سخن رئیس‌جمهور
تعهد ما این است که صلح را تامین می‌کنیم و جلو هر نوع فاجعه احتمالی و همپاشی را می‌گیریم اما ارزش‌هایی وجود دارد که غیر قابل بحث است، مثلا وحدت ملی، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، دولت مرکزی قوی و کارا و حقوق اساسی اتباع کشور.

برنامه اجماع ملی زنان افغانستان برای صلح در ولایت لوگر دایر شد

۲۱ سنبله ۱۳۹۷

برنامه اجماع ملی زنان افغانستان برای صلح در ولایت لوگر با حضور والی این ولایت، مشاورین خانم اول و برخی اعضای شورای عالی صلح، با اشتراک زنان لوگر و فعالین مدنی تدویر شد.

محمد انور اسحق‌زی، والی لوگر، در این برنامه سخنرانی نمود. وی گفت که صلح آرمان هر فرد افغانستان است.

وی با اشاره به حضور زنان مسلمان در تاریخ اسلام، جایگاه زنان در ایجاد صلح پایدار را واضح و آشکار خوانده، افزود: صلح به هر افغان تعلق دارد، پس هر شخص به خصوص خانم‌ها باید در تأمین صلح پیش‌قدم باشند.

آقای اسحق‌زی ضمن ابراز سپاس از خانواده‌هایی که زمینه تعلیم، تحصیل و کار را برای دختران‌شان فراهم کرده‌اند، گفت که «ما محرومیت خانم‌ها را در چهار دهه شاهد بوده‌ایم که نتیجه نهایت منفی داشته، بناءً حضور پنجاه درصدی خانم‌ها باعث کامیابی در کشور می‌گردد.»

پلوشه امین، مشاور خانم اول در امور اجتماعی، به خوانش پیام خانم اول پرداخت. در این پیام از زنان افغان به عنوان «قهرمان» یاد شد طوری که توانسته‌اند آن را ثابت کنند.

خانم اول در پیام خویش از اشتراک‌کنندگان برنامه اجماع ملی زنان افغانستان برای صلح تشکر نمود که حاضر شده‌اند نظریات خویش را شریک سازند.

در ادامه، گل‌غوتی درانی، فعال مدنی ولایت لوگر، با تصریح این که اسلام دین صلح و آشتی است، گفت که ما باید به جنگ‌های داخلی خاتمه دهیم، چون شوهر، پسر و برادر ما در این جنگ‌ها کشته می‌شوند.

خانم درانی با اشاره به فقر، افزایش بیوه‌ها و یتیم‌ها و نیاز کشور به ترقی، از زنان خواست که «بیایید از رسم افغانی خویش استفاده نموده و چادر خویش را به رسم تقاضای صلح هموار نمایم ، چون نظر به رسم افغانی به زن همه احترام دارد.»

انجنیر زهره مطهر، رئیس حوزه فرعی دریای لوگر، دیگر سخنران این برنامه، حیات مردم را به صلح وابسته خواند و از اشتراک‌کنندگان خواست که میکانیزم و پیشنهادات را با درنظرداشت مشکلاتی که سد راه صلح شده، ارائه کنند.

خانم مطهر، صلح را آرمان والای مادران، خواهران و دختران این سرزمین دانست که به خاطر آن باید دو جانب جنگ، تقاضاهای یکدیگر را بپذیرند و مردم برای رسیدن به صلح تعهد ملی کنند.

وی با اشاره به وجود موارد سوءاستفاده از بیوه‌ها به عنوان یکی از نتایج جنگ، به نقش زنان در رساندن پیام به مخالفین تأکید کرد.

در ادامه برنامه، نادیه صالح، مشاور خانم اول در امور زنان و امنیت، در مورد دفتر خانم اول و فعالیت‌های آن در عرصه‌های اجتماعی معلومات ارائه کرد.

در بخش دوم برنامه پنلست‌ها برای اشتراک‌کنندگان صحبت نمودند. آنان گفتند که صلح را باید از خانواده‌های خویش آغاز کرد و مادران باید تعهد نمایند که به اولاد خویش اجازه پیوستن به صفوف مخالفین را نمی‌دهند.

آنان با اشاره به آیات قرآن کریم گفتند که باید صلح کنیم و زنان باید دست به دست هم داده و برای صلح کار کنند.

پنلست‌ها با یادآوری از این که ۷۰ درصد دخترها در لوگر به خاطر مشکلات امنیتی نمی‌توانند به مکتب بروند، گفتند که اطفال کوچک ما از این وضعیت خسته‌اند و صلح می‌خواهند.

آنان تأکید کردند که فقر اقتصادی باید از بین برود و از رئیس‌جمهور خواستند که به سکتورهای امنیتی هدایت بدهد که امنیت را تأمین کنند.

در پایان پنل، اشتراک‌کنندگان سؤالات و پیشنهادات خویش را ارائه کردند و پنلست‌ها به ارائه جواب پرداختند.

جمع‌بندی برنامه اجماع ملی زنان افغانستان برای صلح در ولایت لوگر توسط داکتر عایشه نورزی، عضو شورای عالی صلح، ارائه شد.

در جمع‌بندی بیان شد که پیام صلح دوامدار را در خانواده‌ها پیاده کنیم و مادران می‌توانند طفل خود را از تفنگ به سوی قلم جهت دهند. لوگر حیثیت دیوار محافظتی پایتخت را دارد و اقدامات به منظور اصلاحات باید صورت گیرد که نقش مردم محل در آن عمده است. مردم باید با برگزاری مهمانی‌ها از مخالفین، بحث‌های صلح را مطرح نمایند.

در اخیر تأکید شد که موضوعات بحث‌شده به رئیس‌جمهور و خانم اول رسانیده شود.

قابل ذکر است که برنامه‌های قبلی اجماع ملی زنان افغانستان با ایجاد هماهنگی از سوی دفتر خانم اول در ولایات کابل و پروان برگزار شده‌اند.


اشتراک گذاری