سخن رئیس‌جمهور
تعهد ما این است که صلح را تامین می‌کنیم و جلو هر نوع فاجعه احتمالی و همپاشی را می‌گیریم اما ارزش‌هایی وجود دارد که غیر قابل بحث است، مثلا وحدت ملی، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، دولت مرکزی قوی و کارا و حقوق اساسی اتباع کشور.

۱۶ مورد تدارکاتی به ارزش بیش از ۱.۲۳ میلیارد افغانی در کمیسیون تدارکات ملی منظور شد

۲۳ جدی ۱۳۹۷

در یکصدو هفتاد و هفتمین جلسه هفته‌وار کمیسیون تدارکات ملی به ریاست رئیس‌جمهور محمداشرف غنی، پس از بررسی ۱۸ مورد تدارکاتی، ۱۶ مورد به ارزش بیش از ۱.۲۳ میلیارد افغانی منظور شد.

قراردادهای عمده منظورشده شامل اعمار دیوارهای استنادی و گبیون در قریه کڅ حسین‌خیل و بابکرخیل ولسوالی سروبی؛ ساختمان سرک پوهنتون لغمان به طول ۴.۷۵ کیلومتر؛ تهیه و چاپ ۱.۹ میلیون جلد کتاب درسی مدارس تعلیمات اسلامی؛ اعمار تعمیر نمونه‌ای مکتب نمونه‌ای قلعه حبیب خان در انجیل هرات؛ قرارداد دو بخش از پروژه حفظ و مراقبت سیستم دستگاه‌های تصفیه‌خانه فاضلاب؛ تخلیه چاه سپتیک و انتقال کثافات جامد به اساس قرارداد چارچوبی وزارت امور داخله و پنج قرارداد تهیه و تدارک ۲۸ قلم لبنیات، ۲ نوع تیل، ۴ قلم گوشت، ۱۳۳ قلم قرطاسیه و ۱۵ قلم حبوبات ریاست عمومی اداره امور و ریاست عمومی دفتر مقام عالی ریاست‌جمهوری می‌باشد.

در این نشست درخواست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی برای تعدیل قرارداد‌های انترنت بندویت افغان تیلی‌کام با کاهش قیمت تأیید شد؛ اما پیشنهاد آن وزارت برای آغاز طی مراحل تدارکاتی با شرکت SKYTECH به منظور شفافیت و رقابت میان شرکت‌ها رد گردید.

رئیس‌جمهور غنی به وزارت‌های مالیه و مخابرات و تکنالوژی معلوماتی هدایت داد که به منظور کاهش قیمت و افزایش کیفیت انترنت در کشور با کشورهای فراهم‌کننده انترنت مذاکره نمایند.

از سوی هم درخواست منظوری پیشنهاد وزارت دفاع ملی در مورد ارائه قیمت‌های یکسان شرکت‌های داوطلب در پروژه تدارک یک قلم برنج پلوی وطنی با کیفیت در سه لات و درخواست د افغانستان برشنا شرکت در روش و طرز پرداخت‌های قرارداد پروژه تمدید لین برق ۲۲۰ کیلو ولت غزنی - قندهار از سوی کمیسیون منظور شد.

در همین حال اعمار تعمیر مکتب اشتو در ولسوالی میرامور دایکندی به منظور بررسی‌های همه‌جانبه اعاده و درخواست تدارک ۲۲ قلم میوه تازه ریاست خدمات ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری، رد و به آن اداره وظیفه داده شد که تمامی میوه‌‌ها را از محصولات داخلی فراهم نماید.

اعضای نشست حین بحث درباره تهیه و چاپ ۱.۹ میلیون جلد کتاب درسی، به وزارت معارف هدایت دادند که از این پروژه نظارت همه‌جانبه نماید و همچنین کتاب‌ها باید در داخل کشور چاپ شود.

کمیسیون درخواست وزارت انرژی و آب برای فسخ مراحل تدارکاتی پروژه‌های آب کیلی، تنگی شادیان، شاه عبدالله و شورابه را از دیزاین و ساختمان در یک مرحله، و امر آغاز مراحل تدارکاتی مجدد این پروژه‌ها به شکل دیزاین و بعداً ساختمان را منظور نمود.

در این نشست بر علاوه ناظرین ملی و بین‌المللی از کمیسیون‌های مالی و بودجه و اقتصاد ملی شورای ملی، کاکس پارلمانی، دیده‌بان شفافیت افغانستان، نماینده بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان(سیگار) و سیستیکای حمایت قاطع نیز اشتراک داشتند.


اشتراک گذاری