سخن رئیس‌جمهور
ما، اکثریت مردم افغانستان، به صورت مشتاقانه دیدگاهی را دنبال می‌کنیم تا بتوانیم نهادهای نظام جمهوری اسلامی‌ خود را بسازیم؛ از صلح، وحدت و همبستگی ملی در داخل کشور برخوردار شویم و به عنوان محور اتصال منطقه‌یی، مرکز آموزش‌های اسلامی، چهارراه آسیا و بستری برای همکاری‌های منطقه‌یی و جهانی عمل کنیم

زندگینامه

محمد اشرف غنی در سال ۱۳۲۸ ه. ش در یک خانواده دیندار و روشن‌فکر به دنیا آمد. دوره ابتدایی مکتب را در ولایت لوگر سپری نمود و از لیسه حبیبیه کابل فارغ‌ گردید. پدرش در دوره شاهی در موقف‌های بلند حکومتی به انجام وظیفه پرداخته است.‌

محمد اشرف غنی در اوایل دوره جوانی جهت تحصیل به کشور لبنان سفر کرد و از پوهنتون امریکایی بیروت با اخذ نمرات بلند، لیسانس و ماستری را در رشته علوم سیاسی به دست آورد. در سال ۱۳۵۳ و پس از ختم تحصیل به کشور بازگشت و در بخش انسان‌شناسی پوهنځی علوم اجتماعی پوهنتون کابل به تدریس آغاز نمود. در سال ۱۳۵۶ با دریافت بورسیه تحصیلی به امریکا رفت و از پوهنتون کلمبیا در آن کشور ماستری دوم را در رشته روابط بین‌الملل به دست آورد و پس از آن از همین پوهنتون در رشته مردم‌شناسی، دکتورای خویش را نیز اخذ نمود.

محمد اشرف غنی در سال‌های ۲۰۰۷ – ۲۰۰۸ میلادی از پوهنتون امریکایی اسکرانتن و از پوهنتون کانادایی گلف، دو دکتورای افتخاری را به دست آورد. به همین ترتیب وی به مدت یک سال دوره سیرت‌النبی را در شهرهای کراچی و لاهور پاکستان فرا گرفت. او در پوهنتون اورهوس دنمارک و بین سال‌های ۱۳۶۲-۱۳۷۰ در پوهنتون‌های معتبر امریکا از جمله بریکلی و جانزهاپکنز به صفت استاد ایفای وظیفه نموده است .

در جریان تجاوز اتحاد شوروی سابق به افغانستان، اکثر اعضای خانواده وی زندانی گردید و به همین جهت محمداشرف غنی اقامت در امریکا را ترجیح داد و به ادامه تحصیلات دکتورا پرداخت. وی رساله دکتورای خویش را در زمینه تاریخ معاصر افغانستان به رشته تحریر در آورد.

محمداشرف غنی در سال ۱۳۷۰ در بانک جهانی به حیث مشاور ارشد مقرر شد و به مدت یازده سال به انجام وظیفه پرداخت. وی کارش را در جنوب آسیا با طرح نمودن پروژه‌ها آغاز کرد و پس از آن یک استراتیژی سیاسی را برای بانک جهانی تدوین نمود. اشرف غنی در سال ۱۳۷۵ یک سلسله اصلاحات بنیادی را در مورد اداره‌ها و ارگان‌های دولتی در جهان نیز پیشنهاد نمود. موصوف به مدت پنج سال در کشورهای چین، هند و روسیه  به خاطر تطبیق پروژه‌های بزرگ و اصلاحات اقتصادی به گونه مؤثر کار کرد. محمداشرف غنی در جریان کار در بانک جهانی، دوره‌های آموزشی تحت عنوان رهبریت که از سوی پوهنتون‌های تجارتی اینسید و استنفورد دایر گردیده بود، را نیز تعقیب کرده است.

محمداشرف غنی پس از سقوط نظام طالبان به افغانستان برگشت و به عنوان مشاور ارشد نماینده خاص سازمان ملل متحد آغاز به کار کرد. وی در زمینه عملی شدن پروسه بن نیز سهم داشت و در اداره مؤقت به صفت مشاور ارشد انجام وظیفه نمود. او در برگزاری لویه‌جرگه‌های اضطراری و قانون اساسی نیز نقش بنیادی داشته است.

