سخن رئیس‌جمهور
هر کسی که یک قدم از طرف واردات به طرف تولید می‌گذارد و زمینه را برای صادرات برابر می‌کند، به سمت ثبات افغانستان یک قدم بزرگ می‌گذارد. صنعت‌کاران نه‌تنها شریک‌های انکشافی حکومت هستند، بلکه شریک‌های ثبات افغانستان نیز می‌باشند.

رئیس جمهور غنی نماز عید سعید اضحی را در ارگ ادا نمود

۱۰ اسد ۱۳۹۹

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز پس از معاینه قطعه تشریفات، نماز عید سعید اضحی را در ارگ ادا کرد.

در مراسم نماز عید برعلاوۀ رئیس جمهور، امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری، استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین، داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی، قانونپوه سید یوسف حلیم قاضی القضات و رئیس ستره محکمه، رؤسای مجلسین شورای ملی، شماری از شخصیت های سیاسی و جهادی، تعدادی از اعضای مجلسین شورای ملی و مقامات ملکی و نظامی کشور اشتراک داشتند، پس از ادای نماز با همدیگر عید مبارکی نمودند.

بعداً رئیس جمهور غنی در برابر رسانه ها حضور یافت و ضمن تبریکی عید سعید قربان به تمام ملت افغانستان، مراتب تسلیت و غمشریکی خود را به تمام خانواده های شهدای ملکی و نظامی به ویژه رویداد تروریستی روز گذشته ولایات لوگر و کندهار، ابراز کرد.

رئیس جمهور افزود: تعهد به وطن، ایثار و قربانی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور باعث بقای نظام جمهوری شده و ما امروز نه تنها در جنگ بلکه در صلح نیز در یک موقف قوی قرار داریم.

وی با اشاره وضع محدودیت ها در مراسم حج امسال بخاطر شیوع ویروس کرونا و عدم اشتراک افغان ها در این مراسم ابراز تاسف کرد و گفت که هنوز خطر شیوع ویروس کرونا رفع نگردیده به همین خاطر از تمام هموطنان خویش میخواهم تا در روزهای عید فاصله اجتماعی و توصیه های وزارت صحت عامه را جدی بیگیرند، تا خدای ناخواسته دوباره مانند عید گذشته شیوع این بیماری افزایش نیابد.

رئیس جمهور از تلاش های حکومت افغانستان بخاطر برقراری صلح در کشور یادآوری کرد و گفت که دو سال قبل برای اولین بار اعلان آغاز مذاکرات بدون قید وشرط از سوی حکومت افغانستان صورت گرفت، این خواست مردم ما بود و از این اقدام ما به سطح کشورهای منطقه و جهان حمایت شد.

وی اضافه نمود: دو سال قبل برای اولین بار در تاریخ چهل ساله جنگ افغانستان ما آتش بس سراسری را اعلام کردیم و تهداب آتش بس را گذاشتیم، که خوشبتخانه این ابتکار ما از طرف طالبان نیز پزیرفته شد و امروز شاهد سومین آتش بس سرتاسری هستیم.

رئیس جمهور غنی گفت که علیرغم اینکه حکومت افغانستان در توافق امریکا با طالبان و کشور دوست ایالات متحدۀ امریکا هیچ گونه تعهد نداشت، اما بخاطر اینکه مذاکرات به زودی آغاز گردد، بر اساس لیست خواسته شدۀ طالبان، ۴۶۰۰ تن زندانیان آن گروه را آزاد کردیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت افغانستان در هر اقدام مثبت بخاطر صلح چند قدم جلوتر است، گفت: اینکه طالبان به آتش بس گردن نهادند، در پاسخ آن و بخاطر نیت نیک و به هدف تسریع روند صلح، برعلاوۀ لیست داده شده از سوی طالبان، رهایی ۵۰۰ زندانی طالب دیگر را اعلام می کنم.

رئیس جمهور غنی گفت: در لیست ارائه شده از سوی طالبان ۴۰۰ تن زندانیانی است که در مورد رهایی آنان رئیس جمهور افغانستان بر مبنای قانون اساسی و قانون جزا، صلاحیت ندارد. اما این بدان معنی نیست که ما بخاطر رهایی تمامی این زندانیان پاسخ منفی بدهیم. من باید با ملت مشورت کنم و در بارۀ سرنوشت ۴۰۰ زندانی متذکره، لویه جرگه مشورتی را دعوت مینمایم، تا بر اساس مشوره نمایندگان مردم، ما در این خصوص فیصله کنیم. وی از شورای ملی خواست تا از رخصتی های تابستانی شان بخاطر برگزاری لویه جرگه صرف نظر نموده، دوباره به کابل برگردند.

رئیس جمهور افزود: این کار را بخاطری آن انجام می دهیم که دولت جمهوری اسلامی افغانستان تمام موانع فراراه صلح را از میان بردارد و تا چهارم عید ۵۰۰ طالب در بدل اسرای نیروهای امنیتی و دفاعی و مردم ملکی که نزد طالبان می باشند، رها می شوند.

رئیس جمهور غنی گفت که کشور دوست ایالات متحدۀ امریکا تعهد خویش را مبنی بر اینکه یک افغانستان دموکراتیک، مرفه، صلح آمیز، باثبات و عاری از دهشت افگنی می خواهد، بار بار تکرار کرده است و از همین هدف به شمول پاکستان تمام همسایه های افغانستان نیز حمایت نموده اند.

رئیس جمهور در اخیر سخنانش با اشاره بر پیامدهای منفی ناشی از ویروس کرونا، گفت: میخواهم اطمینان بدهم که حکومت افغانستان برنامه های اقتصادی موثر را روی دست دارد تا از این وضعیت به زودترین فرصت بیرون شویم و دوباره در همه بخش ها شاهد تحرک باشیم.


اشتراک گذاری