سخن رئیس‌جمهور
ما، اکثریت مردم افغانستان، به صورت مشتاقانه دیدگاهی را دنبال می‌کنیم تا بتوانیم نهادهای نظام جمهوری اسلامی‌ خود را بسازیم؛ از صلح، وحدت و همبستگی ملی در داخل کشور برخوردار شویم و به عنوان محور اتصال منطقه‌یی، مرکز آموزش‌های اسلامی، چهارراه آسیا و بستری برای همکاری‌های منطقه‌یی و جهانی عمل کنیم

قرارداد ایجاد شهرک‌های رهایشی و صنعتی قالین به امضا رسید

۱۹ میزان ۱۳۹۵

قرارداد ایجاد شهرک‌های رهایشی و صنعتی قالین بین وزارت‌های شهرسازی و تجارت و صنایع، اداره مستقل اراضی و اتحادیه مولدین و صادرکنندگان قالین به امضا رسید.

در مراسم امضای قرارداد مذکور که در ریاست‌جمهوری با حضور رئیس‌جمهور و شماری از مسؤولین سکتور اقتصادی انجام شد، محمد جواد پیکار رئیس اداره مستقل اراضی صحبت کرد و به مولدین قالین و سرمایه‌گذاران افغان که از کشورهای مختلف جهان حضور یافته بودند، خوش‌آمدید گفت.

وی گفت: ایجاد سهولت‌های لازم و دسترسی سکتور خصوصی به زمین‌های بکر دولتی غرض رشد و حمایت صنعت داخلی و سکتور خصوصی، استفاده مؤثر از زمین‌های بکر دولتی به منظور ایجاد کار و سرمایه‌گذاری در صنعت قالین و زدودن فقر به مثابه یک استراتیژی ملی در کشور، از اهداف عمده این قرارداد می‌باشد.

پیکار افزود که این پروژه به نام «شهرک‌های رهایشی و صنعتی قالین» مسما گردیده و از طریق اتحادیه مولدین قالین با همکاری وزارت‌های شهرسازی و مسکن و تجارت و صنایع بادرنظرداشت زنجیره‌ی ارزشی قالین، دیزاین و نقشه می‌گردد تا زمین‌ها به نوعی استفاده گردد که شامل ساحات رهایشی، فابریکات، ساحات سبز، خدمات عامه، ساحات تجارتی و ساحات توسعه‌یی فابریکات باشد.

جواد پیکار خاطرنشان کرد که توزیع زمین در دو مرحله تقسیم شده است؛ مرحله اول ۳۵۰۰ جریب زمین شامل ۱۵۰۰ جریب در ننگرهار، ۱۰۰۰ جریب در بلخ و ۱۰۰۰ جریب زمین در کندز می‌باشد و مرحله دوم ۵۵۰۰ جریب زمین است که در طول ده سال آینده نظر به تقاضای اتحادیه مولدین و صادرکنندگان قالین طی مراحل می‌گردد.

وی افزود که اعطای سند موقت ملکیت به صنعتکاران قالین تحت نام زوج و زوجه توزیع می‌گردد و بعد از تکمیل اقساط، قباله شرعی به آنان توزیع خواهد شد.

رئیس اداره مستقل اراضی گفت که با تطبیق این قرارداد از ۱۸۰ الی ۲۰۰ میلیون دالر امریکایی در این شهرک‌ها سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد، پنج الی ده هزار قالین‌باف مهاجر از کمپ‌های مختلف پاکستان به کشور عودت می‌کنند و در نهایت ۱۱۰ هزار تن به شکل مستقیم و 1.5 میلیون نفوس به شکل غیرمستقیم از این پروژه مستفید خواهند شد. 

سپس داکتر محمدهمایون قیومی مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور زیربنایی صحبت کرده گفت: این قدم نیک و میمون که ما امروز شاهد آن هستیم نه تنها بر رشد تولیدات داخلی و اشتغال‌زایی نقش مؤثر خواهد داشت، بلکه در حفظ و شکوفایی یک عنعنه شکوهمند فرهنگی ما نیز یک عمل بسیار مفید می‌باشد.

وی ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک ما شاهد عقد قرارداد چند شهرک مشابه در نقاط مختلف کشور باشیم.

در ادامه سید سعادت منصور نادری صحبت کرده گفت که قالین افغانستان تنها یک امتعه تجارتی نیست، این محصول باارزش که هر تار و پود آن حکایت از فرهنگ غنی و هنر کم‌نظیر مردم سختکوش این سرزمین می‌نماید، طی سده‌های متوالی به عنوان یکی از وسیله‌های شناخت هویت و فرهنگ کشور افتخارآفرین ما در سطح جهان مطرح بوده و از مهم‌ترین اقلام صادراتی کشور به شمار می‌رفته است.

وی افزود: متأسفانه در اثر جنگ‌های خانمان‌سوز همان طوری که بسیاری از فرصت‌های اقتصادی و داشته‌های معنوی ما مورد دستبرد و نابودی قرار گرفت، صنعت قالین‌بافی کشور نیز بنا بر نبود حمایت‌ها و امکانات لازم، دستخوش ناملایمات و مشکلات مختلف گردید، تا آنجا که این محصول ارزشمند و هنری از نام و آدرس‌های کشورهای دیگر به بازارهای جهانی راه یافته، در کنار آن که منفعت عظیم اقتصادی آن به جیب بیگانگان سرازیر شده، غرور ملی هر افغان را نیز جریحه‌دار ساخته است.

آقای نادری با تشکر از توجه رئیس‌جمهور به خاطر حمایت از صنایع و تولیدات داخلی، گفت که حمایت از صنعت و تجارت قالین در کشور به عنوان یک زنجیره مستحکم اقتصادی، می‌تواند سکتورهای مالداری، زراعت و تجارت را رونق بخشیده، در کنار تقویت اقتصاد روستایی و شهری، برای هزاران تن از هموطنان ما ایجاد شغل کند.

وی تعهد نمود که وزارت شهرسازی و مسکن درباره طرح و ترتیب پلان‌های ساحات تعیین‌شده و اعمار زیربناهای مورد نیاز از هیچ گونه تلاشی دریغ نخواهد کرد.

عصمت‌الله باتور، رئیس اتحادیه مولدین و صادرکنندگان قالین، در این نشست گفت که امروز در تاریخ صنعت قالین برای نخستین بار شاهد این چنین گام بزرگی می‌باشیم که آن امضای قرارداد در اختیار گذاشتن ۹ هزار جریب زمین به اتحادیه مولدین و صادرکنندگان قالین به خاطر ایجاد شهرک‌های رهایشی و صنعتی قالین است.

وی گفت: استثمار اطفال در عرصه بافت قالین افغانی تهمت بوده و کاملاً دور از واقعیت می‌باشد زیرا قالین افغانی در منازل توسط مادر و خواهر بافته می‌شود.

رئیس اتحادیه مولدین و صادرکنندگان قالین گفت که ما متعهد هستیم که بیش از آنچه که در قرارداد تذکر یافته، کار نماییم.

در اخیر شریفه احمدزی یکی از اعضای اتحادیه مولدین و صادرکنندگان قالین صحبت کرد و به نمایندگی به زنان صنعتکار کشور از توجه رئیس‌جمهور به خاطر ایجاد پارک‌های صنعتی قالین تشکر نمود.

وی خواهان ایجاد فضای امن کاری، کلینیک‌های سیار، قیرریزی سرک‌های منتهی به شهرک‌های رهایشی و صنعتی و توجه بیشتر به زنان صنعتکار کشور گردید.


اشتراک گذاری