سخن رئیس‌جمهور
هر کسی که یک قدم از طرف واردات به طرف تولید می‌گذارد و زمینه را برای صادرات برابر می‌کند، به سمت ثبات افغانستان یک قدم بزرگ می‌گذارد. صنعت‌کاران نه‌تنها شریک‌های انکشافی حکومت هستند، بلکه شریک‌های ثبات افغانستان نیز می‌باشند.

محمدشاکر کارگر: دولت افغانستان متعهد به حمایت از اسرای تبادله شدۀ نیروهای امنیتی، دفاعی و افراد ملکی است

۲۷ عقرب ۱۳۹۹

 براساس حکم جلالت‌مآب محمداشرف غنی رئیس جمهور کمیسیونی متشکل از نمایندگان با صلاحیت ریاست عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری، شورای امنیت ملی، وزارت امور داخله و ریاست امنیت ملی به‌منظور دل‌جویی و مساعدت با سربازان تبادله شدۀ نیروهای امنیتی، دفاعی و افراد ملکی از جانب طالبان، به ریاست عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری ایجاد شد.

در این کمیسیون قرار است با همکاری ارگان‌های محلی در هشت زون کشور با اسرای تبادله شده دل‌جویی‌ها و مساعدت‌ها به ریاست محمدشاکر کارگر رئیس عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری به‌وسیلۀ کنفرانس‌های ویدیویی و هیئت اعزامی از سوی این ریاست به هر زون ادامه یابد.

نخستین اقدام این کمیسیون، دلجویی و مساعدت با سربازان تبادله شدۀ نیروهای امنیتی، دفاعی و افراد ملکی از جانب طالبان در زون شمال شرق بود. در واپسین اقدام این کمیسیون، تحت ریاست محمدشاکر کارگر رئیس عمومی ریاست دفتر مقام عالی ریاست جمهوری پیش از چاشت امروز سه شنبه،  طی کنفرانس ویدیویی با محمدفرهاد عظیمی والی ولایت بلخ دیدار و گفت‌وگو صورت گرفت. در این دیدار رئیس امنیت ملی، معاون قوماندان امنیه و رئیس شورای ولایتی ولایت بلخ حضور داشتند.

محمدشاکر کارگر رئیس عمومی ریاست دفتر مقام عالی ریاست جمهوری پیام جلالت‌مآب محمداشرف غنی را به سمع حاضرین در گفت‌وگو رسانیده گفت: دولت جمهوری اسلامی افغانستان از فداکاری‌ها و جان‌فشانی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در برابر تجاوزگران و نیروهای متخاصم قدردانی می‌کند، افزون برآن، دولت افغانستان نیروهای دفاعی و امنیتی اسیرشده در بند طالبان را که سال‌های بی‌شمار برای حفظ عزت و غرور این سرزمین رزمیده‌اند هیچ‌گاهی فراموش نخواهد کرد و از آن‌ها در تاریخ نیز باافتخار یاد خواهد شد.

آقای کارگر به نقل از پیام جلالت‌مآب رئیس جمهور اذعان کرد که دولت و مردم شریف افغانستان حسن نیت خویش را برای پایان یافتن جنگ و خشونت و به نتیجه رسیدن موفقانۀ مذاکرات با طالبان نشان داده است. طالبان اما با استفاده از حسن نیت دولت و مردم شریف افغانستان به جنگ و خشونت ادامه داده است. آقای کارگر افزود که دولت و مردم افغانستان بزرگ‌ترین تصمیم را مبنی بر رهایی زندانیان طالب که در نوع خود در جهان خاص می‌نماید در خصوص پروسۀ صلح گرفته است تا طالبان را وادار به ختم جنگ و برقراری صلح با عزت و دوام‌دار در افغانستان کنند.

آقای کارگر ابراز امیدواری کرد که گروه طالبان آتش جنگ را که جز ویرانی و توحش در خود ندارد، بیش از این دامن نزنند و به خواست دولت و مردم شریف افغانستان و نیز جامعۀ جهانی که همانا آوردن یک صلح دایمی در افغانستان است، تمکین کنند.

آقای کارگر از جان‌فشانی‌ها و خویشتن‌داری‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ستایش کرده افزود که دولت افغانستان متعهد به حمایت از اسرای تبادله شدۀ نیروهای امنیتی، دفاعی و افراد ملکی است.

رهبری محلی ولایت بلخ از پالیسی‌های سازندۀ جلالت‌مآب رئیس جمهور در قبال حمایت از اسرای تبادله شده ستایش کرده افزودند که رهبری ولایت بلخ در زمینۀ عملی‌شدن دساتیر و اوامر مقام عالی ریاست جمهوری از هیچ نوع سعی و تلاش به‌موقع دریغ نخواهند کرد.

در پایان کنفرانس برای اسرای تبادله شده از بند طالبان کمک‌های نقدی و تحایف اهدا شد.


اشتراک گذاری