د جمهور رئیس خبرې
موږ، د افغانستان ډېری خلک، په لېوالتیا هغه لیدلوری تعقیبوو، چې وکولای شو د افغانستان اسلامي جمهوریت نظام بنسټونه پخپله جوړ کړو؛ په هېواد کې د سولې، یووالي او ملي پیوستون خاوندان شو او د سیمه‌ییز اتصال، د اسلامي زده کړو مرکز او د آسیا څلور لارې د محور په توګه د سیمه‌ییزو او نړیوالو همکاریو د بستر په توګه عمل وکړو.

د افغانستان اسلامي جمهوریت د کابینې غونډې راپور، ۱۴ وری ۱۳۹۴

۱۴ وری ۱۳۹۴

جلسه کابینه جمهوری اسلامی افغانستان، با تلاوت آيات متبرکه كلام الله مجيد، تحت ریاست جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس جمهوري اسلامي افغانستان عصر روز جمعه مورخ 14 حمل سالروان در ارگ ریاست جمهوری دایر گردید.

ابتدا، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مورد نتایج بررسی هیئت موظف با صلاحیت متشکل از علما و اهل خبره در مورد شهادت فرخنده به جلسه معلومات داده، افزودند؛

هیئت موظف در این حادثه، فرخنده شهید را مطلقاً بی گناه و شهادت مظلومانه موصوفه را که از طرف یک تعداد اوباشان صورت گرفت، خلاف اساسات دین مبین اسلام، قوانین نافذ کشور و سجایای انسانی دانسته و از صبر و شکیبائی که فامیل شهید فرخنده در این حادثه هولناک از خود نشان دادند ابراز سپاس نمودند.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان، ضمن ابراز تاثرأت عمیق خویش در این حادثه برای فرخنده شهید بهشت برین و برای فامیل شان صبر جمیل را از بارگاه ایزد متعال استدعا نموده و با تقدیر از حمایت مردمی به خاطر تأمین حق و عدالت از ارگان های عدلی و قضایی خواست تا به منظور عبرت و پندگیری دیگران مجرمین را طبق قوانین نافذ کشور مجازات نمایند و به خاطر غم شریکی با فامیل فرخنده شهید، وزارت حج و اوقاف و ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری را موظف نمود تا به روز یکشنبه مورخ شانزدهم حمل، مراسم فاتحه خوانی فرخنده شهید را از جانب حکومت و فامیل شهید در مسجد عیدگاه برگزار نمایند و به همین مناسب در روز یکشنبه مراسم ختم قرآن عظیم الشان و فاتحه خوانی در مسجد ارگ ریاست جمهوری نیز برگزار میگردد.

بعداً، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان حمایت دولت جمهوری اسلامی افغانستان را از توافق اتمی ایران با ایالات متحده امریکا که در مذاکرات نماینده گان کشور ایران و گروه های موسوم به پنج جمع یک ( امریکا، بریتانیا، روسیه، چین، فرانسه و آلمان) بعمل آمده ابراز نموده دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری را مؤظف نمود تا در این راستأ اعلامیه ئی را به نشر بسپارد.

سپس، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در رابطه به حمله انتحاری مورخ 14 حمل سالروان ولایت خوست که در جمع معترضین خواهان برکناری سرپرست ولایت خوست به وقوع پیوست و بالاثر آن به تعداد (17) تن شهید و تعدادی دیگر زخمی گردید، گفتند؛

در رابطه به موجودیت فساد اداری، عملکرد ضعیف مسؤولین و شکایات مردم از ارگانهای دولتی ریاست ارتباطات در چوکات تشکیل ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری ایجاد گردیده، بناً از عمومی اتباع کشور صمیمانه تقاضا بعمل آوردند تا در چنین حالات یادداشت های شان را طور مستند غرض اتخاذ تصمیم از طریق این ریاست به مقام ریاست جمهوری ارایه نمایند.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان برای شهدای این حادثه بهشت برین، برای بازندگان شان صبر جمیل و برای مجروحین شفا عاجل را از بارگاه ایزد متعال استدعا نموده و وزارت امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی را موظف نمود تا مسبیبین این حادثه را شناسائی و به پنجه قانون بسپارند.

