سخن رئیس‌جمهور
هر کسی که یک قدم از طرف واردات به طرف تولید می‌گذارد و زمینه را برای صادرات برابر می‌کند، به سمت ثبات افغانستان یک قدم بزرگ می‌گذارد. صنعت‌کاران نه‌تنها شریک‌های انکشافی حکومت هستند، بلکه شریک‌های ثبات افغانستان نیز می‌باشند.

رئیس جمهور غنی در چهارمین نشست مقامات عالی رتبه، اشتراک و سخنرانی کرد

۰۷ اسد ۱۳۹۹

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان عصر امروز در چهارمین نشست مقامات عالی رتبه (سام) که در قصر چهارچنار ارگ برگزار گردید، اشتراک و سخنرانی نمود.

در این نشست که معاونین رئیس جمهور، شماری از اراکین دولتی و تعداد زیادی از نمایندگان کشورها و سازمان های بین المللی حضور داشتند، ابتدا عبدالهادی ارغندیوال سرپرست وزارت مالیه صحبت کرده، گفت که نشست امروز، دوستی و تعهد پایدار شما را با دولت و مردم افغانستان نشان می دهد.

ارغندیوال در مورد فعالیت ها و برنامه های وزارت مالیه در راستای بهبود و افزایش عواید، مبارزه با فساد، تطبیق پالیسی ها، اصلاحات در مصارف عامه، تطبیق سیستم آنلاین مالیات و تجهیز گمرکات با ماشین های سکنر، گفت: مسئولیت ما این است که تحرک خود را بیشتر سازیم.

سرپرست وزارت مالیه افزود: سال های آینده، سالهای پیشرفت در زمینه صلح و تقویت دولت خواهد بود و ما تلاش می کنیم که برنامه های خویش را به گونه همه جانبه تطبیق کنیم و شما می توانید در عرصه مبارزه با ویروس کرونا، بالای افغانستان حساب کنید.

بعداً آقای تلاس نمایندۀ فنلند از طریق ویدیوکنفرانس صحبت کرده، گفت که اکنون افغانستان در یک مرحله خاص قرار دارد و با وجود چالش های ناشی از ویروس کرونا، برای رسیدن به صلح پایدار بهترین فرصت را دارد.

وی با بیان اینکه بدون صلح ما نمی توانیم افغانستان خوشبخت و آرام داشته باشیم، افزود: خرسندم همکاران ما و جامعه بین المللی به افغانستان صلح آمیز، مرفه و آرام تعهد دارند.

متعاقباً دیبورا لاینس نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان، صحبت کرده، گفت: این نشست در یک فرصت خاص دایر گردید و آرزو داریم که از این طریق به افق های صلح برسیم و افغانستان یک فرصت خاص دارد تا پس از چهار دهه جنگ به آینده با ثبات برسد.

وی گفت که با استفاده از تجربه های گذشته می توانیم، پیشرفت ها و دستآوردها را تعقیب نمائیم و در ماحول جدید صلح به این اهداف نایل آئیم و بررسی های صادقانه صورت گیرد که از فرصت های پیش آمده استفاده اعظمی شود.

نمایندۀ خاص سرمنشی ملل متحد گفت که ما باید روش های جدید پیشرفت را تطبیق کنیم و مشارکت ساختاری داشته باشیم. اینکه در گذشته اشتباهات داشته ایم، درست است، مگر ما می توانیم آن را اصلاح نموده و فعالیت های خویش را بیشتر تقویت ببخشیم.

سپس رئیس جمهور غنی صحبت کرد و ضمن خوش آمدید به اشتراک کنندگان نشست، مراتب تسلیت خود را بخاطر تلفات ناشی از ویروس کرونا ابراز کرد و آرزو نمود که تلاش ها بخاطر انکشاف واکسین این بیماری به نتیجه برسد و اقتصاد تحرک دوباره یابد.

رئیس جمهور از مدیریت جامعه بین المللی در راستای مبارزه با ویروس کرونا و فساد اداری و تلاش های شان در زمینه چارچوب حسابدهی متقابل و تامین صلح، به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان تشکر نمود.

وی افزود: به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان از حمایت و مشارکت شما از افغانستان که مرد و زن آن صلح و رفاه در یک جامعه دموکراتیک و تساهل پسند می خواهند، ابراز امتنان می کنم.

رئیس جمهور گفت که اجماع بین المللی و منطقوی برای یک افغانستان آزاد، دموکراتیک و متحد که در صلح در میان خود و با جهان قرار داشته و توانایی حفاظت و توسعۀ دستآوردهای ۱۹ سال گذشته را داشته باشد، وجود دارد.

رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که نکوهش شما از خشونت های بی رحمانه طالبان و حمایت قوی تان از آتش بس بشردوستانه به هدف آغاز مذاکرات مستقیم دولت افغانستان و طالبان، برای ما و مردم افغانستان اطمینان بخش است.

