سخن رئیس‌جمهور
ما، اکثریت مردم افغانستان، به صورت مشتاقانه دیدگاهی را دنبال می‌کنیم تا بتوانیم نهادهای نظام جمهوری اسلامی‌ خود را بسازیم؛ از صلح، وحدت و همبستگی ملی در داخل کشور برخوردار شویم و به عنوان محور اتصال منطقه‌یی، مرکز آموزش‌های اسلامی، چهارراه آسیا و بستری برای همکاری‌های منطقه‌یی و جهانی عمل کنیم

هفته صنعت؛ رشد تولیدات داخلی و بسته‌های جدید حمایتی حکومت

۰۱ جوزا ۱۳۹۸

ضیا دانش

در چهار و نیم سال گذشته، صنایع تولیدی افغانستان رشد امیدوارکننده‌ داشته است؛ طوری که سهم سکتور صنعت در تولید ناخالص داخلی از ۲.۴ درصد در سال ۱۳۹۳ به ۴.۵ درصد در سال ۱۳۹۵ رسید. طبق گزارش وزارت صنعت و تجارت، رشد سکتور صنعت در سال ۱۳۹۶ در مقایسه با سال ۱۳۹۳، ۲۲ درصد بوده و میزان سرمایه‌گذاری نیز در این بخش، به ۳۰۷.۵ میلیارد افغانی رسیده است.

تعدیل، تدوین و اصلاح قوانین؛ ساده‌سازی پروسه‌های کاری و اداری؛ کاهش هزینه‌های اولیه سرمایه‌گذاری و اخذ جواز کار؛ حمایت از سرمایه‌گذاران و سرمایه‌گذاری؛ انکشاف و تجهیز شهرک‌های صنعتی؛ حمایت و تقویت سکتور خصوصی؛ کاهش قیمت زمین برای سرمایه‌گذاران؛ افزایش تعرفه‌های گمرکی بر اجناس وارداتی مشابه با تولیدات داخلی؛ کاهش تعرفه‌های گمرکی محصولات خام مورد نیاز تولیدکنندگان داخلی و استفاده از تولیدات داخلی در ادارات دولتی و... از اقدامات و برنامه‌های جدی حکومت وحدت ملی برای انکشاف، تثبیت و تقویت تولیدات داخلی به حساب می‌روند.

براساس آمارهای ارائه‎شده از سوی مراجع مسؤول، اکنون افغانستان در تولید ۴۵ قلم محصول مورد نیاز بازار به خودکفایی رسیده که قادر به رقابت با محصول مشابه خارجی است و در تولید ۱۹ قلم محصول دیگر نیز در حال ارتقای کیفیت و ظرفیت در حد استندردهای جهانی می‌باشد.

حمایت و انکشاف صنعت از اولویت‌های برنامه انکشاف ملی حکومت است؛ طبق این پالیسی، حکومت تلاش کرده است  که در چهار و نیم سال گذشته، از گسترش تولید و سرمایه‌گذاری در بخش صنعت حمایت همه‌جانبه کند که به مهم‌ترین آنها اشاره می‌شود.

 

۱ـ انکشاف صنعت؛ اولویت برنامه توسعه ملی

صنعتی شدن افغانستان و آزادسازی اقتصاد کشور از طریق صنعتی شدن یکی از اولویت‌های اساسی برنامه «چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان» می‌باشد که مورد تأیید و حمایت جامعه جهانی نیز قرار دارد. طبق این برنامه، نهادهای حکومتی مربوط، مؤظف هستند تا جهت گسترش و افزایش سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و تولیدات داخلی، سهولت‌ها و زمینه‌ها را فراهم بسازند.

افزایش ارائه خدمات تسهیلاتی و زیربنایی در تمام شهرک‌های صنعتی کشور؛ فراهم کردن دسترسی به قرضه؛ گسترش شهرک‌های صنعتی؛ تعدیل و اصلاح قوانین؛ ایجاد کمیته‌های مشترک کاری بین حکومت و صنعتکاران؛ ایجاد اتاق جداگانه صنایع؛ تمرکز فعالیت‌های وزارت تجارت بر صنعت و تغییر نام این وزارت به «وزارت صنعت و تجارت» و... بخشی از این تلاش‌ها جهت جذب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در بخش صنایع و حمایت از رونق گرفتن تولیدات داخلی است.

