سخن رئیس‌جمهور
هر کسی که یک قدم از طرف واردات به طرف تولید می‌گذارد و زمینه را برای صادرات برابر می‌کند، به سمت ثبات افغانستان یک قدم بزرگ می‌گذارد. صنعت‌کاران نه‌تنها شریک‌های انکشافی حکومت هستند، بلکه شریک‌های ثبات افغانستان نیز می‌باشند.

بیانیه‌ها

کنفرانس مطبوعاتی رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی روی نشست بروکسل، نشست عربستان سعودی و اوضاع جاری کشور
۲۴ سرطان ۱۳۹۷

در نخست به خاطر حادثه طبیعی پنجشیر اظهار غمشریکی می‌کنم. مسؤولین به منظور توزیع کمک و بررسی وضعیت به این ولایت فرستاده شده‌اند و هدایات لازم را داده‌ام.

ترجمه سخنرانی رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در اجلاس سران سازمان ناتو
۲۳ سرطان ۱۳۹۷

وظیفه مهم مردم و حکومت افغانستان جایگزین ساختن حلقه نجیبه سهم‌گیری، مشارکت، صلح و پیشرفت با حلقه خبیثه جنگ، فساد و جرایم می‌باشد. ما از حمایت قاطع ناتو تشکر کرده و به قربانی‌های آن ارج می‌گذاریم.

کنفرانس مطبوعاتی رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی درباره صلح و آتش‌بس
۱۰ سرطان ۱۳۹۷

در نخست، درود می‌فرستم به روح همه شهدا. با مشوره حکومت وحدت ملی از اقشار جامعه، اکنون صلح به یک اجماع ملی و خواسته همگانی تبدیل شده است. در حماسه جهاد همه مردم دخیل بوده‌اند، و کسی حق انحصار پروسه صلح را ندارد.

سخنرانی رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در افتتاح امتحانات رقابتی معلمین توسط کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی
۰۹ سرطان ۱۳۹۷

تالار لویه جرگه یادآور دو تصمیم بزرگ ملی است؛ لویه‌جرگه اضطراری و لویه‌جرگه قانون اساسی افغانستان. در وثیقه ملی ما مساوات هر افغان با افغان دیگر تأمین شده و امروز در این تالار، تطبیق این ارزش قانون اساسی را به شکل شفاف و مؤثر می‌بینیم.

سخنرانی رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در نشست مشترک شورای علما و شورای عالی صلح
۰۶ سرطان ۱۳۹۷

امروز مبرهن است که تمام ملت افغانستان به آواز بلند و مصمم خواستار صلح هستند. اساس اعلام آتش‌بس، اوامر خداوند(ج)، سیرت نبوی و پس از آن فتوای متفقه علمای کرام بود، فتوایی که بر جنگ نه، بلکه بر صلح بود، فتوای متفقه ۲۹۰۷ عالم افغان و نه فتوای دولتی!...

سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در هجدهمین نشست سازمان همکاری‎های شانگهای
۲۲ جوزا ۱۳۹۷

ماحول سازمان همکاری‎های شانگهای یکی از برهه‌های باز در طول تاریخ را تجربه می‎کند که یک استراتیژی همکاری منطقه‌یی می‌تواند آن را به یک قرن فرصت دوامدار گسترش می‎دهد. این استراتیژی نیازمند تغییر دیدگاه نسبت به ظرفیت‌ بالقوه و مشکلات افغانستان است.

سخنرانی رئیس‌جمهور غنی در سمینار بین‌المللی علمی – تحقیقی احمد علی کهزاد، مورخ و باستان‌شناس شهیر افغانستان
۲۸ عقرب ۱۳۹۶

امروز برای گرامی‌داشت از استاد کهزاد گرد هم آمده‌ایم. در صحبت امروز به سه نکته خواهیم پرداخت: چرا باید کهزاد را شناخت و ویژگی‌های اصلی آثار او چیست؟ کهزاد از کدام اندیشه‌ها الهام می‌گرفت یا انگیزه وی چه بود؟ و پیام کهزاد برای امروز ما و مشخصاً نسل نو افغانستان چه می‌تواند باشد؟