وی افزود که از صدای قوی تان در زمینۀ انکشاف، حسابدهی و محو فساد استقبال می کنیم و من از شما می خواهیم که در چارچوب تلاش های ضد فساد حکومت افغانستان شامل شوید.

رئیس جمهور با اشاره به تلاش های دولت افغانستان در راستای مبارزه با ویروس کرونا و شناسایی پنج مرحله مبارزه با آن، گفت که ما محتاطانه خوشبین هستیم که به مرحله آرامش داخل می شویم و این موفقیت همۀ ما می باشد.

رئیس جمهور غنی با بیان اینکه در عرصه زراعت پیشرفت های خوبی داشته ایم، گفت که ساحات قابل کشت ۱۰ در صد در سال ۲۰۱۹ و تولید گندم به ۵،۱۳۴ میلیون متریک تن در مقایسه به سال گذشته که ۴،۸۹۰ میلیون متریک تن بود، افزایش داشته است. وی افزود که دیگر محصولات زراعتی از قبیل برنج، جواری، میوه جات و سبزیجات نیز نسبت به سال گذشته ازدیاد یافته است.

رئیس جمهور در مورد افزایش صادرات نیز صحبت کرده، گفت که از همسایه ها بخاطر همکاری شان در عرصه های ترانزیت و تجارت تشکر می کنم. از طریق دهلیز هوایی به ۵۰ کشور وصل هستیم و از هند، چین و امارات متحدۀ عربی برای اینکه اجازۀ صادرات محصولات ما را به کشورهای شان و بیرون از آن دادند، ابراز امتنان می نمایم.

رئیس جمهور غنی افزود: ما توقع داریم که ۶۰۹۰ تن محصولات را در جریان سال ۲۰۲۰ از طریق دهلیز هوایی صادر کنیم. .وی از رؤسای جمهور آذربایجان و ترکمنستان بخاطر میزبانی نشست ها در مورد تجارت، ترانزیت و سرمایه گذاری از راه لاجورد و از قزاقستان و اوزبیکستان بخاطر تمدید خط آهن و لین انتقال انرژی، ابراز امتنان نمود.

رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که ۹۳ درصد بودجه انکشافی تا اخیر سال ۲۰۲۰ به مصرف برسد و گفت که مردم ما به ویژه زنان می خواهند که در زمینه ارائه کمک های بشری و رسیدگی بیشتر به مردم، تمرکز صورت گیرد.

وی از آغاز برنامه دسترخوان ملی که کمک مستقیم را به خانواده های فقیر و نیازمند فراهم می کند، یادآوری کرد و گفت که بررسی های همه جانبه ما از سکتورهای صحت عامه، معارف و زیربناها جریان دارد.

رئیس جمهور گفت که با انجام بایومتریک معلمین و کارمندان معارف، ما پروسۀ استخدام ۱۵ هزار معلمین را آغاز کردیم و استخدام زنان در این عرصه اولویت ما می باشد.

رئیس جمهور غنی از اصلاحات در بخش خدمات ملکی و راه اندازی میثاق امنیتی، نگرانی مردم از موجودیت فساد و سؤاستفاده از بودجه تخصیص یافته بخاطر مبارزه با ویروس کرونا، یادآوری کرد و گفت که با متخلفین برخورد جدی و قانونی صورت می گیرد.

وی گفت که اصلاحات در نهادهای ملی به شمول معارف و سکتور امنیتی جریان دارد و امیدواریم پیشرفت های خوبی در این زمینه ها داشته باشیم. از شرکای ما می خواهیم که عوامل عمدۀ فساد و حکومتداری بد را بر اساس چارچوب حسابدهی متقابل، شناسایی کنند.

رئیس جمهور کشور گفت که ما متعهد هستیم که شاخصه ها و معیارات باقی ماندۀ استراتیژی مبارزه با فساد اداری را عملی کنیم.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی گفت: امیدواری وجود داشت که پروسه صلح از آرزو به یک روند عملی در سال ۲۰۲۰ مبدل گردد، اما طالبان حملات تهاجمی خود را بر علیه نیروهای امنیتی و دفاعی و مردم افغانستان ادامه دادند و هیچ شواهدی وجود ندارد که طالبان رابطه شان را با القاعده و سایر گروه های تروریستی قطع نموده باشد.

رئیس جمهور غنی تصریح کرد: فرصت ها همیشه فراهم نیست، زیرا زنان و مردان افغان ادامه خشونت را نسبت به صلح مشاهده می کنند. برای اینکه روزنۀ فرصت ها باز باشد، ما به تعهدات خود وفا کردیم و شجاعت اخلاقی را با رهایی زندانیان طالبان بخرج دادیم.

رئیس جمهور در اخیر سخنانش گفت که امیدوارم جامعه جهانی به گونه صادقانه و با جدیت، طالبان را به پروسه صلح ترغیب نماید و ارزش ها و معیارها را برای آنان تفهیم کند، زیرا ما بر اساس این نورم ها، ارزش ها و معیارات با همدیگر باید زندگی کنیم.

 


اشتراک گذاری