د جمهور رئیس خبرې
موږ، د افغانستان ډېری خلک، په لېوالتیا هغه لیدلوری تعقیبوو، چې وکولای شو د افغانستان اسلامي جمهوریت نظام بنسټونه پخپله جوړ کړو؛ په هېواد کې د سولې، یووالي او ملي پیوستون خاوندان شو او د سیمه‌ییز اتصال، د اسلامي زده کړو مرکز او د آسیا څلور لارې د محور په توګه د سیمه‌ییزو او نړیوالو همکاریو د بستر په توګه عمل وکړو.

د افغانستان اسلامي جمهوریت د کابینې غونډې راپور، ۱۸ چنګاښ ۱۳۹۸

۱۸ چنګاښ ۱۳۹۸

جلسه کابینه جمهوری اسلامی افغانستان با تلاوت آيات متبرکه كلام‌الله مجيد، تحت ریاست جلالت‌مآب محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامي افغانستان بعد از ظهر امروز در ارگ ریاست جمهوری دایر گردید.

ابتدا جلالت‌مآب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان حملات مذبوحانه و بیرحمانه دشمنان کشور در ولایات کابل و غزنی را که منجر به شهادت و زخمی شدن تعداد از هموطنان بی گناه به ویژه اطفال گردید، به شدیدترین الفاظ تقبیح نمود و اضافه کرد که حمله بالای اطفال نشانه دین و افغانیت نبوده، و این عملکرد سبب امتیازگیری در پروسه صلح نخواهد گردید و نیز مورد اعتبار و عزت مردم قرار نمی‎گیرد. ایشان از اقدامات و هماهنگی‌های مفید نیروهای دفاعی و امنیتی کشور در جهت دفع قاطعانه حملات دشمن قدردانی به عمل آورد و تصریح نمود که نیروهای دفاعی و امنیتی کشور با عشق و علاقه عظیم که به مردم، وطن و خاک مقدس خویش دارند در راستای دفاع از کشور به صورت قاطعانه عمل می‌نمایند.

جلالت‌مآب‌شان؛ ضمن تأکید بر امنیت انتخابات و برگزاری آن در وقت و زمان معین آن و سپاسگزاری از وزارت مالیه در جهت تأمین منابع مالی ملی و بین‌المللی انتخابات، به اعضای کابینه هدایت فرمود تا از هر نوع کمک لازم برای برگزاری انتخابات شفاف و همه‌شمول دریغ نورزند، و نهادهای امنیتی در قسمت تأمین امنیت انتخابات هماهنگی لازم نمایند و همچنین نهادهای دولتی فعالیت‌ها و وظایف مربوط خویش را به وجه احسن در جهت خدمت‌رسانی به مردم به پیش ببرند.

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان صلح و انتخابات را متمم هم دانسته نه بدیل یکدیگر و بر فیصله‌های لویه‌جرگه تاریخی منحیث نقشه راه صلح تأکید نمود، و از سفرها به کشورهای مختلف جهت فراهم‌آوری زمینه ثبات دایمی و تبدیل کشور به چهارراه آسیا و به دست آوردن کلید انکشاف منطقه در آینده یادآوری نمود؛ و افزود که موقف ما مخصوصاً در قبال همسایه‌ها نه از ضعف است نه از تکبر، زیرا تکبر و ضعف در سیاست جای ندارد.

به همین ترتیب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان علاوه نمود که ما نه‌تنها با همسایه‌های خویش فضای آشتی می‌خواهیم؛ بلکه همکاری اساسی نیز می‌خواهیم و امید است که طرح‌هایی را که دولت افغانستان ارائه نموده، نشان‌دهنده این باشد که نه‌تنها ما به رفاه خود فکر می‌کنیم بلکه به رفاه منطقه نیز تمرکز می‌نماییم.

