رئیس جمهور غنی: حفظ، تقویت و تجهیز قوای امنیتی و دفاعی کشور، وظیفۀ نخست ما می باشد

۰۹ حوت ۱۳۹۹

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز در مراسم گرامیداشت از نهم حوت روز ملی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، اشتراک و سخنرانی کرد.

رئیس جمهور غنی هنگام ورود به مقر وزارت دفاع ملی که از سوی معاونین ریاست جمهوری همراهی می گردید، ابتدا قطعۀ تشریفات را معاینه کرد و در پای منار شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی، اکلیل گل گذاشت.

رئیس جمهور در سخنرانی خویش در این مراسم، ضمن تبریکی روز ملی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، گفت که امروز برای دولت و ملت افغانستان جای افتخار عظیم است که قوای قهرمان دفاعی و امنیتی خود را تجلیل می کنند و از برکت شما، افغانستان محکم و استوار به پا ایستاده شده است.

وی با اشاره بر اینکه چرا دولت بالای نیروهای امنیتی و دفاعی کشور افتخار می کند، گفت: این افتخار بخاطری است که بدون شما دولت وجود نخواهد داشت و همه یقین داشته باشند که حفظ، تقویت و تجهیز قوای امنیتی و دفاعی، وظیفۀ نخست ما می باشد.

رئیس جمهور از روحیه بلند نیروهای امنیتی و دفاعی ستایش کرده، گفت که من هر هفته با ورثۀ شهدای قوای مسلح صحبت می کنم و از روحیۀ خانواده های آنان ابراز سپاس مینمایم.

رئیس جمهور غنی تصریح کرد: دشمنان افغانستان بدانند که نیروهای امنیتی و دفاعی فرزندان واقعی این خاک اند و همه ملت ما در کنار آنان قرار دارند. هر کدام شما رضاکاران و جانبازان این وطن هستید. تعهد دولت این است که همواره به شما منحیث سرمایه ملی نگاه خواهد کرد.

رئیس جمهور گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی در شش سال گذشته راه را طی نموده اند در کشورهای دیگر زمان زیاد می گیرید و حمایت مردم از این نیروها در ۱۴۰ سال گذشته بی سابقه بوده است، زیرا نیروهای امنیتی و دفاعی ما، حافظ و تطبیق کنندۀ قانون اساسی افغانستان هستند.

رئیس جمهور با بیان اینکه اکثریت نفوس افغانستان را جوانان تشکیل می دهند، گفت که شما نیروهای امنیتی و دفاعی از یک نسل جوان و با روحیه قوی جوان، حمایت و پاسداری می کنید.

رئیس جمهور خطاب به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، گفت که در چهره های شما ملت واحد، ثبات، رفاه و صلح افغانستان را مشاهده می کنم و بدون شما و قهرمانی های تان امروز میدان سیاست متفاوت می بود.

وی افزود که قهرمانی، فداکاری و قوت تان همه روزه از سوی رهبران جهان مورد تقدیر و ستایش قرار می گیرد و شما نه تنها استقلال افغانستان، بلکه امنیت جهان را حفاظت می کنید.

سرقوماندان اعلی قوای مسلح گفت که در سال ۱۴۰۰ خانه سازی برای وارثین شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی به قوت آغاز می گردد.

رئیس جمهور در مورد نقش قوای امنیتی و دفاعی در راستای ایجاد فضای مناسب برای صلح، گفت: جنگ امروز که در برابر مردم ما انجام می شود، در تضاد با انسانیت، عدالت و حقانیت بوده و به دین مبین اسلام ربط ندارد.

رئیس جمهور کشور گفت که علمای کرام در میدان استدلال در دوحه، مکه و مدینه، اندونیزیا و تمام نقاط دیگر خوب درخشیدند، زیرا داعیه ما برحق است. جنگ راه حل نیست، اما قهرمانی، تعهد و جرئت در این است که صلح نماییم.

رئیس جمهور در اخیر سخنانش گفت که جامعه بین المللی چهل سال است که یک ملت را با تاریخ عظیم، تمدن درخشان و مردم سرزنده از بنیادی ترین حق که همانا صلح است، محروم کرده و این قابل تحمل نیست و ما صلح پایدار و باعزت میخواهیم و آمدنی است.

در این مراسم شاه محمود میاخیل معاون اول وزارت دفاع ملی ضمن اتحاف دعا به روح شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی، به خانواده های آنان ابراز غمشریکی کرد و به سربازانی که در سنگرهای داغ مصروف نبرد هستند، روز سرباز را تبریک گفت و افزود که مدال های خاص، ترفیعات و کمک های نقدی از سوی رئیس جمهور به سربازان قهرمان و شجاع خط اول جنگ داده شده است.

معاون اول وزارت دفاع ملی به ملت اطمینان داد که برای جنگ های بهاری آمادگی کامل داریم و اکنون نیروهای امنیتی و دفاعی از نگاه اکمالات، رهبری و هماهنگی در موقف بهتری قرار دارند.

همچنان در این مراسم حمیده مادر نظام الدین یکتن از سربازان شهید به نمایندگی از خانواده های شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی و جگرن شاه زمان به نمایندگی از سربازان معلول صحبت کردند.

آنان گفتند که ما برای کشور خویش قربانی داده ایم و آماده هستیم که از وجب وجب خاک این وطن دفاع نماییم.

در این مراسم سمونمل مومن خان یک جلد قرآن کریم دست نویس خویش را به رئیس جمهور اهدا کرد و همچنان یک فلم کوتاه از قهرمانی های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به نمایش گذاشته شد.


اشتراک گذاری