روند صلح اجتماعی به رهبری زنان از طریق کمیته‌های ولایتی عملی می‌شود

۳۰ میزان ۱۳۹۶

در جلسه‌ای با حضور خانم اول محترمه بی‌بی‌گل غنی و محترمه حبیبه سرابی عضو شورای عالی صلح و اشتراک فعالین زن در  عرصه صلح، ضمن ایجاد تعدادی از کمیته‌های ولایتی روند صلح اجتماعی به رهبری زنان، اهداف و فعالیت‌های این کمیته‌ها تشریح شد.

خانم اول در این نشست با ایراد سخنرانی ضمن اشاره به باورمندی به توانایی و فعالیت زنان در کشور، بر ایفای نقش فعال آنان در تأمین صلح از طریق پرداختن به پروسه صلح اجتماعی مطابق قطع‌نامه چهارمین سمپوزیم زنان افغان تحت عنوان «زنان افغان پیام‌آوران صلح» تأکید نمود.

خانم اول گفت که کشور ما در حالت جنگ، نیاز شدید به تأمین صلح دارد؛ بنابراین همه ما باید نقش فعالی در این پروسه داشته و راه‌حل‌ها و مسیر تفاهم را جست‌وجو نماییم.

وی افزود که زنان در تربیت اطفال و از طریق آن در پرورش روحیه صلح و آشتی در جامعه، نقش بنیادی دارند.

خانم اول از زنان خواست که با درک مسؤولیت، بر پا ایستاده و از هیچ نوع سعی و تلاشی دریغ نورزند.

در این جلسه بر فعالیت در راستای صلح اجتماعی به رهبری زنان به سطوح کمیته‌ها و هماهنگی بین آنها تأکید شد.

طبق فیصله‌ی قطع‌نامه چهارمین سمپوزیم زنان افغان، کمیته‌های ولایات کابل، لوگر، میدان‌وردک و پروان در این نشست ایجاد شدند.

قابل ذکر است که کمیته‌های ولایات ننگرهار، لغمان، نورستان، کنر و هرات قبلاً طی سفر مشاورین دفتر خانم اول به این ولایات ایجاد شده بودند و کمیته‌های سایر ولایات نیز در آینده نزدیک ایجاد می‌گردند.

این کمیته‌ها با هدف ترویج ذهنیت مسؤولیت‌پذیری شهروندی در قبال صلح اجتماعی، در چارچوب پلان عمل تدوین‌شده، ۳۱ فعالیت را عملی خواهند نمود.

فعالیت‌های پلان عمل شامل مواردی چون همکاری با ارگان‌های امنیتی، ایفای نقش سفیران صلح، دادخواهی، آگاهی‌دهی، جلوگیری از پیوستن افراد به گروه‌های مخالف، حمایت از زنان پولیس و اردوی ملی، الگوسازی برای اطفال و جوانان و... می‌باشد.

چهارمین سمپوزیم زنان افغان تحت عنوان «زنان افغان پیام‌آوران صلح» توسط دفتر خانم اول به تاریخ ۲۵ الی ۲۷ ثور ۱۳۹۶ در کابل تدویر یافته بود که با صدور قطع‌نامه شش ماده‌یی پایان یافت.


اشتراک گذاری