در ادامه، ایشان از خدمات عبدالسلام رحیمی منحیث رئیس پیشین دفتر مقام عالی ریاست جمهوری ابراز قدردانی نمود و اشتراک محترمان فیض‌الله کاکر رئیس دفتر مقام عالی، فهیم هاشمی سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، عبدالتواب بالاکرزی سرپرست وزارت تحصیلات عالی، شاه حسین مرتضوی مشاور ارشد ریاست جمهوری در امور فرهنگی و محمد هارون چخانسوری معاون حکومتداری و برنامه‌های ریاست عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری را به جلسه کابینه خیرمقدم گفت و از خداوند لایزال توفیقات مزید را در امور محوله به همه‌شان استدعا نمود.

طبق اجندا، وزیر عدلیه طرح مقرره تنظیم مساعدت حقوقی؛ طرح مقرره صحت روانی؛ طرح مقرره طرز ترتیب، ثبت و صدور قباله و طرح مقرره تطبیق سیستم حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای را که هر کدام آن در جهت ایجاد تسهیلات خدمت‌رسانی به مردم و انکشاف بخش‌های مربوط دارای اهمیت خاص می‌باشد، به جلسه ارائه نمود که کابینه جمهوری اسلامی افغانستان طرح‌های متذکره را در پرنسیپ مورد تصویب قرار داد و وزارت عدلیه را مؤظف نمود تا طرح‌های یادشده را با درنظرداشت نظریات اصلاحی اعضای کابینه، تصحیح و نهایی سازد.

متعاقباً، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طرح طرزالعمل اخذ امتحان کانکور پوهنتون‌ها و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی را به جلسه ارائه نمود و افزود که این طرزالعمل به منظور شفافیت در پروسه امتحانات کانکور مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی، رفع تعارض در سیستم امتحانات کانکور مؤسسات تحصیلات عالی دولتی و خصوصی و به وجود آمدن یک سیستم شفاف برای شمولیت متقاضیان کانکور مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی تدوین گردیده که با انفاذ آن مشکلات موجود در این زمینه حل خواهد گردید.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان طرزالعمل متذکره را در پرنسیپ مورد تصویب قرار داد و وزارت تحصیلات عالی را مؤظف نمود تا طرزالعمل را طبق تذکرات جلسه تصحیح نموده، به همکاری وزارت مالیه پلان آگاهی‌دهی آن را ترتیب و به منصه اجرا قرار دهد.

سپس، معین پالیسی وزارت مالیه تقاضای آن وزارت مبنی بر تطبیق ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی به شکل آنلاین را به جلسه مطرح و علاوه نمود که تحقق و اجرایی شدن ارائه اظهارنامه‌ها به شکل آنلاین تسهیلات بیشتر به مالیه‌دهندگان مهیا گردیده و از مراجعه آنان به شعبات وزارت کاسته می‌شود که این موضوع سبب کاهش فساد اداری خواهد گردید؛ همچنین استفاده از این روش منتج به تسریع پروسه‌های چون ارائه اظهارنامه، پرداخت مالیات، تصفیه حسابات مالیاتی و تمدید جواز مالیه‌دهندگان می‌شود که مورد تصویب کابینه ج.ا.ا قرار گرفت.

متعاقباً سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی، تقاضای اجاره موازی 7 جریب زمین دولتی واقع ولسوالی بگرامی ولایت کابل را به مؤسسه غیر انتفاعی ابتکار اطفال توانا(ECI) غرض اعمار دارالایتام، به جلسه ارائه نمود.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان تقاضای آن وزارت را در پرنسیپ مورد تصویب قرار داد و وزارت‌های شهرسازی و اراضی، کار و امور اجتماعی و دفتر وزیر دولت در امور شهدا و معلولین را مؤظف نمود تا موافقتنامه سه‌جانبه پیرامون مدیریت، نظارت و چگونگی ارائه کیفیت خدمات را با درنظرداشت تعهدات و شرایط مشخص برای تحقق هدف تعیین‌شده به صورت واضح ترتیب و عقد نمایند، همچنین وزارت امور شهرسازی و اراضی را مؤظف نمود تا موازی 7 جریب زمین بدیل را برای هدفی که قبلاً تعیین‌شده تدارک و انتقال دهد.


شریکول