سخن رئیس‌جمهور
ما، اکثریت مردم افغانستان، به صورت مشتاقانه دیدگاهی را دنبال می‌کنیم تا بتوانیم نهادهای نظام جمهوری اسلامی‌ خود را بسازیم؛ از صلح، وحدت و همبستگی ملی در داخل کشور برخوردار شویم و به عنوان محور اتصال منطقه‌یی، مرکز آموزش‌های اسلامی، چهارراه آسیا و بستری برای همکاری‌های منطقه‌یی و جهانی عمل کنیم

منظوری ۴۸ مورد تدارکاتی به ارزش بیش از ۱۱٫۸ میلیارد افغانی در کمیسیون تدارکات ملی

۱۴ دلو ۱۳۹۷

یکصد و هفتاد و هشتمین جلسه هفته‌وار کمیسیون تدارکات ملی تحت ریاست رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی برگزار گردید و از ۵۰ مورد تدارکاتی مورد بررسی، ۴۸ مورد آن به ارزش بیش از ۱۱.۸ میلیارد افغانی منظور شد.

پروژه‌های عمده منظورشده شامل هشت قرارداد تدارکات خدمات غیرمشورتی جهت عرضه خدمات صحی در هشت ولایت کشور؛ حفظ و مراقبت ۳۵ استیشن کنترول فضایی افغانستان؛ چهار قرارداد پروژه استحکامات و پاک‌کاری دریای کابل، ترمیم مقبره پاچا خان در ولایت ننگرهار، ترمیم قصر شاهی؛ دو قرارداد تهیه و تدارک شبکه (آی‌اس‌پی) با ملحقات آن؛ قرارداد تدارک ۳۹۰ هزار لیتر تیل پترول و دیزل ستره‌محکمه؛ قرارداد ۳ قلم تجهیزات امنیتی و استخباراتی ریاست کشف و استخبارات ستردرستیز وزارت دفاع ملی؛ و قرارداد تهیه و تدارک تیل دیزل و پترول لوی‌سارنوالی می‌باشند.

هنگام بحث بالای پروژه تدارکات خدمات غیرمشورتی جهت عرضه خدمات صحی اساسی و خدمات اساسی شفاخانه‌یی در ولایات هرات و نیمروز، این پروژه‌ها در پرنسیپ منظور گردید و به اداره تدارکات ملی هدایت داده شد تا شکایات و پروسه‌های تدارکاتی ولایات متذکره را بررسی نماید.

همچنین در این جلسه درخواست منظوری تعدیل ۸ پروژه پس از بررسی و مداقه مورد تأیید کمیسیون تدارکات ملی قرار گرفت و گزارش تحقق فیصله‌های قبلی کمیسیون تدارکات ملی نیز مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه دیده‌بان شفافیت افغانستان درخواست هدایت از اثر عدم همکاری وزارت‌های امور داخله و دفاع ملی در مورد بررسی شکایات منسوبین آن وزارت‌ها را به کمیسیون تدارکات ملی پیشکش نمود. رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در این مورد تأکید ورزید که تمامی نهادها بر بنیاد قانون حق دسترسی به اطلاعات باید با دیده‌بان شفافیت افغانستان همکاری نمایند.

در این نشست ناظرین ملی و بین‌المللی از جمله کمیسیون‌های مالی و بودجه و اقتصاد ملی شورای ملی، دیده‌بان شفافیت افغانستان، نماینده بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان ( سیگار) و سیستیکای حمایت قاطع نیز حضور داشتند.


اشتراک گذاری