د جمهور رئیس خبرې
موږ، د افغانستان ډېری خلک، په لېوالتیا هغه لیدلوری تعقیبوو، چې وکولای شو د افغانستان اسلامي جمهوریت نظام بنسټونه پخپله جوړ کړو؛ په هېواد کې د سولې، یووالي او ملي پیوستون خاوندان شو او د سیمه‌ییز اتصال، د اسلامي زده کړو مرکز او د آسیا څلور لارې د محور په توګه د سیمه‌ییزو او نړیوالو همکاریو د بستر په توګه عمل وکړو.

د افغانستان اسلامي جمهوریت کابینې د ځانګړې غونډې راپور، ۸ کب ۱۳۹۳

۰۸ کب ۱۳۹۳

جلسه فوق العاده کابینه جمهوری اسلامی افغانستان در رابطه به اتخاذ تصامیم در مورد حالت اضطرار ناشی از بارندگی و سیلاب های اخیر در ولایات کشور با تلاوت ایاتی از کلام الله مجید تحت ریاست جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان شام امروز در قصر گلخانه ارگ ریاست جمهوری دایر گردید.
ابتداء کابینه جمهوری اسلامی افغانستان به روح شهدای حادثات سیلاب و برف کوچ در ولایات کشور اتحاف دعا نموده، برای شهدای این حادثات بهشت برین، برای بازماندگان شان صبر جمیل و برای مجروحین این حادثات شفای کامل را از بارگاه ایزد متعال استدعا نمود.

متعاقبا کابینه جمهوری اسلامی افغانستان به منظور غم شریکی با شهدای این حادثات سه روز (روز شنبه مورخ 9 حوت الی دوشنبه مورخ 11 حوت) را عزای ملی اعلان نموده که در این روزها بیرق جمهوری اسلامی افغانستان در تمام دوایر دولتی، در مرکز و ولایات و نماینده گی های سیاسی افغانستان در خارج کشور در حالت نیمه برافراشته قرار میگیرد. کابینه جمهوری اسلامی افغانستان روز یکشنبه را فاتحه عمومی شهدای حادثات برف کوچ و سیلاب در سراسر کشور اعلام نموده، والیان ولایات فاتحه را در ولایات مربوط بجا اورده و فاتحه خوانی در مساجد شهر کابل از طریق رسانه های جمعی به اطلاع عامه رسانیده میشود.

بعدا رئیس جمهوری اسلامی افغانستان از جریان سفرشان که به معیتی رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی و سایر اراکین عالیرتبه دولتی عازم ولایت پنجشیر گردیده بودند، به جلسه معلومات ارائه فرمودند.

حجم بارندگی در ولایات پنجشیر، بدخشان، و سایر ولایات کشور طی سال اخیر بی نظیر بوده خصوصا در ولایت پنجشیر و بدخشان که باعث شهادت، زخمی شدن اهالی و تخریب خانه های مسکونی گردیده است، به منظور رسیدگی عاجل به نجات مصدومین این حادثات و کمک رسانی به انها ایجاب می نماید تا وزارت ها و ادارات دولتی در یک سیستم منظم اطلاع دهی، کمک ها و مساعدتها شانرا منسجم نموده تا به مستحقین آن توزیع گردد.

ئیس جمهوری اسلامی افغانستان از اقدامات عاجل وزارتهای دفاع ملی، امور داخله، احیا و انکشاف دهات، فوائد عامه و ریاست عمومی سره میاشت ابراز امتنان نموده، از نماینده ریاست جمهوری د ر امور هماهنگی حالت اضطرار خواست تا گزارش مکمل این حادثات را به جلسه ارائه نماید.

بعدا نماینده ریاست جمهوری در امور هماهنگی حالت اضطرار ضمن ارائه گزارش مفصل به جلسه گفتند، بارندگی اخیر 21 ولایات کشور را اسیب پذیر نموده که شدت بارندگی در ولایت پنجشیر بیشتر از همه ولایات بوده و بالاثر این بارندگی ها در 21 ولایات کشور تا حال جمعا به تعداد 230 تن شهید، 35 تن زخمی، 202 منزل مسکونی کلا تخریب و 1283 منزل مسکونی قسما تخریب گردیده است. در پروسه عملیه نجات، کمک رسانی به مصدومین حادثات، انتقال شهدا به محلات شان و تداوی زخمیان در این ولایات هماهنگی لازم بین ارگانهای دولتی وجود داشته و احتمال آن متصور است تا تعداد شهدا و زخمیان بعد از پاک کاری سراسری بیشتر گردد.

در ادامه قومندان عمومی انتقال مسئولیت های امنیتی (CSTCA) و معاون نماینده ملل متحد در امور افغانستان از جریان بازدیدشان از ساحات اسیب پذیر اخیر در ولایات کشور و همکاریهای نهادهای مربوط شان در قسمت انتقال شهدا، مجروحین، مواد خوراکه، ادویه و تجهیزات پاک کاری از طریق فضا در محلات صعب العبور به جلسه اطمینان دادند.

متعاقبا وزارء و سرپرستان وزارتها هریک بالنوبه از اماده گی وزارتها شان در راستا وظیفوی به جلسه معلومات و اطمینان داند.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از بحث همه جانبه به ارگانهای ذیربط در رابطه به نجات اهالی، انتقال شهدا، تداوی مجروحین، مساعدت رسانی مواد خوارکه، کالاها و ادویه برای مصدومین حادثات در ولایات کشور، پلانیزه نمودن انتقال مساعدت ها به نقاط صعب العبور، کتگوری بندی ولایات از لحاظ اسیب پذیری، ایجاد سیستم منظم مخابراتی و اطلاع رسانی در محلات اسیب دیده، تصویر واضح موجودیت ذخایر مواد غذایی و پول نقد در ولایات کشور، ایجاد صندوق واحد کمک های اضطراری، ترتیب جدول منظم شهدا، مجروحین و منازل تخریب شده، اتخاذ تدابیر پیشگیرانه در رابطه با وقوع سیلاب ها در ولایات کشور وظایف مشخص سپرد.


شریکول