سمینار بین‌المللی بازخوانی اندیشه‌های امیر علی‌شیر نوایی برگزار شد

۱۸ حمل ۱۴۰۰

سمینار بین‌المللی بازخوانی اندیشه‌های امیر علی‌شیر نوایی پیش از چاشت امروز چهارشنبه با حضور مقامات بلند پایه حکومتی، مهمانانی از کشورهای همسایه و منطقه، اعضای محترم ولسی جرگه، مشرانو جرگه و شورای ولایتی، سفرا، علما، نوایی‌شناسان، اعضای کمیسیون برگزاری سمینار بین‌المللی بازخوانی اندیشه‌های امیر علی‌شیر نوایی، نویسندگان، فرهنگیان، فعالان جامعۀ مدنی و حوزۀ زنان و شماری از شخصیت‌های اکادمیک کشور و منطقه در تالار بزرگ مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در شهر هرات برگزار شد.

جلالت‌مآب محمداشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در پاره‌ای از پیام تصویری خویش در این ارتباط گفت: نگاه دولت جمهوری اسلامی افغانستان به فرهنگ، نگاه عمیق و معنادار است. نقش فرهنگ و چهره‌ها و مفاخر فرهنگی در همکاری‌های تمدنی و منطقه‌ای مهم است. تجلیل از علی‌شیر نوایی، تجلیل از یک فصل مهم برای همکاری‌های منطقه‌ای است.

عصمت‌الله ایرگشوف، نمایندۀ خاص جمهوری اوزبیکستان در امور افغانستان ضمن پراهمیت شمردن این سمینار بین‌المللی گفت: افتخار می‌کنم که در این سمینار بین‌المللی حضور دارم. مردم اوزبیکستان در کنار مردم افغانستان قرار دارند و ما شانه به شانه می‌خواهیم در آمدن صلح به کشور دوست و همجوار خود افغانستان کمک کنیم. آقای ایرگشوف افزود: لازم است که امروز ما فرزندان امیر علی‌شیر نوایی روابط دوستی که طی قرن‌ها میان ما ادامه داشته است را تحکیم و قدرت بیش‌تر ببخشیم. آقای ایرگشوف همچنان به‌خاطر تحکیم هرچه بیش‌تر روابط میان دو کشور گفت: به زودی کنسولگری اوزبیکستان در هرات نیز ایجاد خواهد شد.

محمدشاکر کارگر، رئیس عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری و رئیس کمیسیون برگزاری سمینار بین‌المللی بازخوانی اندیشه‌های امیر علی‌شیر نوایی ضمن ارایۀ معلومات دربارۀ چرایی و فرایند برگزاری این سمینار گفت: ما می‌خواهیم با این اقدام به دیگران بگوییم که هر قدری که دهشت‌افگنان تاریک‌اندیش به جنگ و خشونت در افغانستان ادامه بدهند، فرزندان راستین این کشور با مستحکم کردن سنگ‌پایه‌های فرهنگی از ارزش‌های آن دفاع کرده، به کار روشن‌گری و ترویج معنویت ادامه می‌دهند. آقای کارگر در قسمتی از صحبت‌هایش گفت: بزرگ‌داشت از 580مین سال تولد شخصیت چندبعدی امیر علی‌شیر نوایی و به این بهانه، بازخوانی اندیشه‌های وی نشان‌دهندۀ ارادۀ متین دولت جمهوری اسلامی افغانستان با تاکید بر تداوم و تقویت فرهنگ و معنویت و ارزش‌های سترگ تاریخی کشور می‌باشد.

محمدطاهر زهیر، سرپرست وزیر اطلاعات و فرهنگ از دیگر سخنرانان این سمینار بود و در پیوند به برگزاری این سمینار بیان داشت: اهمیت این برنامه‌ها در احیای شکوه و عظمت گذشته است. آقای زهیر در بخشی از سخنان خویش امیر علی‌شیر نوایی را «دانته» خوانده افزود: اگر قرار باشد زبان اوزبیکی «دانته» و «کمدی الهی» داشته باشد، «خمسۀ نوایی» کمیدی الهی و «امیر علی‌شیر نوایی» همان دانته است. آقای زهیر گفت که امیر علی‌شیر نوایی، عارف، شاعر، دبیر، سیاست‌مدار و شخصیت تاثیرگذار عصرش بود.

سید عبدالوحید قتالی، والی ولایت هرات ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان و ستایش از برگزارکنندگان سمینار گفت که برگزاری همچون سمینارهای علمی می‌تواند ما را با ارزش‌های گذشتۀ تمدنی ما پیوند بزند.

سخنرانان دیگر این نکوداشت نیز ضمن ستایش از برگزارکنندگان سمینار گفتند که برگزاری همچون سمینارهای علمی و بین‌المللی می‌تواند منجر به فراخناکی حوزۀ اندیشگانی ملت‌های همسایه و دوست نسبت به همدیگر شود.

در ادامه، به شماری از نوایی‌شناسان و چهره‌های تاثیرگذار ادبی و فرهنگی لوح ستایش امیر علی‌شیر نوایی اهدا شد.

گفتنی است که فردا و پس‌فردا نیز این سمینار ادامه خواهد یافت.


اشتراک گذاری