د جمهور رئیس خبرې
موږ، د افغانستان ډېری خلک، په لېوالتیا هغه لیدلوری تعقیبوو، چې وکولای شو د افغانستان اسلامي جمهوریت نظام بنسټونه پخپله جوړ کړو؛ په هېواد کې د سولې، یووالي او ملي پیوستون خاوندان شو او د سیمه‌ییز اتصال، د اسلامي زده کړو مرکز او د آسیا څلور لارې د محور په توګه د سیمه‌ییزو او نړیوالو همکاریو د بستر په توګه عمل وکړو.

د افغانستان اسلامي جمهوریت د کابینې غونډې راپور، ۶ مرغومی ۱۳۹۷

۰۶ مرغومی ۱۳۹۷

جلسه کابینه جمهوری اسلامی افغانستان، با تلاوت آيات متبرکه كلام‌الله مجيد، تحت ریاست جلالت‌مآب محمد اشرف غنی رئیس جمهوري اسلامي افغانستان قبل از ظهر امروز در ارگ ریاست جمهوری دایر گردید.

ابتدا، جلالت‌مآب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان تأثرات عمیق خویش را در مورد وقوع حملات تروریستی بر اداره حمایت از افراد دارای معلولیت و ورثه شهدای افغانستان و وزارت فواید عامه ابراز داشته و این عمل را غیرانسانی و غیراسلامی شمرد. وی ضمن اتحاف دعا به روح شهدای حادثه گفت، دشمنان دین و وطن ما از هیچ نوع مکر و حیله در انجام اعمال ضدانسانی دریغ نمی‌ورزند.

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان افزود، با وجودی که طالبان مسؤولیت این حادثه را به دوش نگرفته‌اند، اما نزد ملت مسؤول شمرده می‌شوند. جلالت‌مآب جهت جلوگیری از تکرار همچو حملات، وزرای امور داخله و مالیه را مؤظف نمود که به همکاری وزارت‌ها و ادارات دولتی؛ پلان واضح تأمین امنیت تمامی نهادهای دولتی را ترتیب و به منصه اجرا قرار دهند.

به همین ترتیب وی از ششم جدی که مصادف است با سالروز تجاوز قشون سرخ اتحاد شوروی وقت بر افغانستان یادآوری نموده، این روز را سرآغاز محرومیت، فقر، مهاجرت افغان‌ها، پایمال شدن ارزش‌های ملی، اسلامی و سایر حقوق اساسی مردم افغانستان دانسته، تصریح نمود که با سپری نمودن چندین دهه جنگ و محرومیت، اکنون نیاز بیشتر به وحدت ملی و همکاری جامعه بین‌المللی محسوس است که این همکاری‌ها بر اساس منافع ملی صورت می‌گیرد.

در ادامه رئیس جمهوری اسلامی افغانستان اشتراک محترمان اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی و امرالله صالح سرپرست وزارت امور داخله را به جلسه کابینه خوش‌آمد گفت و انتخاب‌شان را در پست‌های کلیدی دفاعی و امنیتی حکومت وحدت ملی نشان‌دهنده تحقق تعهدات این حکومت در راستای خواسته‌های شهروندان دانست و در امور محوله برای‌شان موفقیت‌های مزید استدعا نمود.

طبق اجندا، وزیر عدلیه به تأسی از هدایت مصوبه شماره ۶ مؤرخ ۴/۵/۱۳۹۶ کابینه جمهوری اسلامی افغانستان، طرح تصحیح‌شده قانون محصول خدمات قونسلی را به جلسه مطرح کرد و افزود، این طرح در جلسه‌ای به اشتراک نهادهای ذی‌ربط نهایی گردیده که با اجرایی‌شدن آن، زمینه دسترسی اتباع کشور به ارائه خدمات قونسلی فراهم و امور مربوط به اخذ محصول خدمات قونسلی تنظیم می‌گردد که این امر در تنظیم بهتر جمع‌آوری عواید کشور نقش مؤثری خواهد داشت.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از بحث همه‌جانبه، طرح متذکره را در پرنسیپ تأیید کرد و وزارت عدلیه را مؤظف نمود که آن را طبق تذکر جلسه با درنظرداشت نظر اصلاحی وزارت ترانسپورت تصحیح و طی مراحل نماید.

