایل محلی و ملی، شهروندان را تشویق می‌کند تا باور کنند که در حاشیه نیستند؛ بلکه تصمیم‌گیرنده اصلی می‌باشند. نهادینه شدن این تفکر و توسعه آن، روند دموکراسی در کشور را تقویت کرده و موجب نزدیک‌تر شدن حکومت و مردم می‌گردد.
 • تشخیص مشکلات واقعی و دریافت راه حل منطقی: تصمیم‌گیری از مرکز کشور برای مردم مناطق گوناگون، کار غیرمنطقی و نامؤثر است و به همین دلیل بوده است که در گذشته، پروژه‌های توسعوی بر اساس خواست و نیازهای واقعی مردم پی‌ریزی و تطبیق نگردیده است. رفتن در میان مردم و دریافت خواسته‌ها و نیازهای واقعی و اساسی آنها، هم می‌تواند راه حل تطبیق و اجرایی شدن آنها را فراهم کند و هم در توسعه کشور مفید و مثمر واقع شود.
 • دلجویی از مردم آسیب‌دیده و متضرر: در میان سفرهای رئیس‌جمهور، مناطق آسیب‌دیده در اثر جنگ‌ها،حوادث طبیعی و یا محرومیت‌های تاریخی نیز کم نیستند؛ دیدار رئیس‌جمهور از ولایات بدخشان، غزنی، کندز، فراه، پکتیا، پنجشیر و... پس از حوادث امنیتی و طبیعی، نشان‌دهنده همدلی و اهتمام رئیس دولت به شهروندان این مناطق بوده که ضمن دلجویی از آنها، تلاش کرده است تا در اسرع وقت ممکن، مرهمی بر زخم‌های آنها گذاشته شود.
 • افتتاح پروژه‌های توسعوی: رئیس‌جمهور در سفرهای ولایتی‌اش، پروژه‌های زیربنایی و توسعوی را افتتاح نموده و همچنین در کنار آن، زمینه‌های تطبیق پروژه‌ها را ارزیابی نموده است.
 • تلاش برای از بین بردن فاصله میان مردم و ادارات دولتی: سال‎ها جنگ و انارشیزم در کشور، فرهنگ بی‌تفاوتی ادارات در برابر مردم را ترویج و تقویت کرده است. رئیس‌جمهور در زمان حکومتش تلاش نموده تا با بردن مقامات محلی در میان مردم، دیوارها و حصارها را بشکند و مرز میان مردم و ادارات دولتی را از بین ببرد.

 

نتایج و دستاوردهای سفرهای ولایتی

سفرهای ولایتی رئیس‌جمهور در طول چهار و نیم سال گذشته بدون شک دارای نتایج و دستاوردهای بسیاری است که به صورت گذرا در زیر به آنها اشاره می‌شود:

 • شنیده شدن کامل خواسته‌ها و مطالبات مردم: حضور رئیس‌جمهور در میان مردم، سبب شد که رهبری حکومت به شکل مستقیم و از نزدیک مطالبات شهروندان را بشنود و مسؤولین را مؤظف سازد که در راستای تأمین آنها اقدام کنند.
 • تسریع و تسهیل پروژه‌های توسعوی: سفر رئیس‌جمهور به نقاط دور و نزدیک سبب تسریع پروژه‌های توسعوی شده که بعضی از آنها از سال‌ها بدین سو یا معطل بودند یا بسیار آهسته و کند پیش می‌رفتند. این سفرها باعث ایجاد سرعت‌عمل در نهادها و دست‌‌اندرکاران مربوط شده است.
 • دسترسی مستقیم مردم به رهبری حکومت: حضور رئیس‌جمهور در میان مردم از طریق سفر به ولایات، سبب شده است که زمینه دسترسی شهروندان به رهبری حکومت فراهم شود.
 • پایه‌گذاری فرهنگ خدمات‌محور: رئیس‌جمهور با سفرهای مکرر به ولایات ـ حتی در شرایط سخت امنیتی ـ تلاش کرده است که فرهنگ خدمات‌محوری حکومت را پایه‌گذاری کند که هدف از آن به دست آوردن قدرت، کسب امتیاز مادی و معنوی نیست؛ بلکه هدف، ارائه خدمت به مردم است و این که حکومت و حکومتی‌ها در هر شرایطی باید به مردم پاسخگو باشند.
 • کم شدن فاصله مردم با نهادهای قدرت: در گذشته مردم به مقامات رهبری حکومت و نهادهای قدرت دسترسی نداشتند و یا این دسترسی بسیار محدود بود. همچنین بین توده مردم با متولیان امور حکومت فاصله زیادی وجود داشت. اما در حال حاضر، این فاصله‌ها در حال از بین رفتن است و مردم به گونه مستقیم خود را در تصمیم‌گیری‌ها و سمت و سو دادن فعالیت‌ها و وظایف حکومت شریک می‌دانند.


اشتراک گذاری