سخن رئیس‌جمهور
ما، اکثریت مردم افغانستان، به صورت مشتاقانه دیدگاهی را دنبال می‌کنیم تا بتوانیم نهادهای نظام جمهوری اسلامی‌ خود را بسازیم؛ از صلح، وحدت و همبستگی ملی در داخل کشور برخوردار شویم و به عنوان محور اتصال منطقه‌یی، مرکز آموزش‌های اسلامی، چهارراه آسیا و بستری برای همکاری‌های منطقه‌یی و جهانی عمل کنیم

بیانیه‌ها

کنفرانس مطبوعاتی رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی روی نشست بروکسل، نشست عربستان سعودی و اوضاع جاری کشور
۲۴ سرطان ۱۳۹۷

در نخست به خاطر حادثه طبیعی پنجشیر اظهار غمشریکی می‌کنم. مسؤولین به منظور توزیع کمک و بررسی وضعیت به این ولایت فرستاده شده‌اند و هدایات لازم را داده‌ام.

ترجمه سخنرانی رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در اجلاس سران سازمان ناتو
۲۳ سرطان ۱۳۹۷

وظیفه مهم مردم و حکومت افغانستان جایگزین ساختن حلقه نجیبه سهم‌گیری، مشارکت، صلح و پیشرفت با حلقه خبیثه جنگ، فساد و جرایم می‌باشد. ما از حمایت قاطع ناتو تشکر کرده و به قربانی‌های آن ارج می‌گذاریم.

کنفرانس مطبوعاتی رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی درباره صلح و آتش‌بس
۱۰ سرطان ۱۳۹۷

در نخست، درود می‌فرستم به روح همه شهدا. با مشوره حکومت وحدت ملی از اقشار جامعه، اکنون صلح به یک اجماع ملی و خواسته همگانی تبدیل شده است. در حماسه جهاد همه مردم دخیل بوده‌اند، و کسی حق انحصار پروسه صلح را ندارد.

سخنرانی رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در افتتاح امتحانات رقابتی معلمین توسط کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی
۰۹ سرطان ۱۳۹۷

تالار لویه جرگه یادآور دو تصمیم بزرگ ملی است؛ لویه‌جرگه اضطراری و لویه‌جرگه قانون اساسی افغانستان. در وثیقه ملی ما مساوات هر افغان با افغان دیگر تأمین شده و امروز در این تالار، تطبیق این ارزش قانون اساسی را به شکل شفاف و مؤثر می‌بینیم.

سخنرانی رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در نشست مشترک شورای علما و شورای عالی صلح
۰۶ سرطان ۱۳۹۷

امروز مبرهن است که تمام ملت افغانستان به آواز بلند و مصمم خواستار صلح هستند. اساس اعلام آتش‌بس، اوامر خداوند(ج)، سیرت نبوی و پس از آن فتوای متفقه علمای کرام بود، فتوایی که بر جنگ نه، بلکه بر صلح بود، فتوای متفقه ۲۹۰۷ عالم افغان و نه فتوای دولتی!...

سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در هجدهمین نشست سازمان همکاری‎های شانگهای
۲۲ جوزا ۱۳۹۷

ماحول سازمان همکاری‎های شانگهای یکی از برهه‌های باز در طول تاریخ را تجربه می‎کند که یک استراتیژی همکاری منطقه‌یی می‌تواند آن را به یک قرن فرصت دوامدار گسترش می‎دهد. این استراتیژی نیازمند تغییر دیدگاه نسبت به ظرفیت‌ بالقوه و مشکلات افغانستان است.

سخنرانی رئیس‌جمهور غنی در سمینار بین‌المللی علمی – تحقیقی احمد علی کهزاد، مورخ و باستان‌شناس شهیر افغانستان
۲۸ عقرب ۱۳۹۶

امروز برای گرامی‌داشت از استاد کهزاد گرد هم آمده‌ایم. در صحبت امروز به سه نکته خواهیم پرداخت: چرا باید کهزاد را شناخت و ویژگی‌های اصلی آثار او چیست؟ کهزاد از کدام اندیشه‌ها الهام می‌گرفت یا انگیزه وی چه بود؟ و پیام کهزاد برای امروز ما و مشخصاً نسل نو افغانستان چه می‌تواند باشد؟