طبق اجندا، وزیر امور خارجه در مورد نتایج سفر رئیس جمهوری اسلامی افغانستان که در راس هیأت عالی رتبه از تاریخ 22 الی 26 ماه مارچ عازم کشور ایالات متحده امریکا گردیده بود به جلسه چنین معلومات ارایه نمودند؛
بنا به دعوت رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا هیأت عالیرتبه جمهوری اسلامی افغانستان بریاست جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس جمهور و جلالتمآب دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی به مدت پنج روز از ایالات متحده امریکا دیدن بعمل آورده با رئیس جمهور امریکا، معاون رئیس جمهور، وزرای امور خارجه، دفاع ملی و سایر مقامات بلند رتبه آن کشور ملاقات های جداگانه بعمل آورده و در زمینه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی تبادل نظر نمودند، همچنان جلالتمآب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و جلالتمآب رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی در کانکرس و نهاد های تحقیقاتی کشور ایالات متحده امریکا بیانیه های مسبوطی نیز ایراد فرمودند.
در جریان این سفر روابط امریکا و افغانستان مورد بازنگری قرار گرفته و دستاوردهای مشترک (13) سال گذشته ارزیابی که در نهایت منجر به تجدید اعتماد طرفین و جلب توجه بیشتر مقامات دولت امریکا در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی گردیده و دولت ایالات متحده امریکا تعهدات جدیدی را نیز در زمینه متقبل گردیده است.

در اخیر سفر اعلامیه مشترک دو جانبه صادر که این ملاقات و دیدار مقامات عالیرتبه افغانستان را نقطه عطف در همکاری های دو کشور، تجدید اعتماد و اطمینان و فرصت خوبی نامیده و رهبران هر دو کشور نسبت به روابط پایدار که در آن ریشه های از منافع و قربانی های مشترک داشته، تاکید بعمل آوردند.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان نتایج سفر رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به کشور ایالات متحده امریکا را مورد تائید قرارداده و حمایت از پیشتیبانی خویش را در راستای تحقق تعهدات دو جانبه اعلام نمود.

بعداً، وزیر امور خارجه تقاضا خریداری موازی 2100 متر مربع زمین واقع چهارراهی حاجی یعقوب شهر کابل ملکیت اشخاص و افراد را توسط بانک انکشاف آسیائی ADB به جلسه مطرح که بعد از بحث مفصل، سرپرست وزارت عدلیه به منظور حل این مشکل طبق صراحت قانون اساسی افغانستان و قوانین نافذ کشور سه گزینه را به جلسه پیشنهاد نمود، که از جمله دو گزینه آن مورد تائید قرار گرفته، وزارت امور خارجه موظف گردید تا با بانک آسیایی بالای دو گزینه آن تفاهم نموده حل مشکل نماید.

متعاقباً، وزرای معادن و پطرولیم، احیأ و انکشاف دهات، سرپرست وزارت های زراعت و آبیاری و انرژی و آب گزارش چگونگی بودجه و مصارف پروژه های انکشافی وزارت های مربوط را حسب ذیل به جلسه معلومات ارایه نمودند؛
وزیر معادن و پطرولیم گفتند؛ مجموع پروژه های انکشافی وزارت معادن و پطرولیم در سال 1393 به تعداد (16) پروژه که (15) پروژه آن به سال 1394 انتقال گردیده و از مجموع مبلغ (62.2) ملیون دالر بودجه انکشافی اختیاری و غیر اختیاری سال 1393 مبلغ (12.8) ملیون دالر آن که (20.68) فیصد را احتوا مینماید به مصرف رسیده است.

