سخن رئیس‌جمهور
ما، اکثریت مردم افغانستان، به صورت مشتاقانه دیدگاهی را دنبال می‌کنیم تا بتوانیم نهادهای نظام جمهوری اسلامی‌ خود را بسازیم؛ از صلح، وحدت و همبستگی ملی در داخل کشور برخوردار شویم و به عنوان محور اتصال منطقه‌یی، مرکز آموزش‌های اسلامی، چهارراه آسیا و بستری برای همکاری‌های منطقه‌یی و جهانی عمل کنیم

سفرهای ولایتی رئیس‌جمهور غنی؛ اهداف، نتایج و دستاوردها

۲۹ حمل ۱۳۹۸

ضیا دانش

رئیس‌جمهور غنی در چهار و نیم سال گذشته نزدیک به ۹ هزار ملاقات انفرادی و یا گروهی داشته که هدف آنها بهبود امور کاری و خدمت‌رسانی به مردم، شنیدن نظرهای شهروندان و مشوره در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌های ملی و... بوده است.

رئیس‌جمهور برای دریافت نظریات مردم به شکل مستقیم، در این مدت، ۷۰ بار به ولایات به شمول مناطق ناامن، محروم و فراموش‌شده سفر نموده و با اقشار گوناگون از جمله فرماندهان و سربازان قول‌اردوهای کشور دیدار و گفت‌وگو کرده است. این حجم از ملاقات‌ها و دیدارها، منتج به دریافت نظریات مستقیم مردم، تشخیص نقاط کلیدی مشکلات و خواسته‌های شهروندان و دریافت راه حل مناسب و واقع‌بینانه برای مشکلات در سطح محلی و ملی گردیده است.

 

چرا باید رئیس‌جمهور در میان مردم حضور یابد؟

بدون شک مردم نقاط دور و نزدیک افغانستان همان گونه که در شکل‌دهی، تداوم و حمایت از حکومت‌ها و توسعه و تقویت روند حاکمیت مردم بر مردم، مسؤولیت و سهم دارند، در برخورداری از امتیازات، تطبیق پروژه‌های توسعوی، رسیدگی به مشکلات و مشارکت در تصمیم‌گیری‌های ملی و محلی نیز حق و حقوقی مسلم دارند که در قانون اساسی افغانستان تسجیل یافته است.

حکومت‎ها مکلف و مؤظف هستند تا در پرتو هدایات قانونی از حقوق شهروندان حمایت و حفاظت کرده، زمینه عملی شدن آنها را فراهم نمایند و به مثابه خادم مردم، جهت حل مشکلات و ارائه پاسخ به نیازمندی‌های آنان، گام بردارند. بدون شک، انجام این مهم نیاز به حضور مستقیم زمامداران در میان مردم و دریافت نظرها، مشکلات و نیازمندی‌های آنان دارد. رئیس‌جمهور به عنوان متصدی ریاست هر سه قوه (مقننه، قضائیه و مجریه) بیش از سایر مقامات ارشد حکومتی مسؤولیت دارد که حافظ حقوق شهروندان بوده و از اوضاع و احوال آنان مطلع باشد.

از طرف دیگر، ارائه خدمات مطلوب و مناسب، نظارت بر رفتار و عملکرد مناسب نهادهای دولتی و حکومتی، مستلزم رابطه مستقیم رئیس‌جمهور با مردم است تا بتواند دستورهای حکومتی و قانونی مطلوب و مقتضی را به نهادهای مسؤول صادر کند.

از این منظر، سفرهای ولایتی و حضور مستقیم رئیس‌جمهور در میان مردم، اهمیت حیاتی در تحکیم و توسعه امور دولتداری داشته و به تسریع و تسهیل روند توسعه در نقاط دور و نزدیک کمک اساسی می‌کند.

 

رئیس‌جمهور در سفرهای ولایتی با چه کسانی ملاقات می‌کند؟

با نگاه به برنامه، فعالیت‌ها و لست ملاقات‌های رئیس‌جمهور در سفرهای ولایتی، می‌توان گفت که رئیس‌جمهور در اکثر سفرهایش با اشخاص و گروه‌های زیر دیدار داشته است:

 • علما و شخصیت‌های دینی
 • زنان
 • جوانان
 • مسؤولین قول‌اردوها
 • مقامات محلی
 • متشبثین و صنعتکاران
 • شخصیت‌ها و گروه‌های فرهنگی
 • مسؤولین و استادان پوهنتون‌ها و معلمین مکاتب
 • اعضای شوراهای ولایتی
 • ولسوالان
 • و...

در این ملاقات‌ها، والی، نمایندگان پارلمان و مقامات حکومتی مربوط نیز رئیس‌جمهور را همراهی کرده‌اند و رئیس‌جمهور هدایات لازم را در حین دیدارها به مسؤولین مربوط صادر کرده است. سه قشر آسیب‌پذیر زنان، جوانان و فقرا در مرکز توجه و ملاقات‌های رئیس‌جمهور در سفرهای ولایتی‌اش بوده و نیز تلاش کرده است تا صدای کسانی را بشنود که معمولاً صدا و خواسته آنان، به هر دلیلی، شنیده نشده و یا کمتر شنیده می‌شود.

