نخستین نشست اجماع ملی زنان افغانستان برای صلح برگزار شد

۲۵ اسد ۱۳۹۷

نخستین نشست اجماع ملی زنان افغانستان در حمایت از صلح با ایجاد هماهنگی از سوی دفتر خانم اول و حضور رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی و رولا بی‌بی‌گل غنی خانم اول در تالار لیسه امانی کابل دایر شد.

در بخش اول این نشست که وزرا، مقامات بلندپایه دولتی و اقشار مختلف زنان از سرتاسر کشور در آن اشتراک نمودند، پنلست‌ها روی موضوعات صلح سیاسی، صلح اجتماعی، حقوق مدنی زنان در پرتو قانون اساسی و مدیریت صلح و آتش‌بس بحث کردند.

پنلست‌ها نقش زنان را در پروسه صلح مهم عنوان کرده گفتند که اشتراک زنان در پروسه صلح یک اصل کلیدی و بااهمیت است و زنان باید در تمامی پروسه‌های صلح به معنی واقعی سهم داشته باشند.

آنان همچنین تأکید کردند که زنان باید خود در مذاکرات صلح حضور داشته باشند و از تمام تصامیمی که در مورد صلح گرفته می‌شود، باخبر باشند.

حبیبه سرابی، عضو شورای عالی صلح، با تأکید بر اهمیت جایگاه صلح در اسلام گفت که صلح نیاز ملی است و لازم است که میکانیزمی ایجاد شود تا به وسیله آن از فرصت‌هایی نظیر آتش‌بس استفاده بهینه صورت گیرد.

وی افزود که صلح موضوع ملی است و تنها مربوط به دولتمردان نیست؛ بلکه زنان نیز در جنگ قربانی داده‌اند و نقش‌شان در آوردن صلح مهم می‌باشد.

این نشست قطعنامه یازده ماده‌یی را در حمایت از صلح و خاتمه جنگ صادر کرد که در آن از طرف‌های درگیر خواسته شده است تا به جنگ پایان دهند و به منظور تأمین صلح دایمی و پایان دادن به جنگ، آتش‌بس اعلام شود.

همچنین در این قطعنامه از علمای دینی خواسته شده است که در زدودن مفکوره‌های افراطی که سبب دامن زدن به جنگ می‌شود، تلاش کنند.

در این قطعنامه بر حفظ دستاوردهای زنان افغانستان در جریان مذاکرات صلح تأکید شده است. مشارکت متنوع و مؤثر زنان در روند مذاکرات صلح نیز موضوعی است که در این قطعنامه از آن سخن گفته شده است.

در پایان نشست، رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی سخنرانی نمود و با ابراز امتنان از تمامی زنانی که در این اجماع اشتراک کردند، گفت: «در این قطعنامه و اجماع، من یک انتخاب ملی را دیدم؛ ترجیح واضح آینده بر گذشته، و اراده واضحی که بر گذشته نقطه پایان گذاشته شود.»

رئیس‌جمهور غنی نقش زنان را در تأمین صلح ارزنده خواند و گفت که نکته مهم، مالکیت زنان افغانستان بر پروسه صلح است. وی افزود: «هر قشری که سهم فعال نداشته باشد، آوازش به حاشیه می‌رود و امروز زنان افغان ثابت کردند که دیگر در حاشیه نیستند.»

رئیس‌جمهور در ادامه گفت که هنوز موانعی بر سر راه زنان برای مشارکت‌شان در روند صلح وجود دارد که باید این موانع برطرف شود.

رئیس‌جمهور غنی ضمن استقبال از قطعنامه این نشست تعهد سپرد که در قسمت تطبیق آن گام‌های عملی برداشته شود.


اشتراک گذاری