د جمهور رئیس خبرې
موږ، د افغانستان ډېری خلک، په لېوالتیا هغه لیدلوری تعقیبوو، چې وکولای شو د افغانستان اسلامي جمهوریت نظام بنسټونه پخپله جوړ کړو؛ په هېواد کې د سولې، یووالي او ملي پیوستون خاوندان شو او د سیمه‌ییز اتصال، د اسلامي زده کړو مرکز او د آسیا څلور لارې د محور په توګه د سیمه‌ییزو او نړیوالو همکاریو د بستر په توګه عمل وکړو.

د افغانستان اسلامي جمهوریت کابینې د ځانګړې غونډې راپور، ۳۱ وږی ۱۳۹۸

۳۱ وری ۱۳۹۸

جلسه فوق‌العاده کابینه جمهوری اسلامی افغانستان با تلاوت آیات متبرکه كلام الله مجید، تحت ریاست جلالت‌مآب محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر ۳۱ حمل ۱۳۹۸ در ارگ ریاست‌جمهوری دایر گردید.

ابتدا، جلالت‌مآب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان از نیروهای دفاعی و امنیتی کشور، مسؤولین شاروالی کابل و سایر نهادهای ذی‌ربط که در جهت کمک به متضررین حوادث طبیعی اخیر به خصوص جاری شدن سیلاب‌ها در مرکز و ولایات بذل مساعی نموده‌اند؛ سپاس‌گزاری نمود، و نهادهای ذی‌ربط را موظف ساخت تا به منظور مدیریت سیلاب‌ها در پاک‌کاری بستر دریای کابل هر چه عاجل اقدام نمایند. همچنین جلالت‌مآب غرض رفع مشکل تردد وسایط در ساحه کمپنی از احداث پل موقتی الی ۴۸ ساعت آینده اطمینان داد.

طبق اجندا، محترم محمد عمر داوودزی رئیس دارالانشای شورای عالی صلح و رئیس کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح پیرامون ضرورت و اهمیت برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح در مقطع کنونی به منظور واحد ساختن دیدگاه‌های اقشار مختلف کشور در جهت تعیین حدود و چارچوب مذاکره و دستیابی به صلح باعزت و پایدار صحبت نمود و همچنین گزارش اجراءات انجام‌شده، آمادگی‌های بعدی کمیسیون را با درنظرداشت تقسیم اوقات منظم به خصوص در روزهای تدویر لویه‌جرگه مشورتی صلح به جلسه ارائه کرد.

متعاقباً معاونین کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح در مورد چگونگی انتخابات اعضای شرکت‌کننده در این لویه‌جرگه توسط شوراهای ولایتی و نظارت از سوی والیان ولایات، سهمیه‌بندی اعضای اشتراک‌کننده با درنظرداشت کتگوری‌های مختلف جامعه، سقف عمومی اعضای اشتراک‌کننده و فیصدی مشارکت زنان، بودجه انتخابات و سایر موارد مرتبط به اعضای کابینه معلومات دادند؛ و چالش‌های فراراه پروسه را مشخص و فیصله‌های کمیسیون را جهت حل چالش‌ها به جلسه ارائه نمودند.

به همین ترتیب اعضای کابینه ج.ا.ا نظریات پیشنهادی خویش را در رابطه به تدویر هر چه بهتر لویه‌جرگه مشورتی صلح ارائه نمودند که کابینه جمهوری اسلامی افغانستان ضمن قدردانی از کارکردهای کمیسیون، با توجه به نقش ارزنده لویه‌جرگه‌ها جهت تصمیم‌گیری‌های مسایل مهم و ملی، جایگاه جرگه‌ها در عنعنات کشور و با اشاره به صلاحیت‌های کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح؛ نهادهای دولتی را موظف نمود تا با کمیسیون متذکره در جهت تدویر هر چه بهتر لویه‌جرگه مشورتی صلح همکاری همه‌جانبه نموده، همچنین با استفاده از این فرصت با اعضای اشتراک‌کننده غرض رسیدگی به مشکل محلات‌شان به شکل زون‌وار دیدار نمایند.

در ادامه جلسه؛ شاروال کابل و معین مالی و اداری دفتر وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث گزارش چگونگی اجراءات، پلان‌ها و اقدامات بعدی در رابطه به مدیریت سیلاب‌های اخیر در کشور به خصوص در شهر کابل را به جلسه مطرح و اضافه نمودند که بارندگی‌های سنگین طی چند روز گذشته خسارات مالی و جانی را برای شهروندان کابل و ولایات به بار آورده که تلاش‌ها به منظور جلوگیری از نفوذ آب و تهدیدهای احتمالی آینده انجام و کمک‌های اولیه نیز برای سیلاب‌زدگان صورت گرفته است. آنان جهت رسیدگی و جلوگیری از همچو حوادث پیشنهادهای کوتاه‌مدت و درازمدت را به جلسه ارائه نمودند.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از بحث همه‌جانبه؛ نهادهای ذی‌ربط را موظف نمود تا میکانیزم واضح جهت جلوگیری و مدیریت از سیلاب‌ها در مرکز و ولایات و طرح مدیریت آب‌های سطحی را ترتیب نموده، شاروالی کابل هر چه عاجل در جهت رسیدگی و تهیه محل بودوباش موقت به آسیب‌دیدگان سیلاب‌های اخیر شهر کابل اقدام و در هماهنگی با ادارات ذی‌ربط طبق تذکر جلسه در آینده اقدامات بنیادی را روی دست گیرد. همچنین مشاور ارشد ریاست‌جمهوری در زمینه نوآوری طرح همه‌جانبه را جهت جلوگیری و کاهش خسارات ناشی از سیلاب‌ها با درنظرداشت تجارب کشورهای منطقه ترتیب و به شورای عالی اراضی و آب ارائه نماید.


شریکول