محمد اشرف غنی در سال ۲۰۰۲ میلادی به حیث وزیر مالیه مقرر شد که در این زمینه کارهای ارزشمندی را انجام داد. در بخش مالی با ابتکارات و اصلاحات بنیادی، سیاست مالی کشور، پروسه شفافیت و حساب‌دهی را عملاً  به وجود آورد و در طی سه هفته عواید دولت را مرکزی نمود. در دوره فعالیت او بانک‌نوت‌های جدید چاپ، خزانه کمپیوتری و سیستم واحد خزانه رایج گردید و همچنان سیستم تعرفات گمرکی نیز اصلاح شد. او از برکت تجارب و اندوخته‌های علمی‌اش کمک‌های زیاد جامعه جهانی را جلب و جذب کرد. در سال ۱۳۸۲ به عنوان وزیر مالیه برتر کشورهای آسیایی شناخته شد و در نتیجه انجام خدمات بزرگ از سوی رئیس‌جمهور پیشین حامد کرزی،  مدال عالی  دولتی سید جمال‌الدین افغان به وی تفویض گردید.

محمداشرف غنی در سال ۱۳۸۳ در کنفرانس برلین، به منظور مصونیت آینده مردم افغانستان، برنامه هفت ساله را پیشنهاد کرد که این طرح به عنوان بهترین طرح شناخته شد. به همین ترتیب وی با تلاش و ابتکار، برنامه همبستگی ملی را نیز ایجاد نمود. در همین سال، پس از انتخاب آقای کرزی به صفت رئیس‌جمهور، محمداشرف غنی از اشتراک در کابینه خودداری کرد و مسؤولیت پوهنتون کابل را عهده‌دار گردید و در آنجا انستیتوت مؤثریت دولتی را نیز بنیانگذاری کرد.

ایشان بر علاوه نوشتن صدها مقاله و آثار علمی، در مواردی چون دین مبین اسلام، حقوق و عدالت اجتماعی زنان، تاسیس دولت در جامعه قبایلی و حل منازعات در محکمه شریعت اسلامی، آثار و نوشته‌های تحقیقی داشته است. همچنان موضوعاتی از قبیل ادبیات معاصر افغانستان، تاریخ ۴۰۰ ساله افغانستان، دولت‌های ناکام و خط‌مشی کامیابی آنان و راه‌ نظام عادلانه نیز از جمله آثار تحقیقی وی می‌باشد.

حکومت پیشین افغانستان در زمان زعامت حامد کرزی از محمداشرف غنی در خصوص مسایل مختلف حکومتداری نیز مشوره  می‌گرفت که به شمول برگزاری کنفرانس کابل، در تطبیق اکثر برنامه‌های ملی سهم فعال داشته است.

به همین ترتیب محمداشرف غنی در سال ۲۰۱۰ میلادی روند انتقال مسؤولیت‌های امنیتی از نظامیان خارجی به نیروهای افغان را عهده‌دار بود که در ۳۴ ولایت افغانستان با سفرهای کاری و با به دست آوردن تجارب زیاد امنیتی این وظیفه را با موفقیت به انجام رساند.

 محمداشرف غنی در دو دور انتخابات گذشته خود را به کرسی ریاست جمهوری نامزد نموده بود. او سرانجام در سال ۱۳۹۳هـ . ش و پس از انتخابات دور دوم ریاست جمهوری، به عنوان رئیس‌جمهور منتخب افغانستان تعیین شد و در هفتم میزان همین سال در قصر سلام‌خانه ارگ ریاست جمهوری در حضور قاضی‌القضات حلف وفاداری به جا آورد و به حیث رئیس‌جمهور منتخب افغانستان آغاز به کار نمود.

محمداشرف غنی منحیث رئیس‌جمهور افغانستان در ابتدا و آغاز کارش مبارزه گسترده را علیه فساداداری آغاز نمود و حکم بررسی مجدد و دقیق قضیه بحران کابل بانک را صادر کرد، به همین ترتیب رئیس‌جمهور  در روزهای نخست کار  به هدف ایجاد اصلاحات در ادارات و حکومتداری خوب، گام‌های عملی و محکم برداشت که مورد استقبال گرم مردم افغانستان قرار گرفت. برنامه‌های اصلاحی و اقتصادی محمد اشرف غنی، مردم را بیشتر به یک آینده خوب، آرام و مرفه امیدوار و باورمند ساخته است.