به همین ترتیب وزیر احیأ و انکشاف دهات افزودند؛ که از مجموع مبلغ (512.7) ملیون دالر بودجه اختیاری و کمک های بلاعوض سال 1393 مبلغ (326.2) ملیون دالر آن که (63.62) فیصد را تشکیل میدهد، تحققق یاقته است.
بالترتیب سرپرست وزارت زراعت و آبیاری در رابطه به اجراآت آن وزارت چنین اظهار نظر نمودند؛ در سال 1393 از مجموع مبلغ (131.4) ملیون دالر بودجه انکشافی اختیاری و کمک های بلاعوض مبلغ (72) ملیون دالر که (54.80) فیصد را احتوا مینماید، به مصرف رسیده است.

هاکذا سرپرست وزارت انرژی و آب در باره چنین معلومات دادند؛ از مجموع مبلغ (156.45) ملیون دالر بودجه انکشافی سال 1393، مبلغ (43.16) ملیون دالر که (40.37) فیصد تحقق را نشان میدهد، را احتوا می نماید، به مصرف رسید است.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان پس از استماع گزارشات بوزارت ها و ارگانهای ذیربط در رابطه به طرح و ترتیب اهداف و اولویت های چهار سال آینده، چگونگی حداکثر استفاده از بودجه منظور شده، مدیریت و نظارت از پروژه های انکشافی، شمولیت مصارف حفظ و مراقبت پروژه ها در طرح بودجه سالانه وظایف مشخص سپرد؛
سپس سرپرست وزارت عدلیه مسؤده پلان تقنینی سال 1394 را به جلسه چنین مطرح نمود؛

در پلان کار تقنینی سال 1394 جمعاً به تعداد (46) سند تقنینی به تفکیک (32) قانون، (13) مقرره و یک اساسنامه با در نظرداشت اولویت و نیازمندی وزارت ها و ادارات دولتی به اسناد تقنینی غرض طی مراحل در نظر گرفته شده، همچنان سرپرست وزارت عدلیه به جلسه اطمینان داد که در صورت ضرورت مبرم اسناد تقنینی طور فوق العاده خارج از پلان نیز طی مراحل شده میتواند.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان ضمن تصویب پلان تقنینی سال 1394 در رابطه به ارتقای ظرفیت مسلکی و کادری انستیتوت قانونگذاری وزارت عدلیه، تقویت ظرفیت تقنینی وزارت ها و شورای ملی، رفع خلأ های قانونی در اسناد تقنینی بخاطر ایجاد زمینه بهتر سرمایه گذاری خارجی، مشخص نمودن تناقضات اسناد تقنینی وزارت ها و ادارات دولتی، بوزارت عدلیه و ارگانهای ذیربط وظایف مشخص سپرد.

بعداً، سرپرست وزارت مالیه در مورد پلان تطبیقی و میکانیزم تعقیبی کنفرانس لندن به جلسه معلومات مفصل داده، افزوند؛ در این پلان طبق جدول مرتبه، ساحات اصلاحی به تفکیک وزارت ها و ادارات و به تفریق کوتاه مدت میان مدت و دراز مدت ترتیب گردیده و در مجموع شامل پنجاه و دو تعهد بوده که تحقق آن در کوتاه مدت الی جلسه هیأت عالیرتبه (6 ماه) میان مدت (7 الی 24 ماه) و دراز مدت (24 الی 48 ماه) زمان بندی گردیده است.
ایشان پلان بیست و شش فقریی اولویت های اصلاحی کوتاه مدت حکومت را در سند کنفرانس لندن به جلسه پیشنهاد نمودند.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از بحث همه جانبه طرح پلان بیست و شش فقرئی اصلاحی کوتاه مدت را مورد تصویب قرار داده، وزارت ها و ادارات ذیربط را موظف به تطبیق آن نمود، به وزارت مالیه وظیفه سپرد تا از چگونگی تطبیق پلان اصلاحی کوتاه مدت هفته وار به رئیس جمهور و ماهوار در جلسات اختصاصی به کابینه گزارش دهد.