 

۲ـ تدوین، تعدیل و اصلاح قوانین مرتبط

وجود قوانین مناسب از مهم‌ترین بسترهای جذب و گسترش سرمایه‌گذاری و رونق صنایع داخلی می‌باشد. در چهار سال گذشته، طرزالعمل‌ها، مقرره‌ها، قوانین و میکانیزم‌های اداری بسیاری جهت حمایت از سرمایه‌گذاری و رونق تولیدات داخلی ایجاد، تعدیل، اصلاح و ساده‌سازی گردیده است؛ طوری که افغانستان در سال ۲۰۱۸ میلادی در یک بررسی جهانی، در ابتدای فهرست کشورهای پیشرو در ایجاد فضای مناسب کسب و کار قرار گرفت.

انفاذ قانون حمایت از سرمایه‌گذاری و حفاظت از صنایع داخلی؛ قانون حفاظت از تولیدات داخلی؛ قانون دیزاین‌های صنعتی و انفاذ قانون اسرار تجارتی و صنعتی، از تلاش‌های حکومت برای فراهم ساختن چتر حمایتی در ساحه تقنین بخش صنعت است.

 

۳ـ گسترش و تجهیز شهرک‌های صنعتی

در چهار و نیم سال گذشته، پالیسی ملی پارک‌های صنعتی در همکاری نزدیک و هم‌نظری سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان داخلی تدوین و طرزالعمل توزیع زمین در این پارک‌ها تعدیل و نهایی شده است. بر اساس این طرزالعمل، توزیع زمین در پارک‌های صنعتی ادامه دارد.

به منظور حمایت از سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان داخلی، قیمت زمین در پارک‌های صنعتی در هر مترمربع پنجاه افغانی تثبیت شد و خدمات رفاهی و زیربنایی نیز در این شهرک‌ها تطبیق شده است. در چهار و نیم سال گذشته، علاوه بر انکشاف و تقویت خدمات و امکانات مختلف شهرک‌های صنعتی موجود، هفت پارک صنعتی جدید احداث گردید و هشت پارک صنعتی دیگر تحت مطالعات و بررسی قرار دارد.

 

۴ـ معرفی صنایع و ایجاد بازار برای تولیدات داخلی و صنایع افغانستان

نهادهای مسؤول حکومتی در چهار و نیم سال گذشته، تلاش‌های وسیعی را برای ایجاد بازار برای تولیدات داخلی افغانستان، فراهم کردن زمینه صادرات آنها و توافق با کشورهای مورد نیاز انجام داده است. هر چند برای صادر کردن محصولات هنوز سکتور خصوصی نیاز به کار بیشتر دارد؛ اما برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و فراهم کردن فرصت معرفی و حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی، سبب تسریع و تسهیل ارتقای کیفیت محصولات تولیدی در داخل کشور گردیده است که نمونه آن برگزاری «نمایشگاه جشن صنایع ملی» به هدف معرفی صنایع تولیدی کشور می‌باشد.

 

۵ـ حمایت گسترده حکومت از رشد و رونق تولیدات داخلی

طبق قانون تدارکات، ۲۵ درصد از محصولات مورد نیاز ادارات دولتی از منابع داخلی باید تأمین شود. قابل یادآوری است که از سوی اداره تدارکات ملی ۵ درصد ارجحیت برای متشبثین زن در نظر گرفته شده و ۱۵ ـ ۲۵ درصد سهم در پارک‌های صنعتی نیز برای تشبثات کوچک  متوسط و زنان اختصاص یافته است. حکومت در ادامه اقدامات حمایتی خود، آهن‌های داغمه تحت مالکیت خود را به قیمت کمتر از ده هزار افغانی فی تن، در اختیار کارخانه‌های تولید آهن واگذار کرده است؛ واردات زعفران از بیرون کشور را منع کرده؛ سرمایه‌گذاران جدید در سکتور صنعت را تا سه سال از پرداخت مالیات معاف ساخته؛ 95 درصد جرایم مالیاتی متشبثین را بخشیده؛ واردات ماشین‌آلات صنعتی و مواد خام را شامل یک رژیم مالیاتی انعطاف‌پذیر بین صفر الی یک درصد قرار داده و طبق پیشنهاد سکتور خصوصی، تعرفه گمرکی ۸۰۰ قلم محصول وارداتی که مشابه آن در داخل تولید می‌گردد را افزایش داده است.

