سخن رئیس‌جمهور
هر کسی که یک قدم از طرف واردات به طرف تولید می‌گذارد و زمینه را برای صادرات برابر می‌کند، به سمت ثبات افغانستان یک قدم بزرگ می‌گذارد. صنعت‌کاران نه‌تنها شریک‌های انکشافی حکومت هستند، بلکه شریک‌های ثبات افغانستان نیز می‌باشند.

رئیس جمهور غنی: افکار نوایی و سایر شخصیت‌های افغان و پیام‌های مهم آنان، چاپ و حفظ شود

۲۲ جدی ۱۳۹۹

تحت ریاست جلالت‌مآب محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، جلسۀ مشورتی به‌مناسبت نکوداشت باشکوه از ۵۸۰مین سالگرد تولد امیرعلی شیر نوایی، صبح امروز در ارگ برگزار شد.

در این جلسه محمدشاکر کارگر رئیس عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری، محمدطاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، اسدالله غضنفر مشاور فرهنگی رئیس جمهور، عبدالتواب بالاکرزی معین علمی وزارت تحصیلات عالی، لعل پاچا آزمون مشاور علمی و اجتماعی رئیس جمهور و عزیزالله آرال نویسنده و پژوهش‌گر نیز حضور داشتند.

محمدشاکر کارگر رئیس عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری دربارۀ ضرورت و اهمیت نکوداشت از چهره‌های شاخص علمی، فرهنگی و ادبی در کشور از جمله امیرعلی شیر نوایی و نیز ضرورت احیای آرامگاه موصوف و بازسازی آرامگاه‌های سایر چهره‌های شاخص فرهنگی و ادبی و آبدات تاریخی صحبت‌های مفصل کرده گفت که احیای آبده‌های تاریخی از جمله برازنده‌ترین نشانه‌های تمدن هر ملت است که قدامت آن بیان‌گر تاریخ و فرهنگ همان سرزمین می‌باشد.

جلالت‌مآب محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان دربارۀ برگزاری باشکوه از 580مین سالگرد تولد امیرعلی شیر نوایی، مرمت و بازسازی آرامگاه ابوریحان البیرونی، بازسازی پارک امیرعلی شیر نوایی در هرات، اعمار خانقاه پدر مولانا جلال‌الدین محمد بلخی و برگزاری برنامه‌های مشترک نکوداشت از جایگاه معنوی و علمی امام بخاری (رح) و امام ترمذی (رح) میان جمهوری اوزبیکستان و افغانستان هدایات لازم داد و به ریاست عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری وظیفه سپرد تا مسایل مطروحه را در هماهنگی با نهادهای ذیربط پی‌گیری کند.

رئیس جمهور تاکید کرد که  طرز تفکر، مکتب فکری و اسلامی و پیام‌ها و مفاهیم فرهنگ شهری و تمدنی و همدیگرپذیری مورخان و دانشمندان افغان که بر اعتدال و عدالت استوار است، باید چاپ، تکثیر و تشریح شود. نسل جدید باید از تاریخ واقعی خویش آگاه شوند و این دیدگاه تاریخ‌نویسی تقویت شود.

رئیس جمهور غنی همچنان ضمن تاکید بر چاپ آثار شخصیتهای بزرگ و شهیر کشور از جمله امیرعلی شیر نوایی بیان داشت که لازم است دربارۀ افغانستان‌شناسی، باستان‌شناسی، هرات‌شناسی دورۀ تیموری، جمع‌آوری آثار تاریخی و تالیف، ترجمه و توزیع آن کار زیاد صورت گیرد. وی افزود که زندگی‌نامه‌ها، خاطرات، افکار و پیام‌های مهم امیر علی شیر نوایی و سایر شخصیت‌های فرهنگی و ادبی کشور چاپ و سپس با نسل جوان شریک و حفظ شود.

در پایان محمدشاکر کارگر رئیس عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری تعهد سپرد که در هماهنگی با نهادهای ذیربط، مسایل را پی‌گیری و هدایات جلالت‌مآب رئیس جمهور عملی خواهد شد.


اشتراک گذاری