متعاقباً، رئیس عمومی اداره امور ریاست جمهوری و رئیس تدارکات ملی این ریاست طرح پیشنهادی پروسه تدارکات ارگانهای دولتی را حسب ذیل به جلسه مطرح که مورد تصویب قرارگرفت.

  • تماماً ارگانهای دولتی موظف اند تا پلان های تدارکاتی خویش را به شمول پلان تدارکاتی سال مالی 1394 جهت شامل ساختن در پلان تدارکات ملی سالانه به اسرع وقت به اداره تدارکات ملی ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری ارسال نمایند.
  • آنعده پروژه های که بودجه آن از جانب وزارت مالیه منظور گردیده شامل پلان تدارکات ادارات گردد.
    • پروژه های که شامل پلان تدارکات ادارات نباشد و یا بودجه آن منظور نگردیده باشد به داوطلبی سپرده نخواهد شد.
    در ادامه، رئیس عمومی تدارکات ملی ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری رهنمود مشخص را در رابطه به پروسه تدارکات وزارت دفاع ملی و سایر ارگانهای دولتی طبق فرمان تقنینی شماره (72) مورخ 13/12/1393 رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مورد طی مراحل قرارداد ها شامل صلاحیت آمر اعطا، کمیسیون تدارکات ملی و اداره تدارکات ملی به جلسه مطرح که مورد تصویب قرار گرفته، فیصله بعمل آمد؛
  • ریاست عمومی تدارکات ملی موظف است تا به همکاری وزارت های مالیه، اقتصاد و سایر ارگانهای دولتی لست قراردادیهای درجه اول که دارای ظرفیت کاری و تخصصی خوب هستند و در قراردادهای قبلی از خود شایسته گی نشان داده اند ترتیب نمایند.
  • هیچ ارگان دولتی و قراردادیان اولی حق سپردن قرارداد را بدست دوم ندارد.
  • ارگانهای دولتی قبل از عقد قرارداد، گرنتی و تعهد شرکت های قرارداد کننده داخلی و خارجی را مبنی بر ظرفیت کاری، تخصصی و انجام کار پروژه به وجه احسن، اخذ نماید.

سپس سرپرست اداره مستقل ارگانهای محل پیشنهاد استملاک موازی (2000) متر مربع زمین و چهار صد اصله درخت مثمر و غیر مثمر ملکیت محمد عیسی بخاطر اعمار سرک کاپیسا - ولسوالی نجراب و تبادله شانزده باب دوکان های ملکیت حاجی گل محمد در بدل موازی (415) متر مربع زمین دولتی در شهر مهترلام ولایت لغمان را به جلسه مطرح که مورد تصویب قرار گرفت.

در ادامه جلسه، وزیر امور خارجه سه مورد معاهدات بین المللی را به جلسه مطرح که مورد تائید قرار گرفت.
در اخیر جلسه محترم معاون دوم ریاست اجرائیه حکومت وحدت ملی در رابطه به چگونگی فیصله شورای وزیران حکومت وحدت ملی مبنی بر آماده سازی ولایت بامیان منحیث پایتخت فرهنگی سارک در سال 2015 میلادی به جلسه معلومات داده، تامین امنیت و تزئید پرسونل میدان هوائی ولایت بامیان را به جلسه پیشنهاد نمودند؛
 کابینه جمهوری اسلامی افغانستان وزارت امور داخله را موظف نمود تا بدین مناسبت پیشنهاد ایجاد کمیته امنیتی را به جلسه شورای امنیت ارایه و وزارت ترانسپورت و هوانوردی طرح تزئید در تشکیل میدان هوائی ولایت بامیان را طبق ضرورت های عینی ترتیب و به جلسه بعدی کابینه گزارش دهد.


شریکول