سخن رئیس‌جمهور
تعهد ما این است که صلح را تامین می‌کنیم و جلو هر نوع فاجعه احتمالی و همپاشی را می‌گیریم اما ارزش‌هایی وجود دارد که غیر قابل بحث است، مثلا وحدت ملی، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، دولت مرکزی قوی و کارا و حقوق اساسی اتباع کشور.

برنامه اجماع ملی زنان افغان برای صلح در ولایت پروان تدویر یافت

۱۳ سنبله ۱۳۹۷

برنامه اجماع ملی زنان افغان برای صلح با ایجاد هماهنگی از سوی دفتر خانم اول با اشتراک زنان ولایت پروان تدویر یافت.

خانم حبیبه سرابی، عضو شورای عالی صلح، ضمن افتتاح این برنامه، گفت که برای رسیدن به توافقات صلح، ابتدا نیاز است که اختلافات داخل جامعه از بین برود و با ایجاد اجماع در هر قشر جامعه، می‌توانیم به همصدایی برسیم.

وی با بیان اینکه تعصبات قومی، زبانی و نژادی باید از مسیر رسیدن به صلح برداشته شود، به نقش زنان اشاره نموده گفت: چون اطفال در دامان زنان پرورش می‌یابند، این زن باید تصمیم بگیرد که چگونه فردی را تقدیم جامعه می‌کند.

خانم زهره یوسف، مشاور خانم اول، در این برنامه گفت که وقت آن رسیده تا زنان افغان به حیث مادران این سرزمین در مقابل جنگ، خونریزی و ویرانی «نه» بگویند.

خانم یوسف ضمن تأکید بر این که هر فرد جامعه باید صلح را از خود شروع کند، افزود: تا زمانی که ما با خانواده‌ها، همسایه‌ها و مردمان قریه و دهات و شهرهای خود صلح نکنیم، نمی‌توانیم با مخالفین صلح کنیم.

مشاور خانم اول ادامه داد که ما نباید به کسی اجازه دهیم تا مانع فرزندان ما از آموزش علم و معرفت شوند.

در این برنامه همچنین خانم‌های اشتراک‌کننده ولایت پروان صحبت نموده و با تأکید بر این که بدون حضور زنان تحقق صلح ناممکن است، ندای صلح‌خواهی خویش را بلند کردند.

در ادامه برنامه، پنلست‌ها در مورد موضوعات مرتبط صحبت نمودند. آنان ضمن تصریح این که همه مردم افغانستان صلح می‌خواهند، صلح را در چهار بخش اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی عنوان کردند.

پنلست‌ها از مخالفین خواستند که به صدای صلح‎‌خواهی زنان گوش دهند و تعلیم و تربیه دختران را مدنظر قرار دهند. همچنین از زنان مخالفین تقاضا کردند که از شوهران و فرزندان خود بخواهند تا از جنگ دست کشیده و به صلح رو بیاورند؛ زیرا در هر دو طرف فرزندان این سرزمین از بین می‌روند.

آنان ضمن تأکید بر این که عدالت اجتماعی باید تأمین گردد گفتند که این عدالت از خانواده‌ها آغاز می‌شود.

پنلست‌ها بر این باور بودند که قطع جنگ و آوردن صلح یک امر حتمی است و ما می‌توانیم با تشکیل اجماع ملی به نتیجه برسیم که چگونه صلح به وجود بیاید.

پنلست‌ها همچنین به سؤالات اشتراک‌کنندگان این برنامه پاسخ ارائه کردند.

اشتراک‌کنندگان تأکید نمودند که ایجاد فرصت‌های کاری، رفع انواع تبعیض و تأمین عدالت اجتماعی باعث به وجود آمدن صلح پایدار در کشور خواهد شد.

در جمع‌بندی برنامه خانم حبیبه سرابی به اهمیت اعتمادسازی پرداخت. وی با تأکید بر پیش‌قدم شدن زنان برای آوردن صلح گفت که پس از اجماع، زنان باید با فامیل‌های مخالفین تماس گرفته و از آنها بخواهند که به صلح روی آورند.
خانم سپوژمی وردک، دیگر سخنران اختتامیه برنامه، نقش زن در پروسه صلح را برازنده عنوان کرد و افزود که این زن است که می‌تواند یک تروریست و یا هم یک شخصیت نیک را به جامعه تقدیم کند.

دگرجنرال فضل‌الدین عیار، والی پروان، نیز در این برنامه سخنرانی نمود. وی به نقش کلیدی زنان در تأمین صلح اشاره کرد و از زنان این ولایت خواست که دست به دست هم داده و راه صلح را جست‌وجو کنند تا ولایت پروان در آوردن صلح پیش‌قدم باشد.


اشتراک گذاری