استراتیژی ملی صلح و مصالحه جمهوری اسلامی افغانستان در دست تدوین است

۳۰ قوس ۱۳۹۵

جلسه شورای امنیت ملی به ریاست رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی استراتیژی ملی صلح و مصالحه را به بحث گرفت.

استراتیژی ملی صلح و مصالحه جمهوری اسلامی افغانستان بر روی سطوح سیاسی و استراتیژیک، تحقق اهداف اساسی صلح‌پرورانه، تعریف مجدد و شناسایی مکانیزم واضح تطبیق پروسه صلح، ریفورم و اصلاح ساختارها و تشکیلات، تقویت هرچه بیشتر نقش زنان و جامعه مدنی در پروسه صلح، تقویت مکانیزم‌های حسابدهی و تأمین شفافیت، نظارت، اعتبار و مؤثریت تمرکز دارد.

این استراتیژی بر بنیاد تجارب و دروس آموخته‌شده از گذشته و شرایط امروزی با هدف انجام مذاکرات سیاسی، ایجاد اجماع ملی و زمینه‌سازی تهیه پلان ملی صلح و ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ صلح جهت تحقق صلح پایدار در کشور تدوین گردیده است.

شورای امنیت ملی با ابراز امتنان از شورای عالی صلح کشور در راستای تدوین این استراتیژی، بر تداوم پروسه صلح بین‌الافغانی در چارچوب مکانیزم‌های شفاف و مؤثر و سهم‌گیری فعال تمام اقشار جامعه به‌ویژه زنان و جامعه مدنی، تأکید نمود.

همچنین از تمام مردم صلح‌پرور افغانستان خواسته شد که همگام با شورای عالی صلح در راستای تحقق مقاصد اساسی این استراتیژی که همانا تحقق صلح عادلانه و پایدار، ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ صلح و شگوفایی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و بهره‌مندی مردم از حقوق‌شان در کشور می‌باشد، تلاش ورزند.

شورای امنیت ملی بعد از بحث‌های همه‌جانبه و بررسی پیشینه فعالیت‌های شورای عالی صلح و برنامه‌های آینده آن، هدایت لازم را صادر نموده و قرار شد که با توجه به بحث‌های جلسه، استراتیژی ملی صلح و مصالحه جمهوری اسلامی افغانستان به جلسه بعدی شورای امنیت ملی ارائه گردد.

در این جلسه وزرای سکتور دفاعی و امنیتی در مورد وضعیت امنیتی کشور به‌ویژه ولایات هلمند، ننگرهار، ارزگان، فراه، کندهار، غور، فاریاب، بادغیس و کندز گزارش ارائه نمودند که در پی آن هدایات لازم به منظور بهبود وضعیت امنیتی کشور، به ارگان‌های ذیربط صادر شد.

شورای امنیت ملی همچنین گزارش لوی‌سارنوال درباره چگونگی آغاز روند تحقیقات در مورد حادثه اخیر مرتبط با ادعای آقای احمدخان ایشچی را استماع نموده و در این راستا تصامیم لازم اتخاذ نمود.

در اخیر، طرح پلان محو کشت کوکنار برای سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ نیز در جلسه ارائه گردید.

شورای امنیت ملی طرح مذکور را در پرنسیپ مورد تأیید قرار داد و هدایات لازم را جهت تطبیق آن به مراجع مربوطه صادر نمود و از ارگان‌های دفاعی و امنیتی و اداره مستقل ارگان‌های محلی خواست که همکاری‌های‌شان را در راستای نابودی مزارع کشت کوکنار افزایش دهند.


اشتراک گذاری