متعاقباً ایشان طرح اساسنامه مرکز ملی آموزش حقوقی را به جلسه ارائه کرد و افزود، این اساسنامه در ۴ فصل و ۱۹ ماده تسوید گردیده و در جلسه کمیته قوانین نیز تأیید شده است. این طرح پس از تصویب و علمی شدن، نتایجی چون ارتقای سطح دانش تخصصی کارکنان مراجع عدلی و حقوقی، فعالیت مرکز ملی آموزش حقوقی بر اساس احکام اسناد تقنینی و شمولیت در این مرکز مطابق به سهمیه و سپری نمودن امتحان کانکور را در قبال خواهد داشت.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان طرح متذکره را در پرنسیپ تصویب کرد و وزارت عدلیه را مؤظف نمود که به همکاری رئیس پوهنتون کابل؛ طرح یادشده را طبق نظریات اصلاحی اعضای کابینه با درنظرداشت تعیین سرنوشت استادان و تنظیم لایحه اصولی تدریس، تصحیح و طی مراحل کند. همچنین پلان عمل آن را با درنظرداشت استفاده از جایداد و تمویل منابع از جانب همکاران بین‌المللی ترتیب و منصه اجرا قرار دهد.

سپس، طرح مقرره تنظیم وظایف وزارت عدلیه توسط وزیر آن وزارت به جلسه مطرح شد و علاوه گردید؛ این طرح در ۳ فصل و ۲۵ ماده تسوید و در جلسه کمیته قوانین تأیید شده و هدف آن را موضوعاتی چون تشخیص و تعیین وظایف و صلاحیت‌های وزارت عدلیه در عرصه‌های قانون‌گذاری و تحقیقات علمی حقوقی، دفاع از حقوق و منافع دولت، تحصیل حقوق اشخاص، ارائه مساعدت‌های حقوقی، حفاظت و نگهداری محجوزین، ثبت احزاب سیاسی، جمعیت‌ها، رهنماهای معاملات و عریضه‌نویسان، نشر اسناد تقنینی و سایر موضوعات مربوط به وزارت عدلیه تشکیل می‌دهد.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از بحث همه‌جانبه طرح متذکره را در پرنسیپ تصویب کرد و وزارت عدلیه را مؤظف نمود که آن را طبق تذکر جلسه با درنظرداشت نظریات اصلاحی معاون دوم ریاست جمهوری، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث و رئیس کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی تصحیح و نهایی سازد.

به همین ترتیب، وزیر عدلیه طرح مقرره تنظیم کادر گمرکات را به جلسه ارائه کرد. وی افزود، این طرح در ۶ فصل و ۲۲ ماده به هدف ایجاد کادر گمرکات بر اساس معیارهای مسلکی، تأمین مؤثریت و مثمریت وظایف، تنظیم امتیازات و تأمین شفافیت استخدام در کادر گمرکات ترتیب شده و مورد تأیید کمیته قوانین نیز قرار گرفته است. کابینه ج.ا.ا این طرح را تصویب کرد.

در بخش دیگر جلسه، وزیر عدلیه طرح‌های زیر را به جلسه مطرح نمود:

  • طرح ایزاد جزء ۶ در فقره ۱ ماده بیست و ششم قانون گمرکات که در اثر آن رئیس اتاق صنایع و معادن به منظور تعیین نرخ تعرفه گمرکی در کمیته تعرفه شامل می‌گردد.
  • طرح تعدیل برخی از مواد قانون محصول خدمات مخابراتی که در نتیجه آن جمع‌آوری شفاف محصول خدمات مخابراتی و کنترول از عواید جمع‌آوری‌شده با ایجاد سیستم بلنگ را در قبال دارد؛

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از بحث و مداقه طرح‌های متذکره را تأیید کرد و وزارت عدلیه را مؤظف نمود که در طی مراحل آنها اقدام نماید.

متعاقباً؛ وزیر عدلیه طرح تعدیل ماده بیست و دوم قانون هوانوردی ملکی و طرح تعدیل و ایزاد در برخی از مواد مقرره جمع‌آوری اجساد، تسلیم‌دهی به اقارب یا تدفین آنها را به جلسه مطرح نمودند.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از بحث همه‌جانبه، وزارت عدلیه را مؤظف نمود که طرح‌های متذکره را در همکاری نهادهای ذی‌ربط مورد غور مجدد قرار داده و آن را به جلسات بعدی کابینه ارائه نماید.

بعداً؛ وزیر عدلیه به تأسی از بند ۱ مصوبه شماره ۳ مؤرخ ۹/۲/۱۳۹۷، طرح اصلاح‌شده مقرره جبران خساره ضرر صحی مرتبط به کار را به جلسه مطرح کرد. وی گفت که طرح متذکره در جلسه‌ای به اشتراک نهادهای ذی‌ربط مورد بازنگری قرار گرفت اما نسبت موجودیت نظریات متفاوت پیرامون وضع یک درصد از معاش کارکن و یا پرداخت از طرف کارفرما در حساب معینه جبران خساره، نیاز به تصمیم‌گیری کابینه جمهوری اسلامی افغانستان دارد.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از بحث همه‌جانبه؛ طرح متذکره را در پرنسیپ تصویب کرد و وزارت عدلیه را مؤظف نمود که آن را طبق نظر اصلاحی وزیر کار و امور اجتماعی تصحیح و نهایی سازد.