 

اهداف و علل سفرهای ولایتی رئیس‌جمهور

با توجه به مطالبی که اشاره شد و نیز با نگاهی به برنامه‌های سفرهای ولایتی، می‌توان اهداف و نیات این سفرها را در قالب موارد زیر دسته‌بندی کرد:

 • فراموش نکردن مردم: رفتن و بودن در میان مردم در دوره‌های پساانتخابات، نشان‌دهنده این است که شهروندان همچنین در محراق توجه حکومت قرار دارد و آنها در متن تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های حکومت جا دارند.
 • وادار ساختن مقامات محلی به پاسخگویی به مردم: حضور مقامات محلی در جلسات مردمی در کنار رئیس‌جمهور، آنان را وادار می‌سازد که همیشه در خدمت مردم باشند و در صورت کوتاهی در ارائه خدمات به شهروندان و قانون پاسخگو خواهند بود.
 • تشویق مردم به مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها: حضور در میان مردم و گفت‌وگو با آنان در امور مربوط به مسایل محلی و ملی، شهروندان را تشویق می‌کند تا باور کنند که در حاشیه نیستند؛ بلکه تصمیم‌گیرنده اصلی می‌باشند. نهادینه شدن این تفکر و توسعه آن، روند دموکراسی در کشور را تقویت کرده و موجب نزدیک‌تر شدن حکومت و مردم می‌گردد.
 • تشخیص مشکلات واقعی و دریافت راه حل منطقی: تصمیم‌گیری از مرکز کشور برای مردم مناطق گوناگون، کار غیرمنطقی و نامؤثر است و به همین دلیل بوده است که در گذشته، پروژه‌های توسعوی بر اساس خواست و نیازهای واقعی مردم پی‌ریزی و تطبیق نگردیده است. رفتن در میان مردم و دریافت خواسته‌ها و نیازهای واقعی و اساسی آنها، هم می‌تواند راه حل تطبیق و اجرایی شدن آنها را فراهم کند و هم در توسعه کشور مفید و مثمر واقع شود.
 • دلجویی از مردم آسیب‌دیده و متضرر: در میان سفرهای رئیس‌جمهور، مناطق آسیب‌دیده در اثر جنگ‌ها،حوادث طبیعی و یا محرومیت‌های تاریخی نیز کم نیستند؛ دیدار رئیس‌جمهور از ولایات بدخشان، غزنی، کندز، فراه، پکتیا، پنجشیر و... پس از حوادث امنیتی و طبیعی، نشان‌دهنده همدلی و اهتمام رئیس دولت به شهروندان این مناطق بوده که ضمن دلجویی از آنها، تلاش کرده است تا در اسرع وقت ممکن، مرهمی بر زخم‌های آنها گذاشته شود.
 • افتتاح پروژه‌های توسعوی: رئیس‌جمهور در سفرهای ولایتی‌اش، پروژه‌های زیربنایی و توسعوی را افتتاح نموده و همچنین در کنار آن، زمینه‌های تطبیق پروژه‌ها را ارزیابی نموده است.
 • تلاش برای از بین بردن فاصله میان مردم و ادارات دولتی: سال‎ها جنگ و انارشیزم در کشور، فرهنگ بی‌تفاوتی ادارات در برابر مردم را ترویج و تقویت کرده است. رئیس‌جمهور در زمان حکومتش تلاش نموده تا با بردن مقامات محلی در میان مردم، دیوارها و حصارها را بشکند و مرز میان مردم و ادارات دولتی را از بین ببرد.

 

نتایج و دستاوردهای سفرهای ولایتی

سفرهای ولایتی رئیس‌جمهور در طول چهار و نیم سال گذشته بدون شک دارای نتایج و دستاوردهای بسیاری است که به صورت گذرا در زیر به آنها اشاره می‌شود:

 • شنیده شدن کامل خواسته‌ها و مطالبات مردم: حضور رئیس‌جمهور در میان مردم، سبب شد که رهبری حکومت به شکل مستقیم و از نزدیک مطالبات شهروندان را بشنود و مسؤولین را مؤظف سازد که در راستای تأمین آنها اقدام کنند.
 • تسریع و تسهیل پروژه‌های توسعوی: سفر رئیس‌جمهور به نقاط دور و نزدیک سبب تسریع پروژه‌های توسعوی شده که بعضی از آنها از سال‌ها بدین سو یا معطل بودند یا بسیار آهسته و کند پیش می‌رفتند. این سفرها باعث ایجاد سرعت‌عمل در نهادها و دست‌‌اندرکاران مربوط شده است.
 • دسترسی مستقیم مردم به رهبری حکومت: حضور رئیس‌جمهور در میان مردم از طریق سفر به ولایات، سبب شده است که زمینه دسترسی شهروندان به رهبری حکومت فراهم شود.
 • پایه‌گذاری فرهنگ خدمات‌محور: رئیس‌جمهور با سفرهای مکرر به ولایات ـ حتی در شرایط سخت امنیتی ـ تلاش کرده است که فرهنگ خدمات‌محوری حکومت را پایه‌گذاری کند که هدف از آن به دست آوردن قدرت، کسب امتیاز مادی و معنوی نیست؛ بلکه هدف، ارائه خدمت به مردم است و این که حکومت و حکومتی‌ها در هر شرایطی باید به مردم پاسخگو باشند.
 • کم شدن فاصله مردم با نهادهای قدرت: در گذشته مردم به مقامات رهبری حکومت و نهادهای قدرت دسترسی نداشتند و یا این دسترسی بسیار محدود بود. همچنین بین توده مردم با متولیان امور حکومت فاصله زیادی وجود داشت. اما در حال حاضر، این فاصله‌ها در حال از بین رفتن است و مردم به گونه مستقیم خود را در تصمیم‌گیری‌ها و سمت و سو دادن فعالیت‌ها و وظایف حکومت شریک می‌دانند.


اشتراک گذاری