سخن رئیس‌جمهور
هر کسی که یک قدم از طرف واردات به طرف تولید می‌گذارد و زمینه را برای صادرات برابر می‌کند، به سمت ثبات افغانستان یک قدم بزرگ می‌گذارد. صنعت‌کاران نه‌تنها شریک‌های انکشافی حکومت هستند، بلکه شریک‌های ثبات افغانستان نیز می‌باشند.

رئیس جمهور غنی: بیرق افغانستان، بیرق وقار، عزت، وحدت و مساوات ماست

۰۷ اسد ۱۳۹۹

 
 
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان عصر امروز با برافراشتن بیرق کشور، در مراسم روز ملی بیرق سخنرانی نمود.
 
در این مراسم که در ارگ انجام شد و در آن معاونین رئیس جمهور، شماری از اعضای کابینه و مسئولین ارگان های امنیتی و دفاعی و ادارات مختلف دولتی حضور داشتند، رئیس جمهور ضمن تبریکی روز بیرق، گفت که بیرق افغانستان سمبول جمهوریت، مساوات مردم، باورمندی نیروهای امنیتی و دفاعی، تعهد زنان و ارادۀ تمام مردم ما می باشد.
 
رئیس جمهور گفت که از ایام کهن، بخدی در عرف، عنعنات و حماسه های ما بنام شهر بیرق های بلند یاد می شد، از آن زمان افغانستان چند هزار سال تداوم یافته و هویت ملی دارد و در تمام افسانه های ما، بیرق های قهرمانان ما در اهتزار بوده است.
 
وی افزود که رستم زابلی که از نیمروز بود، یک بیرق بزرگ رزمی داشت. احمدشاه بابا و سایر قهرمانان تاریخ ما در دوره های مختلف با بیرق درخشش داشتند و جهندۀ مولا علی در بلخ باستان، تکرار عنعنۀ مبارک ما و از ارزش های بلند اسلامی می باشد.
 
رئیس جمهور گفت که یاد آن سرباز نیروهای سرحدی ماندگار خواهد بود که پس از موافقتنامه بن در نیمروز بیرق افغانستان را بلند نگهداشت و گفت که این را افغانستان برایم سپرده است، برای آن خون می دهم، اما آن را بر زمین نمی گذارم.
 
رئیس جمهور کشور گفت که ملالی این بیرق را در میوند بلند کرد و در کنار بیرق، شعر مولانا، امیر علی شیر نوایی، خوشحال خان ختک و سایر شعرای ما ارزش های مشترک ما می باشند که محور آن عدالت است و این فکر و دیدگاه مشترک نمایندگی از هویت مشترک ما می کند.
 
رئیس جمهور گفت که امیر علی شیرنوایی و خوشحال خان ختک از نظامی عدالت خواستند که عدالت در آن ممکن نبود، مگر در جمهوریت عدالت ممکن بوده و اساس است، زیرا وطنداری، مساوات در برابر قانون و پیروی از قانون، نقطه اتصال همه ماست و در جمهوریت قانون حاکم است.
 
محمد اشرف غنی با اشاره به اعلامیه ملا هیبت الله گفت: به مردم می گوید که از ما اطاعت کنید. من خواستم پاسخ اش را بدهم، مگر جواب مرا امروز مردم افغانستان برایش دادند و در هر گوشه و کنار کشور این بیرق را به اهتزار در آوردند. بیرق افغانستان، بیرق وقار، عزت، وحدت و مساوات ماست.
 
رئیس جمهور خطاب به گروه طالبان گفت: ما می خواهیم شما به افغانستان برگردید و آلۀ دست بیگانان نشوید، افغان ها را نکشید، زیرا در هدف قرار دادن افغان ها هیچگونه حیثیت و افتخار نیست. بیایید افغانستان را آباد کنید.
 
وی افزود که ما ارادۀ ساختن و یکپارچگی وطن را داریم. آغوش جمهوریت بزرگ است و طرح های دیگران کوچک اند. جمهوریت از تمام افغان ها است و در آن هیچ فردی به زور، امر و نهی کرده نمی تواند.
 
رئیس جمهور غنی تصریح کرد که ما باید مردم خود را از ارزش های کلیدی آگاه سازیم. وی یکبار دیگر از مسئولین نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تشکر کرد و گفت که هر سرباز رضاکار، فداکار وطن، قهرمان واقعی و محافظ ارزش های جمهوریت است.
 
رئیس جمهور در اخیر سخنانش، گفت: هر باری که ورزشکاران ما در میادین ملی و بین المللی حضور میابند، بیرق ملی را به اهتزاز می آورند و سرود ملی را می خوانند. ما همه بالای آنان افتخار میکنیم، زیرا یک دولت و ملت تنها بخاطر ارزش های مادی نه، بلکه بخاطر ارزش های معنوی، مطرح می باشند


اشتراک گذاری