دیدار رئیس الوزراء با هیأت علمای پاکستان

۰۶ اسد ۱۴۰۱

محترم ملا محمد حسن آخند رئیس الوزراء امارت اسلامی افغانستان با هیأت علمای پاکستان به ریاست مفتی محمد تقی عثمانی، قبل از ظهر امروز در قصر گلخانۀ ارگ دیدار نمود.

در این دیدار، ابتدا آیاتی چند از قرآن عظیم الشان تلاوت شد و مفتی محمد تقی عثمانی طی صحبتی گفت که قبلاً اراده داشتیم که بیاییم، اما با توجه به مصروفیت های شما، سفر ما به تأخیر افتاد. وی از حاکمیت نظام اسلامی در افغانستان ابراز خرسندی نموده، برای تحکیم بیشتر آن دعا کرد و تبلیغات علیه امارت اسلامی را بی اساس خواند.

موصوف افزود که افغانستان و پاکستان، تنها دو همسایه نیستند، بلکه کشورهای اسلامی نیز می باشند.

سپس مفتی محمد حنیف جالندهری، مولانا طیب طاهر، مولانا یوسف شاه، مولانا احسان الحق و مفتی غلام الرحمن عثمانی از سفر شان به افغانستان و حاکمیت امارت اسلامی ابراز خرسندی نمودند. آنان مشوره ها و پیشنهادات شان را در رابطه به تحکیم هرچه بیشتر روابط حسنه و دوستانه با سایر کشورها و حل مشکلات مردم، شریک ساختند.

محترم ملا محمد حسن آخند رئیس الوزراء امارت اسلامی افغانستان ضمن خوش آمدید به هیأت علمای پاکستان، از آرزوهای نیک و مشوره های خوب آنان ابراز امتنان نموده، گفت که در جریان اشغال از سوی امریکا، در کشور ما ویرانی های زیادی شده است که بازسازی آن و رسیدگی به مشکلات مردم زمانگیر می باشد.

وی افزود که امارت اسلامی به شمول پاکستان، با تمام کشورهای منطقه و جهان، خواستار مناسبات نیک است و از خاک افغانستان بر ضد هیچ کسی اجازۀ فعالیت نمی دهد.

محترم رئیس الوزراء گفت که بخاطر برقراری نظام کنونی، خون شماری از بندگان خاص خداوند(ج) یعنی علما و طالبان نذر شده است و ملت با تمام ایمانداری در کنار آن ایستاده بودند. امارت اسلامی بخاطر انجام هرچه بهتر امور، کمیسیون های سیاسی، اقتصادی و اداری را ایجاد کرده و همچنان از شخصیت ها و کدرهای افغان برای بازگشت به کشور به تکرار دعوت نموده است. وی افزود که افغانستان خانۀ مشترک همه است و برای ساختن آن، تلاش مشترک می نماییم.

محترم ملا محمد حسن آخند گفت که اکنون در افغانستان علما حاکم هستند و آنان نسبت به هرکسی دیگر به ارزش و ضرورت علم بیشتر آگاه می باشند و مشوره و تلاش ها ادامه دارد که در عرصه تعلیم کارهای بیشتری صورت گیرد.

وی در اخیر صحبت هایش گفت که تخریب هرچیز آسان است، اما بازسازی آن بسیار زمانگیر می باشد. ما عفو عمومی را اعلام کردیم و اکنون از افغانهای بیرون از کشور دعوت میکنیم که بیایند و به زندگی آرام شان ادامه دهند، زیرا مخالفت فایده ندارد.

این دیدار با ابراز امتنان از مفتی عثمانی صاحب و هیات همراه اش، پایان یافت.


اشتراک گذاری