همچنین ایشان به تأسی از فقره ۳ مصوبه شماره ۱ مؤرخ ۱۵/۱/۱۳۹۷ کابینه، طرح اصلاح‌شده مقرره پرورشگاه‌ها را به جلسه ارائه کرد و تصریح نمود که این طرح در جلسه‌ای با حضور نمایندگان نهادهای ذی‌ربط مورد بازنگری قرار گرفت و در نهایت پیرامون ایجاد صندوق رفاه برای اطفال پرورشگاه و عقد پروتوکول در مورد جلب کمک‌ها توسط وزارت کار و امور اجتماعی، به همکاری وزارت مالیه و توافق وزارت امور خارجه، نمایندگان مذکور به نتیجه نهایی نرسیدند، لذا موضوع غرض اتخاذ تصمیم به کابینه جمهوری اسلامی افغانستان محول گردید.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از بحث همه‌جانبه؛ طرح متذکره را در پرنسیپ تصویب کرد و وزارت عدلیه را مؤظف نمود که به همکاری وزارت‌های مالیه و کار و امور اجتماعی، سقف را جهت جلب کمک‌ها از جانب پرورشگاه‌ها در آن تعیین و آن را تصحیح و نهایی سازد.

سپس، وزیر عدلیه طرح‌های زیر را به جلسه مطرح نمودند؛

  • طرح تعدیل مواد دوم و هشتم مقرره حقوق و امتیازات کادر فنی تدریسی مکاتب و مؤسسات تعلیمات مسلکی که پیش‌بینی بست‌های رؤسا، آمرین، مدیران و اعضای مسلکی اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی و استفاده آنان از امتیاز کدر فنی و تدریسی را در قبال دارد.
  • مقرره حفاظت از شعاع آیونایزکننده که با انفاذ آن اشخاص و محیط‌زیست از شعاع آیونایزکننده و مواد فضله رادیواکتیف حفاظت گردیده، اشخاص مواجه به معروضیت مصون گردیده، از استعمال غیرمجاز آن جلوگیری و زمینه کنترول و نظارت فعالیت‌های مراجع و ادارات استفاده‌کننده فراهم خواهد شد.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان طرح‌های متذکره را مورد تصویب قرار داده؛ وزارت عدلیه را مؤظف نمود که در طی مراحل آنها اقدام نماید.

همچنین، وزیر عدلیه طرح مقرره تنظیم امور جنگلداری مشارکتی را به جلسه ارائه کرد. وی گفت، این طرح بعد از تسوید، در ۵ فصل و ۳۷ ماده در کمیته قوانین تأیید شده و با انفاذ آن مشکلات موجود در عرصه‌های حفاظت، احیا، احداث، اصلاح، استفاده و به کار بردن اساسات علمی، فنی، تخنیکی و اقتصادی جنگلداری و انجمن‌های جنگلداری مرفوع و از انهدام و اتلاف جنگلات جلوگیری خواهد شد.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از بحث همه‌جانبه، وزرای زراعت، آبیاری و مالداری و شهرسازی و اراضی را مؤظف کرد که درباره طرح متذکره نظریات و مشوره‌های والیان، ولسوالان، بزرگان و متنفذین ولایات را اخذ و طرح را در پرتو آن بازنگری کند و غرض اتخاذ تصمیم نهایی به جلسات بعدی کابینه ارائه کنند.

هکذا، وزیر عدلیه طرح مقرره حفاظت نباتات و قرنطین را به جلسه ارائه کرد. این طرح در ۶ فصل و ۲۸ ماده تسوید و مورد تأیید کمیته قوانین قرار گرفته است که با اجرایی شدن آن، زمینه وقایه نباتات از آفات، کنترول آفات نباتی، جلوگیری از شیوع آفات نباتی و محو آن و ایجاد محیط‌زیست مناسب برای رشد سالم نبات مهیا گردیده و مشکلات موجود در این عرصه رفع خواهد شد. این طرح مورد تصویب کابینه ج.ا.ا قرار گرفت.

سپس طرح مقرره آموزش سواد برای محبوسین در محابس از سوی وزیر عدلیه به جلسه ارائه شد. این طرح در ۳ فصل و ۱۲ ماده ترتیب و مورد تأیید کمیته قوانین نیز قرار گرفته است. انفاذ و اجرایی شدن این طرح باعث تشویق محبوسین بی‌سواد به آموزش شده و ارتقای سطح آگاهی و دانش محبوسین و ایجاد فرصت‌های تعلیمی برای آنان را در قبال دارد. همچنین محبوسین بعد از ختم میعاد حبس‌شان به حیث یک فرد باسواد به خانواده و اجتماع برگردانده خواهند شد.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از بحث همه‌جانبه طرح متذکره را در پرنسیپ تصویب کرد و وزارت عدلیه را مؤظف کرد که آن را طبق نظر اصلاحی معین تعلیمات عمومی وزارت معارف تصحیح و نهایی سازد.


شریکول