سخن رئیس‌جمهور
ما، اکثریت مردم افغانستان، به صورت مشتاقانه دیدگاهی را دنبال می‌کنیم تا بتوانیم نهادهای نظام جمهوری اسلامی‌ خود را بسازیم؛ از صلح، وحدت و همبستگی ملی در داخل کشور برخوردار شویم و به عنوان محور اتصال منطقه‌یی، مرکز آموزش‌های اسلامی، چهارراه آسیا و بستری برای همکاری‌های منطقه‌یی و جهانی عمل کنیم

رئیس‌جمهور بر کمک‌رسانی یکسان و به‌موقع به بیجاشدگان داخلی تأکید کرد

۲۱ میزان ۱۳۹۵

نشست کمیته دولت در امور اضطرار به ریاست رئیس‌جمهور محمداشرف غنی درباره رسیدگی به مشکلات بیجاشدگان داخلی ولایات آسیب‌پذیر بحث کرد.
در این نشست که در ارگ دایر گردید، سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عضو کمیته اضطرار گزارش مفصل را در خصوص بیجاشدگان داخلی ولایات کندز، بغلان، بدخشان، سمنگان، هلمند، ارزگان و فراه به جلسه ارائه کرد.
او گفت که تیم‌های کمکی به‌منظور ثبت آمار دقیق بیجاشدگان در ولایت یادشده فعالیت می‌نمایند و در هر ولایت به بیجاشدگان بسته‌های کمکی شامل خیمه، پتو و ترپال و همچنین مواد غذایی گرم و پول نقد توزیع می‌گردد.
نصیراحمد درانی وزیر انکشاف دهات، گزارش مکمل را از آمادگی‌های این وزارت جهت کمک به بیجاشدگان ارائه کرده، گفت که در این خصوص امکانات بشری و تخنیکی فراهم گردیده است.
فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، نیز از رسیدگی به بیجاشدگان داخلی یاد نموده، گفت که خدمات‌رسانی در عرصه صحی به بیجاشدگان صورت گرفته و شفاخانه دولتی کندز نیز فعال می‌باشد.
او افزود که شماری از داکتران کابل و برخی ولایات جهت کمک‌رسانی عاجل به نیازمندان به این ولایت اعزام گردیده‌اند.
اسدالله ضمیر وزیر زراعت و آبیاری گفت، تیم‌های این وزارت در ولایات فعال می‌باشند و تلاش صورت می‌گیرد تا مکان‌های مناسب برای مارکیت‌های مواد غذایی در نزدیک‌ترین موقعیت به بیجاشدگان بررسی گردد.
دلبر نظری وزیر امور زنان گفت، مشکلات زنان بیجاشده زیاد است و باید در ترکیب تیم‌های کمک‌رسانی در ولایات، رؤسای امور زنان ولایات نیز شامل گردند تا در توزیع کمک‌ها همکاری و نظارت نمایند.
عبدالله حبیب‌زی سرپرست شاروالی کابل در این خصوص گفت، در راستای محل بودوباش بیجاشدگان اقدامات صورت گرفته و تانکرهای سیار آب برای توزیع به خانواده‌های بیجاشده نیز آماده شده‌است.
او افزود که ثبت بیجاشدگان به‌گونه دقیق آن به‌نهایت مهم می‌باشد، تا کمک‌ها به صورت درست آن مدیریت گردد.
داکتر کمال سادات معین امور جوانان گفت، نمایندگی‌های این معینیت در تمام ولایات با تیم‌های رضاکار هماهنگی نموده، و گروه‌های رضاکار جوان آماده هستند تا در هرگونه شرایط مسؤولین را در کمک‌رسانی به بیجاشدگان همکاری کنند.
فوزیه احسانی معین اداری وزارت ترانسپورت، از اتخاذ تدابیر جهت انتقال خانواده‌های بیجاشده به محل‌های مناسب خبر داده گفت، آمادگی‌های لازم در این زمینه گرفته شده است.
محمد اسلم سیاس معین و سرپرست اداره مبارزه با حوادث طبیعی گفت که هماهنگی با مؤسسات همکار صورت گرفته و این نهادها آماده‌اند که به خانواده‌های بیجاشده همکاری و کمک‌های همه‌جانبه نمایند.
سکرتر جنرال سره‌میاشت، گزارش مفصل را در خصوص اجرائات کمیته‌های ولایتی این نهاد ارائه کرده، گفت که اداره سره میاشت تمام اقدامات را در مطابقت با گزارش یافته‌های کمیته‌های ولایتی روی دست گرفته است.
در این جلسه یک تن به نمایندگی از نهادهای بین‌المللی همکار UNHCR، UNOCHA و WFP صحبت نموده از همکاری این نهادها در خصوص جابه‌جایی بیجاشدگان اطمینان داد.
وی گفت: خلاها در این زمینه وجود دارد و ما تلاش می‌کنیم در همکاری با ادارات دولتی کمک‌های به‌موقع را در بخش‌های تهیه سرپناه و مواد خوراکی به بیجاشدگان ارائه نماییم.
رئیس‌جمهور کشور پس از استماع گزارش‌ها و صحبت‌های اشتراک‌کنندگان گفت: ضمن این که به بیجاشدگان ولایات یادشده کمک صورت می‌گیرد، به بیجاشدگان ولایات فاریاب و سرپل نیز توجه همه‌جانبه شود.
رئیس‌جمهور غنی به وزارت‌های زراعت و مالداری و انکشاف دهات و همچنین به اداره مبارزه با حوادث طبیعی دستور داد که در مورد مواد غذایی سروی نموده و نرخ واحد را تثبیت نمایند تا از این طریق انسجام میان سکتور خصوصی و بازار نیز ایجاد گردد.
او افزود که باید یک مرکز سوق و اداره در بخش ملکی در کابل ایجاد گردد تا عندالموقع کمک‌رسانی برای مردم در هماهنگی کامل و به‌گونه دقیق آن صورت گیرد.
رئیس‌جمهور گفت یک فورم استندرد در اداره مبارزه با حوادث طبیعی ترتیب شود تا پس از وقوع رویدادهای طبیعی و غیرطبیعی، معلومات به‌صورت اساسی درج و جمع‌آوری گردد.
رئیس‌جمهور تأکید ورزید که بسته‌های کمکی باید استندرد و یکسان باشد و برای اقشار آسیب‌پذیر در نظر گرفته شود.
او گفت، ضرور است که تصویر و آمار دقیق از بیجاشدگان داخلی داشته باشیم و موقعیت نهادهای فعال در این راستا برای همه واضح باشد.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد که پس از برقراری ثبات در ولایت‌های صدمه‌دیده، برنامه‌های انکشافی نیز تطبیق خواهد شد که با تطبیق آنها برای صدها تن زمینه‌های کار ایجاد می‌گردد.
محمدحنیف اتمر مشاور امنیت ملی کشور، گفت که ضرور است تا سروی دقیق از بیجاشدگان صورت گیرد، و باید روند ثبت دقیق بیجاشدگان هرچه عاجل آغاز گردد.
او تأکید ورزید که تمام ارگان‌های دولتی باید به زودی منابع بشری و تخنیکی که در این زمینه به دسترس دارند، گزارش آن را به کمیته شریک سازند.
در اخیر فیصله گردید که روند جلسات کمیته متذکره به‌طور منظم و منجسم به‌منظور تسریع روند کمک‌رسانی به‌موقع برای بیجاشدگان داخلی، الی فراهم‌شدن زمینه برگشت آنان، تداوم یابد.


اشتراک گذاری