سخن رئیس‌جمهور
ما، اکثریت مردم افغانستان، به صورت مشتاقانه دیدگاهی را دنبال می‌کنیم تا بتوانیم نهادهای نظام جمهوری اسلامی‌ خود را بسازیم؛ از صلح، وحدت و همبستگی ملی در داخل کشور برخوردار شویم و به عنوان محور اتصال منطقه‌یی، مرکز آموزش‌های اسلامی، چهارراه آسیا و بستری برای همکاری‌های منطقه‌یی و جهانی عمل کنیم

رئیس‌جمهور غنی وضعیت امنیتی شماری از ولایات کشور را از طریق مرکز ملی توحید بررسی نمود

۱۹ میزان ۱۳۹۵

رئیس‌‎جمهور محمداشرف غنی در مرکز ملی توحید از طریق ویدیوکنفرانس در صحبت با مسؤولین ملکی و نظامی ولایات کندز، بغلان، هلمند، ارزگان، کندهار، فراه، فاریاب، بادغیس، زابل و ننگرهار، ضمن ابراز تسلیت به خانواده‌های قربانیان ملکی و نظامی، گفت که پول برای کمک به خانواده‌های بیجاشده تخصیص داده ‌شده ا‌‌ست و سلسله کمک‌ها ادامه خواهد یافت تا به تمام خانواده‌های مستحق رسیدگی شود.

رئیس‌جمهور، نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را قهرمانان کشور و افتخار همه دانسته، گفت طوری که از برکت شجاعت و فداکاری آنان دشمنان افغانستان در سه مرحله گذشته در جنگ به شکست مواجه شده‌اند، این بار نیز شکست خورده و نابود می‌شوند.

رئیس‌جمهور کشور گفت، دشمنان افغانستان می‌خواهند که با حملات وحشیانه، تعهدات جامعه جهانی در بخش تمویل و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، کمک‌های کنفرانس بروکسل برای افغانستان، حمایت جامعه جهانی و همچنین مذاکرات موفق بین‌الافغانی صلح با حزب اسلامی را کمرنگ جلوه دهند.

رئیس‌جمهور گفت، در اثر حمایت و کمک‌های جامعه جهانی و تطبیق پلان‌ها و پروژه‌های ملی، اقتصادی و زیربنایی حکومت، مردم نسبت به آینده‌شان باورمند شده‌اند، اما دشمنان می‌خواهند از طریق حملات تروریستی میان مردم وحشت ایجاد کنند.

رئیس‌جمهور غنی افزود، افغانستان در منطقه و جهان دوباره حیثیت محوری‌اش را به دست آورده است، کمک یک میلیارد دالری هند برای افغانستان، ایجاد کارگوی صادرات و واردات بین افغانستان و هند از جمله پیشرفت‌هایب است که دشمنان در مقابل آن مشکل ایجاد می‌کنند، زیرا آنان به جز ویرانی، خرابی و بدبختی در کشور، برنامه دیگری ندارند.

محمداشرف غنی گفت، رسیدن به موفقیت از طریق مذاکرات بین‌الافغانی با حزب اسلامی در کابل که بر حسب قانون اساسی انجام گردید، ثابت ساخت که افغانان اراده، کفایت و ظرفیت تأمین صلح را دارند.

رئیس‌جمهور علاوه کرد که موفقیت این مذاکرات، مفکوره جنگ را تبدیل و یک قوت نظامی را در چوکات قانون اساسی به حزب سیاسی مبدل کرد.

وی افزود که دشمنان مردم افغانستان با دیدگاه بیگانه‌ها و با حملات وحشیانه، این دستاوردهای بزرگ افغانان را کمرنگ جلوه می‌دهند.

رئیس‌جمهور غنی گفت، از برکت آمادگی‌های خوب، برنامه‌های منظم و دستاوردهای ما در کنفرانس بروکسل، تعهدات جامعه جهانی برای افغانستان از آنچه که توقع می‌رفت، سه برابر زیادتر بوده است.

وی افزود: ما دانسته بودیم که دشمنان مردم افغانستان به خاطر تغییر جهت و تخریب روحیه مردم، دست به انجام حملات می‌زنند.

رئیس‌جمهور گفت، توانایی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در مقایسه سال‌های گذشته افزایش یافته، زیرا با شجاعت کامل و روحیه عالی در راه دفاع از وطن علیه دشمنان می‌رزمند و در حالت تحرک قرار دارند.

او اضافه کرد که از برکت شجاعت و قهرمانی این نیروها، داشتن اراده سیاسی برای مبارزه با فساد اداری، اصلاحات و برنامه‌های منظم حکومت، جامعه جهانی برای تعهدات میان‌مدت با افغانستان آماده گردید.

محمداشرف غنی گفت، سال ۱۳۹۵ سال تحرک است و در بخش‌های تجهیز و تمویل نیروهای امنیتی و دفاعی، تطبیق پروژه‌های ملی و انکشافی، افزایش اعتماد مردم نسبت به آینده، جلب همکاری‌های منطقه‌یی و زمینه‌های دیگر پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته است، به این منظور دشمنان افغانستان به حملات ناکام خود شدت بخشیدند و جنگ از حالت اعلام‌ناشده به حالت اعلام‌شده مبدل گردیده که از بیرون تمویل و مدیریت می‌گردد.

در پایان، معاون لوی‌درستیز از ولایت کندز، قوماندانان قول اردوهای ۲۱۵ میوند و ۲۰۱ سیلاب، والیان ولایات ارزگان، بادغیس و فراه، قوماندانان امنیه کندهار و بغلان، رؤسای امنیت ملی ولایات فاریاب و زابل در خصوص وضعیت امنیتی و اقدامات ولایات مربوط‌شان به رئیس‌جمهور معلومات ارائه کردند.

آنان گفتند، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان با مورال قوی و شجاعت علیه دشمنان مردم می‌رزمند و دشمنان به خانه‌های مردم پنهان شده، از آن جا به عنوان سنگر استفاده می‌کنند، اما نیروهای امنیتی و دفاعی با دقت تمام و به منظور جلوگیری از صدمه رسیدن به جان و مال مردم برای نابودی دشمن تلاش‌های همه‌جانبه می‌نمایند.

همچنین آنها خاطرنشان کردند که حملات اخیر دشمنان افغانستان به عقب زده شده، اکثر راه‌های بزرگ و راه‌های ولسوالی‌ها دوباره باز گردید و تلاش‌ها به‌منظور بازگشایی راه‌های دیگر نیز ادامه دارد.

رئیس‌جمهور غنی ضمن ستایش از شجاعت و قهرمانی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، به مسؤولین مربوط هدایت داد که به‌منظور حفظ جان و مال مردم، عملیات نظامی علیه دشمن را با جدیت کامل و دقت تمام انجام دهند.


اشتراک گذاری