 

۶ـ هفته صنایع و بسته‌های جدید؛ حمایت رئیس‌جمهور از سکتور صنعت

در هفته تجلیل از صنایع داخلی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان کلیات حمایت‌های حکومت از رشد و رونق سکتور صنعت و سرمایه‌گذاران را اعلام کرد که در دو بخش قابل دسته‌بندی است:

الف ـ اقدامات و حمایت‌های کوتاه‌مدت:

۱. تحرک مدیریتی در پارک‌های صنعتی: انتقال مدیریت پارک‌های صنعتی به اداره عملیاتی و حمایوی انکشاف ملی ریاست‌جمهوری و اتاق تجارت و صنایع با مدیریت مشترک، تکمیل پارک‌های تحت کار و قرار گرفتن پارک‌های صنعتی به عنوان یک اولویت در بودجه وسط سال، از برنامه‌های پیش رو در حمایت از صنایع و سرمایه‌گذاری است.

۲. تسهیل و تسریع پروسه دسترسی زمین برای سرمایه‌گذاران: رئیس‌جمهور بر حل سریع مشکلات زمین برای سرمایه‌گذاران تأکید کرد و از مراجع مسؤول خواست که تا در یک بازه زمانی مشخص این موضوع تحقق پیدا کند.

۳. فراهم کردن خدمات زیربنایی با قیمت مناسب: رئیس‌جمهور غنی به مراجع مسؤول هدایت داد تا خدمات زیربنایی از جمله برق صنعتی با قیمت مناسب برای صنعتکاران فراهم شود.

۴. تأمین امنیت سرمایه‌گذاران: رئیس‌جمهور از سکتور خصوصی خواست که درباره طرح مشخص در مورد چگونگی تأمین امنیت سرمایه‌گذاران با وزارت امور داخله به توافق برسند.

۵. مجازات افراد فسادپیشه: افراد فسادپیشه و یا نهادهایی که مانع تسهیل و تسریع ارائه خدمات به سرمایه‌گذاران و صنعتکاران می‌شوند، مورد مجازات قرار خواهند گرفت.

۶. ایجاد گروه مشترک کاری جهت تعیین تعرفه‌ها: رئیس‌جمهور از سکتور خصوصی خواست تا با مشارکت نهادهای حکومتی، در مورد تعیین تعرفه‌های گمرکی به یک توافق مشترک برسند و حتی می‌توانند سال سه بار در تعیین نرخ تعرفه‌ها، تغییرات بیاورند.

ب ـ اقدامات و حمایت‌های میان‌مدت:

۷. ایجاد و تدوین نقشه راه صنعتی‌شدن کشور : رئیس‌جمهور تأکید و تصریح کرد که برای صنعتی شدن به ایجاد

تدوین یک نقشه راه روشن نیاز است و این مهم به همکاری حکومت و سکتور خصوصی در داخل کشور باید تهیه شود.

۸. سرمایه‌گذاری مشترک روی منابع بشری: رئیس جمهوری تأکید کرد که وقت آن رسیده است تا روی تربیت و پرورش قوای بشری مناسب جهت پیشبرد سکتور صنعت کشور سرمایه‌گذاری و اقدامات هدفمند مشترک صورت بگیرد و نهادهای علمی باید قادر به ارائه منابع بشری مسلکی و تخنیکی جهت پیشبرد بازار صنعت باشند.

۹. توجه به افزایش صادرات: رئیس‌جمهور تصریح کرد که فرصت‌ها و بسترهای مورد نیاز صادرات کشور از جمله سکتور بانکداری و فراهم کردن اعتبار مورد نیاز صادرکنندگان فراهم شود تا صادرات افزایش یابد.


اشتراک گذاری